Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Gde gresim, potreban savet Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
manastiriste
Akvarista



Registrovan: 30 Jan 2013
Poruke: 627
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Ned Maj 10, 2020 9:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav, kolege.
Imam akvarijum juwel rio 180, sa unutrasnjim bioflow600 filterom i dodatnim unutrasnjim eheim powerline 200. Sto se tice rasvete ima dve juwel konzole sa ukupno 4x45 watt, t5 jbl nature, tropik, arcadia plant, juwel daylight. Dodatno su tu i dva skimera eheim 350 i juwel skimer. Podloga je tropica soil, a u prednjem planu ispod tropice sam stavio 2 litra ADA Power Sand. Postavka je stara skoro 3 meseca a bilje i dalje stagnira.
Posebno primecujem problem kod nizih biljaka. Vidim tragove braonkaste alge, pa sam smanjio foto period na 6 h. Co2 ide iz boce, mehur u sekundi.
Dodajem easy carbo, i master line mikro i makro po pola doze.

Image
Image
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Maj 10, 2020 9:42 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Ned Maj 10, 2020 10:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

CO2 je pretpostavljam stabilan, nema variranja i uvek je svetlo zelen drop čeker dok je svetlo upaljeno?

Ako je CO2 ok i ne varira u toku foto perioda a verujem da jeste jer bi se u suprotnom pojavila BBA onda me zanima:
1. Da li je tropica soil nov ili korišćen u prethodnoj postavci i ako je korišćen koliko je star?
2. Koliko je to polovina koju doziraš odnosno koliko otprilike ppm NO3, fosfora i kalijuma se doda sa polovinom doze tog đubriva? Vrlo lako može da bude da je vreme dozirati punu dozu a možda i preko pune doze jer je količina biljne mase velika i nešto tu fali da li je fosfor, NO3 ili gvožđe pitanje je.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
manastiriste
Akvarista



Registrovan: 30 Jan 2013
Poruke: 627
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Ned Maj 10, 2020 10:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Co2 je stabilan, a soil je nov. stara postavka je bila sa tropica supstratom i crnim kvarcom. Ali sam je oosle dve godine izvadio.
micro i macro dodajem na nedeljnom nivou, po 18 ml. Jer po preporuci na boci pise 7ml na 30 litara vode.
Planiram da ubacim kanister ali samo da se granica otvori.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Ned Maj 10, 2020 11:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moj savet ti je onda da kreneš sa punom dozom đubriva naredni period. I mikro i makro. 3 meseca je i više nego dovoljan period da se sve unormali u akvarijumu, ako ti se alge sad pojavljuju a biljke ne napreduju vrlo je moguće da im fali hrane a alge to polako koriste. Imaš dosta svetla i CO2 i biljkama treba dovoljno hrane da to iskoriste.
Ja recimo od samog starta krećem sa punom dozom i mikro i makro, do sad mi se pokazalo kao dobitna kombinacija i nakon nekog početnog perioda pojačam dozu i dodajem više nego što je preporučeno jer se biljna masa povećala. Dodavanje malo više đubriva je odlično i jedino što treba praktikovati je 50% promena vode na nedeljnom nivou da se sve to resetuje. Možeš i pola doze pri promeni vode i još pola nakon 3 dana npr ako ne želiš sve odjednom ili tri puta trećina. Ali definitivno u sistemima sa jakim svetlom i CO2 i dosta stem biljaka mora mnogo da se dozira. Ili da se ide lean metoda i dnevno doziranje, podeliš nedeljnu dozu sa 7 i toliko doziraš dnevno. Meni je to iskreno komplikovano dosta i zahteva da se svaki dan dozira pa mi je lakše da doziram ili jednom ili dva ili tri puta nedeljno i da je doza malo veća nego preporučena. Sa tim biljkama ne treba da brineš bukvalno imaju sve što im je potrebno da troše mnogo đubriva samo im još i to đubrivo fali da ga iskoriste i da rast eksplodira. Svaki put kad sam imao manjak nečega rast je bio očajan od kad doziram više nego što je potrebno odnosno preporučeno biljke odlično rastu. Ne treba ni preterivati sa đubrenjem odnosno dozirati previše od preporučene doze jer zavisi od koncentracije đubriva to može da dovede do problema ali malo preko doze recimo nekih 20-30% više nikakav problem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
manastiriste
Akvarista



Registrovan: 30 Jan 2013
Poruke: 627
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pon Maj 11, 2020 9:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala puno Ivanro...pratim dalje i ne odustajem dok ne resim problem Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
vacko000
Akvarista



Registrovan: 25 Jul 2014
Poruke: 347
Lokacija: Novi Sad, Telep

PorukaPoslao: Pon Maj 11, 2020 4:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koji mikro i makro dodaješ? Nešto mi je jako malo da dodaješ samo jednom nedeljno po 18 ml.
U glavnom kod makro ide 4 do 7 puta nedeljno po 1mL na 10 L vode.

Kod mene co2 ide 4-5 mehura u sekundi na Juwel Rio 180. Sa tropica 3u1 difuzorom.

Ako imaš neke veće slike, bilo bi bolje da vidimo šta se dešava....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pon Maj 11, 2020 4:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ili više riba ili više makro. Ja bih radije više riba. Ako sam dobro našao to đubrivo podiže NO3 za 1.3 ako se dodaje 1ml na 30l. Podloga je isto dugitrajna što znači da slabo oslobađa čime god da je obogaćena. Ništa se na slepo ne sipa u alvarijum. Kad gataš onda možda pogodiš, uglavnom omaneš. Za početak testiraj bar NO3. Test na fostate je bacanje para jer detektuje samo neorganske. Test za K i Fm bi trebalo da imaš kao i nešto da proveravaš CO2. Meni se čini da ti imaš višak mikro a manjak makro a ni jedno ni drugo ne valja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pon Maj 11, 2020 5:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pardon Fe Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
manastiriste
Akvarista



Registrovan: 30 Jan 2013
Poruke: 627
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pon Maj 11, 2020 6:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

vacko000 ::
Koji mikro i makro dodaješ? Nešto mi je jako malo da dodaješ samo jednom nedeljno po 18 ml.
U glavnom kod makro ide 4 do 7 puta nedeljno po 1mL na 10 L vode.

Kod mene co2 ide 4-5 mehura u sekundi na Juwel Rio 180. Sa tropica 3u1 difuzorom.

Ako imaš neke veće slike, bilo bi bolje da vidimo šta se dešava....


Dodaje Master line, 7 ml na 30 litara vode, micro i macro. Poceo sam neseljno po 35 ml. Takodje, carbo licquid 5 ml svakog dana
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Pon Maj 11, 2020 6:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kako djubriti akvarijum, vecita dilema:) Dugo si vec u ovim vodama i sigurno si cuo o EI sistemu doziranja i PPS-pro metodi. Iz tvoje price rekao bih da bi ti PPS-pro bila bliza srcu ali opet na tebije da odlucis sta ti metabolicki a boga mi i ekonomski blize. Pa kad to resis onda mozemo da preracunamo cega koliko treba stavljati. I opet sve to je pod uslovom da si dosledan i da ces izdrzati par meseci da se pridrzavs zacrtanog cilja....mnogo jednostavnije je pratiti uputstva proizvodjaca i sto kaze peku nadati se najboljem a u medjuvremenu malo korigovati u skladu sa situacijom. Znam vise ljudi koji su nekada koristili PPS metodu a danas koriste Tropiku i ne operecuju se mnogo. Neko ce reci tropika nije dobra, bolje je....Nije zaista bitno, za sta god da se odlucis trebalo bi da zavrsava posao ako si dosledan i ako nastelujes prema svojim potrebama.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potreban savet MilanM Početak u akvaristici 2 Pon Mar 11, 2024 2:00 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Početak - Rio 125l savet za odabir ri... MiskoBG Početak u akvaristici 2 Ned Avg 06, 2023 9:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Savet o nutrijentima Panta1991 Biljke 0 Ned Maj 23, 2021 12:18 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 40 L akvarijum, savet za broj riba uki01 Ribe 4 Čet Apr 15, 2021 4:10 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Izbor pumpe - Savet Milan Bakic Filteri i pumpe 5 Uto Feb 09, 2021 1:17 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License