Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Predfilter Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
laky_kg
Akvarista



Registrovan: 25 Maj 2015
Poruke: 128
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Ned Sep 29, 2019 5:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Interesuje me da li ce ovo ovako da radi kako sam ja zamislio Smile
Pumpa je 3000l/h, crevo je 1/2 cola. Iz akvarijuma ce biti 2-3 rupe za preliv iz kojih cevi treba da idu predfilter.
Predfilter d50 x s20 x v40 sa tri rupe za preliv iz koje cevi vode u bioloski filter.

Image

Predfilter treba da pokupi krupniji otpad, interesuje me da li ce u ovoj varijanti negde da prelije?
Da li su dovoljne 3 rupe od 3/4 ili col?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Sep 29, 2019 5:58 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Ned Sep 29, 2019 6:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

To filter ispod akcarijuma?
Iz iskustva mogu da ti kazem da je 20x5 malo bilo za pumpu od 650l/h. Još kad se zaprlja mehanička filtracija koja je bila u drugoj komori, površine 20x20, pumpa je ostajala bez vode u trecoj. Za običan preliv u spoljni filter trebaće ti smesno puni ø32 ili ø40 cevi. Nije baš da sam te najbolje razumeo ali tih 5cm podigni na 10. Imao sam spoljni 40x20x40 pa znam da može biti malo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
laky_kg
Akvarista



Registrovan: 25 Maj 2015
Poruke: 128
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Ned Sep 29, 2019 8:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa da, na brzaka sam nazvrcao.
Image

Ne bih da mi predfilter bude megalomanija Very Happy Mogu recimo da stavim d50-60xs30-35x40v
Pumpa izbacuje vodu i posle sve ide prirodnim padom. Predfilter bi trebao da bude dvokomorni.
U drugoj komori da budu tri rupe iz kojih ce cevi ili creva da vode vodu u Biofilter.
Msm, nista specijalno...samo me zanima da bude bezbedno da mi ne prelije negde.
Tip koji treba da lepi savetuje da je bolje 2-3 manje rupe nego jedna velika.
I sad se razmisljam da jedna bude pozadi, a dve na desnom boku.
Estetika nije bitna, bitno je da funkcionise Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nzivkovic
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2013
Poruke: 1178
Lokacija: Beograd, Kumodraž

PorukaPoslao: Ned Sep 29, 2019 10:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A zašto ne bi stavio filter čarapu i izbegao sve to. Ili ako imaš malo više novca ubaci rolomat i uživaj.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
laky_kg
Akvarista



Registrovan: 25 Maj 2015
Poruke: 128
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Pon Sep 30, 2019 1:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne verujem da bi carapa bila bolji izbor, a i ne vidim kakve to veze ima sa brzinom protoka/preliva, odnosno brojem i dimenzijom rupa...?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pon Sep 30, 2019 3:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Može li se znati šta planuraš da staviš u 400l kada ti treba 1000l za biološku filtraciju?

laky_kg ::

Tip koji treba da lepi savetuje da je bolje 2-3 manje rupe nego jedna velika.

Sreća pa smo svi akvaristi ovde Embarassed
Ako ne želiš buku bolje su 2-3 rupe u staklu jer se onda izbegne buka koju stvara preliv sa jednom cevi.

Ti zeliš da ti predfilter u stvari bude vrsta prelivne kutije? Zašto ne napraviš malu prelivnu kutiju a predfilter moniras kao toranj iznad biofiltera?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
laky_kg
Akvarista



Registrovan: 25 Maj 2015
Poruke: 128
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Pon Sep 30, 2019 3:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Visak vremena, prostora, novca...Ne radi se o tome da li mi treba filter od 1000l, vec da imam toliki sud pa je fazon "zasto ne iskoristiti"
Predfilter treba da bude to sto jeste. Znaci glavna funkcija je sakupljanje necistoce, "kake" i slicno. A od ovih 1000l da napravim finiju filtraciju. To sam mogao da napravim od neke kante/bureta ali je fazon da bude providno i da imam neki uvid u to sta se tu dogadja Smile
Nisam do sad imao busene akvarijume, pa nemam pojma sta i kako.
Obzirom da ce to biti u podrumu, nivo buke ne igra neku ulogu ako je to jedini razlog velicine rupe.
Poenta cele price je da to bude bezbedno u smislu:
Ako sam na putu 2-3 dana, da to ne prelije i naravno da ribice imaju dovoljnu filtraciju ako dodje do nemara u par dana.
Pa sad, da li ce tu biti ciklidi, japanke, skalari, tetre nije bitno. Msm, naravno da ne prljaju isto, ali uz optimalni broj riba i ovoliki filter, ne verujem da ce biti problema.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pon Sep 30, 2019 4:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Pregradu izmedju prve i druge komore napraviš kraću gore. Da bude malo iznad planiranog nivoa vode. Ako se desi da se vata zaprlja voda će imati kuda da preliva. To ti je jedna od solucija. Druga opcija ti je da napraviš 2-3 overflow gde je deo iznad vate na suvom dok se nivo vode ne podigne. To su ti opcije kojima se jednostavno osiguravaš da voda ostane u sistemu.

Više cevi je bolje i zato što obično treća služi da primi vodu ako se prva ili druga cev zapuši
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
laky_kg
Akvarista



Registrovan: 25 Maj 2015
Poruke: 128
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Pon Sep 30, 2019 6:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

To sa spustanjem pregrade je dobra ideja Smile
Jel pravio neko ovde "overflow" sa cevima?
Vidim po YouTube-u razne DIY varijante sa cevima...Koliko je to bezbedno?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   


Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License