Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Formiranje novog akvarijuma Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Mladen68
Akvarista



Registrovan: 12 Jan 2020
Poruke: 30
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Jan 13, 2020 12:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imam par pitanja i bio bih vam zahvalan za odgovore i savete:

Imam Juwe rio 180 aq,moram li ispod njega staviti stiropor?

Kada formiram aq sa podlogom i biljkama dok se radi filtracija moram li imati CO2?

Dok se radi filtracija koje je optimalno vreme za upaljeno svetlo u aq?

I posledmje ,od hemije sta koristiti?

Hvala unapred na odgovorima

P.S. ako ima neka slovna greska ne zamerite,matorac sam koji nece da nosi cvike Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Jan 13, 2020 12:16 am Snimi Poruku Nazad na vrh

nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Uto Jan 14, 2020 11:13 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ispod akvarijuma je topla preporuka ( necu da napisem obavezno ) imati "nesto" sto ce eventualno spreciti ostecenje dna tj akvarijuma, da maloooo pomegne kod nivelacije ... itd. Stiropor ili nesto slicno dobro dodje ( ne bih koristio stirodur ).
CO2 moze, nemora, mora ... prepostavljam da ces krenuti sa nezahtevnim biljkama pa u tom slucaju ne treba ti CO2. Kasnije mozda a do tad povratices izgubljeno znanje, iskustvo ...
Na pocetku ili u prvih nedelju dana moze i bez osvetljenja. Ako palis rasvetu onda 4-6 sati na startu dobro dodje a vremenom regulisaces kako akvarijum sazreva.
Nisam pobornih hemije pa cu iskreno ovde savetovati star bez hemije. Cikliranje , formiranje i odrzavanje flore i faune moze i bz hemije. Kako to vole danas da govore/pisu, organsi i samo organski Smile

- Dalje u temi mozes koju sliku postaviti tako da voljni clanovi mogu da kometarisu, predlazu , pomazu ....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Malina
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2019
Poruke: 117
Lokacija: Pozarevac

PorukaPoslao: Uto Jan 14, 2020 12:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto se mene tice,ako si potpuni pocetnik,zaboravi na co2 jer da bi njega imao trebas imati znanje advanced nivo.
Kolega ti je rekao ukratko.
Obavezna je amortizujuca podloga ispod akvarijuma,biljke su sriok pojam.
Moras nam reci tacno koja rasveta da bi ti rekli koje biljke mogu,takodje i za podlogu.
P.S.Napuni ga sa biljkama u startu
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
becke021
Akvarista



Registrovan: 31 Avg 2017
Poruke: 110
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Jan 14, 2020 1:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Što se tiče postavljanja negega ispod konkretnog akvarijuma, trebalo bi da pročitaš ovu temu:

http://www.akvarijum.org/forum.....t4360.html
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chaosad
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 157
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Jan 14, 2020 1:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

kolega kad već imaš fabrički akvarijum mogao si da pročitaš uputstvo za upotrebu pa bi video da je za Juwel zabranjeno stavljati podlogu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Malina
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2019
Poruke: 117
Lokacija: Pozarevac

PorukaPoslao: Uto Jan 14, 2020 1:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Chaosad sta juwel stavlja dole pa ne treba,nisam imao a ni znao?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
bolan970
Akvarista



Registrovan: 20 Dec 2012
Poruke: 691
Lokacija: Zemun

PorukaPoslao: Uto Jan 14, 2020 2:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Juwel ima metalni ram koji se postavlja ispod akvarijuma, tj ide ceim obodom, tako da nema potrebe za stiroporom i slicnim materijalima
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chaosad
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 157
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Jan 14, 2020 2:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ima ram dole i na sredini popreko jednu traku na koje se oslanja pa valjda smeta i remeti pritisak ako se još doda mekano ispod.
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
ASX
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2018
Poruke: 93
Lokacija: Beograd Vozdovac

PorukaPoslao: Uto Jan 14, 2020 2:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za Juwel sto rece chaosad, u uputstvu je naznaceno da je zabranjeno stavljati stiropor ispod akvarijuma
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Jan 14, 2020 7:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Juvi akvarijumi su predviđeni da se stavljaju direktno na nova Juvi postolja. Rio valjda ide sa svojim postoljem.

Ako se odlučiš da cikliraš akvarijum pomoću "hemije", uzmi proizvod koji je označen da startuje morske i slatkovodne akvarijume. Bakterije koje se sipaju u morske sisteme su daleko izdržljivije i bolje a podnose i različite nivoe slanoće vode. Proizvodi koji su namenjeni samo za slatkovodne akvarijume koriste nitrospira bakterije. To su dobre bakterije za denitrifikaciju ali u postrojenjima za preradu otpadnih voda a ne u akvarijum. Isplati se dati koju paru više. Proizvodi za cikliranje u sebi imaju i hemiju koja vazuje NH4 i NO2 za sebe što smanjuje njihovu toksičnost i omogućava ranije ubacivanje organizama. Sipa se prvih 10tak dana, svakog dana a posle jednom jednom u sedam dana narednih mesec, dva.

Cikliranje sa biljkama isto može biti dosta brzo. Biljke će oboriti tj kontrolisati nivo NH4 što će dosta ubrzati proces cikliranja. NO2 biljke ne uzimaju pa je potrebno kontrolisati njegov nivo. Ako pređe iznad 3-4 treba ga oboriti na 3-4; promenom vode najlakše. U suprotonom proces cikliranja će da se oduži. Isto važi i za NH4. Kada su NH4 i NO2 na nuli akvarijum se smatra cikliranim. NO3 će jednim delom kontrolisati biljke i bakterije koje se mogu razviti. Uglavnom to ne bude dovoljno pa akvaristi drže NO3 na nekom prihvatljivom nivou pomoću promena vode.

Za vreme cikliranja najbolje je da fotoperiod bude kratak sa prekidima. Npr tri puta po dva sata. Biljke su dosta viši organizni u odnosu na bakterije. Brzo kreću sa fotosintezom. Bakterijama je potreban duži fotoperiod da bi se razvijale i uspešno kolonizovale akvarijum. Kada ubaciš prve organizme možeš da pređeš na nekih 6h svetla jedno vreme. Posle povećaj na 8h do 12h. Preko 12h nije preporučeno.

Što se tiče CO2 za vreme cikliranja...
Image
Nisam se bavio tim problemom, pa nemam ni teoretskih ni empirijskih znanja. Spekulacija:

    -Za početak nije potrebno. Bakterije koje razgrađuju NH4 troše velike količine kiseonika. Biljke noću troše kiseonik. Količina rastvorenog CO2 u "novoj vodi" tj. sa česme je povišena.
    -Za početak nije poželjno. Nov akvarijum ima nestabilne parametre vode. Ubrizgavanjem CO2 samo se dodatno remeti pH vrednost vode novoformiranog skatkovodnog sistema.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mladen68
Akvarista



Registrovan: 12 Jan 2020
Poruke: 30
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Jan 14, 2020 10:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala svima na detaljnim objasnjenjima.Da se izvinim najpre na jednoj gresci u predhodnom tekstu,od silne zelje da se vratim akvaristici napisao sam da imam Juwel rio 180 ,umesto toga sam trebao napisati imacu.Akvarijum treba da mi stigne pred kraj sledece nedelje,stolar treba da mi zavrsi postolje,tako da sva ova pitanja su bila info karaktera da bi sto bolje poceo.
Izvinjavam se na mojoj gresci,ne bih voleo da me neko smatra za neozbiljnog pogotovo(kako ima Juwel a nezna da ima metalni ram) sto sam ja matorac,do sad sam akvarijum vido samo u ponudi akvarijum centra i veoma mi se svideo.
Kada bude stigao bice slika i njega i postolja

Jos jednom pozdrav svima Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mladen68
Akvarista



Registrovan: 12 Jan 2020
Poruke: 30
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Jan 22, 2020 10:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mladen68
Akvarista



Registrovan: 12 Jan 2020
Poruke: 30
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Jan 22, 2020 10:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Stigao je i sada pocinje ....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Sre Jan 22, 2020 11:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Opa, dobro vece:) Nek je sa srecom novi pocetak. Snestrpljenjem ocekujemo postavku i prve stanovnike!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan95
Akvarista



Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 144
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Čet Jan 23, 2020 3:44 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav i od mene, odlican izbor akvarijuma, imam isti model i jako sam zadovoljan sa njim. Dobro je sto je Konzola sa LED osvetljenjem, neonsko osvetljenje mnogo podize temperaturu kada je spustena hauba. To sam uzimao kao najvecu manu tog akvarijuma dok se i ja nisam prebacio na LED.
Odmah da ti kazem da je taj unutrasnji fabricki filter na granici svojih mogucnosti za tu litrazu, mozda ce biti potreba da ga malo pojacas..Ja sam dodao i jedan kanister. Cekamo nastavak Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Kako sa jednim grijacem grijati dva a... Luka2907 Grejanje i hladjenje 1 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako sa 1 grijacem grijati 2 akvarijuma Luka2907 Grejanje i hladjenje 0 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka formiranje novog akvarijuma thefezturtle Filteri i pumpe 0 Uto Apr 11, 2023 4:25 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ubiljenost akvarijuma Rooster Biljke 11 Sre Jan 04, 2023 7:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pitanje u vezi akvarijuma Ehein aquap... brandzaman Početak u akvaristici 0 Pet Jun 03, 2022 11:09 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License