Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Moj prvi akvarijum Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
dule183

Registrovan: 29 Sep 2019

PorukaPoslao: Sre Nov 13, 2019 1:23 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima,

Moje ime je Dušan, iz Niša sam, imam 37 godina.

Kako bih ispunio deci želju, pre mesec dana sam rešio da naš dom oplemenim jednim akvarijumom. Brzo sam se zaljubio u ovaj hobi, a sve informacije sam našao na ovom forumu, pa koristim priliku da se zahvalim svim ljudima koji su ovde i vredno pomažu novim članovima. Na žalost, prvo sam naručio akvarijum bez ikakvog znanja o akvaristici, samo sam dao dimenzije bez ikakvih detalja (filter, svetlo, 3D pozadina), a tek kada je bio gotov počeo sam da se upoznajem sa problematikom. Tada je bilo kasno za neke izmene i sada pokušavam da izvučem maksimum od toga što imam.

Akvarijum je izradila jedna firma iz Niša. Dimenzije su: 94(d) x 25(š) x 60(v). Visina vodenog stupa 51 cm. Ukupna količina vode oko 70l (nisam izmerio kada sam prvi put sipao, pa ne znam tačan podatak). Hauba je od crnog stakla, na preklop.

Filtracija
DIY - Unutrašnji pregradni trokomorni filter sa vertikalnim zazorom. Unutrašnje dimenzije filtera: 10(d) x 23(š) x 60(v), a tih 23cm je po komorama izdeljeno ovako: 3cm komora za taložnik, 10cm komora za filter masu, 10cm komora sa potapajućom pumpom.
Redosled filter materijala u smeru kretanja vode:
prva komora (taložnik): prazna
druga komora (odozgo na dole):tanak crni sunđer (1cm), perlon vata (7-8cm), crni sunđer (7-8cm), plavi sunđer (5-6cm), keramički prstenovi (15-20cm)
treća komora (odozdo na gore): bio kugle (5cm), Juwel nitax compact (zeleni) sunđer i još malo crnog sunđera na kome stoji potapajuća pumpa.
Filter masu sam morao da stavim i u komori gde je pumpa, kako bih dobio na količini.
Pumpa je Atman AT 302, protok 450 l/h.

Osvetljenje
DIY (došlo uz akvarijum) - 3 led trake sa hladno belim i toplo belim dioda. Led trake su ispod staklene haube, zaptivene staklom i silikonom sa svih strana. Ukupna snaga po nekoj mojoj računici je oko 32W, dok je led driver snage 36W. Nema mogućnost dimovanja. Dva problema koje sam primetio sa ovim osveteljenjem su: 1) magli se unutrašnjost, 2) ostaju tragovi kamenca i prljavštine od isparenja vode, pa se jačina svetla smanji u nekoj meri.
Fotoperiod je 8h, od 12:00 do 20:00.

Dodatna oprema
Atan grejač 200W, Champion CX-0088 pumpa za vazduh.

Podloga
Plant Growth Substrate debljine 0,5-1 cm, a preko toga je šljunak za akvarijum crni granulacije 1-3mm (kupljen od sponzora sajta), u sloju debljine 2-5cm.

Dekoracija
3D pozadina od stiropora (imitacija kamena), ručno izradio jedan prijatelj koji se time bavi. Da se sada pitam ne bih stavljao ništa veštačko, ali šta je tu je.

Flora
Hemianthus callitrichoides, Eleocharis parvula, Ludwigia repens i Ludwigia repens rubin (to je ono što je trenutno u akvarijumu).
Ranije sam imao i: Ceratophillum demersum, Cladophora aegagropila, Riccia fluitans, Vesicularia dubyana. Mahovina požutela i raspala se jer sam pokušao da je uglavim u 3D pozadinu, riccia se raspala jer je nisam učvrstio kako treba, tako da sam morao izvadim to.
Planiram da što pre ubacim brzo rastuće biljke (Vallisneria) i još neke nezahtevne (Staurogyne repens, anubie, možda ponovo mahovina ili neka plutajuća), kako bi što manje hrane ostalo algama.

Fauna
Nakon 14 dana sam obacio i prve ribice - 10 neonki. Danas, 28. dana od formiranja, ubacio sam i 2 otocinklusa. Puževe sam dobio gratis, verovatno uz bilje, nisam baš siguran koji su, ali pretpostavljam da su barski (brzo se množe i brzo rastu).

Održavanje
Akvarijum je formiran 15. oktobra. Za cikliranje sam koristio Easy Life Easy Start, po uputstvu. Izmena 40% vode na 7 dana (voda sa česme, odstajala 24h). Nakon 2 nedelje, zbog stagnacije i propadanja biljaka, počeo da ubacujem Easy Life Carbo i Profito, po uputstvu. Ne planiram C02, bar ne dok ne postignem neki uspeh sa ovim što trenutno imam. Temepratura je 25-26C.

Cilj
Cilj mi je da stvorim što prirodniji akvarijum sa biljkama i srećnim ribicama, da uživam u stvaranju i održavanju.
O problemima sa stagnacijom i propadanjem biljaka, kao i sa braon algom (diatomi), pisaću u posebnim temama.

Slike (hronološki)

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor

PorukaPoslao: Sre Nov 13, 2019 1:23 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Lenji Lisac
Akvarista

Registrovan: 08 Avg 2015

PorukaPoslao: Sre Nov 13, 2019 8:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zaboravi na sve druge i ubaci higrofile i ludvigie sto se biljaka tice imaces brzo dzunglu a kad predju polovinu akvarijuma neke ce biti i crvene, nece ti straugene uspeti bez hranjive podlige, ukoliko dodje do truljenja eleoharisa zameni ga sa sagitarijom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
dule183

Registrovan: 29 Sep 2019

PorukaPoslao: Pet Nov 15, 2019 10:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Molim admine da prebace temu u Početak u akvaristici, nisam obratio pažnju.

Hvala Lisac, zaista cenim svaki komentar, predlog, sugestiju, pomoć.

Napisao sam da imam Plant Growth Substrate debljine 0,5-1 cm podlogu, a preko šljunak. Da li straugene sada ima smisla staviti? Izvini, ali ja ne znam koje su to higrofile?

Ovo je hronološko stanje biljaka u akvarijumu. Molim vas da procenite gde grešim. U kojoj meri je ovo normalna faza prelazka iz emerznog gajenja (biljke su kupljene u RF)?

Nakon 3 dana:

Image

Nakon 6 dana:

Image
Image

Nakon 9 dana:
Image
Image

Nakon 20 dana:
Image
Image

Nakon mesec dana (danas)
Image
Image
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista

Registrovan: 08 Avg 2015

PorukaPoslao: Sub Nov 16, 2019 4:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izvini, mora da sam citao nesto drugo pa ostalo u glavi a ovde odgovorio bez hranjive.. jbg gresi covek. Smile

Probaj sa jednom saksijom pa ako uspe lako je razmnoziti ga mislim na s. repens.
Higrofile su poznatije kod nas pod nazivom limun, e sad tu ima siroki, uskolisni itd da ne nabrajam ima ih i sa velikim listovima ima ih i sa sitnim listovima a ima i sa crvenkastim.. npr hygrophila polysperma rosanevig.

Sto se tice napredka i prebacivanja iz emerznog u submerzno lepo napreduje to sto je odbacila svaka stabljika emerzno lisce je dobro i ukloni ga iz akvarijuma da ne bi trulilo i napravilo disbalans (mada ima i fora kad se to zakopava u podlogu itd al to je malo ozbiljnija tema) nego na svakom tom otpalom listu bi trebalo da se pojavi po novi izdanak ukoliko je biljka super zdrava, kad porastu ti izdanci do ~10ak cm slobodno ih secni i rasadi pustice korenje i kasnije i te isecene stabljike ce se isto siriti. Doci ce period kad xe biti toliko zatrpano sa biljem da ces ga sisati do 5cm iznad podloge (do prvog lista na stabljici). Polako ima vremena dotle, samo ne zuri i redovno menjaj vodu.

Ukoliko ti je ostalo malo riccie pusti je da pluta po povrsini razmnozice se relativno brzo pa kad se razmnozi onda probaj ponovo da je vezujes, jer ipak to je plutajuca biljka i kad promeni akvarijum treba joj vremena da se navikne na nove uslove jer nju retko ko gaji emerzno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Slatkovodne skoljke za akvarijum filter Tražnja 1 Sre Dec 04, 2019 12:34 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Trazim akvarijum buki989 Tražnja 4 Ned Nov 24, 2019 3:20 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvarijum 56L - Pocetnik Stefanpfc Početak u akvaristici 7 Uto Nov 12, 2019 7:00 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka I konacno akvarijum Tanjicak79 Akvarijumi 41 Pet Nov 01, 2019 9:21 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Prodajem akvarijum i zivi svet peconis Ponuda 4 Pon Okt 28, 2019 12:00 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 

eXTReMe Tracker