Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pocetak - Formiranje - Pitanja Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
CandyCrash




Registrovan: 13 Sep 2019
Poruke: 1

PorukaPoslao: Sub Sep 21, 2019 1:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Cao svima.

Nisam sigurna da se snalazim bas dobro na ovom forumu i nemam pojma da li sam izabrala pravu temu na kojoj pisem, ne zamjerite.

Kupila sam akvarijum koristen koji mi se veoma svidio. Postolje i poklopac su od drveta i prava ona obicna boja drveta i to mi se ne svidja pa planiram da prefarbam u neku "moderniju" Very Happy boju crnu ili sivu... Staklo je 1cm debljine, dimenzije 110×50x35. Rasvjeta su led trake sa daljinskim gdje mogu da mijenjam boje. Pozadinu nema sto mi se od svega najvise svidjelo, sav je dakle providan i stavila sam iza njega u cosak sobnu biljku koja daje svemu specijalan estetski efekat. Very Happy

Ocistila sam ga po preporuci sa foruma sircetom i dobro isprala, napunila vodom i pustila u rad. Ciklira se, danas je osmi dan ako se ne varam. Very Happy Koristim sredstvo "easy start" od Easy life-a i po uputstvu se koristi prvi, sedmi i cetrnaesti dan. Sa pijeskom mi se nije dalo muciti pa sam ubacila sitni bijeli sljunak. Od dekoracije imam veci komad obradjene sedre sa puno supljina i prolaza, prelijepo izgleda i nju sam stavila u jedan kraj, ovamo mi ostaje prazno da nabacam jos kamencuga. Imam i jedno drvce koje mi je, kaze strucnjak, nepotrebno za ciklide ali meni bez drveta akvarijum nije akvarijum. Very Happy i nadam se da nece stetiti, zakiseljavati vodu, bojiti itd, svasta sam citala. Mozda ubacim koju anubijicu, vidjecu.

Inace ovo mi nije prvi akvarijum, imala sam prije i tu se svasta desavalo zbog neznanja, neiskustva, zurbe i zbog losih savjeta uposlenika Pet shopova, znate vec i sami kako to ide, pa mi se sve smucilo na kraju i prodala sam ga. Sad pokusavam da pristupim ozbiljnije i da se pridrzavam pravila kako bih izbjegla eventualne probleme i posljedice i napokon mogla da uzivam u ovom hobiju umjesto da rjesavam problem za problemom i izlazem se stresu i mukama. Od preparata imam jos i onaj Tetrin za tretiranje vode zbog hlora i "Filter medium" od Easy life-a koji generalno podize kvalitet vode po svim parametrima.

Ono sto me prvenstveno zanima jeste da li i kako mogu pouzdano da znam da je akva zacikliran bez kupovine onog testa posto mi je jos i to dodatni trosak koji bih da izbjegnem. Inace imam sina sestogodisnjaka i pokusavam da mu prenesem ljubav prema akvaristici kako ne bi imao para za drogu kasnije. Very Happy Sala mala

Drugo sto me zanima je izmjena vode. Da li moram da imam neko bure sa stajacom vodom ili mogu direktno sa cesme? Pa da posle ubacim sredstvo za hlor? Kontam da direkt sa cesme svakako nije dobro zbog temperature ali hajde kontam moze se dodati malo tople iz bojlera, ali ipak pise da hlor unistava dobre bakterije koje vrse hemijsku filtraciju, pa me interesuje da li ih moze unistiti direktno i momentalno ili??

Trece sto me interesuje su alge. Sa ciklidima po meni ne idu ni ancistrusi ni pleco-i, ni nista sto nije njihovo prirodno okruzenje. Da napomenem da mi alge po kamenju ne bi smetale ali po staklu... to mi je horor koji ne mogu ni da zamislim. Sta da uradim? Sta i "koga" da ubacim a da ne bude problema? Postoji li neko sredstvo protiv algi ili bas mora neko od algojeda?

Cetvrto sto me zanima je sljedece: Nasla sam juce na izletistu jedan prelijep komad sedre koji isto planiram da ubacim i bio je suh kad sam ga vidjela i izgledao prelijepo. Kad sam ga pokvasila vidjela sam da je sav zelen i neke odvratne boje. Sad Ne znam jesu li alge ili je bila pohvatana ona mahovina... pokusavala sam da trljam cetkicom ali nije imalo efekta, kuham ga vec nekoliko puta i mijenjam vodu u serpi ali on i dalje nista nije pobijelio... da li ima neko carobno sredstvo za odstranjivanje tog zelenila... soda bikarbona, kaladont, ista?

Peto i glavno i ono zbog cega smo svi tu su ribe. Izbor trenutno u ponudi i nije neki i nema ono sto mi se najvise svidja ali Boze moj, ima sta ima. Naravno planiram da ubacim malce i pratim njihov rast i razvoj. Momak koji prodaje ima neke od 1.5-2 cm i neke od 3-4. Da li smiju zajedno?

Hvala vam unaprijed na odgovorima i nadam se da cu skontati kako se ubacuju slike pa da mogu da nastavim da vas "davim". Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Sep 21, 2019 1:24 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

ASX
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2018
Poruke: 93
Lokacija: Beograd Vozdovac

PorukaPoslao: Pon Sep 23, 2019 12:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

POzdrav i dobro dosla.
sto se tice da li akvarijum iscikliran lepo znaces nakon 20tak dana, naravno ribe ces ubacivati u etapama
ciklida ima u ponudi, ima na KP iz Nove Pazove ima dobrih a ima i po Beogradu ali nemaju neke reklame.
ancitrusi bez problema zive sa ciklidima kao i botije, imam ih u akvarijumu nikad ih ne diraju
mozes ubaciti manje i vece nije velika razlika nece se biti jer su jos male
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
NARCOS
Akvarista



Registrovan: 26 Avg 2019
Poruke: 47
Lokacija: Istocno Sarajevo

PorukaPoslao: Pon Sep 23, 2019 8:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozz, Iz mog licno pocetnickog iskustva: hemiju sto manje koristi, mozes jedino Filter medium od Easy life-a... sto se tice algi svi imaju manji ili veci problem a pogotovo pocetnici. Po meni najidealnije rijesenje su military helmet snail-Nerite puzevi, njih mozes ubaciti i prije ribica jedno 4-5 komada i oni ciste alge kao ludi... u tom slucaju botije ne dolaze u obzir jer jedu sve vrste puzeva! E sad sto se tice ribica ja sam to ovako uradio: poslije 20 dana cikliranja bez bilo kakve hemije, ubacio sam kao test 2x Black Moly muzijaka i nisam ih hranio 3 dana i ako ima bilo sta u akvarijumu sto se mrda ili se krece molike to potamane jer jedu 99% sve zivo sto je u pokretu...poslije 7 dana ubacio sam jos par ribica itd. i sve je bilo ok, molike prezivile i tu su jos uvijek poslije 2 mjeseca.... Sto se tice vode i zamjene svako 7 dana mijenjaj 1/3, naspes vodu da prenoci i sutradan sat vremena prije mijenjanja sipaj par litara prokuvane vode da dobijes pribliznu temperaturu koja je u akvarijumu i po receptu sipaj Filter medium od Easy life-a. I jos nesto vazno kad budes ubacivala biljke pazi da ne ubacis puzice i njihova jajasca, to u varijanti ako ih mrzis kako gamizu po akvarijumu, zato biljke prije ubacivanja tretiraj u hipermanganu... eto to je nesto ukratko od mene kao pocetnika.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Uto Sep 24, 2019 10:52 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ajd prvo da resimo ribe. Sta planirate od riba u akvarijumu ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
NARCOS
Akvarista



Registrovan: 26 Avg 2019
Poruke: 47
Lokacija: Istocno Sarajevo

PorukaPoslao: Uto Sep 24, 2019 6:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@nikouro ako si sve redom procitao, kako je vec navela gore u tekstu citiram je: (Imam i jedno drvce koje mi je, kaze strucnjak, nepotrebno za ciklide....) To logicno znaci da hoce ciklide Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Sre Sep 25, 2019 7:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

NARCOS@ nikouro zna šta pita, jer su ciklidi vrlo širok pojam. Pretpostavljam da su afrikaneri u pitanju, ali nije jasno rečeno. Takođe, ako su afrikaneri u pitanju, nije rečeno koji. Malawi, Tanganjika...?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
CandyCrash




Registrovan: 13 Sep 2019
Poruke: 1

PorukaPoslao: Pet Sep 27, 2019 2:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jeste, jeste, malawi ciklidi naravno Very Happy i to: afra hai reef, hongi sweden, rusty ciklid. To su ovi koji su trenutno na 1.5-2 cm. Ima jos i carleuse, acei luwale i red estere, oni su malo veci, oko 3cm.

Kako ih hraniti? Koliko puta dnevno? ČIME?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
CandyCrash




Registrovan: 13 Sep 2019
Poruke: 1

PorukaPoslao: Pet Sep 27, 2019 2:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

P.S. Hvala svima na dosadasnjim savjetima, puno vas pozdravljam
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
CandyCrash




Registrovan: 13 Sep 2019
Poruke: 1

PorukaPoslao: Pet Sep 27, 2019 2:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto se tice akvarijuma, ne znam da li sam vec rekla, imam jedan prelijep veci komad prirodne sedre obradjene, sa dosta supljina i prolaza, a na drugu stranu sam naredjala kamena kog sam dobila sa Jablanickog jezera u BiH. Drvo sam ono izvadila i necu ga ubacivati, boji vodu bojom koja mi se ne svidja. Jedino da ga drzim u nekoj posudi par mjeseci da ta sva boja izadje pa onda da ga ubacim? Ili ta boja nikad nece prestati da izlazi?

Po pitanju algi/algara jos se nisam odlucila i i dalje mi se ne ubacuju
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ika93




Registrovan: 28 Sep 2019
Poruke: 0
Lokacija: Vršac

PorukaPoslao: Sub Sep 28, 2019 12:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav ljudi Very Happy Nov sam u akvaristici, pre nekoliko dana uzeo sam Sijamskog Borca (pez prethodnog istraživanja Rolling Eyes ) jer su mi rekli da je super za početnički akvarijum i da bukvalno može da živi u čaši. Što je, naravno, shvatio sam kasnije, nonsens. Uzeo sam manji akvarijum od oko 3L, pesak i neki dvorčić i tako započeo sve. Već je 6 dan kako ga imam i sve je super, on lepo ručka, pravi balončiće i ponaša se normalno. E sad, meni je jasno da moram da ga prebacim u veći akvarijum (10-15L) i to planiram da uradim čim se malo opusti u trenutnom, da mu ne bih priređivao stres za stresom. Zanima me kako izgleda pravilan proces prebacivanja ribice iz jednog akvarijuma u drugi? Koliko vode prebacujem u novi akvarijum, prebacujem li i kamenčiće i sve ostalo (nemam još uvek zasađene biljke, pa bi bilo super i čuti koje bi mogao da stavim), i ako da, na koji način (direktno ili prvo prokuvati?). Svaki savet će mi mnogo značiti od vas koji se u to razu,ete daleko više od mene, jer sam vrlo brzo skapirao da je ovima u Pet šopu najvažnije da nešto prodaju, i da o tome jako malo znaju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ksendzi
Akvarista



Registrovan: 08 Nov 2017
Poruke: 111
Lokacija: Beograd, Nis

PorukaPoslao: Ned Sep 29, 2019 11:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Ika93 ako nemas zemlju ili pesak koji je presitan u trenutnom akvarijumu sipaj svu vodu iz akvarijuma u kojem je trenutno u novi. posle toga, nemoj da vracas dvorac, njemu nece znaciti jer borci voli da bleje pripovrsini vode i tamo negde u gornjoj polovini da se izvale na neki list od biljke i "spavaju" na njemu. tako da, biljke bi bile pozeljne. mozes nane neke da ubacis, nisu zahtevne, ne sade se, i ne traze mnogo svetla, samo se vezu za kamen ili drvo i tako rastu, a borac nece moci da ih polomi jer su listovi debeli.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Stole75
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 12 Okt 2019
Poruke: 7
Lokacija: New Zealand

PorukaPoslao: Pon Dec 09, 2019 11:05 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima, ja sam Nenad i moglo bi se reći stari/novi akvarista. Imao sam akvarijum devedesetih godina (100l) dok sam bio tinejdžer,ali sam ga poklonio bratu posle nekoliko godina jer nisam imao vremena da se bavim jer sam jurio ispite za fakultet. U ono vreme devedesetih retko ko je imao novca da kupuje hemiju za akvarijum, a puno njih nije nešto ni znalo oko toga, jedva smo nalazili novac za život,pa je to išlo kako je išlo.U tih 5 godina koliko je bio akvarijum kod mene nisam imao nikad problema sa ribama. Pre dva meseca sam kupio akvarijum (aqua one 850,zapremine 165l),ubacio sam dve fotke mog akvarijuma.trenutno imam 4 German blue rams, 1 Bolivian ram, 6 Glowlight tetre, 4 kulija, jednog Hillstream loach i 8 otocinklusa. Nije nešto puno riba u odnosu na litražu, ali ne dodajem nove ribe jer se mučim sa amonijakom od samog početka. Kad sam sredio akvarijum što se tiče pozadine, biljaka i enterijera, radio je nekih 10 dana bez ubacivanja riba.Onda sam krenuo polako sa po 3-4 svake nedelje, jer baš iz razloga stvaranja amonijaka nisam hteo da ga punim ribicama tako brzo. Posle možda nekih 3 nedelje od ubacivanja prvih ribica detektovao sam amonijak 0.5. Na savet radnika iz obližnje radnje, promenio sam 50% vode i smanjio na 0.25. Posle 7 dana i nehranjenja ribica opet sam promenio 50% i spustio na 0.U filter sam ubacio Nitra-Zorb i krenuo sa ubacivanjem Stability od firme Seachem da bi ubrzao proces stvaranja bakterija.I tako posle 7 dana od zadnje promene vode, krenem da ih hranim opet i posle 7 dana opet amonijak(0.5).Opet jovo nanovo.Dve nedelje dijeta i svakih 7 dana promena po 50%. Svaki dan sam ubacivao potrebnu dozu Stability od prve detekcije amonijaka od kako imam akvarijum.Kad sam ponovo spustio aminijak na 0, krenem da ih hranim svaki treći dan.Za deset sekundi nestane sva hrana koju ubacim unutra.E da,svaki put kad testiram na amonijak,testiram na nitrate i nitrite i svaki put 0, osim za amonijak. Evo sad sam testirao opet i amonijak je izmedju 0.25 i 0.5. nitrati 0,nitriti 0. Ajde izvadim ja malo podloge. ostavim je na suncu da se isuši i sipam česmovaču da vidim da podloga možda ne zadržava amonijak,posle nekih sat dva u česmovači testiram,amonijak je 0.Znači nije podloga.Sad ću ovoh dana ponovo da promenim 50% vode,ali stvarno mi nije jasno zbog čega se tako brzo stvara amonijak i da li je moguće da tim bakterijama treba baš dugo da se razviju.U filteru imam Aqua one ceramic substrate i aqua one ceramic noodles-koji sam dobio pri kupovini akvarijuma, dodao sam samo ceramic substrate. Stvarno nisam pametan.Svaki savet bi mi dobro došao.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Pon Dec 09, 2019 11:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tebi akvarijum nije cikliran i treba taj seachem stability da dodaješ svaki dan sve dok ne potrošiš to da bi ubrzao proces cikliranja. Čim su tebi nitriti nula nemaš ti ništa od bakterija u tom filteru. Tebi se još nisu stvorile bakterije koje amonijak razlažu u nitrite a kad se one stvore tek onda kreće period da se stvore bakterije koje pretvaraju nitrite u nitrate i tek nakon svega toga ti je filter cikliran. Cikliranje manje više traje minimum mesec dana do 6 nedelja, može i kraće može i duže ali 7 dana malo teže. Ribice posle sedam dodavati u necikliran akvarijum je mnogo loše i ko god da ti je to savetovao slagao te je. Pogotvo dodavati Ramove i Otocinkluse to ko god da ti je rekao te je fino zajebao.
Imaš li neke biljke? Dodaj plutajuće biljke da jedu amonijak a za nitrite kad se stvore uglavnom nema pomoći sem bakterija i izmena vode svako malo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Uros Kg
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2017
Poruke: 237
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Uto Dec 10, 2019 12:02 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Stole i Ika da otvore nove teme, ako vec nisu, a ne da zatrpavaju tudje, a candy izmedju ostalog da napiše odakle je
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka formiranje novog akvarijuma thefezturtle Filteri i pumpe 0 Uto Apr 11, 2023 4:25 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Nekoliko neobicnih pitanja o koi sara... gazuraz Ribe 2 Ned Apr 17, 2022 10:20 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Početnik sa par pitanja za low tech 50l klicakn Početak u akvaristici 4 Uto Mar 23, 2021 7:36 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetak price Milica Obradovic Početak u akvaristici 16 Pon Jan 25, 2021 9:49 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvarijum 60l - izrada i formiranje od 0 kikii77 Početak u akvaristici 24 Čet Okt 22, 2020 11:43 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License