Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Led trake Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
cvelegoa
Akvarista



Registrovan: 22 Jun 2013
Poruke: 222
Lokacija: Aleksinac

PorukaPoslao: Ned Jan 19, 2020 12:58 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da li je neko koristio LED trake kao rasvetu za biljni akvarijum i ako jeste koja su iskustva?
Do sada sam furao diode, ali zbog moje nemarnosti da ih namestim kako treba dosta su se grejale pa pogotovo u letnjem periodu pregori po jedna svake nedelje.
Sada razmisljam o led trakama, SMD 5630/5730, 120 dioda po metru, a ukupno 5 metara za akvarijum od 220-250 L i jedna traka za rast biljaka od 1m.
Postoje i druge SMD ali iskreno zbunjen sam informacijama sa neta, jer jedni govore ovako, drugi onako...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Jan 19, 2020 12:58 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Ned Jan 19, 2020 11:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nekada je bolje rešiti stari problem nego juriti i ispravljati nove.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
becke021
Akvarista



Registrovan: 31 Avg 2017
Poruke: 110
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Jan 20, 2020 11:30 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja koristim led trake i to baš varijatnu sa 120 dioda po metru, s tim da sam ja uzeo 5054, a ne 5630/5730.
Takođe imam i tu crvenu sa plavim diodama koja je kao za rast bilja, ali je ona samo 60 dioda po metru, mislim da nema sa 120 da se kupi.

Moja iskustva su pozitivna i ako co2 nije ograničavajući faktor, onda verujem da i neke prilično zahtevne biljke mogu da uspeju, samo je bitno koliko ćeš staviti trake.
Na dubini od 35-40cm može da se bez problema napravi tepih, za veću dubinu ne mogu da tvrdim, pošto nisam probao, ali to ne znači da ne može.

Svakako, moj savet ti je da uzmeš malo više te crvene trake, kako bi bile lepše boje bilja i ribica, jer ako staviš 5m bele i 1m crvene, biće kao da si stavio led reflektor, prilično izbledelo.
Takođe, predlog je da uložiš i u led kontroler TC420 jer dobijaš mogućnost da programiraš sve kako tebi odgovara.

Baci pogled kako to kod mene izgleda trenutno:

Kod:
http://www.akvarijum.org/forum/prvenac-t25176-30.html


Nadam se da sam ti malo pomogao.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gambusia
Akvarista



Registrovan: 16 Jun 2019
Poruke: 25
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Jan 20, 2020 9:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja koristim DIY osvetljenje sa LED trakama kupljenim na buvljaku lepljenim u kanalice. Kanalice stoje na poklopcu akvarijuma koji je napravljen od ukrojenog pleksiglasa (Sam sam ukrojio po meri). Akvarijum je low-tech, gusto zabiljen i nema nikavih problema. Čak šta više izgiboh od potkresivanja i izbacivanja viška biljaka. Naravno neće sve biljke da uspeju u takvoj kombinaciji, ali ako znaš šta radiš, ne bi trebalo da bude problema.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Uto Jan 21, 2020 10:58 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@cvelegoa: Mislim da sam prateci tvoj primer narucio TC420 kao kontroler za moje 3W LED cipove. Do sada sam imao samo jedan defekt kada mi se dioda zalepila zbog toplote za plasticni obod akvarijuma i morao sam da je zbog prljavstine i zatopljene plastike promenim. Ta rasveta gura vec nekih 6 meseci i jace, cini mi se....Malo sam posvetio paznje hladjenju i odvodjenju vrelog vazduha iz alu hladnjaka....mozda je zaista bolje resenje da jos malo investiras u nesto sto si vec skontao nego da ponovo jreces u lov u mutnom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Jan 21, 2020 9:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kao što kaže Baia, nisi ti tu dobro nešto povezao ili odradio. Ja guram ledove preko drajvera što znače da rade na 3w a ne na 1, 1.5w. Desilo mi se da sam iskljicio kuler slučajno. Istopili su se nosači sočiva ali led su ostali čitavi. Jedini led koji je otišao a da to nij bila koja greska jeste crveni. Posle nekih godinu dana otačio se i pregoreo. Zbog vlažnih prstiju sam izgubio nekoliko.
Jesi li siguran da si dobio 45mil a ne 32 ili 30mil čipove ili da ti neka žica ne dotačinje hladnjak. Koje žice koristiš? Možda ti jednostavno napajanje ne valja ili termalna pasta koju si koristio.

Za led trake postoje sočiva. Jako su jeftina i značiće ti puno
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
cvelegoa
Akvarista



Registrovan: 22 Jun 2013
Poruke: 222
Lokacija: Aleksinac

PorukaPoslao: Pon Jan 27, 2020 3:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za sada otpada veci akvarijum zbog ne predvidjenih troskova...
A sto se tice rasvete, da, lose sam neke stvari uradio pa se posebno u letnjem periodu diode greju zbog loseg odvodjenja toplote i zato brzo pregore..
Videcu sta mogu da uradim sa trenutnim akvarijumom ali svakako ne odustajem od vece litraze...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
PetarOdin
Akvarista



Registrovan: 19 Jun 2019
Poruke: 16
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Uto Jan 28, 2020 10:34 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

To se reši sa kulerima za kućišta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka LED trake kao rasveta za manji akvarijum Jorimir Rasveta 20 Pon Maj 21, 2018 12:59 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License