Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Savet oko neonki Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
StefanPN
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2019
Poruke: 40
Lokacija: Paracin

PorukaPoslao: Sre Nov 13, 2019 9:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima...
Treba mi pomoc oko odabira neonki.Imam akvarijum sledecih dimezija 70x42x30 (SxVxD) znaci nekih 100l.To su mere bez filtera, koji je inace unutrasnji i smatram da nije bitan sa onim sto mene zanima.
Trenutno nemam nesto zahtevne biljke (crypto, anubia, sagitaria, usteriana) ali bih vremenom ubacio i neke malo zahtevnije.Zato sam resio da predjem na malo ozbiljnije svetlo.Naime, trenutno imam LED trake za osvetljenje, ali kako neki rekose, pod LED trakama mogu samo da se gaje vestacke biljke Smile
Veceras uzeh 2 mehanicke prigusnice od po 40w, 4 grla za T8 neonke i 4 grla za iste ali sa integrisanim mestom za starter.
Plan mi je da ubacim 4 neonke od po 18w (60cm), rec je o T8 neonkama.
Zamolio bih vas da mi kazete koju kombinaciju neonki da ubacim.Znam da je preporucljiva Acardia, Juwel...Ali zanima me da li postoji neka jeftinija kombinacija iz prodavnica elektromaterijala.Na sta da obratim paznju?Vidim dosta se kombinuje Natural Daylight i Tropical Sunlight.
I posto planiram 4 neonke, da li da ubacim 2 hladno bele i 2 toplo bele ili kakvu vec kombinaciju da napravim?
Unapred zahvalan Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Nov 13, 2019 9:53 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Nov 13, 2019 10:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako možeš Philips super 80 mada su one kao i Arcadia T8 po ceni. Obične TL-D će ti služiti lepo uzmes jednu od 3000k za biljke. Četri na tu dubinu zahtevaju CO2. Juwel neonke imaju isti spektar kao i Kineske sijalice i to one za kućnu rasvetu, nemoj ih uzimati.
Led trake mogu da gaje biljke samo treba da staviš dovoljno jačih čipova a jos ako kupiš sočiva... Kada kažem dovoljno mislim na nekoliko stotina čipova tj od 5m do 20m trake možda i više za dublje postavke. Znači 5050, 5730... Mnogi stave metar dva nekih malih čipčića i očekuju da će biljke rasti pa posle pričaju led rasveta ne gaji biljke. Pođeš od toga da je to rasveta za čoveka i ako nije dovoljna da ti osvetli prostoriju neće ni biti dovoljna za biljke.
Po meni je bolje 4x20 nego 2x40w. Imaš veću kontrolu nad rasvetom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
StefanPN
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2019
Poruke: 40
Lokacija: Paracin

PorukaPoslao: Sre Nov 13, 2019 11:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ma moje su ti LED trake one pijacarke, najobicnije.Izlepio sam 4 trake po 70cm, bez sociva.Uglavnom to ne izglda lose, ali lose napreduju biljke.
Sad gledam po netu, verovatno si mislio na PHILIPS MASTER TL-D SUPER 80 18W/865 6500K.Potrazicu je sutra po gradu.Ovde u Paracinu smo malo oskudni sa tim stvarima, a bojim se da porucim sa strane, jer znas kako se ophode prema paketima u brzoj posti Smile
Dakle, ako sam te dobro razumeo savetujes mi ovu jednu od 6500K i 3 slabijeg inteziteta, recimo 4000K?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Čet Nov 14, 2019 3:09 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jedna od 3000-4000k je dovoljna. To je da doda malo crvenog spektra biljkama. Ako stavis više akvarijum će ti biti previše žut. Bele gaje dosta solidno biljke.
Te super 80 su dosta jače i bolje od obicnih TLD ali su i daleko skuplje. Uzmeš npr samo žutu. Mada isplati se prošetati i po petshopovima da vidiš imaju li gro lux sijalice. Za nju se više isplati pare dati nego za super 80 žutu.
4 obične bilo koje dnevne neonke ce gajiti biljke više nego adekvatno. Ja sam ti preporučio TL-D jer imaju najnormalnije svetlo i jeftine su. Kineske idu od 5000k do 8000k, one što su preterano plave su solidne za rasvetu ali one što imaju zelenkastu svetlos su odvratne. Pod njima sve izgleda bledo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
StefanPN
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2019
Poruke: 40
Lokacija: Paracin

PorukaPoslao: Čet Nov 14, 2019 10:10 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ok, hvala druze na savetu.Pojuricu ovde po Pomoravlju, ako ne u Paracinu, u Jagodini ih sigurno ima. Hvala jos jednom 😉
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan95
Akvarista



Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 144
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Ned Nov 17, 2019 6:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne znam kakav im je tacno spektar al kod mene su se Juwelove neonke odlicno pokazale.Posle 6 meseci sam Juwel nature zamenio za istu Arcadiinu i odmah su krenule alge. Tako da sam se ekspresno odmah vratio na juwelovu.
Imao sam samo 90W na 180L, bez reflektora a uspevale su mi i crvene biljke.
Pogledaj i akvarijum Icethundera iz 2013 godine, biljke su mu bile savrsene pod juwel neonkama, mislim da nisam video tako zdrave i savrsene biljke ni kod jednog biljnog akvariste na ovom forumu. Ko god se odluci za neonsko osvetljenje, ja mu ih preporucujem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potreban savet MilanM Početak u akvaristici 2 Pon Mar 11, 2024 2:00 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Početak - Rio 125l savet za odabir ri... MiskoBG Početak u akvaristici 2 Ned Avg 06, 2023 9:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Savet o nutrijentima Panta1991 Biljke 0 Ned Maj 23, 2021 12:18 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 40 L akvarijum, savet za broj riba uki01 Ribe 4 Čet Apr 15, 2021 4:10 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Izbor pumpe - Savet Milan Bakic Filteri i pumpe 5 Uto Feb 09, 2021 1:17 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License