Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Modifikacija Atman AT-F302 unutrašnjeg filtera Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
banem
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2019
Poruke: 11
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Dec 24, 2019 9:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima, bavim se akvaristikom par godina, relativno početničke stvari (živorotke, tetre, RCS, trihogasteri, par jeguljica -macrognathus i sulawesi puževa i sl).

Imam nekoliko akvarijuma, jedan od 120L sa Atman EF3 kanisterom i par nano akvarijuma i oni mi super funkcionišu.

Ali me mnogo nervira moj prvi akvarijum - 40L sa Atman AT-F302 filterom (unutrašnji, najjeftiniji Smile )

Sam filter što se tiče pumpe je OK, tih je i ima fin protok, ali od filtracije nema ništa sa onim malim sunđerčetom unutra, češće u njemu menjam vodu nego u nano akvarijumima.

Pošto mi na mestu gde mi je taj 40L ne odgovara da postaljam nikakav spoljni filter, gledao sam neke veće i bolje unutrašnje, ali nešto po našim radnjama baš i nije neki izbor unutrašnjih filtera.

Zato reših da probam da nešto sam napravim.

Projektovao sam i odštampao dodatno kućište za Atman AT-F302 koje se navlači na originalno i od njega pravi dvokomorni filter.

U prvu spoljnu komoru sam do rešetke ubacio originalni sunđer koji je došao uz filter, a iza njega do otvora na kučištu originalnog filtera stavio finu filter vatu.
Unutra originalnog filtera mi je stala puna šaka Aquarel Bioceramax 1600 keramičkih kuglica, preko njih opet malo filter vate i na kraju aktivni ugalj.

Filter sada izgleda ovako:

Image

Ovo je prva verzija, neće biti ova plava plastika u finalnoj verziji, biće tamno sivo ili crno da se uklopi uz kućište, a i ivice neće biti ravne već će imati teksturu/izgled kamena. Ovo je više bio proof-of-concept.

I izlaz sam modifikovao, dodao sam Aquarel sprinkler skoro celom dužinom akvarijuma kako bih povećao količinu kiseonika:

Image

Ono što me dosta iznenadilo je brzina kojom sam video promene - već posle par sati radi, voda je bila neuporedi bistrija, filter vata hvata mnogo sitnije čestice od fabričkog sunđera.

Sama modifilacija me sem 580 dinara za sprinkler nije koštala ništa, tako da sam prilično zadovoljan istom.

Pumpa u filteru je više nego dovoljno jaka, trenutno mi je možda na 50% snage tako da mogu i dodatno povećam kapacitet dodatog dela kao i da napravim eventualno još jednu, ali mislim da za 40l akvarijum je sasvim OK i ovako.

Ako neko ima neki predlog za dodatno poboljšanje, bio bih zahvalan.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Dec 24, 2019 9:51 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

chaosad
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 157
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Dec 24, 2019 10:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

super svaka čast,samo što bi bolje da je kućište još veće ima mesta do podloge na dole
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Dec 24, 2019 10:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako planiras da razmožavaš ribe onda traži drugo rešenje. Štampani predmeti su toksični po ribe, neki više neki manje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
banem
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2019
Poruke: 11
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Dec 24, 2019 11:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koliko znam PLA plastika nije toksična, pravi se od kukurznog skroba (za razliku od ABS-a koji se pravi od nafte) i imam je odavno u više akvarijuma, RCS mi se razmnožavaju u tubama koje sam štamao za njih kao lude već više od godinu dana.

Gupike takođe nemaju problem sa time, kao ni ostale ribe do sada, a pravili smo dosta držača i sl. koji stoje u akvarijumima već dosta dugo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Dec 25, 2019 12:23 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislio sam na ikrašice, embrion je ono što ima problema sa razvitkom. Ribama ne smeta. Kod živorotki i neocaridinia jaja su poprilično zaštićena telom roditelja.
Ako već štampaš odštampaj G nastavak ili napravi kutiju da pokriva i sam motor, lepse ce biti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
banem
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2019
Poruke: 11
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Dec 25, 2019 12:41 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovo je samo prvi pokušaj, da vidim koliko će se popraviti parametri vode - a trebalo bi dosta, masa filter materijala je sada daleko veća i raznovrsnija od prostog grubog sunđera.

Posle ću sređivati estetiku, ionako će sve biti u boji koja se uklapa sa kućištem, zaobliću ivice i sl. da deluje kao fabrički. Ili ću sve da uklopim da deluje kao stena.

Za plastiku, mnogo stvari u akvarijumu je od plastike - kućišta kanister filter i internih filtera, pumpe, creva za vazduh, većina spojnica... Većinom je to ABS ili PETG.

A za ikrašice dosta njih znam da koristi plastinče mrestilice ili ih pravi od one plave mreže za fasadu koja je tek diskutabilna koliko ima mikrovlakana od plastike na njoj.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Sre Dec 25, 2019 6:43 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lakse resenje za budzenje filtera je da se oko samog doda parce sundjera iskrojenog po meri debljine dva cm a u taj ulozak gde je bio sundjer doda keramika, ali i ovo je ok iako je prva verzija iskreno ne bih mogao da gledam ovu plavu boju bije u oci Smile

Predlog umesto stene napravi granje koje ide na dole a ispod dodaj kamen (pravi kamen) da bude nesto u narure stilu akvarijum. Naravno ukoliko ti je do igranja sa plastikom, nego koliko ti se pojela plastika u tom akvarijumu gde su kozice ili nema promena na samoj plastici?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
banem
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2019
Poruke: 11
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Dec 25, 2019 10:29 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ma taj plavi PLA mi je bio na štampaču, mrzelo me da menjam u tom trenutku.

U akvarijum gde su kozice su sam štampao cevi heksagonalnog preseka, kao pčelinje saće. Evo već preko godinu dana stoji, nije mrdnulo,

PLA jeste biorazgradiv, ali ne baš toliko. Ne znam da li bih baš koristio PLA za pokretne delove (zupčanici, elise i sl.) azi za statične elemente radi bez problema.

Videću još šta će biti na kraju, možda i nije loša ideja da uzmem tamno braon PLA i da napravim da filter izgleda kao koren, pa osnovu da stavim na kamen ispod i tako sakrijem ceo filter.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
banem
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2019
Poruke: 11
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Dec 30, 2019 2:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Verzija 1 lepo radi, posle nedelju dana voda je i dalje bistra i OK su parametri, mada je pitanje koliko su bakterije stigle da se nastane na keramici.

Verzija 2, prihvatljivije estetike Smile

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
banem
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2019
Poruke: 11
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Feb 23, 2020 2:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Samo da se javim, prezadovoljan sam rezultatima. Prvi put sada skidao i kompletno čistio filter da zamenim aktivni ugalj, posle skoro mesec i po dana.
Obično samo povučem poklopac na ovom štampanom delu, zamenim vatu i isperem sunđer i teraj dalje, za to treba minut.

Na sprinkleru su se ranije često zapušavale rupice, unutra bi bilo svega i svačega, sada toga nema, sve vreme voda teče lepo sve vreme.

Dosta proredio zamene vode 20-25% jednom u 10 dana, ranije sam morao na svakih 5 dana da menjam.

Parametri vode su odlični, sve ribice (i ostali stanovnici) zdravi Smile

Nisam očekivao ovoliku razliku, da sam znao ovo bih davno uradio.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Atman Ef-4 Filip:) Tražnja 0 Ned Mar 06, 2022 4:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Atman AT-101 zeza Nikollo Filteri i pumpe 0 Pon Dec 20, 2021 11:01 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za velicinu filtera Zivadin Filteri i pumpe 4 Sub Nov 27, 2021 11:15 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Slavina za Atman ef4 kanister filter Zivadin Tražnja 3 Čet Sep 30, 2021 1:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Osovina za atman at 103 io Tražnja 0 Ned Maj 30, 2021 1:48 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License