Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Prvi akvarijum 30L Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
FilipAQ




Registrovan: 30 Apr 2020
Poruke: 0

PorukaPoslao: Čet Apr 30, 2020 3:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima,

Pretstavicu svoj prvi akvarijum a i postavicu nekoliko pitanja, svako mislenje, kritika je dobrodoslo jer jos uvek ucim a puno toga sam nasao na ovaj forum i zato bi da se zahvalim svima.
Akvarijum je formiran sredinu januara, dimenzije su 40x25x30 oko 30L, za filtraciju koristim Atman HF-0100 dok je osvetljenje RS-58L 3.5watt LED.

Za vecinom biljka nisam siguran tacnog naziva jer sam ih dobio na poklon, koristim Tetra substrate kao podlogu, i jednom nedeljno dodajem prihranu Seachem Flourish.
Za pripremu vode koristim Tetra AquaSafe i radim promenu jednom nedeljno oko 20% - 25% vode.
Ribe imam 2 platy, 3 guppy i jedan Nerita snail.

Slike:
- IMG 1
- IMG 2
- IMG 3

Zanima me mislenje oko broj ribe koje imam, dali je pametno dodati jos nesto ili bi vec to bilo previse? Mogu da primetim da je platica trudna, takodje i jedna od guppy. Neki cory catfish ili nesto slicno da se doda?
Drugo pitanje bi bilo oko osvetljenje, dali je to sto imam dovoljno ili trebao bi da uzmem nesto jace svetlo?

Podelite vase mislenje, kritiku, savet - svako mislenje je dobrodoslo.
Hvala!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Apr 30, 2020 3:14 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

FilipAQ




Registrovan: 30 Apr 2020
Poruke: 0

PorukaPoslao: Čet Apr 30, 2020 3:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Postavicu i ovako sliki jer ja ih ne mogu otvoriti, editujte post pa obrisite ovo.

- https://i.imgur.com/9a32Rjy.jpg
- https://i.imgur.com/y9bJUJt.jpg
- https://i.imgur.com/HFrNyml.jpg
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peras
Akvarista



Registrovan: 14 Okt 2017
Poruke: 10
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Apr 30, 2020 4:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lep ti je akvarijum. Slobodno mozes da ubacis komunalce, nekog coridorasa i ancistrusa. Biljke ti lepo izgledaju i to ti je najbolji pokazatelj da li ti je svetlo dobro
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
FilipAQ




Registrovan: 30 Apr 2020
Poruke: 0

PorukaPoslao: Čet Apr 30, 2020 8:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala. Pa da to sam i hteo, verovatno uzecu neki ancistrus. Oko biljke ni su sve od pocetka, neki sam dodao kasnije i vecinom koji su vec bili u drugi akvarium koji sam dobio na poklon su dobri, oni koje sam kupio iz neki od pet shopova vec dugo se prilagodjavaju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Pet Maj 01, 2020 10:40 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav, lepo si krenuo i deluje da si prosao pocetnu problematicnu fazu. Ja bih voleo tu da vidim jos malo biljaka u zadnjem planu i neku sitniju vrstu napred, mozda cak i neku tepih biljku. Marsilea Hirsuta bi sigurno uspela a ne bih se kladio ni protiv nekog nizeg eleokarisa ili cak Kube.

Od riba komunalaca predlozio bih nekog patuljastog koridorasa:
Pigmeus
Hastatus
Hebrosus
Umesto ancija bih pre isao sa nekim puzevima, ima ih zaista prelepih a ako ne volis puzeve onda bi Borneo Sucker (Gastromyzon punctulatus) bio moj prvi izbor.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
FilipAQ




Registrovan: 30 Apr 2020
Poruke: 0

PorukaPoslao: Pet Maj 01, 2020 4:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala ti na odgovoru i idejama.
Poslusacu to definitivno i to mi je bio plan, ali nemam puno ljudi gdje mogu da uzmem biljke koje su vec bile u akvarium, nisam imao bas uspeha sa one koje sam kupovao iz pet shopova.. Ali definitivno mi je u planu da imam neke tepih biljke i nabavicu sta pre.

Takodje hvala ti na predloge za komunalce, videcu sta mogu od to da nadjem pa dodam.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peras
Akvarista



Registrovan: 14 Okt 2017
Poruke: 10
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Maj 01, 2020 4:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za tepih biljke ces morati da pojacas svetlo, a onda ces morati da dodajes vise prihrane. Kad te dve komponente pojacas, onda ce biljkama biti potrebno vise CO2...u prevodu, moraces ponovo da uspostavis ravnotezu na visem nivou. Ne mozes samo da dodajes biljke, posebno zahtevnije, a da nista ne menjas. Razmisli prvo kakav akvarijum zelis, pa onda kreni
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Pet Maj 01, 2020 4:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Peras: Da li mogu da te demantujem ali da se ne nadjes uvredjen?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Veverac
Akvarista



Registrovan: 27 Apr 2019
Poruke: 37
Lokacija: Obrenovac, Srbija

PorukaPoslao: Pet Maj 01, 2020 5:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Peras ::
Za tepih biljke ces morati da pojacas svetlo, a onda ces morati da dodajes vise prihrane.


Ovo nije bas tacno...
Seme trave koja se koristi za travnjake se moze iskoristiti za pravljenje rasada.
Onda se taj rasad posadi u akvarijum i od njega pravi tepih.
Pogledaj http://www.akvarijum.org/forum.....27014.html
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peras
Akvarista



Registrovan: 14 Okt 2017
Poruke: 10
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Maj 02, 2020 1:08 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Baia@: Mozes, naravno. Ja sam samo hteo da kazem da akvarijum moze da bude itekako lep i bez zahtevnih biljaka, a ako zeli nesto zahtevnije, onda ce verovatno morati nesto da menja.
Kopnene biljke nisam uzimao u obzir, jer sa njima nemam nikakvog iskustva
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Veverac
Akvarista



Registrovan: 27 Apr 2019
Poruke: 37
Lokacija: Obrenovac, Srbija

PorukaPoslao: Sub Maj 02, 2020 3:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nemam ni ja, ali sam resio da probam.
Zadovoljan sam onim sto vidim.
Sama ideja je nastala kao posledica dugog pecaroskog staza.
Svaki visoki vodostaj je potapao travu na obali reke, a ona je opstajala i pod vodom.
To mi je dalo ideju da pokusam da eksperimentisem sa razlicitim biljkama i da ih stavljam pod vodu.
Konkretno moze da se dobije lep tepih bez CO2, prihrane i sl.
Kada resim da promenim postavku u akvarijumu, obavezno cu prvo da napravim tepih, kozice ga obozavaju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Sub Maj 02, 2020 10:26 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Naravno da može tepih da se napravi bez CO2 i bez prihrane ali ne sa svim biljkama i naravno biće sporije a sa nekim biljkama baš sporo.
Marsilea može da raste i na kamenu, nalazio sam je u delovima akvarijuma gde jedva da ima bilo kakvog svetla.
Echinodorus(helantium) tenelus može vrlo lako i brzo da napravi tepih u bilo kojim uslovima.
Montecarlo sam gajio isto bez CO2 i to izuzetno uspešno ali treba srednje jako svetlo.
Parvula takođe može da raste u raznoraznim uslovima ali će joj trebati određeno vreme i ona voli đubrenje. Ja sam je gajio u pesku samo sam dodao jednu dve kapsule u isti i dozirao easy carbo.
Za kubu ne znam jer je nisam nikad ni koristio ali se vodi kao zahtevnija što opet ne mora ništa da znači.


Veverac ::
Nemam ni ja, ali sam resio da probam.
Zadovoljan sam onim sto vidim.
Sama ideja je nastala kao posledica dugog pecaroskog staza.
Svaki visoki vodostaj je potapao travu na obali reke, a ona je opstajala i pod vodom.
To mi je dalo ideju da pokusam da eksperimentisem sa razlicitim biljkama i da ih stavljam pod vodu.
Konkretno moze da se dobije lep tepih bez CO2, prihrane i sl.
Kada resim da promenim postavku u akvarijumu, obavezno cu prvo da napravim tepih, kozice ga obozavaju.


Mislim da ti je problem sa tim što te biljke mogu određeni period da provedu pod vodom i rastu a onda će da krenu da propadaju jer one pod vodom provode samo jedan deo godine. Ta trava najverovatnije može da preživi period teške suše i period pod vodom. Biljke koje se koriste u akvaristici i mogu da rastu van vode rastu u uslovima visoke vlažnosti vazduha pa to nije isto kao ta trava koja može da preživi određene ekstremne vrednosti kao što su suša i poplava ali je kopnena biljka u suštini. Možda i grešim ali mi je malo verovatno da kopnena biljka može potpuno da se transformiše da živi pod vodom jako dugačak period. Zanima me šta će kod tebe da se desi.


Što se tiče akvarijuma izgleda lepo i prirodno, naravno ja bih tu dodao još biljaka ali otom potom vremena imaš.
Ancistrusa ne dodaj ni u ludilu, raste velik, prlja kao svinja i praviće nered. To je riba za veće akvarijume i nije baš komunalac jer više prlja nego što čisti. Baia ti je dao dobar predlog koje koridorase da nađeš. Isto nabavi kozice neke ako možeš one su ti odlični komunalci.
Što se tiče tepih bilja preporučio bih ti da nađeš echinodorus tenellus mislim da bi najlepše legao na tu postavku a ujedno će i najbrže da napravi tepih i popuni prednji plan.
I pazi se razmnožavanja trenutnih riba jer to može da se otme kontroli i napravi potpuni nered u tako malom akvarijumu. Iskreno da sam na tvom mestu promenio bih te ribe za neko jato sitnih razbora ili ember tetri ne zbog lepote nego zbog razmnožavanja koje se uglavnom otme kontroli kod gupika i platika i sličnih riba.
U svakom slučaju dobar početak.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Veverac
Akvarista



Registrovan: 27 Apr 2019
Poruke: 37
Lokacija: Obrenovac, Srbija

PorukaPoslao: Sub Maj 02, 2020 10:45 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U Beogradu ih nema, ali pigmejce trenutno imas u Nisu.
Meni je danas stiglo 10 komada
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Sub Maj 02, 2020 1:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo primera kube bez prihrane, bez co2 a ispod 2 cipa od po 3W. Stoji vec neko vreme tako a poslacu i slike za nekih par nedelja cisto da se ljudi oslobode i da pocnu da probaju i eksperimentisu.

Image

Image

Eto obrati paznju na sta lici akvarijum...nikakvi uslovi, neodrzavan, pun algi a kuba lepa i zelena, lepsa nego sto mi je bila u akvarijumu gde joj se titra do maksimuma. Dakle nista nije ni crno ni belo i sve moze a ne mora da bude, ili najkoriscenija akvaristicka floskula koja mi, uzgred budireceno mnogo ide na organ ali je svakako tacna: ´´Svaki akvarijum je prica za sebe!´´.

Da se vratimo na ovaj konkretan primer, mislim da bi za kubu, glosostigmu, montekarlo, hidropajper u ovoj postavci mnogo veci problem bila rastresita manado podloga nego bilo sta drugo. Naravno malo je i svetlo slabije ali dodati jos jedan izvor svetla je najmanji problem i mislim da bi to u kombinaciji sa sitnijom podlogom bilo dovoljno makar za kubu i glosostigmu...za ove druge dve necu da tvrdim, obe su mi propale u akvarijumu, montekralo cak dva puta, zapravo jednom sam ga izvadio jer je ocajno izgledao i samo me je nervirao.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peras
Akvarista



Registrovan: 14 Okt 2017
Poruke: 10
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Maj 02, 2020 1:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Niko nije ni rekao da tepih biljke ne mogu bez co2. Kolega je pitao da li treba da pojaca svetlo, a onda je prica otisla u drugom pravcu. Naravno da ima biljaka koje mogu da rastu u postojecim uslovima, zato sam i predlozio da ne zuri sa pojacavanjem svetla dok sve lepo izgleda
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Oprema za akvarijum srki.acs Ponuda 1 Uto Avg 08, 2023 4:47 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka fabricki akvarijum ljiki Akvarijumi 2 Uto Avg 01, 2023 7:57 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License