Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 SUMP filter dimenzije saveti Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
doctor
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2020
Poruke: 14
Lokacija: Srbija

PorukaPoslao: Pon Apr 20, 2020 4:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ćao, treba mi saveti za dimenzije sump filtera, postavio sam neke dimenzije pa me interesuje da li ovo ima smisla?


Image


Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Osim centralne pregrade, sve druge su ispod ivice filtera. Najviše me zanimalju prelivi da li su dobro odrađeni, tj. da li je dovoljna širina za prolaz vode između pregrada.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Apr 20, 2020 4:19 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

peconis
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2018
Poruke: 116
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Apr 20, 2020 5:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uh, al si ga zakomplikovao. Very Happy Ja volim da komplikujem, ali je ovo je hardcore. Cool Zbog cega imas 6 pregrada? Sta si planirao da stavis?

Obicno 2,3 pregrade zavrsavaju posao. Ovakva komplikacija mora biti vrlo dobro osmisljena u slucaju prelivanja ili zastoja u nekim od pregrada. Moras da zamislis sta bi se desilo da bilo koja od njih prelije i gde ce visak te vode da zavrsi. Kao i sta ce se desiti u slucaju da pumpa prestane da radi (nestanak struje) i veca kolicina vode iz glavnog akvarijuma zavrsi u sumpu. Poslednja pregrada zbog toga uvek mora da ima veci kapacitet.

Ako vec ides na veci broj pregrada, moj savet je da budu u jednom nizu ( a ne u dva kao sto je kod tebe slucaj).

Ako se voda preliva preko godnje ivice, svaki sledeci preliv treba biti bar 2cm kraci, kako bi voda imala svoj tok. Pod uslovom da su svi prelivi iste sirine.

Ova druga pregrada na svakom prelivu bi trebala da ima funkciju otklanjanja baloncica vazduha?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
doctor
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2020
Poruke: 14
Lokacija: Srbija

PorukaPoslao: Pon Apr 20, 2020 7:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

peconis ::
Uh, al si ga zakomplikovao. Very Happy Ja volim da komplikujem, ali je ovo je hardcore. Cool Zbog cega imas 6 pregrada? Sta si planirao da stavis?

Obicno 2,3 pregrade zavrsavaju posao. Ovakva komplikacija mora biti vrlo dobro osmisljena u slucaju prelivanja ili zastoja u nekim od pregrada. Moras da zamislis sta bi se desilo da bilo koja od njih prelije i gde ce visak te vode da zavrsi. Kao i sta ce se desiti u slucaju da pumpa prestane da radi (nestanak struje) i veca kolicina vode iz glavnog akvarijuma zavrsi u sumpu. Poslednja pregrada zbog toga uvek mora da ima veci kapacitet.

Ako vec ides na veci broj pregrada, moj savet je da budu u jednom nizu ( a ne u dva kao sto je kod tebe slucaj).

Ako se voda preliva preko godnje ivice, svaki sledeci preliv treba biti bar 2cm kraci, kako bi voda imala svoj tok. Pod uslovom da su svi prelivi iste sirine.

Ova druga pregrada na svakom prelivu bi trebala da ima funkciju otklanjanja baloncica vazduha?


U prvoj pregradi gde je crvena cev (dolazi voda) tu bih stavio eventualno perla vatu.
Druga bi bila više vrsta sunđer filtera, od većeg promera ka manjem naređani jedan na drugi.
Treća i četvrta bi bile bio kuglice i tome slični filter materijali.
Peta bi bila prazna i tu bi stavio grejač, video sam da stavljaju neke obicne plasticne kuglice ili tome sličnom da se okrece tu pa mi mozda i to tu ubacio.
Šesta pregrada je samo za pumpu koja vraća vodu nazad.

Ja nisam neki stručnjak, jer sam nov u ovome, a ovo je nesto što sam gledao i čitao po forumima pa sam nešto smislio da mogu da uklopim kod mene. Možda bih još malo povecao širinu i dužinu filtera, jer moram još jednom lepo da premerim dimenzije da se lepo uklopi da nebi posle imao muke kada budem trebao da menjam filter materijal Very Happy

Što se tiče preliva i zastoja u radu na to sam kao mislio Very Happy zato su sve streanice pregrada filtera ispod nivoa bočnih strana, tako ako bi došlo do zastoja kod nekih pregrada ona bi samo voda prešla preko nje. Ako bi došlo do nestanka struje pumpa staje sa radom i onda bi samo mala količina vode iz akvarijuma sišla u filter, iskreno mislim da bi ta visina koju sam ostavio pokrila taj višak vode koji bi došao. Koliko pumpa ubaci u akvarijum toliko bi trebalo da se i vrati u akvarijum.

A ako bi kojim slučajem dovodna cev prestala da dovodi vodu, onda bi voda koja se nalazi samo u zadnjoj pregradi gde je pumpa otišla nazad u akvarijum (6-7 L) tako da ne moram da brinem da se ne prelije akvarijum.

Voda iz akvarijuma bi dolazila preko overflow-a, probno sam napravio od PVC cevi overflow i on se pokazao dobro. kada stane pumpa veoma malo vrati vode nazad, namestio sam tako da pumpa vrati toliko vode koliko se vraća iz akvariju. Ovde je problem što je promer cevi mali pa ne može velika količina vode da se vrati odjednom, tako da planiram da napravim overflow box koji ima veći protok.

Svaka druga pregrada mi je poslužila da imam ovaj broj pregrada u ovom nizu, a kao i da razdvojim filter delove, sad to dal je to potrebno ili ne nisam siguran, zato sam otvorio temu da pitam Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
peconis
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2018
Poruke: 116
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Apr 20, 2020 8:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pretpostavljam da je u pitanju slatkovodni akvarijum. Prva stvar, ukoliko nemas neko veliko kretanje vode u tom akvarijumu, usisavanje povrsinskog sloja vode i odvodjenje u sump, nema neke velike svrhe. U slatkovodnim akvarijumima koji nemaju veliki protok, mnogo je efektnije usisavanje vode sa dna. Tako da razmisli o kanister filteru i postedi se muka.

Ako mislis da je sump pravo resenje, ja licno nikako ne bih isao na vise od tri pregrade.
Prva - ulazak vode i taloznik ( samo jedan preliv tu stavljas, ne duplo)
Druga - filter materijal, naredjas redom vata/sundjeri/bio materijal ( dupli preliv, gde voda izlazi odozdo. Prvo staklo 1cm nize od prvog preliva, drugo staklo 5-6cm nize od prvog preliva)
Treca - povratna pumpa i grejac

Vrlo je bitno da voda ulazi u drugu pregradu odozgo, i izlazi odozdo kako bi postojalo kretanje vode kroz filter materijal. Razlika izmedju prvog i drugog preliva u sumpu treba da bude 5-6cm, jer ce se voda sporije kretati kroz filter materijal i podici ce nivo u toj pregradi. To komplikovanje zbog lakseg pristupa nema mnogo smisla, jer ti je svakako lak pristup filter materijalu u sumpu. Nema neke razlike da li ces da sklonis filter vatu i izvadis sundjer, ili ces samo da izvadis sundjer.

Ovo sto si nacrtao, nece bas da funkcionise kako si zamislio. I umesto da ti bude lakse, zapravo ces samo sebi napraviti dodatni posao i problem. Sump sa toliko pregrada je inzenjerski poduhvat. Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
doctor
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2020
Poruke: 14
Lokacija: Srbija

PorukaPoslao: Pon Apr 20, 2020 9:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

peconis ::
Pretpostavljam da je u pitanju slatkovodni akvarijum. Prva stvar, ukoliko nemas neko veliko kretanje vode u tom akvarijumu, usisavanje povrsinskog sloja vode i odvodjenje u sump, nema neke velike svrhe. U slatkovodnim akvarijumima koji nemaju veliki protok, mnogo je efektnije usisavanje vode sa dna. Tako da razmisli o kanister filteru i postedi se muka.

Ako mislis da je sump pravo resenje, ja licno nikako ne bih isao na vise od tri pregrade.
Prva - ulazak vode i taloznik ( samo jedan preliv tu stavljas, ne duplo)
Druga - filter materijal, naredjas redom vata/sundjeri/bio materijal ( dupli preliv, gde voda izlazi odozdo. Prvo staklo 1cm nize od prvog preliva, drugo staklo 5-6cm nize od prvog preliva)
Treca - povratna pumpa i grejac

Vrlo je bitno da voda ulazi u drugu pregradu odozgo, i izlazi odozdo kako bi postojalo kretanje vode kroz filter materijal. Razlika izmedju prvog i drugog preliva u sumpu treba da bude 5-6cm, jer ce se voda sporije kretati kroz filter materijal i podici ce nivo u toj pregradi. To komplikovanje zbog lakseg pristupa nema mnogo smisla, jer ti je svakako lak pristup filter materijalu u sumpu. Nema neke razlike da li ces da sklonis filter vatu i izvadis sundjer, ili ces samo da izvadis sundjer.

Ovo sto si nacrtao, nece bas da funkcionise kako si zamislio. I umesto da ti bude lakse, zapravo ces samo sebi napraviti dodatni posao i problem. Sump sa toliko pregrada je inzenjerski poduhvat. Very Happy


Hvala na savetima Very Happy U pitanju jeste slatkovodni akvarijum, da li postoji problem ako samo uzimam vodu sa površine, jer je ideja da sa jedene strane ubacujem vodu a sa druge izvlačim vodu, kod ubacivanju vode bi imao pad koji svakako pomera tu vodu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
peconis
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2018
Poruke: 116
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Apr 20, 2020 10:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sump se uglavnom koristi u morskim akvarijumima, jer se stream pumpama imitiraju vodene struje i voda se krece. U tom slucaju, manje je mrtvih tacaka u akvarijumu gde se nakuplja prljavstina i mnogo je veci procenat rastvorljivosti te prljavstine. Tj. ne skuplja se toliko prljavstine na dnu, i filtriranje gornjeg sloja vode zavrsava posao. Uz to, sump je idealno mesto da se sakrije gomila opreme (koje u morskoj akvaristici ima mnogo vise) i podigne stabilnost akvarijuma vecom kolicinom vode (one u sumpu). Sump je ujedno i jedino resenje za neke velike sisteme (500+ litara), gde su ostali vidovi filtracije nemoguci ili neisplativi.

Kod slatkovodnih akvarijuma, recimo biljnih, ne bi smeo da imas jace kretanje vode jer bi rezultovalo cupanjem biljki. Sva prljavstina bi zavrsila na dnu, i potreban je filter koji izvlaci deo toga napolje (deo biljke iskoriste kao hranu). Idealno bi bilo filtriranje i donjeg i gornjeg sloja vode (filter sa zazorom unutar akvarijuma), ali ako se bira, ja licno bih uvek izabrao filtriranje vode sa dna. Misljenja ima raznih, od toga da biljnim akvarijumima ne treba nikakva filtracija pa do toga da je dovoljno samo filtriranje povrsinskog bio filma, ali filtriranje vode iz donjeg sloja akvarijuma je neka najcesca varijanta.

U ciklidnom akvarijumu koji ima samo kamen i ribice (slicniji morskom), jaci protok vode bi bio pozeljan, pa samim tim i filtriranje gornjeg sloja vode ima vise smisla. Ali sa druge strane gomila ribica pravi dosta otpada, pa je u opciji sa sumpom potrebno dosta cesce sifonirati podlogu.

Verovatno ti nisam mnogo pomogao sa ovim postom oko izbora filtracije, ali se bar nadam da sam malo pojasnio funkciju svega toga. Very Happy Sump je dobro resenje za odredjene situacije, ali ne i za sve.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
doctor
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2020
Poruke: 14
Lokacija: Srbija

PorukaPoslao: Pon Apr 20, 2020 10:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

peconis ::
Sump se uglavnom koristi u morskim akvarijumima, jer se stream pumpama imitiraju vodene struje i voda se krece. U tom slucaju, manje je mrtvih tacaka u akvarijumu gde se nakuplja prljavstina i mnogo je veci procenat rastvorljivosti te prljavstine. Tj. ne skuplja se toliko prljavstine na dnu, i filtriranje gornjeg sloja vode zavrsava posao. Uz to, sump je idealno mesto da se sakrije gomila opreme (koje u morskoj akvaristici ima mnogo vise) i podigne stabilnost akvarijuma vecom kolicinom vode (one u sumpu). Sump je ujedno i jedino resenje za neke velike sisteme (500+ litara), gde su ostali vidovi filtracije nemoguci ili neisplativi.

Kod slatkovodnih akvarijuma, recimo biljnih, ne bi smeo da imas jace kretanje vode jer bi rezultovalo cupanjem biljki. Sva prljavstina bi zavrsila na dnu, i potreban je filter koji izvlaci deo toga napolje (deo biljke iskoriste kao hranu). Idealno bi bilo filtriranje i donjeg i gornjeg sloja vode (filter sa zazorom unutar akvarijuma), ali ako se bira, ja licno bih uvek izabrao filtriranje vode sa dna. Misljenja ima raznih, od toga da biljnim akvarijumima ne treba nikakva filtracija pa do toga da je dovoljno samo filtriranje povrsinskog bio filma, ali filtriranje vode iz donjeg sloja akvarijuma je neka najcesca varijanta.

U ciklidnom akvarijumu koji ima samo kamen i ribice (slicniji morskom), jaci protok vode bi bio pozeljan, pa samim tim i filtriranje gornjeg sloja vode ima vise smisla. Ali sa druge strane gomila ribica pravi dosta otpada, pa je u opciji sa sumpom potrebno dosta cesce sifonirati podlogu.

Verovatno ti nisam mnogo pomogao sa ovim postom oko izbora filtracije, ali se bar nadam da sam malo pojasnio funkciju svega toga. Very Happy Sump je dobro resenje za odredjene situacije, ali ne i za sve.


Hvala puno, pomoglo mi je ovo dosta, sada sam nešto razmišljao mislim da bi mogao da odradim overflow sa cevima tako da može da uzima vodu sa površine a takođe i sa dna akvarijuma. Probaću nešto pa javim rezultate. Very Happy Very Happy

Za sada sam na sump filteru jer imam oko 240L a on bi se nalazio ispod samog akvarijuma. Razmisljao sam i za kanister filter, ali bi sada probao varijantu sa sump filterom Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
doctor
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2020
Poruke: 14
Lokacija: Srbija

PorukaPoslao: Uto Apr 21, 2020 12:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo nove skice za sump


Image
Image
Image

Jedino što mi se ne sviđa kod ovog što se grejač nalazi sa pumpom. Da li bi možda moglo da se odradi da u prvom delu bude filter materijal, a u središnjem da se stavi grejač i onda pumpa? Naravno da se pomeri redosled pregrada.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chaosad
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 157
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Apr 21, 2020 1:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Grejač može da ti stoji u prvoj komori gde ulazi voda ali imaš grešku kod pregrada ova druga od 280 pregrada nemože da bude niža od prve nju produži u vis još 2-3cm samo par mm ispod vrha da ostane ako se zapuši filter materijal.A i prvu možeš 1-2 cm niže
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Apr 21, 2020 3:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U biljnom isto treba da postoji adekvatno kretnje vode. Kada ga nema gasovi se gomilaju u podlozi i onda biljke da bi se zaštitile od otrovnih gasova gomilaju svoje oko korena. Dobro ukorenjene boljke ne lete po akvarijumu. Cirkulacija je isto bitna za biljni akvarijum jer sve sto se dodaje tj doliva u akvarijum treba da bude dostupno biljkama konstantno a ne ponekad.
Za biljni sump ti ne treba, kanister je rešenje. Sump mora da se održava. Za sump se koriste filter carape a ne parlon vata. Komplikujes taj sump sa gomilom malih pregrada. Proveri da li ti pumpa staje u tu zadnju. Deluje usko. Velika pumpa blizu stakla ima da se čuje. Za ciklide, velike ili prljave ribe filter rezervoar ispod je ok rešenje.
Ako ćeš da uzimaš vodu sa dna onda taj sump mora da ti bude veći od akvarijuma da primi svu tu vodu koja može da se slije iz akvarijuma u njega. Overflow ima previse malu prednju komoru imas samo "1cm" vode koja bi trebala da potisne vazduh i pokrene oveflow. Možda se pokrene mozda se ne pokrene. Nema potrebe da ti prva međukomora bude odvojena od dna 2cm dovoljno je 1cm. Voda kada se preliva preko "češlja" će imati mali pad osim ako ne prepuniš akvarijum. Veliki pad koji bih rekao da ti hoćeš je loš jer će stvarati mehurove koji će se gomilati i prekidati preliv. Zato ti je moj savet da na onu rupu nakaciš crevo za vazduh i priključiš ga na venturi dodatak od neke pumpe. Tako ćeš imati uvek pokretanje preliva i osiguranje od prekidanja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Sunjer za filter Aleksandar193 Filteri i pumpe 5 Ned Jun 25, 2023 7:30 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Vazdusna pumpa za sundjer filter Milivoje Lampa Filteri i pumpe 6 Čet Nov 24, 2022 2:08 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka unutrasnji ili spoljni filter ? ljiki Filteri i pumpe 7 Sub Nov 19, 2022 11:26 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kanister filter od cevi fi 110 Milivoje Lampa Uradi Sam (DIY) 21 Sre Jun 01, 2022 10:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Dimenzije akvarijuma za razmnozavanje... Milivoje Lampa Akvarijumi 2 Pet Apr 01, 2022 8:50 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License