Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Freshwater 33L Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
dk
Akvarista



Registrovan: 13 Sep 2019
Poruke: 15

PorukaPoslao: Sub Sep 14, 2019 9:59 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Akvarijum je formiran početkom avgusta uz dosta početničkih grešaka koje se sada trudim da ispravim.
Dimenzije su 45x25x30, zapremina oko 33L
Od opreme ima resun magi200 unutrašnji filter sa siporexom umesto aktivnog uglja i crevom za ubacivanje vazduga i 13W LED konzolu.
Foto period je 12h.
Podloga je sitan beli pesak, bez ikakve hranljive podloge.

Biljke:
  • 5 limunova
  • 5 nekih drugih biljaka sličnih limunu
  • jedna kripta
  • dva žbuna mahovine
  • žbun gupi trave
  • malo ricie na površini

Ribice:
  • 1 Borac
  • 2 Black molly
  • 2 Orange molly
  • 2 Platty
  • 3 Plave neonke
  • 3 Kraljevske neonke
  • 2 X-Ray tetra
  • 1 Cory

Tetre, 3 neonke i cory su dodati juče, ostale su od prvog dana u akvarijumu.

Od preparata je korišćen easy life na svaka 3/4 dana po jedan čep dok se nije ispraznila bočica.
Za pripremy vode koristim sera aquatan i menjam trećinu vode svakih 7 dana.

Od algi sam imao braon algu na početku, koja je buknula nakon prve zamene vode, ali se povukla posle druge.
Nakon toga se pojavila zelena tačkasta, koja postojii sada, kao i neka dlakava, končasta i neka zelena po podlozi.
Juče sam počeo da dodajem 1ml easy carbo koji planiram da dodajem svakog dana dok se alge ne povuku.

Pre par dana se orange molly okotila, međutim malih ribica nije bilo nigde, osim toga i platy je trudna.
Juče sam primetio da se mala moly krije u mahovini i prebacio sam je u mrestilicu sinoć.
Trenutno stanje je da mrestilica zauzima osminu akvarijuma i ženka black molly se ponaša čudno, zauzela je prednju gornju polovinu akvarijuma, do mrestilice i ne dozvoljava drugim ribicama da pridju, pa me zanima da li ste imali sličnih iskustava sa ovakvim ponašanjem moly?
Osim toga, koliko je bezbedno da trudnu platy ubacim u mrezicu sa malom moly?

Nitriti i nitrati su izmereni jutros, 5 dana nakon izmene vode, nitriti 0, nitrati 10, temperatura vode 25C.

Slike su prevelike da bi stale u post, pa ću ostaviti samo linkove.
https://i.imgur.com/arWvmCg.jpg
https://i.imgur.com/epBXjiZ.jpg
https://i.imgur.com/KpSAeSX.jpg
https://i.imgur.com/lPDdytU.jpg
Ne znam ime biljke najbliže filteru na poslednjoj slici.


Ukoliko imate neki savet ili primedbu, cenio bih to, s obzirom da sam tek počeo da se bavim ovim prelepim hobijem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Sep 14, 2019 9:59 am Snimi Poruku Nazad na vrh

chaosad
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 157
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Sep 14, 2019 11:44 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zdravo kolega,puno ti je to ribica sa tim malim filterom,verovatno ih puno hraniš tako da imaš fosfata viška što uz predugačak foto period ti pravi alge.Smanji svetlo na 8h,smanji hranjenje,Carbo se sipa stalno a ne dok ne nestanu alge jer ti on pomaže rast biljaka i borbu protiv algi,čim prestaneš vratiće se.Biljke deluju dosta nezdravo osim ako nije slikano odmah posle sađenju, verovatno će ti trebati i hrana za njih microelementi.Nije sigurno da staviš platy sa bebom može da je pojede,eventulano da mrestilicu napuniš gupi travom i mahovinom po dnu da imaju gde da se sakriju male kad se rode.Mogao bi vodu da menjaš češće na 5 dana zbog algi i zdravlja ribica jer je mali filter.

Koje je svetlo?

Srećna borba sa algama i zdrave ribe i bilje u buduće.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
dk
Akvarista



Registrovan: 13 Sep 2019
Poruke: 15

PorukaPoslao: Sub Sep 14, 2019 12:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na savetima Smile

Svetlo je Atman LG LED 13W, probao sam da nadjem informaciju koliko lumena, ali ne pise nigde.
Biljke su vec mesec dana u akvarijumu i stari listovi su zahvaceni nekom dlakavom algom, dok su novi cisti.
Ne hranim ih previse, jednom dnevno izmedju dva prsta, odmah pojedu sve i nista ne stigne da padne na dno.
Video sam da u pet shopu imaju tablete koje se stave kod korena biljke, a s obzirom da nemam nikakvu hranljivu podlogu, te tablete mi zvuce kao dobro resenje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chaosad
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 157
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Sep 14, 2019 12:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jesu te tablete ok ali nisu baš jeftine,možeš i da naručiš iz Rainforesta prašak za mućkanje sa vodom micro, macro ,kalijum itd šta hoćeš i taj 1 litar ti traje oko 3-4 meseca na tvoj akvarijum smo što treba da sipaš svaki dan dozu.To svetlo bi trebalo da je dobro nije prejako ni slabo samo da smanjiš period i uz carbo valjda će alge nestati,jedino što možeš da dodaš još 1 ancistrusa ili puževe da jedu te alge.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
chaosad
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 157
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Sep 14, 2019 12:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

napiši odakle si, možda ima neko iz tvog mesta da ti pomogne u buduće
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
dk
Akvarista



Registrovan: 13 Sep 2019
Poruke: 15

PorukaPoslao: Uto Sep 17, 2019 6:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Smanjen je foto period na 8 sati, 3 ujutru + 5 uvece i poceo sam sa dodavanjem 0.66 ml easy carbo.

Sinoc je promenjena trecina vode, nitriti su bili 0, nitrati 10 pre zamene, jutros je jedna pristella uginula, dva dana nakon sto je ubacena u akvarijum.
Beba je i dalje ziva, ostale ribice plivaju svuda po akvarijumu, druga pristella se krije u cosku ispod filtera.

Ovako je izgledalo sinoc

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
corvus
Akvarista



Registrovan: 23 Okt 2013
Poruke: 237
Lokacija: Beograd-Krnjaca

PorukaPoslao: Čet Sep 19, 2019 3:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bas je lep akvarijumcic , svidja mi se sto sve detaljno opises tako da je onda zaista lakes pomoci , preporucio bih ti da nabavis puzeve, po meni su oni najbolje resenje za alge jer Im to I jeste posao u prirodi, medjutim mala preporuka je da se pazljivo razmisli koju vrstu ces naseliti.

Svaki akvarijum treba da tezi da postane manje vise odrziv ,zatvoren sistem I sa biljkama koje trenutno imas nisam siguran da ti treba ikakva dohrana a alge mozes kontrolisati I tako sto par Dana mesecno zatamnis akvarijum(ne palis svetlo jednom nedeljno recimo)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dk
Akvarista



Registrovan: 13 Sep 2019
Poruke: 15

PorukaPoslao: Čet Sep 19, 2019 10:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na savetima, malezijske puzeve sam slucajno naselio prilikom sadjenja prvih biljaka i sada se trudim da ih izvadim kada ih primetim.
Nisam bas ljubitelj puzeva i voleo bih da drzim samo ribice.

Ovako je izgledalo sinoc:
https://imgur.com/iXHqNZK
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dk
Akvarista



Registrovan: 13 Sep 2019
Poruke: 15

PorukaPoslao: Sre Sep 25, 2019 9:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pre dva dana sam menjao vodu, parametri pre promene su bili NO3 10, NO2 0, nakon promene i jedno i drugo 0, temperatura vode i pre i posle izmene 25 stepeni.
Dodao sam grejac i temperatura je stabilna na 25.
Takodje sam poceo da ubacujem po pola tablete spiruline u nadi da ce koridoras jesti, ali jedu svi osim korija i pristelle.

Juce je jedna plava neonka nestala, pretrazio sam ceo akvarijum, nigde je nema. Nema promena na drugim ribama, nema cudnog ponasanja.

Prilikom promene vode primetio sam da je mreza na mrestilici dosta prljava, a ne znam kako da je ocistim, ima li neko neku ideju? U mrestilici je i dalje mala platika, oko 6mm dugacka.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dk
Akvarista



Registrovan: 13 Sep 2019
Poruke: 15

PorukaPoslao: Pet Sep 27, 2019 9:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nestala ribica je nadjena, na zalost van akvarijuma. Sad

Danas sam radio testove, 4 dana nakon promene vode:
NO3 = 10
NO2 = 0
NH3/NH4 = 0
PO4 = 0 !? (tri puta ponovljen test, svaki put je rezultat bio skroz proziran, kako je ovo moguce?)
Postavio sam CO2 drop checker i trenutno je tamno plav, cak i nakon dodavanja easy carbo.
Temperatura je stabilna na 25.

Ribice hranim dva puta dnevno, ujutru listici, uvece pola tablete spiruline. Takodje ujutru i uvece dodajem po 0.4ml easy carbo, medjutim posle 10 dana se nista nije promenilo osim sto su alge na listovima postale jos duze.
Poceo sam sa doziranjem AlgExita, dodao sam 3ml (akvarijum je 33L).

Posto nisam znao sta da radim sa mrestilicom, kupio sam rezervnu i prebacio sam bebu plati Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dk
Akvarista



Registrovan: 13 Sep 2019
Poruke: 15

PorukaPoslao: Pet Sep 27, 2019 11:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovako izgleda trenutno:
Video: https://imgur.com/tFOlbjY
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chaosad
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 157
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Sep 27, 2019 11:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Odlično čista voda, nitrata taman malo za biljke,a šta će ti drop čeker kad nemaš CO2.Carbo sipaj ujutru kad se upali svetlo celu dnevnu dozu ne treba ti uveče po mraku.Probaj još da bar 1-2 dana ugasiš skroz svetlo da ubrzaš nestajanje algi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Sub Sep 28, 2019 8:52 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja bih na tvom mestu malo namnozio biljke koje imas ili od kolega akvarista nabavio jos biljaka i popunio zadnji deo ako ne ceo akvarijum. Kada to uradis onda krenes sa trimovanjem listova koji su zahvaceni algama i na taj nacin redukujes kolicinu algi u akvarijumu....ako budes uporan i odrzavao higijenu na nivou (kao sto sad to radis) i uz redovne izmene vode (bar jednom nedeljno 20-30%) doci ce do stabilizacije i dugorocnog hvatanja ravnoteze i to bez algi. Mislim da ti hemija (osim easyCarbo-a) nije neophodna sa biljkama koje trenutno imas....naravno mozes da probas da je koristis ali oprezno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dk
Akvarista



Registrovan: 13 Sep 2019
Poruke: 15

PorukaPoslao: Pet Okt 04, 2019 8:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Proslo je nedelju dana od prvog doziranja algexita i crna alga se definitivno povukla, ali je dlakava zelena jos po listovima, i pojavila se neka duga u nitima.
Parametri vode mereni pre promene vode, pre 4 dana su bili NO2: 10, NO3: 0, NH3: 0, PO4: 0.
Takodje se alge po dnu povlace, a po staklu se skoro uopste ne pojavljuju.
Primecujem po listovima bele ostatke, kao kamenac ili nesto praskasto.
Ribice izgledaju normalno, normalno plivaju, nema nikakvih promena na njima.
Nasao sam jednog okruglog puza, verovatno je ubacen sa gupi travom. Jednog malezijca od 1cm sam izbacio.

Hvala na savetima, poceo sam samo ujutru da dodajem 0.8ml easyCarbo i biljke lepo napreduju, bar po nekim mojim procenama Very Happy

Planirao sam da postojeci unutrasnji filter zamenim spoljnim trokomornim, koji bi trebalo da bude gotov sledece nedelje.
Da li se nakon dodavanja filtera, koji bi bio zapremine 20L i zapremina filtera ukljucuje u kalkulaciju procenta vode koji treba da se zameni? Trenutno menjam 12L, da li nakon dodavanja filtera treba da menjam 18L vode?

Ovako sada izgleda:
Image



Ovde se vidi kako se crna alga povukla:
Image


Ovo je druga alga koja se pojavila:
Image


Platika je opet trudna:
Image


Mala platy:
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
hattrick1980
Akvarista



Registrovan: 06 Sep 2019
Poruke: 15
Lokacija: Zenica

PorukaPoslao: Pet Okt 04, 2019 11:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

dk ::
Hvala na savetima Smile

Svetlo je Atman LG LED 13W, probao sam da nadjem informaciju koliko lumena, ali ne pise nigde.
Biljke su vec mesec dana u akvarijumu i stari listovi su zahvaceni nekom dlakavom algom, dok su novi cisti.
Ne hranim ih previse, jednom dnevno izmedju dva prsta, odmah pojedu sve i nista ne stigne da padne na dno.
Video sam da u pet shopu imaju tablete koje se stave kod korena biljke, a s obzirom da nemam nikakvu hranljivu podlogu, te tablete mi zvuce kao dobro resenje.

s obzirom na veličinu akvarija ne bi bilo loše da dodaš tu 5-6 otocinclusa, mislim da bi oni dobar dio problema sa algama riješili jer su zaista neumorni algojedi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Arcadia Freshwater T8 Khyron Rasveta 5 Ned Feb 08, 2015 5:46 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka arcadia freshwater n1kolaola Rasveta 2 Uto Mar 11, 2014 4:45 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Izdvojeno: ARCADIA proizvodi: FRESHWATER NEONKE Arcadia Arcadia 2 Čet Avg 15, 2013 11:52 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka FReshwater Fishes TV MiD Razno 0 Sre Feb 23, 2011 11:16 pm Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Freshwater Crabs Leegrosh Arhiva Malih Oglasa 31 Sre Feb 16, 2011 6:05 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License