Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Skromnih 43l Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
draganaz




Registrovan: 18 Dec 2019
Poruke: 1
Lokacija: Beočin

PorukaPoslao: Uto Jan 28, 2020 12:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav društvo.
Već neko vreme čitam po forumu i moram priznati da sam svašta novo naučila i saznala.
Pre nego što predstavim svoj početnički akvarijum i postavim par pitanja htela bih da izrazim svoje divljenje prema članovima koji sa toliko strpljenja i nesebičnog deljenja znanja prilaze svim početnicima. Iskreno sam oduševljena, nadam se a kod mene nećete praviti izuzetak, onaj što potvrdjuje pravilo😊
Elem, da ne davim puno.
Imamo akvarijum od 43L, nasledjen, bio je u opticaju do pre par godina, aparatura je nova, podloga kvarc, ispod hranljiva podloga+osmokot (izvinjavam se ako sam lupila, ali znate na šta mislim).
[img]https://photos.app.goo.gl/3tZNvAJg5GnNj76K9[/img]

Biljke posadjene drugi dan, bez nekog plana cilj je bio pogurati ih u podlogu kako ne bi propale
[img]https://photos.app.goo.gl/S18VAiVXe41U7rwSA[/img]

Otprilike ovako nekako je izgledalo pre par dana
[img]https://photos.app.goo.gl/sPcveScDS9CVKpqm8[/img]

Dokupila sam kvarc i panj Mangrove koji se još uvek natapa jer pluta i ispušta boju po prilično.
Sutra nam je 7. dan cikliranja, sve je popaljeno, temp je na 25 C, svetlo palim cca 10h dnevno, biljke solidno napreduju, nisam primetila da ima problema za sada, odbacuju stare listove ali teraju i nove rekla bih zdrave.

Ne znam jesam li nešto zaboravila.
Da, dokupiću nanu za taj panj i možda nešto sitno za prednji plan.
Plan je da za nekoliko dana ubacim par korija. Od riba su mi savetovali plavu tetru ( mužu se više svidja crna🙄), titeju i kardinala- dopada mi se kombinacija mada sam u fazonu da mi je svejedno samo neka plivaju i žive.

E sad pitanja:
1. Voda nam je jako tvrda, izmedju 8-9 ph. Negde na forumu sam pročitala da panj "omekšava" vodu ali juče u pet centru mi je veterinar rekla suprotno i otprilike da je on samo ukras?!
Zbunjena sam jer su to prilično oprečne informacije.
Na tu kiselost neće ni biljke preživeti a kamoli ribe ( ili možda hoće) pa me zanima na koji način da spustimo ph?

2. Vazdušnu pumpu još nisam namestila ( za par dana kad dodam podloge ubaciću crevo sa raspršivačem) pa sam htela i to da pitam da li mi je uopšte potrebna obzirom da filter pumpa pravi balončiće i pristojno talasa površinu vode?

3. Da li mi je ovo dovoljno svetla?
Računamo, vremenom će se pokazati al reko hajde da pitam.


Unapred se zahvaljujem i radujem odgovorima i savetima😊
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Jan 28, 2020 12:56 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Caniggia
Akvarista



Registrovan: 05 Jan 2017
Poruke: 20
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Jan 28, 2020 1:47 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

1. U pet centru sve što ti kažu uzmi sa rezervom. Na ovom forumu ćeš dobiti mnogo bolje odgovore, jer ovde ima dosta ljudi koji akvaristiku barem tu početničku imaju u malom prstu. Naravno da mangrov panj omekšava vodu. Super peet u filteru će omekšati vodu itd.
2. Za tu litražu dovoljni su mehurovi iz filtera. Ako ribe traže kiseonik, pentraju se do površine često, onda uvek može da se ubaci.
3. 8 sati fotoperiod sasvim dovoljno.
Srećno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Uto Jan 28, 2020 6:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

PH ce sam spustiti kroz mesec dva a dolivanje trecine vode kod redovne zamene nece stetiti ribama. Panj ce doprineti spustanju, ne toliko, ali dovoljno da sve to bude u redu.
Nema potrebe da se dodaje vazdusna ako ima talasanje vode, ali kao sto Caniggia kaze videces da li ce biti potrebno dodati je tek kada ubacis ribe. Inace biljke ce ti davati dodatnog kiseonika samo malo da porastu i da se rasire tako da i ukoliko bude potrebe u startu za vazdusnom pumpom, kad akvarijum sazri moci ce da se ukloni i vazdusna pumpa.
Napisi nam koja je lampa je u pitanju, a sto se fotoperioda tice slobodno moze i 6h na pocetku pa postepeno da se dodaje, ali ako vama odgovara 10h a algi nema neka ga tako, ako pocnu da se pojavljuju kojim slucajem, za pocetak smanjiti fotoperiod.
Kad kazes kardinali da li mislis na Tanichthys albonubes ribe ili..? Ukoliko su oni u pitanju njima vise odgovara hladnija voda tipa 21-22C ali mogu da se naviknu i na vise, ali nece imati razdraganost i bice manje koloritniji, mada za boju zavisi i sta jedu. Sto se neonki tice one mogu od 22-30C s tim da im prija i jedno i drugo i nema promene u boji i ponasanju, isto vazi i za titeje. Ukoliko ih budete mesali spustite za jedan stepen temperaturu i bice ok i za jedne i za druge.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
draganaz




Registrovan: 18 Dec 2019
Poruke: 1
Lokacija: Beočin

PorukaPoslao: Uto Jan 28, 2020 8:49 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Osvetljenje je Atman lg led 450, filter Sobo potapajuća pumpa sa protokom 600l/h ( to je možda mnogo al lepo talasa površinu) ako bude problema staviću sa manjim protokom, grejač 50w, vidi se na slikama koje nisam izgleda dobro okačila.

Da, na tog kardinala sam mislila. Jel možete da mi predložite nešto drugo umesto njih? Neke ribe koje bi plivale u gornjem delu akvarijuma.
Šta to znači, da spustim temp na 25 C?

Biljke su mi littorela uniflora, pogestemon octopus, hemiantus micranthemoides, echinodorus marble queen, cryptocoryne willisii i alternanthera sp mini. Sve su još male pa imaju mesta računam, ako budu mnogo mesta zauzele vadiću ih, ali ne načelno zanima da li je to mnogo biljaka?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Uto Jan 28, 2020 9:35 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pseudomugil furcatus? Slazu se sa neonkama u potpunosti. Sto za zivot u zajednickom akvarijumu, sto za parametre vode. Plivaju u svakom delu akvarijuma. I gore i dole i levo i desno.. ne drze se sredine, samo kad ima vecih riba od njih u akvarijumu, al s obzirom na litrazu i to da bi one bile najvece ribe plivale bi u svim coskovima.

Vec je napisano 25 ako se smanji znaci 24 ne 25, ponovo. Smile Ukolilo odustanete od kardinala nek ostane na 25.

Biljaka nikad dosta u akvarijumu, samo da se sve lepo prime i da se rasire. Samo polako ima vremena do prvog trimovana i presadjivanja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
draganaz




Registrovan: 18 Dec 2019
Poruke: 1
Lokacija: Beočin

PorukaPoslao: Uto Jan 28, 2020 9:52 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

temperatura je u startu bila na 26, pa sam je spustila, pa zaboravila da sam je spustila🙃
Zbunila sam se😁, nema veze razumeli smo se.

Svetla je 13W, ostale detalje nisam našla.

Svidjaju mi se ove plavooke ribe, još više parametri vode.
Ako bi ih kombinovala sa crnom tetrom i titejom, koliko jedinki bih mogla da držim od svake, na ovu moju litražu?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
PetarOdin
Akvarista



Registrovan: 19 Jun 2019
Poruke: 16
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Uto Jan 28, 2020 10:32 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sa tim potopnim filterom ne možeš mnogo da držiš,em je unutra plus mali kapacitet za biološku filtražu...tako sam i ja krenuo posle par dana sam prešao na kanister
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Uto Jan 28, 2020 11:43 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bolje 10 furcatusa i ništa više. Em im odgovaraju parametri vode em je to jako mali akvarijum sa unutrašnjim filterom. Držati tri vrste riba a da im se pruže odgovarajući uslovi u 43 litara je teško izvodljivo. I tetre i titeje traže više prostora, pogotovo titeje jer su to aktivne ribe. I 60 litara im je malo kad jurcaju, barem je tako meni izgledalo kad sam ih imao. Mada i za furcatuse piše da ne bi trebalo ništa ispod 60*30 ali verujem da može da prođe ako su same.
Možda neki endleri samo mužjaci da se ne bi razmnožavali, sitne ribe PH im odgovara i lepo izgledaju. Eventualno neki izdržljiviji koridorasi uz njih i možeš koje hoćeš puževe.
Ima dosta vrsta jako sitnih razbora takođe i ember tetre koje bi bile odlične za takav akvarijum ali ne bih se usudio da ih stavim u vodu sa toliko visokom PH tako da ne preporučujem.

Vazdušna pumpa ne treba nikom ako filter talasa površinu vode pogotovo ako ima i biljaka. Treba je imati za situacije ako mora da se leči akvarijum ili ako temperatura vode tokom leta ode u bestraga pa treba dodatno kiseonika.
I nikad ne veruj prodavcu šta ti kaže. Istraži sama ili pitaj ovde.
Isto tako ne dodaj koridorase još uvek. Prerano je to, akvarijum se sigurno nije ciklirao. Nemoj da mučiš ribe bzv nema potrebe. Imaš hranljivu podlogu imaš biljke i pusti da se ciklira još 2-3 nedelje minimum.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
senkasenkasenka
Akvarista



Registrovan: 22 Sep 2014
Poruke: 350
Lokacija: Vrsac

PorukaPoslao: Uto Jan 28, 2020 12:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Furkate su fantasticne ribe, najcesce plivaju u gornjem sloju akvarijuma i mislim da ce ti trebati staklo od gore jer vole da iskacu
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
draganaz




Registrovan: 18 Dec 2019
Poruke: 1
Lokacija: Beočin

PorukaPoslao: Uto Jan 28, 2020 5:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I meni se učinilo da je to mnogo riba za ovu litražu, zato sam i pitala.
Imam staklo na akvarijumu, zaboravih da napomenem.
Trenutno nemam uslove za dodatna ulaganja tako da kanistar otpada kao opcija, kasnije ako ovaj aq posložim kako treba planiramo mnogo veći, ali o tome kad dodje vreme. Sad se snalazimo sa onim što imamo, u svakom slučaju hvala za sugestiju.
Puževe ne bih ubacivala bez preke potrebe jer koliko sam shvatila jednom kad ih ubaciš onda ih se rešavaš drugim puževima ili ih na drugi način tamaniš.
Za sada imam sa čim da se igram i istražujem, sasvim dovoljno.
Javiću se ako i kada bude promena ili pitanja za koja ne nadjem odgovor.
O izboru riba ćemo još razmisliti, imamo vremena, mada bih volela bar dve vrste.
Hvala vam svima još jednom. Divni ste.🥰
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
PetarOdin
Akvarista



Registrovan: 19 Jun 2019
Poruke: 16
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Uto Jan 28, 2020 7:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ubaci nerite puzeve odlicni su odrzavaju dekor cistim i ne razmnozavaju se..pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Uto Jan 28, 2020 7:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

draganaz ::

Puževe ne bih ubacivala bez preke potrebe jer koliko sam shvatila jednom kad ih ubaciš onda ih se rešavaš drugim puževima ili ih na drugi način tamaniš.



Te puževe "štetočine" si gotovo sigurno već ubacila kad si dodala biljke, ako biljke nisi na neki način "dezinfikovala" puževi su tu i samo je pitanje trenutka kad će da se pojave i to je manje više nemoguće da izbegneš. Ali nisam mislio na te puževe nego na one korisne kao što su Nerite(ima ih više varijacija) ili Clithon Corona koji su u suštini najbolji algari koje možeš da nabaviš za akvarijum, ne razmnožavaju se u slatkoj vodi i jako lepo izgledaju. Ali to je već na tebi da odlučiš.
Za dve vrste riba možeš neko malo jato koje pliva gore i nekoliko koridorasa dole.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
draganaz




Registrovan: 18 Dec 2019
Poruke: 1
Lokacija: Beočin

PorukaPoslao: Čet Jan 30, 2020 12:19 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Možda ću se za puževe odlučiti i pre nego što sam mislila😊
Image
Da li mi je ovo neka alga?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
draganaz




Registrovan: 18 Dec 2019
Poruke: 1
Lokacija: Beočin

PorukaPoslao: Čet Jan 30, 2020 12:23 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Možda se ovde bolje vidi
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chaosad
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 157
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Jan 30, 2020 12:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ne trebaju puževi,nije to alga, mahovina liči na stingy moss
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Skromnih 54l pubicna__kost Akvarijumi 11 Sre Maj 06, 2015 8:25 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License