Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Mineralizovana zemlja Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Sep 04, 2019 3:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da li je neko probao da "mineralizuje zemlju" u akvarijumu, tj u zatvorenom prostoru. Iskreno nemam gde da odradim taj proces.
Koliko gadno smrdi ceo proces razgradnje organske materije iz zemlje?
Prodaje li neko takvu zemlju?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Sep 04, 2019 3:57 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Sre Sep 04, 2019 6:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne mislis valjda na sveze stajsko djubrivo koje treba da prevri na suncu Smile ????
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Sep 04, 2019 8:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Baia ::
Ne mislis valjda na sveze stajsko djubrivo koje treba da prevri na suncu Smile ????

Dobra ideja, kada sledeci put budem krao gliste za pecanje uzeću malo da raširim po zajedničkoj terasi. Komšijama na zavičaj da miriše Cool
Šalu na stranu mislio sam da kupim najeftiniju zemlju za cvece ili da iskopam zemlju u klisuri Gradca.
Imam nekog stakla viška a imam i akvarijum viška tako da će moj stari dobiti veću postavku. Malo mi je mnogo da dajem nekoliko hiljada za kvalitetnu podlogu jer ne mogu da ga ubedim da dodaje ni CO2 pomocu sećera i kvasca u trenutnoj postavci. Ovo usitnim malo dolomita, malo koralnog kamena, valjda cu negde izmoliti kalijum hlorid i pospem to sve kao soli odozgo prekrijem mašavinom gline, zemlje i malo dunavca. Potom pokrijem peskom mešanim sa pečenom glinom. Trebalo bi da mu služi dok mu penzija ne dosadi ili ja predjem na veću postavku.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Sre Sep 04, 2019 11:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sta planiras od bilja da sadis? I na koju litrazu?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Čet Sep 05, 2019 2:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Trenutno planiram da mu dam 60x40x35(unutrašnji filter). Ako mi ostane stakla napravicu mu 60x50x40.
Od biljaka šta se bude nudilo na forumu, nisko i srednje zahtevno. Trenutni akvarijum mu je brdo kripti i još po koja biljka.
Rasveta za početak 2xt5 kasnije će biti dodat i uradi sam LED.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Čet Sep 05, 2019 7:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Predstavi i tu postavku pa posle nastavi sa unapredjenom varijantom! Nego nisam skontao to za zemlju i mineralizaciju. Sta si konkretno mislio da uradis?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Čet Sep 05, 2019 8:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Stvarno nije akvarijum za mene nego za mog oca.
"Mineralizovanje zemlje" je proces kojim razlaže organska materija koju svaka zemlja ima i dobija se zemlja koja je prašnjava i sivkasta. Celokupan postupak se vrši da bi se dobio substrat koji ce imati samo koristi za biljke i neće izazivati pojavu kojekakvih algi, stvaranje gasova u podlozi... Dolomit se dodaje da bi ispustao magnezijum i kalcijum ali i da bi održavao ph podloge kako ne bi postala kisela i loša po koren. Crvena sušena glina se dodaje kao izvor gvozdja, meša se sa zemljom. Pečena ne valja jer se pečenjem gvožđe iz gline postaje nedostupno za biljke. S druge strane pečena se dodaje u krupnijim komadima da bi kupila odredjene elemente iz vode koje će potom biljke da crpe. Kalijumsko djubrivo valjda ne treba objašnjavati. Malo mrvljenog korala je pi meni isto dobro jer će od starta ispuštati elemente u tragovima i držatu ph podlige poprilično neutralan.
U suštini dobija se dugotrajna podloga za akvarijume koji vrve od života. Ko hoće manje riba onda bolje da ne stavlja kalijum hlori jer će svakako morati da dozira neko NPK djubrivo.
Proces "mineralizacije" se vrši tako što se zemlja natopi vodom pa se pospe na nešto u tanjem sloju, ostavi izložena vazduhu i po mogućstvu suncu. Kombinacija vlage, obilja kiseonika i toplote prija bakterijama i one poprilično brzo razlože zemlju. Ceo postupak je uglavnim dovoljno ponoviti 4-5 puta mada posle trećeg zemlja možda i može u akvarijum.
Na ovom forumu mislim da nije pisano o tome na malo starijum jeste. Moraš da potražiš na netu "mineralizacija zemlje akvarijum". Pravila zabranjuju deljenje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Carobna zemlja novo pakovanje srki.acs Podloga 0 Sre Jun 26, 2019 12:33 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Zemlja za cveće Peku Razno 6 Sub Sep 08, 2018 12:44 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Zemlja ispod pijeska pljevljak Početak u akvaristici 12 Čet Jul 12, 2018 7:59 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Koliko jd neophodna zemlja ispod podl... ludidzora Podloga 5 Sub Mar 18, 2017 7:38 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Floran zemlja za podlogu dule205 Početak u akvaristici 5 Ned Sep 25, 2016 5:21 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License