Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 DIY gupi pond Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Zivadin
Akvarista



Registrovan: 31 Mar 2018
Poruke: 118
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Pon Mar 16, 2020 12:54 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako je tema pogresno postavljena u diy neka je admini prebace u pond tj. razmnozavanje (mada se tice i jednog i drugog)
Naime s obzorom na situaciju (vanrednu) cenim da cu imati malo vise vremena da sprovedem u delo neke moje ideje, dugo sam razmisljao da li kupovati burice, kace, velike plasticne sudove i na kraju sam dosao na neku meni najsigurniju, najprakticniju i najjeftiniju ideju.
Razmisljao sam da u selu iskopam rupu 1x1metar i dubinu 50cm, u tu rupu bi ubacio storopor od 5cm ili tanji i napravio kao kutiju (mozda i zalepim pur penom spojeve, a onda bi u tu kutiju od stiropora ubacio foliju za plastenike u par slojeva, mesto izmedju zemlje-rupe i stiropora bi popunio sitnim peskom za malteraciju. Iz kog razloga bi stavljao stiropor? pre svega sigurnosti, mogao bi da stavim i neko cebe pa foliju ali se plasim da bi neka izbocina ili kamencic pod pritiskom vode vremenom izbusio foliju a s obzirom da bi pond bio u selu moglo bi da se desi da ne primetim na vreme i da sve od u .... a drugi je sto mislim da ce stiropor dobro uticati na odrzavanje temperature. Mislim da je povrsina ponda sasvim solidna 1x1m (mnogo veca od bureta koje je duboko 1,5m a precnik mu je 60cm) i planiram da kad se steknu uslovi ubacim 20ak maticnih zeniki i par muzjaka.
Voleo bi da cujem vase misljenje i eventualno koje bi mogle da budu lose strane.. posto nigde nisam video da je neko tako nesto radio a procitao sam mnogo tekstova i odgledao mnogo videa.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Mar 16, 2020 12:54 am Snimi Poruku Nazad na vrh

sputnik8
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2018
Poruke: 185
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Mar 16, 2020 7:18 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U suštini, pretpostavljam da imaš dosta vremena na hobi pa to želiš.
Inače sam viđao više njih da rade to što hoćeš na sledeći način.
Pokupe stare (neispravne ) zamrzivače, u njih ubace nesečeni nailon
i to je to, neko proreže poklopac - preko zalepi staklo ,rasveta , skoro pa kao akvarijum
i tako nekoliko komada, samo neznam čemu sve to .... ? Pozdrav !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Zivadin
Akvarista



Registrovan: 31 Mar 2018
Poruke: 118
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Pon Mar 16, 2020 10:17 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U principu to je nesto sto odavno pokusavam da sprovedem u delo, pre svega mi je izazov da pokusam da ribama obezbedim bolje i prirodnije uslove od onih koje imaju u akvarijumu a imajuci u vidu da mi nesto u akvarijumu ne ide sa gupijima, pa da pokusam na ovaj nacin. Pre par godina sam na par meseci ubacio molije u fontanu (gde ove godine ubacujem zlatne), i ocigledna je razlika, imao sam 5-6 zneki kolija na priblizno istoj velicini, 2 sam ubacio u fontanu nisam sve jer sam se plasio da ce uginuti, sve te zneke molija su i dan danas kod mene s tim da su one dve koje su bile u fontani sad na velicini da ne preteram ali blizu 13-14cm, dok su ostale koje su bile u akvarijumu na 7-8cm.
E sad dvoumim se i izmedju dimenzija, dubina bi svakako bila 50, a sirina i duzina 100x100cm, 100x150cm ili 200x50cm dimenzije su zaokruzene da mi ne bi ostajali parcici stiropora..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pon Mar 16, 2020 12:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Znaci nista od ploca 120x60 (stirodur) ne dolazi u obzir? Wink

Slobodno kopaj, stavi stiropor/stirodur ali napravi cementno mleko i prekri taj stiropor/dur i ne treba ti nista vise, ali ako ces ga na zimu rasformirati onda bolje ubaci najlon/plastiku da bi mogao lakse da manervises sa rupom, ima vise nacina da se odradi ne znam koji je za tebe najlaksi.. sa filtracijom ili ces filtrirati preko bilja?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Zivadin
Akvarista



Registrovan: 31 Mar 2018
Poruke: 118
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Pon Mar 16, 2020 12:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lakse je i jeftinije od stiropora 100x50cm a mislim da i imam kuci. Svakako sam planirao filtraciju, najverovatnije najvecim sundjer filterom i vazdusnom pumpom, razmisljao sam i o nekoj potapajucoj pumpi koja bi vodu pumpala u burence puno sundjera i vracala se u pond, ali mislim da bi u tom slucaju larve komaraca i zavrsile u filteru. Bilke cu svakako ubaciti. Ceratophyllum demersum, Lemna minor, Egeria densa, Pistia a mozda probam i eksperimentalno nesto od drugih biljaka tipa vallisnera, ludwigia, hm toga bar imam dosta...
Jos razmisljam da u tom pondu postavim jedan grejac od 100w, koji naravno ne moze zagrejati 500l ali cenim da ce se ribice okupiti oko njega ako temperatura padne ispod 18 stepeni jer planiram da sto ranije pustim ribice u pond
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pon Mar 16, 2020 3:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja bih se složio sa Liscem da ti je stirodur mnogo bolji. Ipak se koristi za izgradnju autoputeva, podruma... dvojka drži 13t po metru kvadratnom. Stiropor ja mislim da će u kontaktu za zemlj1om i organizmima što žuve u njoj propasti.

Moj ti je neki predlog da nabaviš neke stare cigle i bar temelj sa njima da napraviš. Ili rečni kamen da pokupiš pre nego što nam zabrane da sunce vidimo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zivadin
Akvarista



Registrovan: 31 Mar 2018
Poruke: 118
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Pon Mar 16, 2020 3:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Onda definitivno da razmislim o stiroduru....bice malo veca investicija ali cu ga u jesen upotrebiti da izolujem garazu gde ce mi biti akvarijumi da bi sprecio gubljenje toplote...
Sta mislite o dimenzijama, koje su po vama najprikladnije?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Djordj
Akvarista



Registrovan: 21 Jan 2017
Poruke: 19
Lokacija: Ledinci

PorukaPoslao: Pon Mar 16, 2020 7:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto vece to bolje
Mislim da ti 0,5 cm³ u celoj prici ne igra neku kintu
Ipak pravis nesto ZA sebe
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sputnik8
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2018
Poruke: 185
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Mar 16, 2020 9:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zivadin ::
Onda definitivno da razmislim o stiroduru....bice malo veca investicija ali cu ga u jesen upotrebiti da izolujem garazu gde ce mi biti akvarijumi da bi sprecio gubljenje toplote...
Sta mislite o dimenzijama, koje su po vama najprikladnije?


Izvini ali čas pričaš o kopanju zemlje, čas o garaži, i stiče se utisak da još uvek nisi odlučio šta i kako.
Bilo kako dobro je znati šta sačinjava zid zamrzivača, još ako je u garaži (a može biti i u zemlji,
što je gora varijanta) može doneti i zadovoljstvo a i profitabilnost ako postoji tržište. Pošto je vreme
vanredne situacije u zemlji moguće i da zaradiš neki dinar. Ja sam sa gupikama i drugim živorotkama
to radio ali u pogrešno vreme (u vreme velikog uvoza) kada su ribe bile in, čak i sterilisane, nenaviknute
na naše parametre vode itd, itd ali ljudi više vole uvoz (kao jabuku koja je prskana 30 puta - zatrovana je
ali lepo izgleda). Srećno !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Zivadin
Akvarista



Registrovan: 31 Mar 2018
Poruke: 118
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Pon Mar 16, 2020 10:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@sputni8 Pogresno si razumeo. Znaci kopam zemlju stavljam stiropor ili stirodur, foliju i ubacujem ribe, na jesen kad to rasformiram taj stiropor ili stirodur cu upotrebiti za garazu (lepicu ga na zidove, da opet ne shvaris pogresno) kako bi ostali akvarijumi koji ce biti preko zime u garazi sto manje gubili toplotu, da prevedem da bi manje placao struju koju trose grejaci.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Mar 17, 2020 7:45 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisam siguran da je pametno oblagati zid prostojie sa povećanom vlažnošću sa nečim što je bilo izloženo vlagi i zemlji. Mislim da će ti rasti pečurke po zidovima veći deo godine.

Vidim da niko nije postavio pitanje? Da ta izolacija ne bude kontraproduktivna tokom letnjih dana. Zadržavaće toplotu.

Mesto gde treba da kradeš ideje je Akvaponija.
Link
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Uto Mar 17, 2020 11:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sta god da stavis u zamlju ne vadis posle iz iste za oblaganje garaze. Razlozi.. mnogo. Ako je ovo na jedno leto da se isproba kako ce da funkcionise onda idi sa stiroporom, igraj se ako ces ozbiljnije da to bude tu par godina onda stirodur, cement itd..

Predlog ti je da napravis dimezije koje si zamislio od 100x50 i da isprobas kako ti sve funkcionise, pa u buducnosti ako se odlucis za ozbiljan projekat da znas gde si na ovom pogresio i sta moze bolje i kojim sta redom ide.

Jedna ideja sa cementom i kutijom od stiropora, mozes i da lepis kojim god lepkom hoces parcice stiropora jer ako ide cement preko nema uticaja na zivi svet unutra..

Link
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Uto Mar 17, 2020 8:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

mislim da ima jedna tema sa puuno odgovora, neki su samo pricali neki su nesto i probali, u svakom slucaju interesantna je za tvoj poduhvat. ne znam da li je neko spomenuo...evo ja bih zakopao kadu i od nje napravio pond...mozda bih je prefarbao....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vlada_nis
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 31 Avg 2010
Poruke: 408
Lokacija: nis

PorukaPoslao: Čet Mar 19, 2020 1:06 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav, ja sam prosle godine probao eksperimentalno, da vidim sta mogu da ocekujem. Nisam imao ni kiseonik a hranu jednom nedeljno.
Posto je zemlja kamenita, stavio sam na par mesta po neko parce najlona (mozda 30% povrsine dna je bilo pokriveno) a ostatak bez podloge nego samo 1 sloj najlona koji je drzao vodu. Ove godine cu taj najlon da iskoristim za podlogu a odozgo ce novi jer verujem da se ovaj ispostio.
Hrana im u pocetku uopste ne treba (i kad sam bacao nisu bile zainteresovane jer je bilo larvi u izobilju) a kasnije se vec gube larve komaraca i potrebno je da se hrani povremeno.
Ribe mnogo brze i lepse napreduju.

Posto zivis tu, imas mogucnost da hranis cesce, preporucujem ti da napravis kavez u kome ce da budu matice a da se mladj krece oko kaveza i tako izbegne da bude pojedena. Mislim da i pored bilja gladne ribe lepo tamane mladj. Kavez pravi od plasticnih cevi i mreze za fasadu.

Evo kako je to kod mene izgledalo. Ove godine cu barem 2 da napravim, i obavezno razdvojim gupi i ksifo.

https://www.youtube.com/watch?v=mNBkePw-wz4
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ayrton
Akvarista



Registrovan: 25 Sep 2017
Poruke: 134
Lokacija: Bgd.-Karaburma

PorukaPoslao: Čet Mar 19, 2020 8:31 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vlado, pa ovo izgleda kao neka bara...
Koliko si ribica ubacio na početku, a koliko si ih imao na kraju?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Gupi gari1809 Tražnja 0 Pet Feb 23, 2024 3:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ostala gupi bez repa, krivac? Maridza Ribe 4 Čet Jun 15, 2023 12:04 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Skotna gupi "gubi ravnotežu" marcus Guppy fun club 0 Ned Feb 12, 2023 3:20 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka gupi podmladak na poklon AB Na poklon 2 Sre Jul 06, 2022 12:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potrebne živorotke (plati, gupi, moli... DonderionBerik Tražnja 1 Ned Jun 19, 2022 3:24 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License