Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Potpuni pocetnik Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Buda04
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 14 Nov 2019
Poruke: 6

PorukaPoslao: Čet Nov 14, 2019 8:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav,

Moja prica pocinje ovako.

Resio cika da kupi bratancima akvarijum za Novu godinu. S obzirom da sam potpuni pocetnik i da sam naisao na ovaj forum i podosta procitao korisnih stvari ... nadam se vasoj zelji, da pomognete pocetnicima, a da se ne prepustim savetima prodavaca.
E da … kao sto sam rekao pocetnik sam i planiram da sve ovo da kupim.
Imam otprilike plan kako treba da izgleda…

Prvo akvarijum…
Planiram da kupim AQUAEL Leddy Set od 54 litra. Razmisljam za pocetak da moji bratanci zavole akvaristiku, a i nadam se s obzirom da je fabricki da ima sve sto treba. Da li treba da cistim nov akvarijum i cime ?

Pod 2. podloga…
Kako se stavlja podloga? Koliko sam shvatio prvo ide hranljiva podloga (naziv Plain u nazivu pretpostavljam) a posle toga neki sljunak. Ako ima neko predlog sta jos moze da stavim na raspolaganju sam. Koliko je potrebno po slojevima stavljati i kojim redom ?
Mislim da stavim neki panj i nekoliko kamencica ..tipa lava stone ili dragon stone u kombinaciji sa manjim kamencicima. Sta treba da uradim pre nego sto stavim podloge i kamenje u akvarijum, prokuvavanje, fitriranje itd…. Ostajem otvoren za preporuke proizvoda, normalno, ako se ne kosi sa pravilima foruma.

pod 3. biljke …
Planiram da malo ozivim i imam u glavi koje biljke bi trebalo da stavim u prednji, srednji i zadnji plan. U zadnji plan imam nameru da se aparatura sto manje vidi. Video sam na netu da neko to sadi kada je sipana voda dok drugi bez sipanja vode … Isto da li je potreban neki tretman pre nego sto stavim biljke u akvarijum…

pod 4. voda …
Odstajala ili prokuvana pa ohladjena ? Normalno da se sipa lagano da se ne podigne prasina sa podloge…

To cikliranje planiram da radim otprilike oko mesec dana, uz nedeljno menjanje vode za 1/3. Da li su potrebni neki preparati radi kontrolisanja NH3, pH i ostalih parametara vode i podloge ili ne? Ja sam iz Beograda i znate da je voda ovde tvrdja nego u mnogim gradovima u Srbiji … provereno po bojleru … Da li ako stavljam u tom periodu CO2 putem tableta moze da pospesi rast biljaka ? Kasnije ne nameravam da koristim CO2 kada stavim ribice.

Ribice nameravam da stavim po zavrsetku ili mozda imate neki drugi savet … U planu su gupike … plave za bratanca i crvene i drugih boja za bratanicu i ostale ribice(algari i munjasi) i racici ili kozice … O broju … to ce biti pitanje za kasnije kada se zavrsi cikliranje …

Hvala i pozdrav,
Buda
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Nov 14, 2019 8:13 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Čet Nov 14, 2019 8:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovako ukratko dok ne dodju iskusniji.
Za taj novac mozes da napravis ili akvarijum vecih dimenzija ili iste velicine za manje novca.
Ne znam za taj model ali obicno ti setovi imaju losiju filtraciju, svetlo nego kad bi to kupovao odvojeno.
Ako bi stavio lokaciju odakle si u profil mozda neko moze da te uputi na majstore u tvom gradu.Naravno ako ne zelis da se cimas tvoje je novac. Very Happy
Very Happy Very Happy

Prvo se obicno stavlja osmokot pa onda hranljiva podloga pa pesak neko izmedju hranljive i podloge stavlja mrezicu.Ja nisam i nisam imao problema.Samo stav tanji sloj hranljive i 5-6cm nekog peska.
Imas sve u kompletu (osmokot, hranljivu) kod sponzora sajta ali ti preporucujem da ne stedis tu gde mozes uzeti i biljke.Imas i markirane podloge

Ne znam kakav je filter na tom modelu ali obicno dolaze sa losijim.Ako ga uzmes pre montaze bi mogao da slikas i okacis u svojoj temi gde bi ljudi videli kako to fabricko moze da se unapredi.Ni na filtermaterijali ne treba stedeti.

3.Na grubo biljke zavise od najvise podloge(pomommisljenjju) pa onda svetlo i co2.Pretpostavljam da ti ne zelis nesto komplikobvano i da dodatno kupujes co2.I nagadjam da je i svetlo tu losije.To ti ostavlja cryptocoryne, bucephalandre.Anubia, mikrosorume.Imas na sajtu sponzora(baner rainforest gore) kategoriju biljke za pocetnike gde mozes da vidis pregled biljki koje uglavnom sljkaju sa dosta losijim uslovima.

4Ako cikliras bez riba onda nema potrebe da menjas vodu, samo dodaj sto ispari, ubrazces proces.I mozes da povecas temperaturu malo jer cini mi se se bakterije brze nastanjuju ali ta imas u vidu da vratis na neku normalnu kad ubacis ribice i da tada radis izmenu vode.


Sto se riba tice moj savet je sledeci, sta god uzmes bolje je jato (osim izuzetaka).I da smanjis efekaat corbe, bolje dve vrste jatnih a vise komada nego sto komada po dve,

Najbolje da kad pogledas ribe pred kupovinu da napises pa da vide ljudi sta moze sa cim i kako je najbolje ispuniti Tvoje zelje.Drugi savet algare uzimaj samo ako ti se svidja riba, najbolji cistaci su nerite puzevi, amano kozice, ili obicne kozice i dunavske nerite.Poslednje dvoje je jeftinije opcija.Algari prljaju vise nego ciste i ja bih uzeo samo ako ti se svidja riba.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Čet Nov 14, 2019 8:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I da, pre montaze akvarijum mora da bude ravan(pod liberlu), ne stavljaj ga direktno na povrsinu vec stavi prvo stiropor pa onda akvarijum.Neravnine mogu da dovedu naprezanja i eventualnog pucanja.Ja umest stiropora koristim sundjeraste gumene otiraca jer lepse izgledaju od stiropora a jeftinije su od pravih akvaristickih prostirki.Ja sam zadovoljan njome a kosta oko 200 dinara, iseces je po meri.

Stvar koja bi ti olaksala brigu ali nije neophodna je elektronski tajmer koji kosta ispod 1000 dinara i ubaci kabal od svetla i pali ga i gasi uvek u isto vreme.

Biljke mozes dezinfikovati od puzeve i zaraze kratkim potapanjem u blagi rastvor hipermangana.Tacan rastvor ti moze dati neko drugi iskusnije, ja ga ne koristim.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pet Nov 15, 2019 8:26 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Akvarijum koji zelis da kupis bratancima moze brzo postati nocna mora.. zasto? Akvarijum je namenjen za lenjivca sa jako malim brojem riba vise je za kozice i puzeve, tako da ukoliko si raspolozen za lenjivca, akvarijum pun anubija i/ili mikrozoruma sa par panjeva i cistim kvarcnim ili obicnim peskom ili sljunkom moze i oko desetak ribica nista preko, to je zbog filtera koji je u njemu, ukoliko zelis malo ozbiljniji akvarijum druagacije ces predloge/savete da dobijes. Mada i od ovoga moze da se napravi ozbiljna prica ali ne za pocetnika ukoliko bas bas nista ne zna o akvaristici.
Nego napisi ti nama sta si i planirao od biljaka, jer to sto si gledao povlaci mozda jako ozbiljan akvaskejping koji je jako tesko izvuci sa fabrickim bez dodatka rasvete za ozbiljnije biljke.. tako da napisi sta bi od biljaka ubacivao kod sebe/bratanaca pa da ti kazemo moze ne moze.. naravno i koju bi podlogu te biljke zahtevale.

@Sky Buda napisao da je iz BGa, aj iskreno jel si citao kraj posta posle stavki? Smile Inace RF nije vise sponzor sajta odavno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Pet Nov 15, 2019 10:01 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ma jok. Very Happy U tom pasusu sam video tvrdu vodu, i prvu recenicu. Very Happy Pa pogledao u profil, bidim nema i a ocigledno nisam ni pogledao gore inace bi video da nema vise banera.Kakav sam pouzdan izbor informacija Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Buda04
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 14 Nov 2019
Poruke: 6

PorukaPoslao: Pet Nov 15, 2019 11:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na savetima…

Akvarijum ima Osvetljenje: LED 8 w, Filter: ASAP 300, Grejač: Comfort Zone Fix 50 w

Biljke...
Otprilike planiram za:
Prednji plan: Hydrocotyle dissecta ili Hygrophila corymbosa “Compact (moguce obe)
Srednji plan: Cryptocoryne wendtii ‘green’
Zadnji plan: Hygrophila corymbosa ‘Siamensis’ i/ili
Cryptocoryne undulata ‘broad leaves’

Po pitanju ribica ne planiram puno … otprilike 10-12 … malo kozica i to je to … video sam da algari i muljasi mogu da porastu dosta sto mi se ne svidja … ipak ovo je pocetak …

Pa nije daleko od istine Lenji Lisac … nisam lenj .. nego imam dosta obaveza …
Drugi izbor mi je bio Juwel Primo 60 …
Isao sam logikom da kupim sve od jednom i da za to dobijem garanciju koju ako se nesto desi mogu da ostvarim … Kao sto rekoh potpuni sam pocetnik i ne znam kako stvari po pitanju garancije u vezi akvarijuma funkcionisu kod ne-fabrickih akvarijuma … Ako neko moze da mi da preporuku uvek sam raspolozen da saslusam I poslusam one koji ima vise iskustva nego ja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Sub Nov 16, 2019 4:52 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izvini ako nisam bio dovoljno jasan ali akvarijum se zove lenjivac jer oko njega ima malo posla, ne misli se na akvaristu, biljke sporo rastu, ribe se ne mnoze jer se biraju ikrasice, redovno odrzavanje je maksimum 30 minuta i to da sednes i da popijes kaficu i izduvanis koju usput na pola posla, a inace je gotovo za desetak minuta kad udjes u rutinu. Smile

E sad sto se biljaka tice sve navedene mogu i bez hranjive podloge i bice im dovoljno djubrenje i redovno menjanje vode na deset dana po trecinu, jos ako se zadrzis na tih 10 riba onda moze i na dve nedelje. Ta led sijalica ce biti dovoljna za pomenute bilje bez brige budi rasle su mi i na 6W 2700K tako da iz iskustva ti kazem da ce rasti.

Sto se tice prednjeg plana u takve dimenzije akvarijuma se nikako ne stavlja higrofila korimbosa napred zasto pojesce sve pozadinsko bilje ide vise za srednji ili zadnji plan jer brzo raste i brzo se siri pa mora i dosta da se sece pa nekome ruzno izgleda.. najbolje je nju staviti iza nekog kamena panja pa kad se isece da se ne vidi samo stabljika vec kad krenu mladi listovi da lici na nesto. Za prednji plan bi mogao kriptu patuljastu moze jako lepo. da izgleda a nije nesto preterano siroka i dace efekat mnogo veceg akvarijuma, pogotovu na fotkama.

Garancija ne znam kakva je ali kod ne fabrickih ostaje samo garancija na opremu koja se kupuje mada kod ozbiljnijih akva sopova daju na njihovo lepljenje, ali da ne bi preterano razmisljali za ovo sto ti je u planu i aquel i juwel ce ti dati potrebno zadovoljstvo i uzitak za pocetak sa akvaristikom. Kasnije moze da se razmislja.o nekom ozbiljnijem projektu od 200L kad bratanci zavole i kazu ocemo oskare.. Wink

Nego kad kupis akvarijum sve jedno da li aquael ili juwel, moj ti je predlog da pazaris samo kvarcni sljunak, dodjes kuci operes ga dobro od prljavstine, zatim sipas vodu direkt sa cesme i ubacis parce jabuke tipa kocku dba sa dva cm i pustiss da vrti vodu filter, za to vreme postavis oglas da trazis biljke neko ce se sigurno ponuditi da donira jer u sve ko korov i uvek ih ima po pelcer dva za pocetnike, zatim sve vreme dok se voda vrti u akvarijumu pokupis te biljke i zasadis, dodatno ce doprineti stvaranju pozitivnih bakterija u filteru jer vec dolaze iz aktivnog sistema. Posle nedelju dana ozes vec test ribe da ubacis i naravno da izvasis jabuku.. Wink Ako zelis da se taj proces ubrza posalji pp donecu ti gde se dogovorimo pola akvarijumske vode i mozes da startujes akvarijum za 48h. Naravno dobijes i gupike odmah. Ne bi bio prvi pocetnik koji je krenuo sa mojom vodom i gupikama.. Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Sub Nov 16, 2019 4:59 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Edit : *bice im dovoljno djubrenje od riba

Da se ne pomisli da treba da uzimas tecno djubrivo.. Smile Ukoliko imas pitanja slobodno ih postavljaj bolje sad da sve pitas nego da krene nesto naopako pa da ne moze da se resi tako lako.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Ayrton
Akvarista



Registrovan: 25 Sep 2017
Poruke: 134
Lokacija: Bgd.-Karaburma

PorukaPoslao: Pon Nov 18, 2019 8:46 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lenji Lisac ::
... Ako zelis da se taj proces ubrza posalji pp donecu ti gde se dogovorimo pola akvarijumske vode i mozes da startujes akvarijum za 48h. Naravno dobijes i gupike odmah. Ne bi bio prvi pocetnik koji je krenuo sa mojom vodom i gupikama.. Wink

Na koga li si mislio? Wink
Ja se javljam, da doniram par kripti...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Uto Nov 19, 2019 12:59 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Ayrton jedan od njih 50ak koke sam navukao na akvaristiku. Wink

Nego nema Bude da vidimo sta je odlucio.. ako se jos nije odlucio da ga ubedim da uzme juwela jer lampe mogu da se dodaju bez budzenja i skalamerisanja, ako se odluci za drugo bilje, kao zavtevnije.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Buda04
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 14 Nov 2019
Poruke: 6

PorukaPoslao: Uto Nov 19, 2019 2:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala @Lenji Lisac i ostalima na savetima, jos jednom.

Verovatno cu ici sa AQUAEL posto su slicni, makar ja tako vidim ... a kasnije ko zna ... mozda bude ozbiljniji akvarijum ...
Po pitanju podloge ... verovatno ce ici ... osmokot 100gr .. hranljiva podloga (npr. Aquabasis Plus) ... neki vulkanski kamencici (npr. Vulcano Mineral) ... da bude tamnija podloga s obziorm da je stolarija gde stavljam crne boje ...
Biljke ... zamenicu samo prednji plan po preporuci ...
Dekor ... kamenje ... 2 veca Dragon stone i 1kg manjih kamenja...
Koliko sta da stavljam ?

Bitno mi je da to nabavim u Beogradu, da sve zavrsim za ovaj vikend i pocnem cikliranje ... otprilike da nabavim u 1-3 radnji ...

Pretpostavljam da sve gore moram da operem, podloge da elimisem necistoce ... biljke da dezinfikujem ... kamenje verovatno i to treba oprati...
U sustini, bolje da se pomucim na pocetku nego da imam probleme ...

Za ribice i ostale zivotinjice (gupike nrp. 4 moskow gupi, 4 neke crvene i 4 neke sarene i kozice ... to ce odabrati bratanci) ... to cu kasnije da stavljam ... malo pomalo ... Bitno mi je da akvarijum bude funkcionalan oko Nove godine ... kada bi trebao da bude poklon ...

Hvala jos jednom i ako ima nekih predloga uvek spreman da poslusam Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Buda04
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 14 Nov 2019
Poruke: 6

PorukaPoslao: Uto Nov 19, 2019 2:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E da ...
Akvarijum je na bocnom zidu ... Prozor je na otprilike 2 m od akvarijuma i gleda na zapad ... ako nesto znaci zbog osvetljenja ...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chaosad
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 157
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Nov 19, 2019 5:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zdravo kolega,što se tiče podloge već je rečeno gore da ne treba hranljiva podloga sa tako slabim svetlom a ni lava kamen kao podloga jer je previše krupan i teško je za sađenje a uz to je i preskup a pogotovo taj Jbl vulkano.
Preporučio bih vam obične sitne kamenčiće 1-2mm iz Akvarijum arta imate u nijansama braon i crnu koja vam se svidi i kod njih su izložene u akvarijumima,košta 100din. 1kg trebavam oko 8-10kg da bi bilo 5-6cm podloge.
Ako baš hoćete možete ispod njih tu hranljivu Jbl aquabasis.Od biljaka popšto je svetlo minimalno samo cryptocoryne razne vrste manje veće,anubie,microsorumi i možda valisneria za pozadi
Što se tiče ukrasnog dragon kamena on se po pravilu stavlja neparan broj znači 1 ili 3,uz to bi vam predložio neko razgranato drvce red moor (spiderwood) za kačenje anubia po njemu.
Ribice gupike nisu više jake i izdržljive kao što su nekada važile bolje uzmite tetre neonke i još neku vrstu i corydorase po dnu.
Dragon kamen se pere jer ima blata i gline po onim rupama,kamenčići iz Akva.Arta su čisti neperu se,drvo neko kuva da bi dezinfikovao i da brže potone mada ni to nemora dovoljno je voda iz bojlera vrela.
Srećan rad i pratim šta se dešava u buduće kad ga formirate i aktivirate.

http://www.akvarijumart.com/sr.....ja/podloga
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Uto Nov 19, 2019 7:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kad se cisti dragon stone blago tusiranje pod vrelom vodom ne jak mlaz jer ce se kruniti/drobiti, sve sto mi mislimo da je prljavstina je korisna zemlja/glina koja pospesuje rast biljkama.

Za dalje nema sta koliko vidim citas tako da jedino mogu da kazem srecan pocetak.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Buda04
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 14 Nov 2019
Poruke: 6

PorukaPoslao: Sub Dec 14, 2019 8:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav,

Za sada izgleda ovako posle 2 nedelje, kada sam uzeo sve sto sam nameravao.
Biljke uzeo prosle nedelje.
Kamen je gore zbog panja … da se ne podigne …
Uglavnom sam kupovao u Akvarijumartu … I oni su mi davali preporuke ako nemaju na stanju na osnovu onoga sto ste mi vi pisali ovde.

Praticu kako su se primile biljke.
Sledece nedelje idu algari ...

Hvala jos jednom !

(kako se ubacuju slike)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetnik i neplanirana ljubav Boxer89 Upoznavanje 0 Pon Dec 19, 2022 6:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetnik - akvarijum sa biljkama Gardijan Početak u akvaristici 0 Pon Avg 15, 2022 1:52 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetnik 60L jeepwj Početak u akvaristici 27 Ned Mar 06, 2022 7:22 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc u uredjenju akvarijuma , pocetnik BogdanM Početak u akvaristici 3 Čet Nov 25, 2021 12:23 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License