Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Atman EF 4 ili Eheim Classic 2217 Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
WoodyAllen
Akvarista



Registrovan: 28 Maj 2013
Poruke: 498
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pon Feb 10, 2020 1:05 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Šta je bolje kupiti za biljni akvarijum od 240l, Atman EF 4 ili Eheim Classic 2217.
Atman je dosta jeftiniji, a Eheim kvalitetniji.
Ja bih radije atmana, ali ne znam kako stoji sa delovima, koji se lakše čisti...Eheim treju po 20 godina, a za atmana ne znam.

Dajte neka iskustva.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Feb 10, 2020 1:05 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Bojan95
Akvarista



Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 144
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Pon Feb 10, 2020 5:06 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koristim EF4 dve godine na akvarijumu od 180L. Ne radi sam, vec u kombinaciji sa unutrasnjim pregradnim filterom pa ti ne mogu reci sa sigurnoscu da ce ti on biti dovoljan za akvarijum od 240L.
Ima dosta prostora za filter materijal, dosta vise od tog Eheima 2217.
Ljudi za te Eheim filtere kazu da ako pise da mu je protok 1000L/h da je i u praksi stvarno tako. Nisam ih imao pa ne znam. Kod Atmana sa sigurnoscu mogu da kazem da to nije tako. Protok je manji od onoga sto je naznaceno tako da kod EF 4 ti nece protok biti 900L/h. Na to utice polozaj filtera, stajace ti verovatno ispod akvarijuma. Medjutim na to smanjenje najvise utice zaprljanost creva, koja se relativno brzo isprljaju, moraces da ih cistis bar tri puta godisnje ako hoces da zadrzis normalan protok. Posle 6 meseci koriscenja tog kanistera, skratio sam creva na duzinu koja mi je potrebna i protok je od tada mnogo bolji, a creva cistim na 6 meseci. Filter materijal se slabo prlja, kod mene na to vrvt utice taj unutrasnji filter.
Plastika nije toliko kvalitetna ali ako budes pazljivo rukovao sa njim ( posebno sa slavinama) ne bi trebalo da bude problema. Imam i Ef1 na manjem akvarijumu, i tu sam ostetio slavinice, jer sam posle ciscenja, creva nabijao na slavine, a da ih prethodno nisam odvrnuo sa kanistera. Obe su procurele pa sam morao da menjam..jedna slavinica za taj manji model je oko 1000 dinara u Akvarijum Centru. Za EF 4 je skuplje sigurno.
Ja sam generalno zadovoljan sa njim, ali iskreno nisam siguran da bih njega izabrao za akvarijum te litraze.
Eheim je sigurno kvalitetniji, ali malo mesta za filter materijal u odnosu na Atmana.

Evo sta za njega kaze Saramladji na svojoj temi, koristi ga na ciklidnom skvarijumu od 160L....Malavi ciklidi

Atman nije loš, mada mi je sada krivo što nisam dao par hiljada više za neki bolji JBL-ov ili moža neki polovan Eheim. Tih je, ima blago zujanje u polici ali nije strašno. Meni se u poslednje vreme, čini mi se, malo više čuje ali moram da očistim creva, možda je zaprljan i malo je oslabio protok.
Ako kupuješ kanister filter, moj ti je savet da ne štediš jer uvek se ispostavi da je bolje dati malo više para u startu i miran si.


Iznece nadam se jos neko svoje iskustvo, pa ti odluci.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
WoodyAllen
Akvarista



Registrovan: 28 Maj 2013
Poruke: 498
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pon Feb 10, 2020 5:40 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na iscrpnom odgovoru Bojane.
Ipak sam bliže kupovini eheima, najviše zbog malo veće snage koji ima. Moj sadašnji kanister Eheim Professionel 3 2071 (1000L/H) ne samo da nije ispod akvarjuma, već nije ni u prostoriji u kojoj je akvarijum Very Happy Very Happy Ne podnosim nikakvo zujanje noću pa sam fino izbušio rupe u zidu i stavio ga u susednoj prostoriji. Sve je dobro šljakalo, ali sam ga slučajno slomio, pa moram da ga menjam.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Vukolic.Igor
Akvarista



Registrovan: 01 Mar 2015
Poruke: 68
Lokacija: Kostolac

PorukaPoslao: Pon Feb 10, 2020 12:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imam ef4 skoro 3 god na akv iste litraze(240l),pun materijala i denitratne smole, voda kristalna, mada ja imam samo jednu ribu (jaguar ciklid). Totalno necujan sto je i meni bilo vrlo bitno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Pon Feb 10, 2020 3:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uzmi oba Very Happy
Sad ozbiljno i jedan i drugi su ti gotovo sigurno slabi za tu litražu. Ništa ispod 1500l/h s obzirom da planiraš biljni akvarijum.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
WoodyAllen
Akvarista



Registrovan: 28 Maj 2013
Poruke: 498
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pon Feb 10, 2020 4:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

IVANRO ::
Uzmi oba Very Happy
Sad ozbiljno i jedan i drugi su ti gotovo sigurno slabi za tu litražu. Ništa ispod 1500l/h s obzirom da planiraš biljni akvarijum.


Oću... ako prodam dedinu njivu Very Happy Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
PetarOdin
Akvarista



Registrovan: 19 Jun 2019
Poruke: 16
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pon Feb 10, 2020 5:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

meni eheim ecco pro 300 radi posao vrhunski na 180l...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Pon Feb 10, 2020 6:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

WoodyAllen ::
IVANRO ::
Uzmi oba Very Happy
Sad ozbiljno i jedan i drugi su ti gotovo sigurno slabi za tu litražu. Ništa ispod 1500l/h s obzirom da planiraš biljni akvarijum.


Oću... ako prodam dedinu njivu Very Happy Very Happy


Ako ti je akvarijum 120cm veruj mi da bilo šta ispod 1500 l/h neće da bude dovoljno, čistićeš filter i creva na svakih mesec dana. A cela ideja imati kanister je da se ne čisti toliko često. Ja imam 900l/h na 110 litara i 80cm je dužina akvarijuma. Kad sam koristio Eheim Classic 440 l/h na apsolutno svakih mesec dana sam morao da čistim i filter i creva jer protok toliko opadne da je to nenormalno i posle 6 meseci mučenja morao sam da kupim jači filter. Bolje skupi još malo para za nešto veći filter nego sad da uzimaš nešto što jednostavno nije dovoljno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Caniggia
Akvarista



Registrovan: 05 Jan 2017
Poruke: 20
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Feb 11, 2020 12:51 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Eheim bez ikakvih razmišljanja, firma radi već 70 godina i apsolutno su u vrhu što se tiče svih aparata koje proizvode. Poređenje koje si naveo, bi bilo slično nešto tipa, koji auto da uzmem, škodu oktaviju ili audi A6... Idu i jedan i drugi, ali...
Imao sam atmana 4, sada imam eheima i jbl-a dva, eheim na prvom mestu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan95
Akvarista



Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 144
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Uto Feb 11, 2020 1:19 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Caniggia

Je l mozes da nam malo uporedis te filtere? Imao si od 3 razlicita proizvodjaca pa da cujemo iskustva sa njima...zasto dajes prednost Eheimu u odnosu na JBLove kanistere? Je l tacno da kod Eheima protok odgovara onome sto pise u specifikacijama?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
WoodyAllen
Akvarista



Registrovan: 28 Maj 2013
Poruke: 498
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Uto Feb 11, 2020 4:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bojan95 ::
Caniggia

Je l mozes da nam malo uporedis te filtere? Imao si od 3 razlicita proizvodjaca pa da cujemo iskustva sa njima...zasto dajes prednost Eheimu u odnosu na JBLove kanistere? Je l tacno da kod Eheima protok odgovara onome sto pise u specifikacijama?


I ja sam čuo da eihemovi kanisteri za razliku od atmana (za druge modele, ne znam) imaju protok po specfikacijama.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
m.vlacina
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2017
Poruke: 222
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Feb 11, 2020 12:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sada imam JBL filter, e702, 700l/h je protok, a 85 litara akvarijum i prezadovoljan sam. Jako tih, po nekoliko meseci uopšte ne otvorim filter.

Pre toga sam imao Eheim classic 250, 440l/h protok i nije bilo loše, ali mi je padao flow, to se jednostavno videlo.
Sad, kontam da su i JBL i Eheim kvalitetni, tu nema sumnje (u odnosu na Atman, i ostale Kineze), kao što kolega reče Audi A6 naspram Dacie, ali i zavisi mnogo koji je protok na koju litražu. I najbolji filter na prevelikoj litraži neće dati neki efekat. Zato ja volim da imam jak flow i glava ne boli, kao na morskom. Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Uto Feb 11, 2020 12:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imao sam pre i imam trenutno jedan EHEIM classic. I imam JBL CristalProfi. E to je kao da porediš stari Audi sa novim Audijem. Brzi i jedan i drugi ali je JBL 6 klasa bolji, moderniji i praktičniji i ima svu dodatnu opremu koju treba da ima. Neuporedivo. Čišćenje JBL i ponovno pokretanje bez muke. Eheim Pro verzije su dobre ali skupe, preterano skupe, nepotrebno skupe. Eheim pravi kvalitetne kanistere kao što to rade i JBL i Oase i nema greške sa bilo kojim od njih. Eheim Classic filter je jako nepraktičan za čišćenje samim tim je i jeftiniji od JBL filtera iste snage i veličine. Odličan filter svakako ali treba uzeti odgovorajući protok.
Eheim pro je vidno skuplji od JBL, mada ne znam zašto ali ajde nisam koristio pa ne mogu o tome.
Ja recimo ako bi i prelazio sa JBL na neki drugi prešao bi na OASE filter i to samo zbog onog predfiltera koji možeš da čistiš bez da otvaraš filter i zbog grejača koji ide u njega a cena nije toliko drastično veća kao što je kod Eheim Pro varijante.
Nisam koristio Atman pa ne mogu da pišem o njima. Sunsun je ovde daleko popularniji od Atmana kontam da postoji razlog za to. Nisam koristio ni Sunsun ali vidim da je hvaljen.

Inače kod svih filtera se protok meri dok je prazan, logično kad se filter napuni i kad ga staviš metar ispod akvarijuma dođe do određenog pada protoka. Kod boljih filtera manje kod lošijih više. Kad se zaprljaju protok pada još više.
Bitne stavke su protok i mesto za filter materijale kao i sitnice koje mnogo znače kao lakoća održavanja, prajm dugme itd. Protok za jako ubiljene akvarijume treba da bude između 7-10 puta zapremina akvarijuma idealno. Ništa ispod 6 puta ne treba ni pomišljati ako ne planiraš da čistiš filter svako malo. Svaki filter se zaprlja, svakom filteru su creva puna šljama nakon nekog vremena e zato treba imati jači protok da kad on opadne zbog prljavštine ti ne moraš da čistiš jer je preslab. Meni je protok 9 puta i nakon 6 meseci kad je filter prljav i creva su nikakva i dalje voda cirkuliše dobro. Sa 4.4 puta protokom nakon mesec dana voda se jedva kreće.
Tetra takođe ima sasvim solidne filtere sad, mislim da su noviji sa oznakom PLUS i rešili su probleme starijih modela.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ASX
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2018
Poruke: 93
Lokacija: Beograd Vozdovac

PorukaPoslao: Uto Feb 11, 2020 1:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja imam Tetra EX800Plus, za ciscenje je veoma jednostavan, sto se tice protoka ne zam dal imam propisanu ali zadovoljan sam njegovim radom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan95
Akvarista



Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 144
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Sre Feb 12, 2020 1:10 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da postavim ovde pitanje kad smo se vec raspisali..
Pitanje za vas sa JBL i Eheim kanisterima..Oni dolaze vec napunjeni sa filter materijalom, pa me zanima kakvog je kvaliteta taj filter materijal? Je l prati i kvalitet samih kanistera ili to popune sa nekom slabijom filter masom, cisto da korpe ne bude prazne..Da li prepravljate raspored filter materijala ili dokupljujete neki kvalitetniji?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Prodajem rasvetu EHEIM powerLED dayli... senkasenkasenka Ponuda 2 Ned Sep 25, 2022 9:28 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Atman Ef-4 Filip:) Tražnja 0 Ned Mar 06, 2022 4:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Atman AT-101 zeza Nikollo Filteri i pumpe 0 Pon Dec 20, 2021 11:01 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Slavina za Atman ef4 kanister filter Zivadin Tražnja 3 Čet Sep 30, 2021 1:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Osovina za atman at 103 io Tražnja 0 Ned Maj 30, 2021 1:48 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License