Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 More 200l Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
ljubee
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2020
Poruke: 32
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Sre Mar 25, 2020 3:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hahahah Smile Verujem Smile
Probacu da se povezem sa nekim morskim akvaristima iz Zr-a pa dok mi ne stigne da izmerim sa njihovim Smile Ja sam merio sa nekim kineskim...i pokazivao je 4 iz ro i 4 iz "dobro" destilovane vode,ali mi nije to bas pouzdano....A treba da pravim dosta vode...pa ne bih da zeznem i upropastim svu tu so Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Mar 25, 2020 3:54 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Mar 25, 2020 4:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koliko ja znam u Zrenjaninu voda ima arsena u sebi, osim ako se nekom magijom nije nesto promenilo. RO uređaji otklanjaju oko 80% arsena iz vode 20% probija. Kada je pritisak na membranu veliki membrana gubi efikasnost, isto važi i sa porastom temperature vode. Nije ništa čudno što ima 20ppm.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ljubee
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2020
Poruke: 32
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Sre Mar 25, 2020 4:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tacno tako Peku,zato i nije za upotrebu,ma pokusavaju to da rese vec koliko godina,zadnje sto je poznato je da ce probati sa nekim smolama.TDS metar nemaju na stanju...a pitanje i kada ce stici.Ako neko ima predlog za neki solidan TDS metar neka javi,po meni mora da ima kalibracuju,vidim prodaje se sve i svasta a cene za isti uredjaj idu od 500 do 1500 din...a i neki koji izgledaju isto kao ovi 5000 din? Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Pon Mar 30, 2020 2:42 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da se nadovezem na pricu o RO aparatu. Ovde treba precizno napisati, ti koristis samo RO dok mi u morskom koristimo RO/DI aparate, idealno. Ta poslednja smola pravi razliku. Ja sam vidjao da ljudi kada dodaju DI spuste TDS sa 10+ na 1-2 sto je otprilike neki max koji mozes da postignes sa aparatima u ovom rangu. Laki ti je rekao da je to okej, e sad ne znam da li Laki misli na RO/DI uredjaj ili mu je jasno da ti ovde nemas DI deo. TDS je dobar pokazatelj, ako je merac dobro kalibrisan, koliko je voda generalno cista, odnosno koliko imas cestica u njoj, ali ono sto je lose je to sto mi ne znamo koje su to cestice. One mogu biti od potpuno bezazlenih do vrlo opasnih. U svakom slucaju nam one ne trebaju i zato je pozeljno da broj bude sto nizi. Laki je u pravu, kvalitet vode koji dobijas kad je provuces kroz filter ne zavisi od kvaliteta vode, niti zavisi od pritiska i temperature vode. Zavisi iskljucivo od kvaliteta filtera. Ako je voda zagadjenija, brze ce se trositi filter i morace cesce da se menja. Sto se temperature i pritiska tice, zapravo sto veci pritisak to je membrana efikasnija. Mi u nasim kucnim sistemima nemamo nikada problem sa prevelikim pritiskom nego sa slabm. Zato se koriste boosrer pumpe koje povecavaju pritisak i tako cine membranu efikasnijom, a ne neefikasnijom. Efikasnijom u smislu da je veci procenat ciste vode u odnosu na otpadnu vodu. TDS bi trebao da bude isti. Leti aparati bolje rade zbog generalno veceg pritiska.
Sto se ostatka projekta tice sve je ko bombona. Caribsea proizvodi su odlicni, svi imamo samo pozitivna iskustva sa njima. Nema greske. Jeste te ova situacija sa virusom uhvatila u nezgodno vreme, ali ako nista drugo, sad bar imas dosta vremena da se bavis istrazivanjem, citanjem, ucenjem, itd. Svakako ce koristiti. Srecno!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan95
Akvarista



Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 144
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Pon Mar 30, 2020 7:05 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Voda tretirana Ro aparatom ne sme pokazivati KH,tako da je to verovatno neki prociscivac vode ili sta vec.
Ro aparat testiras da li je jos uvek za upotrebu ili ne tako sto mu meris KH ako ga pokazuje znaci da nije vise za upotrebu(zviznule membrane najskuplji deo aparata).
Nemoj me pogresno shvatiti ali je tako.Voleo bih da se jave i drugi koji ga koriste da diskutujemo na tu temu.Slobodno ga slikaj i postavi da vidimo o cemu se radi ako zelis.
Nadam se da ga nisi bar puno platio,jer neki dobri ekonomicni Ro aparati se mogu naci za 60tak eura.


Slazem se sa sto je Laki napisao. Evo kako izgleda moj Ro aparet.

Image

Razlika je u tom zadnjrm filteru koji ti nemas na svom RO.


Image

Ovako izgleda rezultat posle jedne kapljice testera. Ne sme uopste da se pojavljuje plavicasta boja ako je sve ispavno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pon Mar 30, 2020 5:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Probudili smo diskusiju,sto je pozitivno-
mozda na pogresnom mestu(nadam se da ne smeta sto pisemo u temi..,ipak je ovo od koristi?!).
Da,Nikola,razumeli smo se dobro.
Za prosecan RO aparat ,npr od dennerle ili aqua medic jeftinijih verzija(tipa easy line) proizvodjaci garantuju 96-98% efikasnosti,uz onaj deo koji si nazvao DI,smola koja demineralizuje i izvlaci silikate bi tds trebao biti definitivno jednak 0.
Podjimo da npr evo kod mene samo RO (pemium line aqua medic 600 riversna osmoza)ima 1-2 (sakura/dok kineski obicni tds metr. pokazuju 0) tds kad su kertridzi novi(do 6 meseci), sa silicat filterom tj zadnjim delom (RODI),je 0 i samo 0(sakura).
Imajte u vidu da moja cesmusa ima 60-100(u zimskom periodu) tds.

RO
Image

+

Image

=

RODI


Poslednji izmenio Laki dana Pon Mar 30, 2020 5:33 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pon Mar 30, 2020 5:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Postoji i varijanta tretiranja profiltrirane vode sa proizvodima tipa

Image

kako bi smo dosli do tds 0.


(slike preuzete sa interneta)


Poslednji put izmenio Laki dana Pon Mar 30, 2020 5:34 pm, izmenio ukupno 2 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pon Mar 30, 2020 5:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bojane,
Koji KH test koristis, i koji je raspon testa?!


Poslednji izmenio Laki dana Pon Mar 30, 2020 5:36 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
ljubee
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2020
Poruke: 32
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Pon Mar 30, 2020 7:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala @Nikolac Smile
@Bojan95 da razlika je u jedom fileru,ja imam od 20 mikrona,pa ugljeni od 10 i to je to...onda voda ide u membranu......ti verovatno imas na kraju jos jedan od 5 mikrona ili gresim? ja sam predlozio da dodamo jos jedan od 5...ali covek mi rece da je to jako malo i da ce ga zapusiti ocas posla....
@Laki,meni ne smeta i drago mi je da se ljudi ukljucuju i razmenjujemo iskustva Smile
Narucio sam jos jedan dodatak za RO uredjaj sa smolom MIX BED pa cemo videti koliki ce TDS biti tada...ja sam merio TDS sa nekim kineskim TDS metrom i pokazao mi je 3 puta 508,pa 451 pa 421 sve po tri puta u istoj casi sa cesmusom.....a Ro vodu mi je pokazao 4 TDS a...e sad po nekoj racunici , ako jeste 4 PPM , znaci da je RO uredjaj odradio 99%.....msm ako sam ja dobro izracunao....

421ppm minus koliko sam dobio...znaci 4... je 417 podeljeno sa 421 i puta sto....a iz zavoda sam dobio 46.1 milrosimensa...sto mu dodje otprilike 20 i kusur PPm-a....ako se isto ovako izracuna membrana je ocistila 95%

Sutra mi stize neki bolji TDS metar i nadam se smola...sutra ili prekosutra pa cemo meriti i TDS i uraditi opet KH test...nadam se najboljem i da zasolim vise vodu Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Bojan95
Akvarista



Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 144
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Uto Mar 31, 2020 11:13 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Laki
Koristim serin KH test. Jednostavno je 5ml vode u staklenu bocicu i kap po kap dok voda u bocici ne pozuti. Ako je KH 0, bice zuto posle prve kapi.

Ljubee

Da taj zadnji filter je 5 mikrona. Ja ga koristim tacno 5 meseci. Za sada se nista nije zapusilo. Treba mu 90 min da napuni kantu od 10 L.
Na svakih nedelju dana izvucem 100L.
Ako mozes da nadjes taj filter i da montiras slobodno ga uzmi. U akvarijum centru sam video da i oni takodje koriste sa sva tri filtera a treba im vrlika kolicina vode na nedeljnom nivou.
Koliko tebi treba vremenski da izvuces 10L RO vode sa samo ta dva filtera?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ljubee
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2020
Poruke: 32
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Uto Mar 31, 2020 4:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Bojan95 Pa nisam jos testirao koliko izvuce za sat vremena,covek rece 5l na sat vremena e sad videcemo Smile
Stigao mi je TDS metar i kao sto sam i mislio....onak kineski i ovaj......nebo i zemlja....ovaj pokazuje cesmusu 290PPM....destilovanu "Dobro" 29 PPM a iz Ro uredjaja 6-7 PPM Smile
E sad verovati mu ili ne ??? Shocked Shocked Shocked
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Uto Mar 31, 2020 5:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bojane,
sera test KH nije precizan,vec orijentacione prirode jer koliko znam jedna kap je jedna jedicica KH sto u morskoj akvaristici moze da bude veoma veliki skok ili pad ,koji ne mozes iskontrolisati, npr tvoj KH je 9.0,a ti na dnevnom nivou imas potrosnju od 0.5 to serin test moze tek u dva dana da registruje ,a tako se mozes lako zbuniti.Mada u prici sa redovnim izmenama vode bez doziranja (baling metode) i sps korala nece biti nikakvih problema.
Otisli smo od teme ali isto tako to nije merodavno sto se prisustva kh tice i u vodi tretiranoj riversnom osmozom jer npr tvoj Kh bude 0,3 koji recimo serin test ne moze da izmeri,a ipak je prisutan....to vec mogu da registruju sonde ili ozbiljni aparati kojima su potrebni odredjeni setovi za kalibraciju,ali opet kazem otisli smo predleko bez razloga.

Ljube,
Bilo bi dobro da imas i tecnost za kalibraciju tog TDS metra.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Apr 01, 2020 1:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Previše visok pritisak ostećuje membranu. Viša temperatura isto oštećuje membranu. Niska isto oštećuje. Vljda je od 10-20c za većinu aparata sigurana temperathra. Pritisak za optimalan rad je oko 4-5bar. Preko 8 tesko da je siguran za većinu aparata koje se koriste u hobiju. Trebalo bi na pakovanju ili u upustvu da pišu optimalni uslovi za rad RO aparat.
TDS meri naelektrisane čestice, ne meri sve što se može naći u vodi. Za potrebe hobija je sasvim solidan. Za test vode koju će čovek da pije nije. KH test? Samo ako se zeli proveriti da li ti je membrana još uvek upotrebljiva ili ne.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Čet Apr 02, 2020 9:06 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa da, al hladna voda iz vodovoda je retko van tog okvira 10-20 stepeni. Isto tako i za pritisak, uglavnom je slab pritisak problem a ne prejak. Ja ne verujem da iko ima blizu 8 bara u slavini.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Čet Apr 02, 2020 1:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisu svi iz BGa. Kod mene se desi da se totalno zimi zalede cevi. Voda bude ispod 10c. RO mi je radio solidno i kada se pumpa ispred zgrade zaglavila jer je neko pametan zaboravio limenku dok su servisirali instalacije. Zavisi od mesta gde se živi ali i iz kog izvora se crpi voda i kako se voda pumpa.
8 je malo verovatno moras da živis bas u rupi. Na 7 već kod hoby da ne kažem PRC membrana probija. 7 se dešava.
Za ZR trebaju dva prediltera za aktivni ugalj i četvrti stepen, di, smole ili kako god da ga krste. NO3 i PO4 probijaju kroz membranu i taj 4ti stepen baš tome služi da ih otkloni. Živeo sam u ZR tako da ti savetujem da uložiš malo u osmozu. Neće ti dugo ostati upotrebljiva ro membrana. Isto se raspitaj kako se ispira. Sećam se da je u instalacijama u Ruže Šuman rasla neka bakterijska sluz. Na Baglašu nije bilo tako strašno. Bilo je pre 10 god. možda se promenilo nesto sada. Ako ti je voda u startu loša dosta ćeš frustracija imati.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka [NS]Akvarijum 200l lordofinsomnia Razmena 0 Pon Nov 02, 2020 4:34 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetak 200l popindeed Akvarijumi 16 Pet Maj 31, 2019 2:02 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvarijum 200l koje ribice mogu da drzim Uros1999 Ribe 6 Uto Jan 29, 2019 10:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 200L za Trichogaster kale Akvarijumi 21 Sre Mar 01, 2017 7:52 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mojih 200l Djape Akvarijumi 15 Čet Mar 17, 2016 1:44 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License