Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 More 200l Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
ljubee
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2020
Poruke: 32
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Uto Mar 24, 2020 12:51 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav,

Zovem se Ljubisa i iz Zrenjanina sam.
Najzad sam se odlucio da uplovim u morske vode,pre ovoga sam bio neko vreme u slatkovodnoj akvaristici,negde od 2012 cini mi se do 2016,imao sam par akvarijuma 500l Ameri i 225l malawi ciklidi.Medjutim stanje sa vodom u Zrenjaninu je ocajno,a nisam imao vremena da vucem toliko vode sa peskare,pa sam na neko vreme odustao.U pocetku je bio plan da napravim veci biljni akvarijum,medjutim...ipak morski.Za pocetak sam kupio polovan akvarijum sa policom dimenzija 95*45*45 sa policom,radio je nepunih godinu i po dana.Zatim sa kupio polovnu stream pumpu TUNZE Turbelle Nanostream 6045 a sa akvarijumom sa dobio povratnu Atman AT-104.Imam 2 Atmanova grejaca,za pocetak,ma da planiram da uzmem neke kvalitetnije.Kamenje koje sam kupio 10.5 kg za pocetak,Carib sea live rock i ziv pesak isto od Carib sea,nepunih 10 kg ,so Red Sea Coral Pro.Skimer sam narucio pre nekog vremena i prosli vikend sam ga preuzeo,Bubble magus curve A8 DC, i taman sam pokupio i BIo Gro Marine 123 i testove Salifert CA,MG,NO3 i KH/ALK,fali mi jos test za PO4 medjutim ne znam da li da uzimam Salifertove,negde sam procitao da nije bas precizan??? Inace oko sumpa se dvoumim,da li da ga ostavljam ovakvog ili da ga produzim i da dodam jos jednu komoru gde bi bio refugium? Postavicu par slika kako to za sada izgleda,ma da cevi me malo nerviraju,voleo bih da imaju negde nastavke,ako imam potrebe da vadim sump,da mogu da ih otkacim i izvadim sump.Svetlo je pozajmljeno a imam u planu IT 5080 Evergrow ili IT 5060....Analizu vode iz RO uredjaja cekam sutra,posto nisam jos nabavio TDS metar.....Ro ima 20 mikrona filter i 10 mikrona sa ugljem pa...valjda ce biti dovoljno ako ne....dodacu smolu Smile
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Mar 24, 2020 12:51 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Uto Mar 24, 2020 1:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav i dobro nam dosao.Pristup ti je veoma ozbiljan.
Sump je uvek bolji ako ima vise mogucnosti.
Sto se testova tice Salifertovi su jedni od najpouzdanijih.
Par tds nece biti nikakav problem,neces sa tim ro ni moci 0 nikad da ostvaris bet silikat prefiltera,sto nije ni bitno,kao sto rekoh 2-3 tds je ok veruj mi.lepo izgleda ,zelim ti puno srece i uspeha,a pre svega dobro zdravlje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Uto Mar 24, 2020 1:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tema je premestena u "MORSKI AKVARIJUMI",jer joj je ovde mesto.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
ljubee
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2020
Poruke: 32
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Uto Mar 24, 2020 5:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav,

Hvala na dobrodoslici Smile
Zbog virusa i ovog zastoja,moracu da odlozim prosirenje sumpa za neko vreme,dok se sve ne normalizuje pa ce ovaj posluziti za pocetak.
Stigla mi je analiza vode i voda ima 46.1 mikrosimensa po cm ....ako sam dobro izracunao to mu dodje oko 20 TDS ppm....tako da cu morati da ubacim jos jedan filter sa smolom i nadam se da ce se onda spustiti na prihvatljivih par TDS ppm-a.
Tako blizu...a tako daleko Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Uto Mar 24, 2020 8:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne kapiram sta racunas i kako,al nije ni bitno.
Da li je taj RO aparat nov kupljen?!
Nemoguce je da nov ima 20tds,max 2-3?!
Ako nije nov onda mu je filter materijal odavno zreo za izmenu.
Pa moja cesmusa ovde gde zivim tokom cele godine ima 60-70tds.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
ljubee
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2020
Poruke: 32
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Uto Mar 24, 2020 8:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da,kupljen je nov i covek iz Zr-a kaze membrana ti je dobra ako je 20 TDS a cak i pre merenja je rekao da ce voda biti toliko...posto je voda ovde kod nas haos....sa nekim kineskim TDS metrom je pokazao 500ppm pa 451 pa 421 ppm za cesmusu.....a 4 je pokazao u destilovanoj vodi kupovnoj "dobro" i u mojoj koja je izasla iz Ro uredjaja...medjutim neprecizan je....a trenutno zbog ove situacije ne mogu da kupim tds metar,neki pouzdan.Nosio sam vodu u Zavod za zdravlje da mi izmere elektroprovodljivost i rekose mi danas da je 46.1 mikrosimensa po cm...ako sam ja dobro nasao na netu vise konvertora to izadje cak 29 ppm.RO je nov i pustio sam ga par puta da radi po 20-30 min.E sad...jedino mi preostaje da sacekam dan-dva da mi stigne smola,da prikacim na RO uredjaj,pa ponovo da odnesem...posto ne znam nikoga iz Zr-a da ima TDS metar.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Uto Mar 24, 2020 11:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koje je marke,slikaj ga i postavi da vidim.
Ne stima tu nesto,kakvih crnih 20 moze da pokaze nov aparat .


Poslednji izmenio Laki dana Uto Mar 24, 2020 11:54 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Mar 25, 2020 1:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@ljubee Srećan početak Smile
Savet je da prvom prilikom nabaviš bar još jednu pumpu.

@Laki može, voda u ZR nije za ljudsku konzumaciju. Ja se divim kako neko tamo uspe da gaji ribe.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Sre Mar 25, 2020 10:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Po mom misljenju Ro aparat ce uvek davati shodno svojim mogucnostima i kvalitetu isti nivo prociscenosti vode ,samo ce nivo zagadjenja cesmuse uticati na brze konzumiranje filter matetijala ,tj
plasticno objasnjeno morace se kertridzi cesce menjati jer ce se brze zaprljati.Ro aparat koji cesmusu procisti na 20tds nije RO aparat.Predlazem da izmeri da li je kh miguce izmeriti u toj profiltriranoj
vodi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
ljubee
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2020
Poruke: 32
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Sre Mar 25, 2020 12:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Peku,hvala,primljeno k znanju:) vrv mislis na stream? Izmakla mi je jedna ispred nosa Sad

@Laki Ro aparat je nabavljen od firme koju vrv svi ovde znate,covek radi velike sisiteme i radio je i u Zrenjaninu, i zna kakva je voda ovde,predlozio je ako Ro ne izvuce vodu sa ovim filterima da dodamo smolu i to cu i uraditi ovih dana.Stavljen je filter od 20 mikrona,pa ugljeni od 10 i onda membrana.TDS metar resavam ovih dana,nadam se da ga necu dugo cekati.

Izmerena vrednost kh 4.5.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Sre Mar 25, 2020 1:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Voda tretirana Ro aparatom ne sme pokazivati KH,tako da je to verovatno neki prociscivac vode ili sta vec.
Ro aparat testiras da li je jos uvek za upotrebu ili ne tako sto mu meris KH ako ga pokazuje znaci da nije vise za upotrebu(zviznule membrane najskuplji deo aparata).
Nemoj me pogresno shvatiti ali je tako.Voleo bih da se jave i drugi koji ga koriste da diskutujemo na tu temu.Slobodno ga slikaj i postavi da vidimo o cemu se radi ako zelis.
Nadam se da ga nisi bar puno platio,jer neki dobri ekonomicni Ro aparati se mogu naci za 60tak eura.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
ljubee
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2020
Poruke: 32
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Sre Mar 25, 2020 2:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo slike.....ne znam sta da kazem....aparat je nov,firma je ok,vidim da je dosta akvarista uzimalo ove aparate ,a evo i analize vode iz zrenjaninskog vodovoda :)Tu smo da razmenjujemo iskustva i da se dovijamo sta i kako,ja nemam problem sa prihvatanjem saveta/sugestija,iskusnijih kolega Smile
Image
Image
Image
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Sre Mar 25, 2020 2:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovo su rezultati vode koja je prosla kroz aparat?!
Bas m interesuje koliko ce to sve tds izmeriti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
ljubee
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2020
Poruke: 32
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Sre Mar 25, 2020 3:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne,ovo je analiza vode iz vodovoda Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Sre Mar 25, 2020 3:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa bas si me zbunio hahaha.
CEkaj ti taj tds metar,ne mora to da bude nesto ozbiljno,najobicniji kosta 10-15e pa ces onda izmeriti vodu i videces da ne premasuje 2-3.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka [NS]Akvarijum 200l lordofinsomnia Razmena 0 Pon Nov 02, 2020 4:34 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetak 200l popindeed Akvarijumi 16 Pet Maj 31, 2019 2:02 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvarijum 200l koje ribice mogu da drzim Uros1999 Ribe 6 Uto Jan 29, 2019 10:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 200L za Trichogaster kale Akvarijumi 21 Sre Mar 01, 2017 7:52 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mojih 200l Djape Akvarijumi 15 Čet Mar 17, 2016 1:44 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License