Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Kupovina i formiranje novog aquariuma Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Nikola.M95




Registrovan: 06 Nov 2019
Poruke: 0
Lokacija: Keusevac

PorukaPoslao: Sre Nov 06, 2019 8:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zdravo,
Ja sam Nikola, iz Kruševca sam i imam 24 god. Uksoro planiram da se vratim u svet aqvaristike, ovo vratim pisem jer sam pre 5-6 god imao aq od 30-tak litara i bilo je vrlo strasno sa njim. Sad mi je u planu nabavka akvarijuma od 100l. Imam konkretan akvarijum koji zelim da kupim i za to mi je potreno par saveta. U pitanju je akvarijum dimenzija 81x35x42 cm. Akvarijum ima trokomorni unutrasnji filter. Potrebno mi je vase misljenje o samom akvarijumu, ako je ono pozitivno treba mi jos savet koju rasetu, pumpu grejac i sve to. Keusevac je prilicno siromasan sto se akvaristickog izbora tice pa mi je potrebna vasa pomoc. Dodajem i slike samog aq. Hvala!


Image

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Nov 06, 2019 8:23 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Bojan95
Akvarista



Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 144
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Sre Nov 06, 2019 9:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dobrodosao na forum. Uzeo si lepu litrazu za pocetak, i odmah u startu napravio pravu stvar.
Sto se tice rasvete ne znam sta bih ti preporucio jer nam nisi rekao kakav akvarijum planiras i sta ces u njemu drzati.
Imam akvarijum slicnih dimenzija sa takvim filterom i koristim pumpu atman at2. Ali pored tog filtera koristim i mali kanister.
Mislim da je bolje da sam uzeo At 3 jer ima jaci protok, mozed da ga podesavas koliko ti odgovara. Ja bih ti preporucio te pumpe jer mene ova moja dobro sluzi za sada. Ali ne koristim je dugo, od aprila.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikola.M95




Registrovan: 06 Nov 2019
Poruke: 0
Lokacija: Keusevac

PorukaPoslao: Sre Nov 06, 2019 11:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na dobrodoslici, bicu aktivan sigurno, za pocetak bar sa pitanjima.
Sto se estetike tice mislim da mi je ovo sa 3d pozdainom ok izbor. Koliko sam uspeo do sad da shvatim citajuci. lakse je odrzavati veci aq nego manji, ispravite me ako gresim. Ja sam sa mojim starim od 30l dozivjavao uzas ako ga ne bih komplet cisti bar na mesec dva.
Moj plan je da za pocetak u akvarijumu bude samo kvarcni pesak kao podloga i shodno tome ne neke preterano zahtevne biljke. Od riba plan je da tu budu 2 sklara, gupike, neonke i mozda neka zebrica nista vise od toga. Algar i cistaci se podrazumevaju.
Da li ja mogu da funkcionisem samo sa ovim fileterom bez dodavanja "eksternih".
I da napomenem ako nesto u tekstovima koje napisem kao npr. kombinacija riba nesto za bilje molim vas da mi to kazete, tek sam krenuo da se ucim.\
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan95
Akvarista



Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 144
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Čet Nov 07, 2019 12:11 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jedina mana ove 3D pozadine je to sto zauzima dosta mesta u akvarijumu, ali sa druge strane u potpunosti je sakrila filter.
Sto se tice svetla ja nisam dovoljno kompetentan da te savetujem koje tacno da uzmes s obzirom da se u tu tematiku previse ne razumem i nemam iskustva u pravljenju neke DIY varijante. Ima ovde ljudi koji to mnogo bolje znaju i nadam se da ce ti se javiti da pomognu. Ali posto ne planiras hranjivu podlogu, a samim tim moras i neke nezahtevne biljke da biras ne treba ti neko jako i previse kvalitetno svetlo.
Ja sam za biljni akvarijum uzeo fabricko, kvalitetno osvetljenje, a za drugi obicne led diode i tri boje na tri zasebna stapa. U tom drugom su samo Anubije i odlicno napreduju pod tim svetlom, i u tom akvarijumu nemam hranjivu podlogu.
Sto se tice filtera mislim da ce moci, napuni ga kvalitetnim filter materijalom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikola.M95




Registrovan: 06 Nov 2019
Poruke: 0
Lokacija: Keusevac

PorukaPoslao: Čet Nov 07, 2019 12:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Po recima prodavca nije potrebno postavliati prelvnu cev vec postoji zazor u prvoj komori preko kog se voda iz akvarijuma preliva u filter, a izbacuje pumpom iz trece komore. Ova varijanta je okej?
Takodje kaze da je u ovom akvarijumu https://youtu.be/ZJnSDuHLFCk koristio vodootpormu hladno belu led traku od 14w.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan95
Akvarista



Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 144
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Čet Nov 07, 2019 1:06 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tako je, ne treba prelivna cev. I ja koristim taj sa zazorom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Čet Nov 07, 2019 6:19 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Predlog je posto hoces par skalara da se zadrzis na gupikama i neonkama, bez zebrica i da napravis neki polu biotop severne amerike imas dosta bilja koje bi mogao da iskoristis u takvoj postavci a ne zahtevaju puno svetla kao ni podlogu i dovoljno ce ti biti 2x18 jedna natural jedna tropical od arcadie od 60 cm, nego proveri od cega je napravljena pozadina ako ces ubacivati ancistruse da se ne otruju, jer ce je 100% glodati kad se alge navataju, ako nije dobro odradjena vremenom ce se i oguliti zbog njihovog glodanja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Bombadil
Akvarista



Registrovan: 24 Okt 2017
Poruke: 119
Lokacija: Požarevac

PorukaPoslao: Čet Nov 07, 2019 8:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim, kao i Lisac da s obzirom na podlogu, a i da bi lepo izgledalo sa tom pozadinom da se napravi biotop JUŽNE Amerike sa dosta krivudavih grana.
Predlog za rasvetu 2x10W LED reflektori
Predlog za biljke
Egerija najas
Sagitaria
Valisneria
To su biljke koje će ti sigurno uspevati u kvarcnom pesku. Možda da u početku par nedelja ne sifoniraš dno (vodu naravno menjaš), kako bi imale i hranu, a i bakterije će se brže razvijati kada imaju šta da razgrađuju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
xxxvelja
Akvarista



Registrovan: 10 Avg 2012
Poruke: 223
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Nov 07, 2019 11:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dobro došao. Lep akvarijum i pozadina... šteta da se pokrije nekim visokim biljkama. Pošto već želiš da na početku za podlogu staviš samo šljunak, moja preporuka bi bila anubie, microsorum...Od algara video sam neke pozadine koje su pojeli ancistrusi i stvarno ružno deluje...Takođe čim porastu ancistrusi slabo jedu alge...mnogo bolje su ti kozice za alge....Od osvetljenja ne treba ti puno..dve neonke od 60 cm (t5 ako možeš) ili 2 štedne hladno bele... Ako ne preteraš sa brojem riba verovatno će ti filter koji imaš biti dovoljan.... Meni se čini da će skalari da prerastu taj akvarijum ali ja ih nisam nikad imao tako da nisam siguran... Čekamo da se napuni akvarijum .... Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikola.M95




Registrovan: 06 Nov 2019
Poruke: 0
Lokacija: Keusevac

PorukaPoslao: Čet Nov 07, 2019 11:58 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Miim da definitivmo idem sa "juznom amerikom" i sto se bilja i sto se riba tice. Jos uvek trazim pravi akvarijum koji ce biti tu do nekih 120l ne preko toga, pa ako neko ima mozda i bolji predlog ja slusam.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikola.M95




Registrovan: 06 Nov 2019
Poruke: 0
Lokacija: Keusevac

PorukaPoslao: Čet Nov 07, 2019 12:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jedini problem sa ovim aq je kako da odradim osvetljenje, moracu da potrazim nekog elektricara koji je voljan da mi to uradi, ja nisam bas za radove sa strujom. Potrazicu kozice u Krusevcu ili okolini nisam siguran kakav je izbor. Sve trenutno pripremam i istrazujem detaljno da bih krenuo lepo i bez problema.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bombadil
Akvarista



Registrovan: 24 Okt 2017
Poruke: 119
Lokacija: Požarevac

PorukaPoslao: Čet Nov 07, 2019 12:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovo ti je ok akvarijum za takav biotop, jedino što ta pozadina mnogo prostora zauzima. Malo potraži po netu slike biotopskih akvarijuma, sakupi panjeve, grane.. Mahovina bi isto mogla da se veže za njih. Kontaktiraj člana HORUS, sigurno će imati nešto u ponudi za tebe, a i po povoljnijim cenama nego po radnjama.
Što se tiče jednog para skalarana toj litraži, biće im tu ok. Možda da kupiš 5-6 manjih riba, da ti se izdvoji par, a onda ostale da skloniš kako budu rasli. Biraj akvarijum sa visinom većom od 40cm zbog skalara i nemoj previše debeo sloj podloge da staviš, jer njima treba veća visina, idealno i preko 50cm.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikola.M95




Registrovan: 06 Nov 2019
Poruke: 0
Lokacija: Keusevac

PorukaPoslao: Čet Nov 07, 2019 12:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa aq je visine 42, sa podlogom da idem max 3-4 cm kako bi ostalo prostora. Plan mi je da budu dva skalara nekoliko gupika i max 10-tak neonki nista vise od toga plus cistaci.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Čet Nov 07, 2019 6:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Bombadil hvala na ispravci juzne ne severne amerike jbg treca smena dva meseca ubi Smile

@Nikola.M95 da li si ti vec pazario ovaj akvarijum ili tek treba da uzimas? Koje dimenzije tebi odgovaraju, tj da li vec imas mesto gde bi ga ubacio u svom prostoru? Ako jos nisi bolje da ti neko napravi dimenzije koje tebi odgovaraju zbog skalara.

..inace mozes da stavis i 1cm podloge napred pa od pola akvarijuma da poredjas kamenje da ti bude granicnik i da u pozadini imas i po dobrih 5+ cm da bi se koren lepo razvijao.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Nikola.M95




Registrovan: 06 Nov 2019
Poruke: 0
Lokacija: Keusevac

PorukaPoslao: Pet Nov 08, 2019 12:02 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jos uvek nisam kupio akvarijum. Mozda i ovaj nije najbolji izbor jer pozadina zauzima dosta mesta. Dimenzije u koje se uklapam su 80x40x40, duzina je presudna jer nemam.mogucnost za vece postolje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka formiranje novog akvarijuma thefezturtle Filteri i pumpe 0 Uto Apr 11, 2023 4:25 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka RO uredjaj kupovina Ikebana Hemija 3 Sub Nov 26, 2022 8:50 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pozdrav iz novog sada Skale Upoznavanje 0 Pet Maj 14, 2021 12:11 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoć oko novog akvarijuma Zmaj Početak u akvaristici 0 Čet Apr 08, 2021 9:18 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvarijum 60l - izrada i formiranje od 0 kikii77 Početak u akvaristici 24 Čet Okt 22, 2020 11:43 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License