Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Akvarijum 75 l Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Milica_-_




Registrovan: 30 Jan 2017
Poruke: 0
Lokacija: Bor

PorukaPoslao: Pet Maj 29, 2020 9:40 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zdravo. Uzela sam akvarijum od nekih 75 l, a uz njega Atman viseci filter (taj su mi preporucili u pet sopu) i grejac. Rekli su mi da mogu da cikliram vodu nekih 24h pre ubacivanja ribica i da na tu litrazu stavim 8 kafenih kasicica soli. Moja pitanja su, da li je ok takvo cikliranje? I sta bih mogla da stavim od podloge za biljke? I koje mi ribice preporucujete za cuvanje? Hvala svima Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Maj 29, 2020 9:40 am Snimi Poruku Nazad na vrh

IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Pet Maj 29, 2020 10:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Odmah da ti kažem da za 24h ne može apsolutno ništa da se isciklira u novom akvarijumu. Ko god da ti je to reko samo želi što pre da ti proda ribice ali je to netačno i to potencijalno može da te odvede u velike probleme gde ćeš da izgubiš određeni broj riba pa onda odeš da dokupiš ali valjda mu je to i cilj da zaradi što više. Proces cikliranja je mnogo duži i traje oko mesec dana mada može i duže zavisi od dosta faktora. Zavisi takođe i od količine biljaka u akvarijumu, samog filtera i kako se cikliranje radi. Za ubrzavanje cikliranja moraju da se koriste preparati sa bakterijama ali i to samo pomaže i malo ubrzava sam proces i nemoguće je da se završi za 24h. Što više biljaka na startu to je bolje. Moj savet je ne žuri i uživaćeš ako požuriš biće gubitaka riba, biće algi, milion problema a onda će da ti preporučuju razne lekove i preparate itd koji neće da pomognu apsolutno nikako. Imaš temu ovde kako ciklirati akvarijum pa možeš da pročitaš.
Moj način je dodati dosta biljaka na startu, uključiti filter, svetlo na tajmer 6 sati dnevno, možeš da dodaš bakterije kao easy start od easy life-a brenda prema uputstvu i onda čekaš ali i ne moraš. Kad vidiš da su se biljke ukorenile i privikle onda dodaš čeri kozice i onda će sve samo da se odvija. Dodavanje riba ide postepeno nikako naglo.

Oko tih kašičica soli pogotovo kuhinjske soli baš ne vidim nikakvu potrebu.

Koji si tačno model filtera uzela? Od toga i od količine planiranog bilja zavisi i koliko riba možeš da držiš. Ovako samo na litražu preporučio bih ti neonke(obične ili kraljevske), ember tetre ili razbore espei. To su jatne ribe koje zahtevaju da budu u grupama od minimum 6 ali ja bih rekao i 10+ je najbolje. Odlučiš se za dve vrste po 10 komada i odlično će da izgleda. Sa čeri kozicama i nekim patuljastim koridorasima(muljašima kako ih zovu) to može da bude odlično.

Podloga ti za biljke treba neka hranljiva na samom dnu i gore preko toga možeš pesak, šljunak ili možda nešto malo bolje kao JBL Manado ili tako neka glinena i poroznija podloga što ti je i moja preporuka.
Koje osvetljenje imaš? Od svetla će da ti zavisi izbor biljaka takođe, mada ima baš dosta biljaka koje mogu da rastu pod slabim svetlom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milica_-_




Registrovan: 30 Jan 2017
Poruke: 0
Lokacija: Bor

PorukaPoslao: Pet Maj 29, 2020 10:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa bilo mi je cudno da se za tako kratko vreme zavrsi proces cikliranja, pa rekoh bolje da proverim.
Model filtera je Atman HF-600. A sto se tice bilja, nisam planirala nesto mnogo da imam. Osvetljenje jos nisam uzela. Tamo mi je predlozeno da uzmem dve neonke, plavu i crvenu, mada bih za njih morala da napravim postolje ili nesto sto se potapa u vodu i odatle izlaze mehurici i sarene su diodice, pa ne znam sta je bolje od toga.
Od ribica paznju mi je privukao borac, mada pretpostavljam da bih njega tesko kombinovala sa ostalim ribicama, barem po onome sto sam citala
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
chaosad
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 157
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Maj 29, 2020 11:02 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sve što ti je kolega IVANRO rekao se slažem samo bi dodao još da koji god da je hang on filter nije ni blizu dovoljan za toliki akvarijum i to modifikovan sa boljim filter materijalom,sa fabričkim kertridžima je potpuno beskoristan jer ima samo vatu i aktivan ugalj.Ribice što sitnije što manje količinski postepeno možda 5 neonki 1 corydoras pa za dve nedelje ako su svi živi i zdravi još toliko i tako dalje.Prvo biljke i podloga što deblja ako ostaješ na tom filteru jer i ona pomaže filtriranje.Takođe ako nemaš strpljenja da čekaš 1 mesec ne bi trebalo ni hranljivu podlogu da stavljaš jer je i to još jedan izvor otrova u početku, nego samo inertne kamenčiće ili pesak 1-3mm najbolje pa ćeš prihranu tečnu kad bude trebalo. Pročitaj ovde deo za početnike i drugih pitanja i odgovora bar 2 nedelje p aćeš naučiti 1% dovoljan za bezbedan početak.ako možeš stavi slike svega što imaš od opreme (svetlo, filter) da možemo da ti pomognemo.izbegavaj tu radnju i prevarante ako je jedina u tvom mestu imaš svega verovatno jeftinije i bolje online.Ako želiš više od 15-20 ribica i možeš finansijski planiraj bolji veći filter prelivni sa komorama ili kanister.
Sve najbolje sa formiranjem i pratim šta se dešava u buduće.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Pet Maj 29, 2020 11:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Milica_-_ ::
Pa bilo mi je cudno da se za tako kratko vreme zavrsi proces cikliranja, pa rekoh bolje da proverim.
Model filtera je Atman HF-600. A sto se tice bilja, nisam planirala nesto mnogo da imam. Osvetljenje jos nisam uzela. Tamo mi je predlozeno da uzmem dve neonke, plavu i crvenu, mada bih za njih morala da napravim postolje ili nesto sto se potapa u vodu i odatle izlaze mehurici i sarene su diodice, pa ne znam sta je bolje od toga.
Od ribica paznju mi je privukao borac, mada pretpostavljam da bih njega tesko kombinovala sa ostalim ribicama, barem po onome sto sam citala


Mislim da možeš borca i jedno jato riba od 10ak komada u akvarijumu te litraže ali bih prvo dodao jato ribica pa onda borca. Prvo 5-6 pa onda dokupiš posle nedelju dve pa onda borca na kraju. Držanje borca sa drugim ribama nije problem uvek i to zavisi od samog borca ali i od prostora kao i od odabira riba koje neće da grickaju peraja borcu.
Filter je slab da sam održava filtraciju za bilo šta više od toga tako da ne preteruj sa ribama, maks 15 komada i dosta biljaka. Moj savet ti je izaberi dosta biljaka, ima ovde ljudi i koji poklanjaju. Ili sačekaj kad skupiš para jer ako požuriš biće samo problema.
A to svetlo što ti je nuđeno mi zvuči kao teška glupost, to potapajuće sa mehurićima ni u ludilu, em je kič običan em nema nikakvu svrhu. Zavisno koliko para imaš može dosta da se nađe a ima i ljudi na forumu koji prave osvetljenja. Bolje nađi nešto polovno nego da kupuješ to što ti taj nudi jer mi to zvuči kao prodavanje magle.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chaosad
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 157
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Maj 29, 2020 11:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

dobro je da je bar najveći od te vrste filtera možda bude ok,a što se tiče svetla sto se potapa u vodu i odatle izlaze mehurici i sarene su diodice je igračka za ukras to jest svetleći raspršivač za vazduh.2 neonke bi bile uredu pogotovo T5 a možda i jeftinije T8 sa najlakšim biljkama,samo ne plava i crvena nego 6500k obe ili jedna + grolux za biljke ona je rozikasta.
Borca sigurno možeš sa tetrama,rasborama i corydorasima
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
chaosad
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 157
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Maj 29, 2020 11:32 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

od jeftinijih svetla možeš i obične led sijalice ili led reflektore 2-3 kom.sasvim pristojno za većinu biljaka.
pogledaj na youtubu ima milion rešenja uradi sam za svetla.Koliko je dugačak akvarijum i od toga zavisi šta možeš od fabričkih da uklopiš ili napraviš?

https://www.youtube.com/watch?v=fp8DPfHKH_8
https://www.youtube.com/watch?v=rHFMAjBDzOk
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Milica_-_




Registrovan: 30 Jan 2017
Poruke: 0
Lokacija: Bor

PorukaPoslao: Pet Maj 29, 2020 11:53 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tacne dimenzije akvarijuma su 50x39.5x37 cm. Evo i slika:
https://ibb.co/xCTp598
https://ibb.co/0nd9TXP

I koliku podlogu i biljaka mi preporucujete na ovaj filter i je l bi mogao da se koristi? Kod mene ima samo dva pet shop-a i oba drzi isti vlasnik tako da bih i u drugom prosla isto.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Pet Maj 29, 2020 12:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dovoljno ti je oko 2-2.5 litra hranljive podloge i treba ti oko 8-9 litara JBL Manada odozgo, naravno možeš i 8-9 litara šljunka ili peska umesto Manada ali je Manado bolji jer pomaže filtraciji vode takođe pa će da bude dobra pomoć filteru.
Filter je ok možeš da ga koristiš pogotovo što akvarijum ima dužinu od 50cm samo ne preteruj sa ribama. Kreni sa makar 5-6 biljaka a ako možeš i više. Razne kripte mogu da se ubace, može i neka brzorastuća Higrofilija npr. Limnofila takođe. Ima dosta opcija istraži šta ti se najviše sviđa. Biljke sadiš tako da napred idu niske biljke, u sredinu srednjeg rasta i pozadi visoke biljke. Uzmi u obzir da moraš da pročitaš koliko svaka biljka raste jer šansa je da ćeš da ih kupuješ sve da budu slične visine ali neke biljke ostanu iste a neke se čak i smanje dok neke rastu ogromne.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chaosad
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 157
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Maj 29, 2020 12:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

za podlogu običnu inertnu bi ti preporučio od sponzora Akvarijum art crna ili neka nijansa braon oko 12-15kg da bi bilo 5-6cm,biljke od Rainforesta i tečna đubriva od njih ujedno micro i macroelemente i kalijum posebno možda.ako hoćeš hranljivu podlogu ispod možda najsigurnije Jbl Aquabasis jer nema amonijak i nitrite.U filter najbolje sunđer na usisnu cev, vatu gore i Sera siporax što više može da stane.Dimenzije nezgodne za svetlo neonke su 60cm možda neki sa KP Kintons te dužine ili Atman lg450

https://www.akvarijumart.com/product-category/oprema-za-akvarijume/dekoracija/podloga/

https://rainforestsrbija.com/index.php?route=product/category&path=59_66

https://rainforestsrbija.com/index.php?route=product/category&path=61
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
chaosad
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 157
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Maj 29, 2020 12:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

sad vidim 300w grejač,ako možeš vrati im to zameni za manji fizički i slabiji od 100w
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Milica_-_




Registrovan: 30 Jan 2017
Poruke: 0
Lokacija: Bor

PorukaPoslao: Pet Maj 29, 2020 12:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislis da je to velika jacina?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
chaosad
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 157
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Maj 29, 2020 12:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

to je za 300l akvarijum dosta,ide oko 1w na 1l
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
m.vlacina
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2017
Poruke: 222
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Maj 29, 2020 1:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sa tim grejačem možeš supu da praviš...

Iskoristio je prodavac priliku da uvali skuplje. Zameni za manji, ako on hoće. 100W puna kapa, osim ako nije ledeno u stanu/kući. Ja grejač ni ne koristim, topao stan, uglavnom je ventilator uključen. Ali u normalnim okolnostima, 1W ide na 1l.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milica_-_




Registrovan: 30 Jan 2017
Poruke: 0
Lokacija: Bor

PorukaPoslao: Pet Maj 29, 2020 2:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

https://m.kupujemprodajem.com/kucni-ljubimci/akvarijumi-oprema-i-biljke/led-rasveta/oglas/95580089#mhs0-1590756380692
Da li bi ovakva neka rasveta bila ok?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Oprema za akvarijum srki.acs Ponuda 1 Uto Avg 08, 2023 4:47 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka fabricki akvarijum ljiki Akvarijumi 2 Uto Avg 01, 2023 7:57 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License