Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 (Novi) početak 17l Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Nashud




Registrovan: 31 Jan 2020
Poruke: 0
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Feb 02, 2020 1:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ćao ljudi,

Posle dosta dugo vremena, sigurno 10ak godina, vraćam se hobiju. Pošto sam poslednji put kada sam se bavio ovim bio dosta mlađi (i gluplji), nisam se toliko raspitivao o nekim bitnijim detaljima (cikliranje, filter materijal, podloge itd), pa bih sada to hteo da promenim.

Imam akvarijum od 17l predviđen samo za borca, juče sam ga napunio i sredio i to za sada izgleda ovako:

Image

Filter: Hang On Atman HF 0100
Grejač: 25W, držim ga na 25C
Rasveta: Atman CX-SP 4.3W
Podloga je kombinacija soila nepoznatog proizvođača i kvarcnog šljunka, jer nisam imao dovoljno soila. Ispod šljunka se nalazi soil, da ne pomislite da sam posadio kevu biljku u šljunak.
Od bilja imam biljku levu i biljku desnu. Laughing
Nana je pričvršćena za kamen koncem, mada je konac malo popustio i sada leva strane biljke pluta, to će biti sređeno u skorije vreme, pošto sam zamislio da biljka prati linije kamena.
Koristim Easy Start 60 kapi nedeljno.

Imam nekoliko pitanja:
Možete li mi identifikovati biljke? Po svemu sudeći desna je neka mini nana, a za levu nisam siguran.
Da li biste mogli da mi preporučite neki mini sifon koji je dostupan kod nas za ovu veličinu akvarijuma, ili neku dobru DYI varijantu? Ja sam od braće Kineza naručio neki S veličine, ali nisam siguran da li će biti okej za ovaj akvarijum kad stigne.
Pošto razmišljam da dodam još soila, koji je najbezbolniji način da se doda? Video sam negde da ga dodaju uz pomoć flašice, napune flašicu vodom sa soilom, pa onda u akvarijum?
Kada je cikliranje u pitanju, jel preporučujete zamenu vode? Takođe, da li da "hranim" akvarijum tokom perioda cikliranja, i pustim tu hranu da leži tu sve vreme i da je ne sifoniram? Imam one klasične proteinske granule.
Što se filtera tiče, pored crnog sunđera i kertridža sa vatom i aktivnim ugljem koji sam dobio uz filter, dodao sam još i vatu kao gornji sloj, i keramiku kao donji sloj u zadnju komoru, da li je ovaj raspored okej? Slika ispod.
Takođe, pošto nisam mogao naći nikakav poster za pozadinu, da li biste mi mogli preporučiti neku farbu/sprej za staklo, mala je površina? Hteo bih da bude crno.

I jedno pitanje za kraj, imate li još neki savet? Cool

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Feb 02, 2020 1:34 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Ned Feb 02, 2020 2:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bilkjke lobelia i anubias, sifon crevo za vazduh 4mm ili crevo od 1cm duzinu odredi sam koliko ti je zgodno, jer betta ne prlja toliko, ukoliko zasadis neki mini eleocharis nece ti ni biti potrebno sifoniranje duzi vremenski period, ukoliko dodajes jos soila ili cega vec preko samo pobacaj pre nego sto ubacis bettu, a nije problem ni da dodas kad je ista unutra, jer ne ubacujes zemlju koja muti vodu, ne ubacuj nista vise sem easy starta ukoliko si vec tj ne "hrani" akvarijum imas bakterije za filter, a sto se njega tice izbaci vatu i dodaj keramike sto vise moze da stane, za pozadinu ne trazi farbu vec u knjizaru i kupi hamer u boji ili samolepivi papir u boji crni, plavi, beli, sivi.. sta god hoces tj boju koju zelis i nije potrebno da ga zalepis mozes samo da ga polozis pa po potrebi kad ti doosadi da zamenis bez odlepljivanja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Nashud




Registrovan: 31 Jan 2020
Poruke: 0
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Feb 03, 2020 11:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na detaljnom odgovoru.

Filter je počeo da biva bučan, i kao da vibrira. Do večeras je bio gotovo nečujan, okačio sam klip da možete da ga čujete.

Da li je ovo normalno, treba li da reklamiram? I da li mogu nešto da učinim da smanjim buku?

[youtube]https://youtu.be/CgIZrtcVjcU[/youtube]
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Uto Feb 04, 2020 6:30 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne, ovo nije normalan zvuk, moze da ima blagu vibraciju, ali bas moras da se skoncentrises da je cujes. Skini deo gde je rotor i vidi da nesto nije upalo unutra pa pravi to krcanje neki kamencic/puz sta vec je moglo da upadne. Ukoliko nista nema zaglavljeno reklamiraj ceo filter.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Nashud




Registrovan: 31 Jan 2020
Poruke: 0
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Feb 04, 2020 2:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Samo nailaze problemi jedni za drugim Very Happy

Filter sam uspeo skroz rasklopiti i sastaviti ponovo i sada je gotovo nečujan. Međutim, malopre sam primetio jednog roze crva kako pliva uz staklo, i dok sam stigao da uzmem telefon i snimim ga, zavukao se u soil. Dugačak je oko pola cm i tanak je. Razlog za brigu kada ubacim borca?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Malina
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2019
Poruke: 117
Lokacija: Pozarevac

PorukaPoslao: Uto Feb 04, 2020 5:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pojesce ga beta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Uto Feb 04, 2020 5:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nema razloga za brigu, sastavni deo jednog sistema, vecina ih ni ne vidi u podlozi sta imaju, a svasta tu i poraste, pozivi i ugine. Kao sto Malina napisa pojesce ga beta, a i ukoliko ga ne pojede uginuce brzo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Početak - Rio 125l savet za odabir ri... MiskoBG Početak u akvaristici 2 Ned Avg 06, 2023 9:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ponovni početak nakon dugog niza godi... dragoljub Početak u akvaristici 0 Pet Jan 20, 2023 1:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Moj početak (Juwel 125, Tanganjika šk... dejanVuk Početak u akvaristici 10 Sre Okt 12, 2022 2:12 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi 50-60L Trifke98 Početak u akvaristici 1 Sub Avg 13, 2022 10:40 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Skroz novi u akvaristici BogdanM Upoznavanje 0 Sre Nov 24, 2021 11:40 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License