Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Stara ljubav zaborava nema Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Ned Dec 30, 2018 11:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mali update. Nije me bilo kući 15 dana i kad se vratio zateknem ovo:

Image

Danas je palo veliko trimovanje i presađivanje pa sam ga malo doveo u red.


Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Dec 30, 2018 11:19 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Pon Jul 01, 2019 5:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ćao društvo, odavno ništa vezano za moj akvarijum nisam kačio a došlo je do promena pa reko da se javim.

Postavka je promenjena negde krajem aprila a ovo je poslednja slika prethodne postavke.

Image

S obzirom da se sve to već bilo otelo kontroli da su određene biljke gotovo ugušile neke druge biljke a i činjenice da je ta postavka bila već godinu dana stara rešio sam da promenim.

Oprema je ista potpuno, jedino sam difuzor zamenio.

Hardscape: Goro kamen kao iz prethodne postavke i mešavina ADA horn wood i nekog rečnog drveta(zalepio u celinu super lepkom).

Biljke:
Napred:
Marsilea crenata i hirsuta
Kripta parva
Albida brown kripta.

Sredina:
Helanthium tenellum
Kripta flamingo koja to uglavnom nije
Eriocaulon cinereum sp. 'goias'
Hydrocotyle verticillata
Kripta spiralis tiger od koje je malo šta ostalo jer nije preživela premeštanje
Lagenandra meeboldii red
Valisneria nana
Na panju i kamenju su :
4-5 vrsta bucapheladnri
Trident
Bolbitis compact
Nana
Nana petite
Ricardia

Pozadi (s leva na desno):
Kripta x wilisi lucens
Kripta Nevilii
Ludwigia Peruensis
Mešavina Bakope Monieri i Lysimachia Nummularia
I u ćošku Crinum i Kripta crispatula

Ideja je bila jedno ali realnost dugačija pa je Helanthium tenellum progutao i srednji i prednji plan i počeo da se širi i pozadi. Juče sam počupao sigurno 70% i ponovo posadio Marsileu koju je progutao. Marsilea je fino narasla ali se nije videla uopšte. Mislim da je trebalo ranije da reagujem ali manjak vremena je učinio svoje.
Bucaphelandre prelepo napreduju, Eriocaulon takođe(sva tri su procvetala), kripta nevilii porasla previše i mislim da će da leti iz postavke samo moram da nađem nešto da je zameni.
Ludwigia Peruensis je odlično rasla pa sam je trimovao pa je stala, nije još crvena i čekam da se to konačno dogodi ali videćemo. Lepa i zahtevha biljka i videćemo da li će uspeti.

Mešavina Bakope Monieri i Lysimachia Nummularia mi se ne sviđa baš nikako, uopšte nije kako sam zamislio i to će da leti napolje ali moram prvo da nađem zamenu za njih.
Nezgodan deo akvarijuma iza panja i baš ne dopire dosta svetla ako neko ima ideje za visoku biljku kojoj ne treba previše svetla u donjim delovima i koja bi možda legla na ovu moju postavku neka napiše.

Uglavnom nisam zadovoljan kako ide pa sam juče dosta čupao i premeštao a u skorije vreme ću i da promenim ovo ostalo što mi smeta.

Živi svet mahom isti ali ima par promena.

Ovo je par dana nakon postavke
Image


Image

Na nekih mesec dana od početka:

Image

Cvetanje Eriocaulona:
Image

Kako je izgledalo do juče:

Image

I kako izgleda danas:

Image

Saveti i kritike itd dobrodošli. Pogotovo saveti oko nekog bilja za zadnji plan iza panja ali i umesto kripti na levoj niskoj strani.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
m.vlacina
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2017
Poruke: 222
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Jul 01, 2019 11:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koliko mene neće carpet biljke, toliko tebe hoće da ti prave problem. Smile

Kad ćemo videti novu postavku u predstavljanju? Smile Nestrpljiv sam. Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Uto Jul 02, 2019 8:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za zadnji plan Pogostemon erectus i neka crvena rotala. Kao alternativa njima mozda Eleocharis montevidensis, onako da napravi zavesu, ali samo iz jednog coska...ne celom zadnjom stranom. Pokusavam da provalim da li ti je svetlo dovoljno jako za nesto crvenije biljke....

Sto se prednjeg plana tice moju favoriti su uvek Pogostemon Helferi i staurogine, mada sada kad imas Eriocaulon mozda bih isao pre na njega nego na staurogine....ne znam u dilemi sam...stavi sve tri Smile

Meni je Utricularia velika zelja a nikako da je uzmem da probam....ona ili kuba za prednji plan. Hydropiper je isto jako lepa ali kuba mi je upecatljivija.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Sre Jul 03, 2019 12:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

m.vlacina ::
Koliko mene neće carpet biljke, toliko tebe hoće da ti prave problem. Smile

Kad ćemo videti novu postavku u predstavljanju? Smile Nestrpljiv sam. Very Happy


Strpljenje, strpljenje Very Happy

Baia ::
Za zadnji plan Pogostemon erectus i neka crvena rotala. Kao alternativa njima mozda Eleocharis montevidensis, onako da napravi zavesu, ali samo iz jednog coska...ne celom zadnjom stranom. Pokusavam da provalim da li ti je svetlo dovoljno jako za nesto crvenije biljke....


Nekako više naginjem ka Rotali green nego Pogostemonu. A crvena biljka u zadnjem planu mi je Ludwigia Peruensis, mislim nije još crvena ali biće pa ne znam da li da dodajem još neku crvenu tu se baš lomim.
Inače svetlo je provereno dovoljno jako i za najzahtevnije bilje, trenutno je na 70% a slikam uglavnom kad je na 50-60%. Tako predlaži šta god da ti padne na pamet slobodno.
Eleocharis montevidensis zvuči interesantno pored Crinuma da dođe u tom ćošku tu je ionako svetlo slabije jer panj pravi senku.
Što se tiče prednjeg plana tu sam već odlučio mešavina Eleocharis mini i Marsilee i pozadi i u sredini recimo Parvula a sad taj niži deo zadnjeg plana bi možda mogla i staurogine mada ona može i u srednji plan.
Utricularia(nekako me baš mrzi da pokušam sa njom) i kuba su mi prošle kroz glavu, kuba pogotovo ali sam više za neke travke i marsileu. Marsilea mi jednostavno prvi favorit trenutno jer em lepo raste em baš dobro izgleda.
Ima vremena do plate pa ću da izmozgam šta i kako Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Ned Jul 07, 2019 11:23 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Eleocharis i Crinum bih ili razdvojio ili se jedna od njih odrekao. Mislim da je prenatrpano da stoje jedna do druge. I krinum je izuzetno lep i moze da da isti efekat....zasto menjati tim koji vec pobedjuje:)

Parvula se i meni bas svidja, dok marsileu nikako ne volim. Ne znam kako bih je definisao....tepih od marsilee mi je nekako kao kad covek ocelavi pa se onda siroma trudi da celu sakrije kosom koju je navukao sa potiljka....tako mi je nekako....retka....nedovoljna....cak i kad je u najboljoj formi.....uvek bih je pre zamenio Parvulom....njih dve su po visini u istoj kategoriji ili naravno nesto nizom Kubom....

Od crvenih za zadnji plan kao sto rekosmo Rotala Kolorata ili Rotundifolia, pored njih Proserpinaca, Eusteralis Stellata obe vrste....najveca je muka dok ne utvrdis sta ce kod tebe najbolje da uspeva, sta ce da se valjano oboji i nece da se krivi i bezi u stranu....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Čet Jan 02, 2020 11:40 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Aj da se javim i ovde. Svašta nešto se izdešavalo, što dobro što loše. Promenjeno je par stvari u međuvremenu. A ovako je išlo sve to:


Image
Marsilea je napravila bila jako lep tepih a između nje je rasla eleocharis mini. Ali video sam tad da se i neka Hydrocotyle tripartita prošvercovala nekako, čak i malo montekarla ali nisam hteo da diram pošto ih je bilo baš malo.

Image

A onda je u kratkom periodu gde god da ima svetla tripartita polako počela da preuzima. I danas je otrpilike jedino što se vidi iako je marsilea zdrava i raste ispod nje kao i eleocharis mini.
Hydrocotyle tripartita "mini" se zanimljivo ne širi i baš se lepo užbunala gde sam je i posadio blizu panja.


Image

Image


Image

U planu je prelazak na nešto laganije bilje, jer me baš mrzi da trimujem svako malo. Videćemo kako ću to da odradim da li celokupna promena postavke ili samo polako menjanje stem biljaka nekim drugim spororastućim još uvek ne znam.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
simici789
Akvarista



Registrovan: 12 Jan 2012
Poruke: 639
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Jan 02, 2020 10:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

cestitka cestitka cestitka
nista ja tu ne bih dirala !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Pet Jan 03, 2020 6:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala Smile
Znaš kako i meni se sviđa kako izgleda pogotovo posle 100 sranja koja su zadesila ovaj skejp ali je baš dosta posla, bilje raste ko ludo i ako ga ne trimujem i presađujem redovno krene da propada dole pri dnu a mrzi me baš da to radim svako malo Very Happy
Tako da će morati neke promene da se urade.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Uto Maj 05, 2020 9:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pošto je za vreme karantina zbog korone i zabrane kretanja zbog koje nisam bio u svom stanu prvih 20 dana nastalo ovo iz onog u prethodnom postu
Image

Image

Lokvanji su prekrili sve a neke biljke počele i emerzno da rastu. Cimeri su dodavali vodu koja ispari i hranili ribe i to je sve.

Rešio sam da sredim to malo. Prva ideja je bila samo malo šminke da se doda i zamene ove polu propale biljke nekim kriptama ali je stanje zaista bilo alarmantno, rešio sam da sve izvučem i sklepam nešto novo. Koristio sam od panjeva i kamenja samo ono što imam, ne volim da naručujem hardskejp preko interneta a nije bilo realne šanse da jurim po radnjama idealan materijal.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Od stem biljaka je tu samo jedna i to Hygrophila lacustris pozadi.
Ostatak su napred eleocharis parvula(pošto je emerzna malo je visoka ali skratiće se to čim se ukoreni), nešto kripte parve što sam našao i marsilea.
Sredina i dekoracija su:
Kripta petchi, kripta x wilisi, buca mini red, buca plava neka, buca lamandau purple, buca green velvet, buca theia i vrv još po neka, anubie nana, nana petite, cofeofolia, monoseleum, kripta wendtii 'Rubella', kripta nevilii.
pozadi su u nižem delu kripta sp. Red Mi Oya, kripta albida ali ne ona brown nego samo albida koja raste nešto više a izgleda slično što se tiče boje mada je sad potpuno zelena, gorepomenuta higrophila, anubia afzelii, bolbitis compact i ćošak je crinum i u tu okolo kripta balansae.
I plutajuće phyllanthus fluitans (red root floater).
Sad čekam da se užbuna sve pa da vidimo kako će da izgleda. Meni se konkretno sviđa kako je ispalo s obzirom da sam koristio samo materijal koji sam imao.
Imam bukvalno punu kofu marsilee i tripartite i montecarla koji se nekako napatio. Sećam se da sam prošli put slučajno uneo tripartitu i montecarlo po jedan pelcer i prosto je neverovatno šta su napravili i dok je tripartita pod manjkom svetla krenula da propada montecarlo koji je rastao ispod nje je prosto podivljao nisam ni bio svestan da ga ima ovoliko.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ayrton
Akvarista



Registrovan: 25 Sep 2017
Poruke: 134
Lokacija: Bgd.-Karaburma

PorukaPoslao: Uto Maj 05, 2020 6:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Eto, još jedna žrtva Korone...
Šalim se, naravno, svaka čast!
Mnogo mi se sviđaju te tvoje "Amande"...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Uto Maj 05, 2020 11:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Covece koliko kripti. Ja definitivno ne umem da optimizujem prostor. Moram da ponovim da je rimles akvarijum impozantna stvar, vrhunski izgleda! Sam skejp i sad vrlo pristojno izgleda ali ocekujem da ce sa uvecanjem biljne mase biti jos upecatljiviji. Ko spomenu ove amande.... Zaista su cucnule ko guza na nosu!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Sre Maj 06, 2020 12:19 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala kolege!
Ove što kripte što se žbunaju kao što su Red Mi Oya i Rubela i Petchii njih sam sadio sa razmakom jer znam kako rastu i koliko će da se užbunaju dok sam ove kao što su albida, nevilii i balansae sadio dosta gušće jer one više imaju dugačke i tanke listove. Albidu sam sadio na oko 1cm razmaka, kupio sam dve korpice. Očekujem drastičnu razliku kad se ove žbunaste kripte razrastu. Nervira me kad vidim da ima mesta u soilu. Very Happy Takođe ova higrofilija ima tanke dugačke listove u submerznoj formi pa će i to drugačiji efekat da bude kad krene da raste pod vodom.
Bucama i anubiama sam ostavio prostor takođe sad ima svetla dovoljno nema, tu je CO2 i prihrana.

Hteo sam kriptu spiralis tiger, imam je u nano i nerealno lepa biljka al jbg 10 evra jedno pakovanje a trebalo bi mi barem dva. Izašla bi me samo ona skuplje nego sve biljke koje sam kupio pa se odlučio za Albidu, dva pakovanja oko 5 evra izašla Very Happy

A Ember tetre su meni među omiljenim ribama, imam ih od povratka u akvarističke vode. To su prve ribe koje sam kupio nakon što sam posle dosta godina ponovo oformio akvarijum.
One i rodostomusi mi jednostavno idu uz svaki moj skejp. Odličan kontrast u odnosu na biljke i hardscape.
Iako imam "nano" od 55l ipak ih držim u ovom većem akvarijumu, impozantnije izgleda. Jedino mi ove Rosy tetre malo dosadile ali neka ih.

Što se tiče rimles, kad sam kupio ovaj akvarijum plan je bio da ide hauba preko i jedini razlog što nema haube je što me nisu zvali na vreme ovi kod kojih sam je naručio, hvala im na tome, i onda kad sam postavio akvarijum shvatio sam da više ne želim da imam haubu. Malo je cimanje dolivanje vode ali definitivno mnogo lepše izgleda.

Videćemo kako će da napreduje, za sad sam prezadovoljan.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Sre Maj 06, 2020 10:04 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moram se organizovati da dodjem jedared do tebe. Iskoristim priliku da ti otmem viskove biljaka i ako budes zeleo da ti doteram nekih riba koje tu ne mozes da nadjes po pristojnim cenama.

I ja imam Albidu, dok nisam video sliku nisam znao da se tako zove. Kupio sam saksiju sa 3 pelcera pre tacno godinu dana i neces verovati sada vec imam tri pelcera Sad koji vegetiraju kao da ih zalivam sonom kiselinom...dva lista i kako izbije treci prvi propadne....sad se nadam da ce se u novoj postavci oporaviti. Sinoc kad sam video tvoje kripte setio sam se da mi Aquamaniak dao jednu lepu patuljastu braon boje (ne znam ime) i znam odprilike gde je bila posadjena, ustanem u pola jedan iz kreveta da vidim ima li je i nadjem Smile Tako da sam i nju sad evakuisao u novi akvarijum...

Spiralis Tiger izgleda opako, probacu da je nadjem po lokalnim sopovima.

Pre neki dan smo pisali vrste riba koje nam se svidjaju. Ja naveo Red Neon Pseudomugil i sta ti ja znam...neke popularnije i novije vrste ali pravdi za volju dve najlepse vrste su mi zapravo neonke i rodostomusi i to se vrv nikada nece promeniti. Ne drzim ih kod sebe zato sto volim da probam da razmnozim ribe a te dve vrste su specificne po pitanju razmnozavanja pa nemam uslova to da radim a drugi razlog je da kad dodju na mresnu velicinu uveliko tamane racice....tako da uvek neki kompromisi
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Sre Maj 06, 2020 11:35 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Baia ::
Moram se organizovati da dodjem jedared do tebe. Iskoristim priliku da ti otmem viskove biljaka i ako budes zeleo da ti doteram nekih riba koje tu ne mozes da nadjes po pristojnim cenama.


Može kolega, odlična ideja mogu ti reći Very Happy samo da prođe ovo sranje.

Baia ::
I ja imam Albidu, dok nisam video sliku nisam znao da se tako zove. Kupio sam saksiju sa 3 pelcera pre tacno godinu dana i neces verovati sada vec imam tri pelcera Sad koji vegetiraju kao da ih zalivam sonom kiselinom...dva lista i kako izbije treci prvi propadne....sad se nadam da ce se u novoj postavci oporaviti. Sinoc kad sam video tvoje kripte setio sam se da mi Aquamaniak dao jednu lepu patuljastu braon boje (ne znam ime) i znam odprilike gde je bila posadjena, ustanem u pola jedan iz kreveta da vidim ima li je i nadjem Smile Tako da sam i nju sad evakuisao u novi akvarijum...

Kažu za ovu albidu da sporo raste i da je zahtevnija od ostatka kripti što se tiče svetla. Videćemo kako će da bude.
Ta patuljasta od Aquamaniaka je najverovatnije Albida Brown, ako možeš stavi je negde gde je dosta jako svetlo i dobiće brutalnu boju. Doduše treba joj dosta vremena pogotovo posle presađivanja.

Baia ::
Spiralis Tiger izgleda opako, probacu da je nadjem po lokalnim sopovima.

To gledaj da li ima ADA invitro jer je još uvek nema u Evropi da se uzgaja na veliko, bar je nije bilo do sad. Ovde je jedan Čeh isto proizvodi invitro, baš se pojavila u ponudi mesec i nešto nakon što je ADA doneo tu kriptu na evropsko tržište, slučajnost Laughing Sve iz tog ADA invitro programa je uspeo da napravi i on, cene su kao i ADA ali je jedini uspeo pa ga boli patka Laughing
I ako uspeš da je nabaviš oslobodi joj prostor malo je osetljiva dok je mala invitro, kad poraste već je dosta lakše. Pod jakim svetlom dobije baš nerealnu boju i prelepe šare mada je jako lepa i kad je u senci, zeleno crvena.
Baia ::
Pre neki dan smo pisali vrste riba koje nam se svidjaju. Ja naveo Red Neon Pseudomugil i sta ti ja znam...neke popularnije i novije vrste ali pravdi za volju dve najlepse vrste su mi zapravo neonke i rodostomusi i to se vrv nikada nece promeniti. Ne drzim ih kod sebe zato sto volim da probam da razmnozim ribe a te dve vrste su specificne po pitanju razmnozavanja pa nemam uslova to da radim a drugi razlog je da kad dodju na mresnu velicinu uveliko tamane racice....tako da uvek neki kompromisi

Neonke, pogotovo kraljevske su mnogo lepe ribe. Ali ono što me nervira kod neonki pre svega običnih je da nisu aktivne baš ako ih ima oko 10ak. Na većem broju se i to menja ako se ima uslova držati ih 20+ dobiju dosta na ličnosti, mada što se tiče lepote malo šta je lepo kao kraljevska neonka a i obična je definitivno među lepšim ribama pa i ona mala zelena je lepa.
Rodostomusi mi se sviđaju i zbog izgleda i ponašanja, malo sam riba video da tako kompaktno drže jato i plivaju non stop.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pocetnik i neplanirana ljubav Boxer89 Upoznavanje 0 Pon Dec 19, 2022 6:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka potpuni pocetnik, kozice i ljubav Angeli Početak u akvaristici 9 Pon Jul 26, 2021 1:21 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 56x30x30 nema fluo, nema štednih, kak... Rich999 Rasveta 7 Uto Jun 23, 2020 10:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka crkla pumpa a rezerve nema cyanogen Filteri i pumpe 1 Sub Apr 11, 2020 6:15 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Stara kocka 35cm Peku Arhiva Malih Oglasa 1 Čet Jan 02, 2020 2:38 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License