Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Nano reef - početak sage Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Mixerlo
Akvarista



Registrovan: 13 Jan 2020
Poruke: 30

PorukaPoslao: Sre Jan 15, 2020 4:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima, nadam se da je u redu da započnem novu temu, jer nisam hteo da "nekrujem" neke od starih, ali sam pročitao skoro sve na ovom odeljku foruma, i i dalje imam neke nedoumice.

Ideja da napravim nano reef se krčka već mesecima, ali nisam hteo da u jednom danu dam pare, dobijem gotovu stvar i potencijalno se smorim jer je u pitanju nekakav hir ili fiks ideja, nego da lepo i temeljno pristupim celoj temi, što mi se na kraju i čini kao poenta celog ovog hobija. Strpljenje, čitanje, učenje, istraživanje, nema potrebe da pričam, verovatno sve već znate čim se bavite ovim, a po slikama Vaših akvarijuma, rekao bih - veoma uspešno Smile

Dakle, nano reef u mojoj izvedbi, polako, strpljeno i po sistemu četiri puta meri - jednom seci. Hteo bih da počnem sa nekoliko osnovnih korala, i da vremenom, kako stičem iskustvo dodam par klovnova i usudim se da probam sa nekim sps-om. I da, maksimalno DIY, ne žurim nigde, hteo bih da prodjem što jeftinije moguće, ali tamo gde se ne štedi - neće se ni štedeti.

- Sam akvarijum bi bio nekih 70x40x40, našao sam razne varijante na oglasima, mada me dosta ljudi uputilo na jednog čoveka u Zemunu koji ih pravi, ne bih da reklamiram nikoga, da me ne banujete posle prvog posta Smile
Sad, po stranim resursima, sve manje od 30 galona se smatra nano reefom, ne znam da li ljudi tako smatraju i na ovom forumu. Imam savršeno mesto za taj akvarijum, stara ex Yu polica za knjige, sa pregradom za piće u koju bi idealno čučnuo jedan akv. Pregrada je izuzetno jaka, od punog drveta, ne brinem se da li će da izdrži težinu, a pritom ispod nje ima par fioka i još jedan odeljak koji bih potencijalno u budućnosti mogao da pretvorim u neki sump, što bih u početku maksimalno izbegao Smile No, kako sam i dalje početnik, ne bih mnogo da se frljam sa tehnikalijama sad, a iskreno bih da prodjem što je jeftinije moguće, uz dosta DIY-a, pa vremenom upgrade na upgrade.

- Sam ciklus i ideja kako održati ovakav sistem mi je u načelu jasan, u teoriji nema nedoumica, praksa će, nadam se, da pokaže isto, ali sve je moguće u malom sistemu, no o tome bih smarao kada pokrenem sve. Kao i o samoj nabavci kamena, peska i živine.

E sad, o nedoumicama:

-Da li je jedna pumpa dovoljna da bi se postigao flow u tanku ove veličine. Konkretno sam video Tunze 6015, mislim da je neko pisao da je ona pristojnog kvaliteta, cena mi odgovara, mada ne žalim i da se otvorim malo više, ako će da mi reši probleme na duge staze. Da li, postoji neki drugi metod kojim bi mogao da se postigne flow, a da nije ova, gyro pumpa? Cilj je što jeftinije, ali kažem, na duge staze, prežaliću neki izlazak ili nepotreban trošak zarad kvalitetnog parčeta opreme.

-Filtracija! Na youtube sam video da čovek drži samo jedan hang on filter sa "poly filterom" na malo većem tanku od ovoga i kaže da mu ništa više od toga nije potrebno, ne hvata se pena, nema djubreta, deluje jako čisto, no onda se bojim da ne uklonim i ono što je dobro za život u akvarijumu. Dakle, nisam apsolutno siguran kako bih izveo taj deo. Negde kaže "samo skimmer", negde kaže da ne može bez sumpa, ovaj kaže samo hang on i sve je tip top. A sve se čini kao velika reklama, samo daj pare i ne misli ni o čemu! Taj deo bih hteo da vas pitam, kako biste rešili filtraciju na tanku ove veličine, koji nema pregradu. Da li da izdvojim za skimer i držim samo njega, ili može ova varijanta sa hang onom bez skimera, ili bilo koji drugi način, pomagajte!

-Svetlo. Taj deo bih hteo da se iscimam lepo, s obzirom da imam rodjaka električara koji bi mi nabavio delove i sklopio, a ja bih se posle igrao i programirao sa arduinom ili Pi-jem, da simuliram dan od svitanja do sumraka i onda sve to lepo estetski zapakovao i namontirao.
Nedoumica je, koliko svetla je potrebno za ovoliki tank za prijatan život korala u njemu. Koliko čip dioda i kojih, valjda idu 10 i 12k mešovito, ali da se stavi i po neka crvena i obična "topla", ne bih da ispadam glup, pa zato pitam vas iskusne.

Tako da, to je otprilike to što me buni, najviše oko filtracije, jer gde god da pročitam nešto novo, samo mi baci crva sumnje u ono što sam prethodno saznao i "naučio" i tako se vrtim u krug. Još jednom se izvinjavam ako je možda bilo nepotrebno da otvorim novu temu, jer ponavljam, ili nisam našao, ili nisam hteo budem nekromanser na nekoj od starih. Takodje se izvinjavam ako sam nešto baš baš jako lupio, čitao sam dosta, ali sam u osnovi i dalje jedan veliki noob Very Happy

Hvala u napred i pozdrav svima! zop
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Jan 15, 2020 4:18 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Čet Jan 16, 2020 2:17 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav. Srećno!
Saveti za početak: Piši manje tekstove, zaboravi na galonaše litraši su i dalje 10tak godina ispred galonaša u SPS akvarijumima, morski stavi na policu za akvarijum čvrstu stavilnu impregniranu ili plastificiranu jer obična neće dugo trajati. Sa jednom pumpom ćeš da se provučeš sa dve ćeš da imaš više uspeha i čistiji akvarijum. Za početak to mogu da budu i Sobo posle uzmes Tunze ili Jebao manje su i tiše. Bolje uloži prvo pare u neku penilicu pa posle u pumpe. Sa parlon vatom je lepo ako ćeš da je menjaš svaki drugi, eventualno treći dan. Ona ne može da zameni makroalge niti penilicu ali pomogne u sprečavanju detrusa da završi na dnu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
midnight
Akvarista



Registrovan: 08 Mar 2016
Poruke: 142
Lokacija: NS

PorukaPoslao: Čet Jan 16, 2020 12:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav, dobro planiranje moze da ti pomogne da kasnije imas manje problema. Po mom skromnom iskustvu jedna pumpa moze da obezbedi dovoljno kretanja vode u akvarijumu, samo je bitno da je dobro pozicioniras u akvarijumu.
Sto se tice svetla, posto planiras da ga pravis sam, po meni je bolje staviti vise ledova a da posle rade sa manje snage (manje se greju, duzi im je zivotni vek) Iskusniji ce me ispraviti ali ja sam za kocku 40x40x40 stavio 36 ledova od 3w. Jedan kanal od 9 kom je Coolwhite, drugi je RoyalBlue, treci mesano RoyalB i obicna plava. Cetvrti kanal je mesana DeepRed, UV i valjda kombinacija plavih. Ovo je previse ledova za ovoliki akvarijum ali ... jedan kanal radi na 45% snage, ostali su od 25-40%. Zahvaljujuci tome rasveta radi 3 godine i ni jedna dioda nije crkla. Za Adruino varijante kontrole ne znam kako funkcionisu i kako su se pokazale ali zato TC420 ili savremenija varijanta TC421 su se pokazali odlicno.
Skimer-Sump je vecito pitanje da li sa njima ili bez njih, vidjao sam obe varijante akvarijuma i nema pravila za uspeh. Ako ih imas to u mnogome moze da ti olaksa zivot tj odrzavanje akvarijuma, ako ih nemas (pogotovo na tu litrazu) akvarijum moze da funkcionise bez problema ali moras da napravis dobar balans izmedju broja riba i korala (naravno da pazis da ne hranis previse ribe).
Vidjao sam (IMAM) akvarijum bez sumpa i bez skimera koji dobro funkcionisu, a opet vidjao sam i one koji imaju sump, skimer i 100 drugih cuda pa .... nisu bas preteerano uspesni.
Sve u svemu vazan je balans ribe-korali-hranjenje, ako zelis manje cimanja oko zamena vode, manje razmisljanja o balansu, manje pracenja parametara vode onda sump+skimmer je dobra opcija, mada sistem i bez njih funkcionise.
SPS ... drzi se podalje od njih barem u pocetku, dok ti i akvarijum ne sazrelite, meki i LPS mogu prelepo da izgledaju i ima ih puno da akvarijum lepo izgleda. ZA SPS vec treba ozbiljniji sistem, obavezno pracenje i doziranje odredjenih elemenata u vodi .... itd to je vec ozbiljan slucaj akvarijumske narkomanije Smile
Sretno
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mixerlo
Akvarista



Registrovan: 13 Jan 2020
Poruke: 30

PorukaPoslao: Čet Jan 16, 2020 4:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Oke, pardon na dužini teksta, hteo sam da što detaljnije probam da objasnim problematiku, al sam zaboravio da to ipak neko treba da pročita Very Happy
Ovo za svetlo je 101% odgovor koji mi je trebao, hvala midnight!
Potraga za delovima kreće, pumpu ću najverovatnije da uzmem ovu Tunze, a skimmer ako se pojavi neka povoljna varijanta (možda neko ima da mi proda, hm? Mr. Green )
U svakom slučaju, hvala za odgovore do sad, možda se još neko pojavi sa nekom teorijom ili idejom, rad sam da naučim. Kada sklopim sve, predstaviću sa slikama.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Pon Jan 20, 2020 11:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dobrodosao. Razumljivo je da zelis da prodjes jeftinije mada kako kazes tamo gde se ne stedi i gde ne bi trebalo izbegni naravno. U svakom slucaju moze se proci jeftinije nego kljuc u ruke sistem. Tunze pumpa nije pristojnog kvaliteta, odlicna je i nista joj ne fali. Prednost je sto uz adekvatno ciscenje ove pumpe i odrzavanje vek joj se produzava i moze godinama da radi. Jos nisam nikog cuo do sad da mu je ova pumpa ,,crkla,, .
Dobro je da si dosta iscitao i da vec imas zamisao u glavi sta, kako, koja velicina akvarijuma. To je prednost u odnosu na neodlucne. Na osnovu toga zamisljenih dimenzija akvarijuma odgovarajuce police pravis planove za pumpu, skimer i rasvetu. Sto se tice skimera za tvoju litrazu moze odgovarajuci skimer da se nadje i treba da ga imas. Tu ne treba da imas nikakvih nedoumica. Led rasveta za pocetak najjeftinije i odlicno resenje ako planiras , preporucujem. Dovoljne su ti bele plave i uv diode i nista vise, povezane na kontroler. Dnevno svetloda, nocu, ne treba. Ne zuri strpljivo i polako. Nadji sto bolji kamen. Srecno !!!


Poslednji put izmenio No 1 dana Pon Jan 20, 2020 11:41 am, izmenio ukupno 2 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mixerlo
Akvarista



Registrovan: 13 Jan 2020
Poruke: 30

PorukaPoslao: Uto Jan 21, 2020 12:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svetlo rešeno, uzeo sam fabričku varijantu veoma povoljno - Zetlight (hvala Peku za info) Mr. Green

Još uvek se dvoumim da li da uzmem širi akvarijum, ili da uzmem onu kockicu 40x40x40 bez ivica pošto mi se mnogo svidja kako je to ispalo nekim članovima ovde, a i po snimcima na YT.

Ostalo čekam payday i onda kreće cikliranje, izveštavaću ovde ako nekoga zanima progres Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
CristopherMoltisanti
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2014
Poruke: 143
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Uto Jan 21, 2020 4:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tunze nano stream je kod mene i odlicno radi posao.Ja sam dodao i obicnu atmanovu da napravi dobru cirkulaciju i to je to.Pogkedaj kod mene kako je ispalo ako si u nedoumici oko dimenzija.Srecno druze.. http://www.akvarijum.org/forum.....45-30.html
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Jan 24, 2020 2:51 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako su dimenzije akvarijuma X x Y x Z za reef ti je uvek bolje da Y bude veći od Z zbog mesta za korale i teritorije koje ribe imaju. Z igra jako malu ulogu. Po X što veći to bolji.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pet Jan 24, 2020 7:28 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sta si hteo da kazes ovim?!
Definisi to,ŠVD,ili DŠV ili VDŠ..?!..Sve tri dimenzije su veoma bitne,jedan od osnovnoh razloga je rasveta,nakon nje protok.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Mixerlo
Akvarista



Registrovan: 13 Jan 2020
Poruke: 30

PorukaPoslao: Pet Jan 24, 2020 10:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jel ovako misliš xyz ?

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sub Jan 25, 2020 12:50 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da baš tako mislim.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mixerlo
Akvarista



Registrovan: 13 Jan 2020
Poruke: 30

PorukaPoslao: Pet Feb 14, 2020 11:52 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Malo odložio ceo reef, obaveze oko kuće i kola, a i ne želim da iskeširam odma "ključ u ruke", mislim da bi mi to ubilo želju za celim hobijem ,nego ovako malo po malo.

Svetlo rešio za sad (Zetlight za1201L) radiće posao za početak, kasnije verovatno nešto ozbiljnije, kad otključaju Kinu zbog ovog virusa prokletog.
Danas stigao Tunze 6015, dobio mali srčani napad jer sam je uključio na suvo, ono zvrči, ubija. Pritisak 300/200, spremio se da napadnem prodavca, al padne mi na pamet da uključim pod vodom, i ono radi kao sat Embarassed Nema buke.
Grejač Atman 100w, trebalo bi da je dovoljno.

Samo staklo još nisam uzeo, ali biće 70x40x40, uradiću mu preliv. 6mm debljina.
Kamen ću ipak CaribSea, mnogo lepše izgleda, a i odgovara mi više za varijantu scape-a koji hoću. Pesak, so i ostale sitnice usput, kad bude samo sklapanje.


Ispostavilo se da lično poznajem par morskih "narkomana" (mali svet baš) od kojih sam dobio pregršt korisnih saveta, instrukcija i ideja, tako da sam spreman na sve. Very Happy
Naravno, hvala svima sa foruma, bez tema i saveta odavde ne bih nikad ni krenuo sa ovim.

Sledeći put se javljam kad budem predstavljao akvarijum, nadam se za 2-3 nedelje.

Hvala svima još jednom <3
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Feb 14, 2020 2:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Biće ti ta rasveta sasvim dovolja osim ako u startu ne želis SPS korale. Većina soft korala bolje a i ovi drugi rasti pod malo slabijim svetlom nego kad ih opališ sa reflektorom za stadion.
Videćeš i sam, ako budeš zadovoljan nabaviš jos jednu tu Zetlight konzolu da ti i bokovi budu obasjani.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
peconis
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2018
Poruke: 116
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Feb 14, 2020 3:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam skoro lepio akvarijum 65d x 50v x 56s, koji sa zadnje strane ima deo sirine 11cm, identicne funkcije kao sump. Necu da otvaram temu dok ne pustim akvarijum u rad, ali ti mogu poslati sliku da vidis ideju. Nesto slicno gotovom akvarijumu jbj 45g.

Drugo, ja sam moj lepio sa 8mm staklom jer je to po tabelama odgovarajuca debljina, ali nisam racunao da je za rimless potrebno deblje staklo.Sada mi je krivo sto nisam uzeo 10mm, cena oba stakla je identicna. Tako da tebi ni u kom slucaju ne savetujem da radis takav akvarijum sa 6mm staklom. KP obrada obavezno, nemoj na tome da stedis.

Cene stakla se drasticno razlikuju od staklorezca do staklorezca, tako da uvek pogledaj na vise mesta. Takodje cifre za lepljenje akvarijuma su uglavnom prevazilazile cenu samog stakla, pa sam se odlucio sam da zalepim akvarijum. Prvi put sam lepio i vrlo sam zadovoljan rezultatom, mogu da se pohvalim da sam zalepio MNOGO pedantnije nego covek iz Zemuna (koji mi je lepio stari ciklidni akvarijum od 300l). Nije nikakva nauka, 4 ugaone stege od 200din i spahtlica za fugne zavrsavaju 90% posla.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mixerlo
Akvarista



Registrovan: 13 Jan 2020
Poruke: 30

PorukaPoslao: Pet Feb 14, 2020 3:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za tvoju visinu bi i trebalo da bude deblje, al mislim da bi 6mm za 40cm zavrsilo posao Confused
Slobodno šalji slike u box, daj i savete, sve je dobrodošlo Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Nano cube ideja, upomoć Nerd Početak u akvaristici 23 Uto Avg 15, 2023 7:34 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Početak - Rio 125l savet za odabir ri... MiskoBG Početak u akvaristici 2 Ned Avg 06, 2023 9:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mali akvarijum NANO TANK Kacica Početak u akvaristici 11 Sre Mar 15, 2023 5:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ponovni početak nakon dugog niza godi... dragoljub Početak u akvaristici 0 Pet Jan 20, 2023 1:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Moj početak (Juwel 125, Tanganjika šk... dejanVuk Početak u akvaristici 10 Sre Okt 12, 2022 2:12 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License