Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Kopnene biljke u akvarijumu Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Veverac
Akvarista



Registrovan: 27 Apr 2019
Poruke: 37
Lokacija: Obrenovac, Srbija

PorukaPoslao: Sub Apr 25, 2020 9:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisam pronasao ovu temu na forumu, pa sam resio da je pokrenem.
Na internetu se moze naci dosta podataka o ovakvim biljkama, bilo bi lepo da takve biljke dobiju mesto i ovde na forumu.
Mnoge ako ne i sve mahovine mogu da se posade (pricvrste) za panj ili kamen i opstace pod vodom.
Iz neke moje radoznalosti, u akvarijum sam ubacio detelinu iz dvorista (bez korena, samo zabodena u hranljivu podlogu), prilagodila se i pocela da izbacuje nove listove.
U pocetku (prvih nekoliko dana) su joj listovi pod vodom izgledali kao ofarbani srebrnom metalik farbom, ali kasnije je taj sjaj nestao i listovi su sada normalni.
Na listovima se mogu videti i mehurici vazduha.
Imam jos neke biljke koje su trenutno u "bazenu" na testiranju.
Ako prodju test i pokazu se zanimljivim, planiram da ih prebacim u akvarijum.
Seme trave (postoji mnogo vrsta, ne znam mogu li sve) koje se koristi za pravljenje travnjaka se takodje moze iskoristiti u akvarijumu.
Posadi se u vlazan pesak, pa se sadnice od 2-3 cm visine prebace u akvarijum.
Ta trava moze da obrazuje tepih bez upotrebe CO2.
Mana je sto brzo raste i mora konstantno da se trimuje.
Posadio sam nesto semena sto mi je ostalo od travnjaka (na zalost ne znam koja je vrsta) i pesadio je u akvarijum.
Ziva je i zdrava, a napreduje brzo.
Ne znam ima li jos neko iskustva sa gajenjem kopnenih biljaka ispod vode.
Ako ima, bilo bi lepo da ih podeli sa ostalima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Apr 25, 2020 9:32 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Crniradovan
Akvarista



Registrovan: 07 Feb 2019
Poruke: 40
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Sub Apr 25, 2020 9:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zanima me tema. Okaci koju sliku
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Veverac
Akvarista



Registrovan: 27 Apr 2019
Poruke: 37
Lokacija: Obrenovac, Srbija

PorukaPoslao: Sub Apr 25, 2020 9:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Detelina se trenutno zatvorila (nocu skupi listove, preko dana ih otvori), slikcu sutra po danu
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Wistler94
Akvarista



Registrovan: 23 Apr 2017
Poruke: 18
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Apr 26, 2020 12:17 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovo je zanimljiva tema, ali i obrnuto, tj. koje biljke se mogu gajiti i iznad povrsine vode. Ako neko zna da li postoji ova tema na forumu neka ubaci link
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Ned Apr 26, 2020 1:25 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

www.akvarijum.org/forum/emerzn.....21566.html
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Bojan95
Akvarista



Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 144
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Ned Apr 26, 2020 4:36 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Veverac obavezno izbaci slike da vidimo kako izgleda. Zanima me kako ta tepih trava izgleda.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Veverac
Akvarista



Registrovan: 27 Apr 2019
Poruke: 37
Lokacija: Obrenovac, Srbija

PorukaPoslao: Ned Apr 26, 2020 1:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Vide se novi listovi koji izbijaju, a ponekad se mogu videti i mehurici vazduha.


Image

Ovo je mlada trava.
Na zemlji vremenom dobija sire listove, videcemo kako ce izgledati pod vodom kroz neko vreme

Na You Tube se mogu pronaci snimci ljudi koji su vec sadili kopnene biljke u akvarijumu.
Samo vodite racuna, sa biljkom u akvarijum mozete uneti i nesto sto ne zelite.
Obavezbno biljku prvo u karantin
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Veverac
Akvarista



Registrovan: 27 Apr 2019
Poruke: 37
Lokacija: Obrenovac, Srbija

PorukaPoslao: Pon Apr 27, 2020 5:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Novo zamorce 😁
Mozete videti kako biljka izgleda na suvom i kako izgleda pod vodom.

Image
Image

Videcemo kako ce teci prilagodjavanje na vodu.

Ova biljka je vec 13 dana pod vodom i nema znakova propadanja.

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bombadil
Akvarista



Registrovan: 24 Okt 2017
Poruke: 119
Lokacija: Požarevac

PorukaPoslao: Uto Apr 28, 2020 7:23 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bravo, sjajna tema! Taman kad se desilo da imam seme trave Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Uto Apr 28, 2020 9:17 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Super experiment:) Bas me zanima kako ce proci biljke posle duzeg vremena, ova trava izgleda kao eleocharis. Ako ne propadne, propasce prodavci akvarijumskih biljaka SmileSmileSmile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Veverac
Akvarista



Registrovan: 27 Apr 2019
Poruke: 37
Lokacija: Obrenovac, Srbija

PorukaPoslao: Uto Apr 28, 2020 2:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bombadil ::
Bravo, sjajna tema! Taman kad se desilo da imam seme trave Very Happy


Samo posadi u najsitniji pesak i gledaj da bude uvek vlazan.
Kad izaste na nekih 5 cm (kroz nekoliko dana), presadi u akvarijum.

Baia ::
Super experiment:) Bas me zanima kako ce proci biljke posle duzeg vremena, ova trava izgleda kao eleocharis. Ako ne propadne, propasce prodavci akvarijumskih biljaka SmileSmileSmile


Nece niko propasti, vecina ce i dalje zeleti vodene biljke u svom akvarijumu.
Eksperimentisem iz radoznalosti, nemam nameru da mi akvarijum bude pun kopnenih biljaka.
Sa druge strane, ako neka izgleda zanimljivo ispod vode, rado cu je zadrzati u akvarijumu.

MALI UPDATE:

Detelina odbacuje svoje stare (kopnene) listove (otocinklusi i kozice ih tamane), ali oni izrasli ispod vode nemaju nikakva ostecenja i dobro se drze.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Veverac
Akvarista



Registrovan: 27 Apr 2019
Poruke: 37
Lokacija: Obrenovac, Srbija

PorukaPoslao: Uto Apr 28, 2020 3:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Veverac
Akvarista



Registrovan: 27 Apr 2019
Poruke: 37
Lokacija: Obrenovac, Srbija

PorukaPoslao: Čet Apr 30, 2020 7:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Danas sam ubacio i maticni par full black gupija u kacu u kojoj testiram izdrzljivost kopnenih biljka pod vodom.
Uz njih sam ubacio i njihove mladunce, tj. 6 mladih.
Oni bi trebali da se hrane algama koje se pojavljuju u vodi, larvama komaraca i sl, a istovremeno da trose kiseonik i stvaraju CO2.
Videcu da dokupim jos mladji gupija (ako neko ima full black ili red, zainteresovan sam za otkup) i da ubacim unutra.
Sledece nedelje ce u kacu ici jos najmanje 3 nove vrste.

Update:
Detelina i dalje odbacuje stare listove, dok oni koji su izrasli pod vodom opstaju.
Ubacicu u kacu detelinu sa korenom, da vidim hoce li tako brze napredovati od one bez korena u akvarijumu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
popindeed
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2018
Poruke: 124
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Apr 30, 2020 9:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bas sam hteo da pitam da li se krece sa izbacivanjem riba napolje,,,ja cu od prve nedelje maja najverovatnije izbaciti nesto. Nisam siguran da li je jos pametno posto su noci i dalje hladne...Prosecne temperature padaju na 8 stepeni.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Veverac
Akvarista



Registrovan: 27 Apr 2019
Poruke: 37
Lokacija: Obrenovac, Srbija

PorukaPoslao: Čet Apr 30, 2020 9:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovo je prvenstveno eksperiment sa biljkama, ribe su u drugom planu.
Kada sam prebacivao mladj, uletele su i neke kozice.
Trenutno su na velicini od 3mm, videcemo hoce li opstati.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Neke crvene biljke nasdvoje Na poklon 0 Pet Dec 08, 2023 3:32 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Dve rasvete na jednom akvarijumu? Maridza Rasveta 1 Čet Jul 20, 2023 8:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Biljke bez podloge sloboradov Akvarijumi 4 Sre Maj 03, 2023 1:59 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Primio bih biljke na poklon Shark Na poklon 6 Čet Mar 30, 2023 12:36 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Poklanjam ribice i biljke Mladen82 Na poklon 1 Ned Jan 08, 2023 1:38 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License