Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Bolesni borac i kolisa Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
sofijaxs
Akvarista



Registrovan: 03 Apr 2020
Poruke: 11

PorukaPoslao: Pet Apr 03, 2020 4:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav! Imam problema sa sijamskim borcem i kolisom, pa da vidim da li mi možete pomoći. Već par dana primećujem da je borcu stomak naduvaniji nego obično, a danas sam videla da mu je stomak pobeleo. Mirniji je nego obično i sakriva među biljke često (inače to ne radi). Imam ga jedno 4 meseca. Živeo je u kugli do pre mozda mesec dana. Sada je u Akvarijumu od 200l sa prirodnim biljkama. U akvarijumu su još i zebrice, platike, moliji, gupiji, ksifo, koridorasi, jedan ancitrus i jedna kolisa. Akvarijum, naravno, ima pumpu, filter masu grejač, raspršivač, svetla, sve potrebno. Temperatura vode je 24°C. Što se tiče kolise počele su da joj se ljušte krljušti. Normalno se ponaša, jede, aktivna je, ali opet brine me ta promena na telu. Iz nekog razloga ne mogu da ubacim slike :( Inače, početnik sam u celoj priči sa akvaristikom! Hvala unapred!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Apr 03, 2020 4:34 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

sofijaxs
Akvarista



Registrovan: 03 Apr 2020
Poruke: 11

PorukaPoslao: Pet Apr 03, 2020 4:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

http://www.akvarijum.org/forum.....164217.jpg
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sofijaxs
Akvarista



Registrovan: 03 Apr 2020
Poruke: 11

PorukaPoslao: Pet Apr 03, 2020 4:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sofijaxs
Akvarista



Registrovan: 03 Apr 2020
Poruke: 11

PorukaPoslao: Pet Apr 03, 2020 4:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
popindeed
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2018
Poruke: 124
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Apr 03, 2020 9:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav sofijaxs i dobrodosla na forum Smile

Ne bi bilo lose kao novi clan da nam predstavis akvarijum i ujedno cemo imati vise informacija o potencijalnom problemu i suzbijanju istog,,

a sad sto se tice konkternog problema, ne mogu sa sigurnoscu da utvrdim da li ne borac bolestan ili ne,,ukolko vidis promenu u vidu nadutosti vrlo verovatno da je oboleo od tkv bolesti dropsy,,,mada kazem sa slike se ne moze tacno utvrditi.. Borca mozes za pocetak izdvojiti u karantinski akvarijum i pratiti situaciju. Dodaj kuvani grasak i crvenu dinstanu papriku koja je dobra za zeludac, naravno ispasiraj Smile
evo teme sa kojom sam se ja susreo prosle god i na kraju sam uspeo da suzbijem obolenje. Riba sa linka je bila u zavrsnoj fazi.

http://www.akvarijum.org/forum.....26065.html

sto se tice druge ribice cini se da patuljaste gourame redovno imaju problema sa bakterijskim infekcijama i ponekad nastaju ostenjenja kao rezultat ali ajde da vidimo mozda se javi neko sa vise iskustva sa njima..svakako bih pratio situaciju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
sofijaxs
Akvarista



Registrovan: 03 Apr 2020
Poruke: 11

PorukaPoslao: Pet Apr 03, 2020 10:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

popindeed ,
Hvala na odgovoru i savetima! Pokušaću sutra sa graškom i paprikom, samo me zanima kako se daje, uz redovno hranjenje ili taj dan samo povrće jedu? I koliko često bi trebalo da im dajem to, pošto sam do sada samo kupovnu hranu koristila? Što se tiče odvajanja videću kako se sutra bude ponašao.
Evo i slike akvarijuma.🙂
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
popindeed
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2018
Poruke: 124
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Apr 03, 2020 11:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Draga Sofijaxs,

Ukoliko imas uslove, ujutru ga izdvoji u zaseban akvarijum..radi preventive. Dovoljan ti je akvarijum od 15 tak litara gde ce mozda biti lakse da se hrani, ujedno i zbog visine vodenog stuba,,,kao sto znas uzimaju vazduh sa povrsine,,,bojim se da nece uspeti da dodje do povrca usled toliko zivorotki koji ce potamaniti sve.. Tvojoj ribici ce pomoci biljna hrana, mozes dodati listice, lisnatu hranu na biljnoj bazi uz povrce i hrani cesce ali manje. Redovna i malo pojacana izmena vode, odstojale 24h minimum i sifoniranje dna.

PS da li ti je mozda prenasaljen akvarijum, kakva ti je filtacija, ishrana? Koliko cesto menjas vodu i u kojim kolicinama?

Pozdrav!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
sofijaxs
Akvarista



Registrovan: 03 Apr 2020
Poruke: 11

PorukaPoslao: Sub Apr 04, 2020 12:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vodu do sada nisam menjala nikako, jer je akvarijum formiran pre jedno mesec dana, rečeno mi je na dosta mesta da mi je filter dovoljno jak i da zbog toga nema potrebe za čestim menjanjem vode. Imam Atmanov filter od 600l protoka na sat. Akvarijum ima 200l. Solila sam vodu par dana pre ubacivanja riba, stavila sam 15 kašičica soli. Što se tiče hranjenja, hranim ih listićima. Htela sam da kombinujem sa granulama, ali su me savetovali da za pocetak koristim samo listiće. Prebaciću ga sutra u kuglu od 5l tu mi se činio poprilično živahan i srećan, a i nemam gde drugo da ga smestim. I pokušaću sa povrćem sutra. Znači kombinujem povrće sa listićima? I koliko često da mu povrće dajem? I da li? možda, znate šta mi je sa kolisom?☹
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sofijaxs
Akvarista



Registrovan: 03 Apr 2020
Poruke: 11

PorukaPoslao: Sub Apr 04, 2020 12:18 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja se izvinjavam, nisam videla dobro da ste i za nju objasnili u prvoj poruci. Hvala!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
popindeed
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2018
Poruke: 124
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Apr 04, 2020 12:46 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

[quote="sofijaxs"]Vodu do sada nisam menjala nikako, jer je akvarijum formiran pre jedno mesec dana, rečeno mi je na dosta mesta da mi je filter dovoljno jak i da zbog toga nema potrebe za čestim menjanjem vode.

Cesto menjanje vode smatra se vise puta u toku nedelje ili npr svaki dan. Redovna izmena vode, ukoliko zelite zdrav sistem je minimum jedanput sedmicno. Svako od nas ima svoj sistem, neki to rade i na 5 dana ili prilagodjavaju to svojim potrebama i samih uslova ( veci broj riba, velicina akvarijuma, filtracija) i na osnovu toga zavisi i kolicina vode koja se menja.. Svakako pri formiranju novog sistema se ne preporucuje odmah menjanje veceg dela vode ali vas molim da procitate malo o osnovnim koracima kako se odrzava akvarijum, formiranje akvarijuma, ishrana i zbog cega se vrsi izmena vode u akvarijumu i na koji nacin...

No na kraju svi smo mi bili pocetnici i zato postoji forum da medjusobom ucimo, ramenjujemo inf i uzivamo u nasem hobiju Smile

Pozdrav Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
popindeed
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2018
Poruke: 124
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Apr 04, 2020 12:58 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prebaciću ga sutra u kuglu od 5l tu mi se činio poprilično živahan i srećan, a i nemam gde drugo da ga smestim. I pokušaću sa povrćem sutra. Znači kombinujem povrće sa listićima? I koliko često da mu povrće dajem?

Nikako nisam za kuglu to nisu humani uslovi, iako će preživeti u tim uslovima, nece mu prijati.. pritom verujem da nemas grejac da ubacis i da ti temperatura u sobi tokom noci opada...ili gresim?

Mozda je bolje da sacekas par dana i vidis da li se nesto menja na bolje...prati situaciju i probaj sa raznovsnijom ishranom pa cemo videti Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
popindeed
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2018
Poruke: 124
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Apr 04, 2020 1:13 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

...i da umalo da zaboravim bitnu stvar, taj filter od 600l/h nikako nije dovoljan za akvarijum od 200l ko god ti je to rekao taj gresi. Tebi treba filter sa protokom vode od + 1200l/h za datu litrazu. Pozdrav jos jednom
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
sofijaxs
Akvarista



Registrovan: 03 Apr 2020
Poruke: 11

PorukaPoslao: Sub Apr 04, 2020 10:40 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uredu, onda ću tako. U sobi je uvek ista temperatura, gledam da bude toplo i noću. Ali kako god, vodeću danas kako se bude odvijala situacija. Prebaciću da ako bude bilo neophodno. A što se tiče filtera jedan akvarista mi je rekao da kupim od osamsto, a onda mi je žena iz pet sopa rekla da imaju samo od 1200, ali da mi je to mnogo i da uzmem ovaj od 600. Ja reko bolje se razume od mene pa hajde. Voda je veoma čista za sad.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Sub Apr 04, 2020 1:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

200L akvarijum 600L protok iz pumpe sasvim dovoljan za do 50 riba koje ti imas (plati, ksifo, moli, gupi, zebrice) kad taj broj bude porastao na 100 onda razmisljaj o pumpi koj okrene 5 puta vodu na sve ovo (1200 ce ti biti kasnije ok jer se to vremenom i malo zagusi, zaprlja itd pa se protok i smanji, sem ako je redovno odrzavanje)..

Nego taj problem da nazovemo koji imas je sto su ti dve dvodihalice u istom akvarijumu tj dva muzjaka (makar preko fotke meni deluje da je mlada kolisa muzjak) i ujedno dolazi do cuvanja teritorije, a posto su da kazemo "povrsinske" ribe moguce je da su se pobile pa je jedna nagrabusila u vidu nadutog stomaka, a drugoj je krljust nastradala.. e sad obrati paznju da li kad pridju jedna drugoj da li se betta sepuri i nakostresi kao da ce da napadne, ako dodje do toga znas uzrok. Da bi sprecila to ubaci bilo koje lokvanje tipa limnobium ili pistia par komada levo par komada desno i pusti ih da svaka odvoji svoju teritoriju gde ce da se odmara tokom dana u tom korenju, tako im se smanjuje vidno polje i agresivnost.

Inace trihogasteri znaju kako kad da se cesu od grane, kamenje, cak i sljunak onako na stranu da sebi oljuste deo, a koliko vidim tebi je duz cele zadnje strane idealno za cesanje. E sad to dolazi usled promene sredine i vode u kojoj se nalaze, nekada i s prelaskom godisnjih doba tj najcesce u prolece (sto je sada, to su meni radili cosby trihogasteri), a nekad zbog bolesti i parazita koji su na krljustima riba. Obrati paznju da li se cesu i ostale ribe (ako rade sve onda rasmisljaj o parazitima na krljustima) i da li kolisa isto to radi (ako je samo ona prati stanje jer mozda samo menja krljust). Ako se ni jedna ne cese pogotovu kolisa obrati paznju da li se koska sa bettom i dodaj llutajuce bilje sa dobrim korenjem.

Sto se tice lisnate odmah cu ti reci to je najveca glupost koju si mogla da cujes, slobodno pocni i samo sa granulama, koje god da imas, a kasnije nabavi tetra diskus jedne od boljih kod nas na trzistu.

Jedna molba izbaci skolje ako imas koridorase mogu brkove da povrede sto nije dobro po njih, jer su im brci receptori za trazenje hrane itd itd..

Sto se temperature tice moze da varira do 4 stepena tj +2 gore -2 dole od zadate u toku dana i noci na onu koja je u proseku ukoliko se to desava na par sati postepeno, ta oscilacija u temperaturi ne dovodi u pitanje zdravlje riba, cak ni po 3C ne bi bilo kriticno za ribe koje imas. Nagle promene kod menjanja vode ipak mogu da uticu na stres i kasnije da dovedu do nekih bolesti, tako da obrati samo paznju na to kad menjas vodu da i ona ide posetepeno ne odjedno, ako je direkt sa cesme.

I slobodno napuni akvarijum do kraja sa vodom. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
sofijaxs
Akvarista



Registrovan: 03 Apr 2020
Poruke: 11

PorukaPoslao: Sub Apr 04, 2020 1:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala puno na opširnom odgovoru!😀 Mnoge stvari su sada jasnije.
Što se tiče borbe ovo dvoje, pre nego što je oformljen ovaj veliki akvarijum borac je, kao što rekoh bio u kugli, a onda sam (kao iznenađenje) dobila kolisu od brata. Nisam imala gde drugo da je stavim pa sam je ubacila kod borca u akvarijum. Tada je bilo dosta tuče, on je nju napadao konstantno, ali smo brzo reagovali i našli joj drugo mesto. E sad od kada su ponovo zajedno ovde, nema takvih problema, ne tuku se, pojure se ponekad (obično borac juri kolisu, ali to je sekund i onda odustane, ode na drugu stranu akvarijuma). Pratiću situaciju, nisam primetila do sada da se češu, ali obratiću pažnju. Hvala još jednom na svim informacijama sve mi je od koristi s obzirom da sam nova u svemu ovome. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Borac bela izraslina Čokolada52 Bolest 3 Sre Apr 13, 2022 1:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Plavi borac, bledjenje peraja i glave Jendzica Bolest 1 Čet Avg 12, 2021 3:15 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Borac vs Neon tetra uki01 Ribe 4 Sub Apr 03, 2021 12:58 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Borac ne jede Zmaj Bolest 3 Pon Mar 15, 2021 8:43 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Bolesni borac Alekss__00 Bolest 1 Čet Jan 21, 2021 1:46 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License