Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Bojan95-akvarijumi Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Bojan95
Akvarista



Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 144
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Sre Apr 17, 2019 5:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moj drugi akvarijum

Za ovaj novi (manji) akvarijum sam se odlucio posle nabavke korija koji mi se najvise svidjaju i koje sam trazio od samog pocetka. Uspeo sam da ih nabavim i planirao sam prvobitno da ih stavim u prvi akvarijum ali sam zbog barbus tetrazona morao da odustanem. Od svih stanovnika u mom akvarijumu agresiju pokazaju samo prema koridorasima. Sada su sa njima 3 velika paleatusa koje ne diraju, valjda bas zbog velicine.

Dimenzije

70×40×40~ 112 L

Odlucio sam se za manji akvarijum jer sam mislio da u njemu drzim samo korije i ancije koje bih prebacio iz prvog akvarijuma da bih tamo mogao da vratim CO2 sistem. Sada mi je zao sto nisam odradio bar iste dimenzije kao onaj prvi.
Debljina stakla je 8mm, nema ojacanja, akvarijum je otvoren.

Filtracija

Unutrasnji pregradni filter. Od filter materijala su keramika, bio sundjeri i vata.
Potopna pumpa atman at102 500L/h
Atman EF2 kanister filter koji je ubacen zbog dodatnog pojacanja pre svega bioloske filtracije.

Osvetljenje

U pitanju je LED rasveta. Akvarijum nema haubu koju nisam stavio jer planiram plutajuce bilje. Rasveta je na nosacima naslonjenim na stranice akvarijuma. Posto je ovo tema o kojoj najmanje znam i najmanje se razumem ne mogu vam pisati najpreciznije detalje o LED diodama, osvetljenje je radio majstor koji je lepio akvarijum.
Na nosacima su 4 stapa u 3 razlicite boje. 2 stapa su bele diode, 1 crvene i 1 plave. Moguce je kombinovati bilo koje od ovih, i preko kontolera pojacavati i smanjivati intezitet svetla.
Ja sam se zbog izbora bilja opredelio za manje svetla, preko dana koristim kombinaciju belih i crvenih dioda da bih dobio neko ambijentalno osvetljenje slabijeg inteziteta.

Fotoperiod je 8,5h od 11:30-23:00

Uredjenje akvarijuma

Podloga je braon kvarcni sljunak jako sitne granulacije, najsitnije koju sam mogao da pronadjem. Nema hranjive podloge jer nece biti biljaka koje se sade. Red more wood panj i seiry stone. Pozadina je crni soudal silikon premazan sa spoljne strane zadnjeg stakla.

Flora
Anubias barteri var nana
Anubias barteri var barteri
Anubias barteri var glabra
Anubias barteri var coffeefolia

U planu je dodavanje jos anubia ali posto nadjem neku granu koji cu moci da od gore uronim u akvarijum i nekako je pricvrstim za staklo i popunim i ovaj gornji deo pozadine.

Fauna
12 corydoras venezuela ( 6 orange, 6 black)
15 barbus Nigrofasciatus
2 mala ancija

Uspela je i potraga za ovom po meni najlepsoj vrsti barbusa koja je kod nas malo zapostavljena. Nasao sam mlade ribe koje jos uvek nemqju boju koju imaju odrasle jedinke.


Image


Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Apr 17, 2019 5:03 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Ayrton
Akvarista



Registrovan: 25 Sep 2017
Poruke: 134
Lokacija: Bgd.-Karaburma

PorukaPoslao: Čet Apr 18, 2019 7:30 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lepo! Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan95
Akvarista



Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 144
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Pet Nov 01, 2019 9:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Krenuo sam polako u rekonstrukciju akvarijuma. Podloga koja je bila ispod kvarcnog peska se potrosila za ove otprilike 2 godine od kad je formiran. Po biljkama se to lako moglo utvrditi. Ovaj put sam se odlucio za soil umesto supstrata.

Image

Akvarijum sam ispraznio, i uspeo koliko toliko da ocistim od zemlje.


Image

Ribice sam smestio u ovo plasticno korito i u bure u kom sam sacuvao vodu. Vraticu ih u akvarijum tek kad se izbistri voda od soila. Nadam se da sve nece trajati duze od 7 dana. Toliko ce valjda ribice izdrzati u ovakvim uslovima.

Imam i jedno pitanje za korisnike RO uredjaja. Tvrdoca vode je u mom akvarijumu do sada bila oko 20. Sada sam nabavio RO i cilj mi je da to spustim na nekih 5-6kh. Zanima me koliko naglo to smem da uradim. Ribice su u staroj vodi na 20kh, verovatno bi dozivele osmoza sok da ih samo odjednom ubacim u meku vodu. Planirao sam da vodu omeksavam polako na nedeljnom nivou pri redovnoj zameni vode ali me zanima za koliko smem da spustam tvrdocu. Da li ugrozavam stanovnike ako je prve nedelje spustim na 15KH, i ona za neke 3 nedelje dodjem na onih ciljanih 5-6KH?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan95
Akvarista



Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 144
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Pet Nov 08, 2019 2:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Posle dve godine resio sam da malo promenim postavku i krenem malo ozbiljnije da se bavim biljkama. Kada sam kupovao akvarijum biljke mi nisu bile toliko vazne, kao ni samo uredjenje akvarijuma, fokus je bio vise na ribicama.
Medjutim, gledao sam biljne akvarijume akvarista sa ovog foruma i dobio inspiraciju da pokusam nesto slicno.
Cak sam i prethodnu postavku u hodu pretvorio u neku low tech varijantu biljnog akvarijuma.
Prvi put se upustam u ovakvu pricu, teoretski bi trebalo da sam dovoljno potkovan, raspitao sam se kod kolega i ne sumnjam da sam od njih dobio prave informacije. A kako ce to izgledati u praksi..videcemo.

Prva promena kada je u pitanju tehnika je osvetljenje. Odustao sam od neonki i presao na LED osvetljenje. U pitanju je fabricka konzola Juwel Helialux sa kontrolerom ( oko 7 sati je uključeno svetlo ne računajući faze dimovanja)
Preporuke i savete oko osvetljenja sam dobio od Japonikusa, kao i savete oko prihranjivanja biljaka tecnom prihranom.

Promenjena je i podloga. Odlucio sam da se umesto supstrata sa kojim se generalno bio zadovoljan, ali se brzo potrosio prebacim na malo kvalitetnije resenje.
Odlucio sam se za ADA Amazonia Light. Posto ga kod nas nema u prodaji potrajalo je malo dok nisam uspeo da ga pronadjem. U akvarijumu je 18L soila a ispod se nalazi i drobljeni lava kamen.
Za sada ga na ovom forumu imaju samo nebojisar i IVANRO, bar ga ja nisam pronasao na jos nekoj temi. Od njih sam dobio sve preporuke i savete kad je podloga u pitanju.


Izbacen je i red more wood i seiryu stone, tacnije zamenjeni Mangro panjevima i malom kolicinom dragon stone-a.

Flora

Vasicularia Dubyana 'Christmas'
Eleocharis parvula
Staurogyne repens
Lobelia sp mini
Pogostemon erctus
Microsorum pteropus trident
Microsorum mini
Hygrophila corymbosa 'Siamensis'
Hygrophila corymbosa 'Compact'
Hemianthus micranthemoides HM
Alternanthera reineckii mini
Ammania sp bonsai
Hydrocotyle tripartita
Myriophyllum brasiliensis
Higrophila difforimis
Limnophilla aromatica
Rotala rotundifolia

Fauna
15 rasbora espei
15 Barbus tetrazona

Titeje su poklonjene, Anciji prebaceni u manji akvarijum..Dodacu jos samo par Ramireza

Image

Ovako to za sada izgleda. Dosta je emerznih biljaka pa ce trebati malo vremena da se ukorene i krene da rastu.
Sto se tice prihrane za sada samo CO2, jedan mehur u sek. ( difuzor stoji ovako samo privremeno dok se stanovnici ne vrate).
Kasnije krecem sa zelenom tropikom i seachem iron-om.
Tu je i RO uredjaj tako da se nadam da ce biljke imati sve neophodne uslove.
Jos jednom se zahvaljujem gore nabrojanim kolegama na svim odgovorima i savetima.
Bice neki update kad sve malo zazivi krene da napreduje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
peconis
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2018
Poruke: 116
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Nov 08, 2019 2:26 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Super skejp, ali mislim da ces ubrzo da se pokajes zbog tolike kolicine mangra. Kontam da ce da oboji vodu do te mere da dobar deo svetlosti nece stici do biljaka. Confused

Ovaj desno je vec izlapeo, ali ovi veliki levo ce da ti naprave haos prvih par meseci. Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan95
Akvarista



Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 144
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Pet Nov 08, 2019 3:41 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nadam se da nece toliko drasticno da bude. Mada kada sam kuvao ove nove, voda u loncu je bila gotovo crna.
Ovaj tvoj mi se bas lepo uklopio, ni mikrozorum nisam morao da skidam.
Drugi deo tvojih biljaka je otisao u Sid, osim Anubia i Fisidensa koji su u manjem akvarijumu. Ispod fisidensa su se mrestili Anciji pa nmg da ga prebacim u veci dok malci ne izadju Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pet Nov 08, 2019 7:17 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zanimljivo, nego obrati paznju da barbuse hranis i zelenilom da ne bi stradao Mirofilum i mahovina.. Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Bojan95
Akvarista



Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 144
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Pet Nov 08, 2019 5:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisu do sada pokazali nikakvu zainteresovanost za biljke..nisu ni mahovinu dirali. Dajem im sera GVG mix.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan95
Akvarista



Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 144
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Uto Dec 03, 2019 6:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evi i mali update ovog manjeg akvarijuma

Image

Image

I jedna pre gasenja svetla.

Image

Nesto je poraslo, nesto dodato od biljaka, cilj je da to bude gusce nego sada. Za anubie se kaze da ne vole svetlo, ali kod mene su krenule da napreduju tek kada sam ga pojacao. Ja sam nasao neku ravnotezu, da one imaju dovoljno svetla, a da ga nema toliko da krenu alge po listovima. Pocecu i sa doziranjem E. Carba i zelene tropice ali u malim kolicinima.
Od ribica tu su sada Ancistrusi, cory venecuele, amande, nigrosfasciatusi i pentazone.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Uto Dec 03, 2019 8:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lepo je ovo, nešto slično planiram da uradim i ja. Anubie, mikrozorumi, bolbitis i bucaphelandre i neke kripte. Dosadilo mi trimovanje na nedeljnom nivou, treba mi nešto manje zahtevno.

Kako napreduje onaj drugi skejp?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan95
Akvarista



Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 144
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Sre Dec 04, 2019 3:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U onom drugom skejpu imam problem sa zelenom algom, pa sam malo skratio fotoperiod na nekih 6h. Kad se malo povuce vraticu svetlo kako je bilo i krenuti sa prihranom. Nisam krenuo da prihranjujem jer se plasim da ce se pogorsati stanje, a sa druge strane alge su mozda krenule bas zbog toga sto mi neki element fali.
Jesi ima ti taj problem na pocetku?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Sre Dec 04, 2019 3:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koja tačno zelena alga, tačkasta ili čupava(hair) zelena alga ili ona prašina zelena?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan95
Akvarista



Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 144
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Sre Dec 04, 2019 4:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa nije ta cupava jedna od ove dve druge jeste
Evo kako izgleda

Image

Ima je samo na 3D pozadini.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Sre Dec 04, 2019 4:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Je l' lako skida ili teško? Tvrda ili je ljigava? Ne izgleda ko kao tačkasta svakako ali bolje proveriti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan95
Akvarista



Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 144
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Sre Dec 04, 2019 4:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tesko se skida, hrapava je ta pozadina, ne osetim da je ljigavo pod rukom.
Pocela je polako da propada jer sam ubacio prosle nedelje algexit. Zosetljiva je i na Carbo ali mora direktno spricem da se nanosi.
Razmisljao sam da krenem sa prihranom pa kako bude.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Akvarijumi ostali za starim zemunskim... user001 Na poklon 6 Sre Apr 28, 2021 9:18 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvarijumi 400 l i 250 l police i RO Dzo Arhiva Malih Oglasa 3 Sre Avg 28, 2019 10:58 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvarijumi na prodaju Pecinac Arhiva Malih Oglasa 14 Čet Jun 20, 2019 8:05 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Moji Akvarijumi radovicmiladin86 Akvarijumi 4 Čet Maj 09, 2019 6:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Bojan95 Bojan95 Upoznavanje 1 Sub Dec 15, 2018 7:07 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License