Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 kozice,prirodna hrana Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
tt Nikola
Akvarista



Registrovan: 26 Avg 2019
Poruke: 11
Lokacija: Smederevska Palanka

PorukaPoslao: Sub Nov 23, 2019 3:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav psotavio bih nekoliko pitanja u vezi kozica,imam red cherry kozice i jako se brzo razmnozavaju i ima ih poprilicno sada,ali pitao bih sta mogu jesti od prirdne hrane cuo sam da vole bareni spanac,sargarepu prokuvanu itd... sta jos mogu jesti? hvala unapred
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Nov 23, 2019 3:10 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sub Nov 23, 2019 4:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kada gupi budu jeftino kupis 50taka zaledis i povremeno ubacis koju. Bolje rečeno ješće sve samo da krene da se raspada. Prirodna hrana su alge i detrus.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
respectre
Akvarista



Registrovan: 09 Sep 2011
Poruke: 100
Lokacija: Srem

PorukaPoslao: Sub Nov 23, 2019 5:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Peku ::
Kada gupi budu jeftino kupis 50taka zaledis i povremeno ubacis koju.


Da li ih ubiti prvo ili zive zalediti?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
tt Nikola
Akvarista



Registrovan: 26 Avg 2019
Poruke: 11
Lokacija: Smederevska Palanka

PorukaPoslao: Sub Nov 23, 2019 5:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

uff,moze nesto manje surovo... imam zivorotke i razmnozavam ih jako uspesno alii iskreno nikada ne bih toradio sa ribicama zbog kozica ili bilo cega drugog ali istina je da ako neka ribica ugine da je prepustim kozicama da je pociste,ne izbacujem je...mislio sam nesto na biljnoj bazi da im dam eto onako cisto da i to jedu malo iance nikakvih problema sa kozicama nemam i bas se jako brzo razmnozavaju i akvarijumi blistaju gde su one
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Sub Nov 23, 2019 6:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Blitva, spanac, grasak, zelena salata, kupus, lisce od rotkvica, cela sargarepa i sa liscem, keleraba, krastavac, kelj, brokoli, karfiol, tikvice, psenicne klice, kukuruzne klice, kukuruz, jabuka, banane, mango, avokado, kesten sto se tice bilja a meso mozes da im dajes kroz uginulu ribu ili kad sebi spemas obrok bilo koje ribe parce 1x1 cm na nedeljnom nivou jednom ili dva puta babuska, som, smudj, crvenperka, bucov, stuka, bodorka, pastrmaka, losos, skusa, pangazijus.. za sve vazi ista priprema - kljucala voda dok ne omekne, zatim u blagi mlaz hladne vode pa u akvarijum.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
gambusia
Akvarista



Registrovan: 16 Jun 2019
Poruke: 25
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Nov 23, 2019 10:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imam gomilu neocaridina kozica u mešovitom akvarijumu sa živorotkama (x. helleri, x. variatus, p. reticulata i p. sphenops). U mom slučaju ne hranim ih ničim specijalnim. Imaju alge, imaju biofilm, ostatke riblje hrane i ostalo đubre. Razmnožavaju se, ima ih mnogo i ništa im ne fali. Ne planiram da ih hranim ničim specijalnim jer nema potrebe za tim u mojoj postavci (gusto zabiljen akvarijum sa 0% hemije i vrlo skromnom tehnikom).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gambusia
Akvarista



Registrovan: 16 Jun 2019
Poruke: 25
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Nov 23, 2019 11:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nadogradio bih se na svoj zadnji post. Glavno za neocaridina i ostale kozice je "zreo" akvarijum. Neocaridine (i davidi i palmata) inače spadaju u najlakše za gajenje. Znači iscikliran akvarijum, gde su biljke (i alge) uhvatile debelog maha, gde ima obilje korisnih bakterija... Ukratko formiran stabilan ekosistem gde mi kao akvaristi ne moramo mnogo da titramo i gde sve buja od života. To je indikator zdrave sredine gde možemo da dodajemo stanovnike bez neke bojazni da će nešto da im se desi poput masovnih uginuća itd. Ja sam tako naučen još davno kao dete. Na početku, kad tek počnem formiram akvarijum, dodajem filtraciju (Trenutno obično "zrele" sunđer filtere ako su pri ruc. ) dodajem substrat (lepo ako ima "zrelog" subdstrata), dodam biljke (jako lepo ako su već bile u nekom proverenom zrelom akvarijumu). Kad vidim da biljke (i alge) krenu da baš napreduju, znam da je uspostavljena ravnoteža i da mogu da krenem sa ostalim stanovnicima. Takvi akvarijumi su raj za neocaridina kozice, i tu nema potrebe za neki poseban ražim ishrane jer je prirodne hrane uvek u izobilju. Ako su same kozice, bez ostalih stanovnika, može ponekad da im se da neki specijalitet poput barenog povrća. Ako je akvarijum nastanjen i ribicama, onda stvarno nema nikakve potrebe da se kozicama daje bilo kakva specijalna hrana.

E sad... Ako su u pitanju akvarijumi gde se ova ravnoteža uspostavlja i održava na drugačiji (ne prirodan) način od načina opisanog ovde, onda treba dodatna ishrana jer takvi akvarijumi nemaju dovoljno biofilma da bi kozice mogle da se hrane kao u prirodi i onda dodatna ishrana mora biti obezbeđena.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Ned Nov 24, 2019 2:46 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

gambusia ::
Nadogradio bih se na svoj zadnji post. Glavno za neocaridina i ostale kozice je "zreo" akvarijum...


U flašu od 5l stavio sam zemlju vezao valisneriju za kamen da potone, stavio limun što je postao preveliki za akvarijum ubacio nekoliko ramshorn puzeva i nekoliko malih RCS kije sam našao u filteru. Ostavio sve na prozoru. Voda je postala zelena. Dugo je to trajalo bar pola godine, ponekad sam menjao vodu i ubacivao zrno dva graska. Rastavio sam sistem jer su mi trebale valisnerije. Izvadi sam 30tak kozica i ni jednog puža.
Držao sam ih i u tegli, bez pumpe filtera cikliranja... za njih su potrebne pogloga, biljke, neka mahovina kao filter, svetlo i povremena promena vode. Hranom se podstiče samo brže razmožavanje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gambusia
Akvarista



Registrovan: 16 Jun 2019
Poruke: 25
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Nov 24, 2019 2:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Postigao si isto ovo što sam ja pokušao da dočaram, za mnogo kraće vremena u manjem sistemu. Biljke su verovatno vađene iz akvarijuma pa su već imale podlogu koju su kozice mogle da brste. Sunce je tu bilo glavna svetlost s' obzirom da pominješ stavljanje uz prozore. Hygrophila corymbosa je brzorastuća biljka koja je ujedno filter i bez mahovine jer efikasno apsorbuje amonijak i nitrate, mada ja sam u takvim sistemima najradije koristio ili najas ili egeriju/elodeu + sočivicu. I ja sam imao takve sisteme sa ribljom mlađi i kozicama. Imao sam i akvarijume bez trunke filtracije, samo je fazon u biljkama (izbor je jako važan jer je potrebno što više brzorastućih koje mogu da uzimaju hranu iz vodenog stuba).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pon Nov 25, 2019 12:23 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

gambusia ::
Postigao si isto ovo što sam ja pokušao da dočaram, za mnogo kraće vremena u manjem sistemu. Biljke su verovatno vađene iz akvarijuma pa su već imale podlogu koju su kozice mogle da brste. Sunce je tu bilo glavna svetlost s' obzirom da pominješ stavljanje uz prozore. Hygrophila corymbosa je brzorastuća biljka koja je ujedno filter i bez mahovine jer efikasno apsorbuje amonijak i nitrate, mada ja sam u takvim sistemima najradije koristio ili najas ili egeriju/elodeu + sočivicu. I ja sam imao takve sisteme sa ribljom mlađi i kozicama. Imao sam i akvarijume bez trunke filtracije, samo je fazon u biljkama (izbor je jako važan jer je potrebno što više brzorastućih koje mogu da uzimaju hranu iz vodenog stuba).


Ne jele su treset, grančice i lišće iz zemlje koji se raspadao. To jedu i u priridi. Limun je došao do nekih metar visine i počeo da cveta nije nesto rastao. Ako si čitao malo biljke prestaju da uzimaju NH4 kad padne ispod 1 i prelaze na NO3. Kada dođe taj momenat filtraciju preuzimaju bakterije... ali ovo je tema o ishrani kozica pa neću da tupim. Poradi malo na citiranom tvrđenju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pon Nov 25, 2019 2:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

respectre ::
Peku ::
Kada gupi budu jeftino kupis 50taka zaledis i povremeno ubacis koju.


Da li ih ubiti prvo ili zive zalediti?

Neki misle da zalediti ribu predstavlja dobar način eutanazije. Nadam se da ne planirate da imate jato gupika u zamrzivaču da bi hranili kozice.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potrebne Red rili kozice Zivadin Tražnja 0 Pon Jan 23, 2023 10:23 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka kozice gotika Tražnja 4 Ned Nov 27, 2022 12:04 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sakura kozice m.vlacina Ponuda 1 Čet Sep 22, 2022 3:01 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Red sakura kozice Zivadin Tražnja 0 Sub Avg 06, 2022 7:34 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka kozice Milivoje Lampa Ostali Stanovnici 3 Pet Apr 22, 2022 7:32 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License