Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pomoć za povratnika Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
mezzano
Akvarista



Registrovan: 28 Nov 2010
Poruke: 178
Lokacija: Leskovac (Pertate)

PorukaPoslao: Čet Jun 11, 2020 12:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pre više od 5-6 godina sam imao akvarijume u kontinuitetu nekih 3-4 godine, a pre toga sam imao još u dva navrata po par godina.
Došao sam na ideju da se malo vratim akvaristivci (koliko mi vreme bude dozvoljavalo).
Iz nekoliko razloga, odlučio sam da kupim fabrički akvarijum. Vrlo verovatno će to biti Juwel Primo 70 ili 60.
U akvarijumu planiram da čuvam, "početničke" ribice (ksifo, plati, moli, barbuse i trihogastere). Naravno, znam da je 60 ili 70 litara dovoljno za mali broj riba, tako da ću se ograničiti na po 2-3 ribice od navedenih vrsta.
Najviše mi je potrebna pomoć oko toga:

1. kakvu podlogu kupiti, i koju količinu;
2. koje biljke i u kom broju kupiti?
3. da li treba, pored opreme koju poseduje Juwel akvarijum, dokupiti još nešto? Prvenstveno mislim na filtraciju.

Sve ovo planiram da kupim u akvarijum centru, pa ako nije zabranjeno, a verujem da nije, potšo su sponzori, možete staviti i link ka proizvodu.

Hvala na pomoći.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Jun 11, 2020 12:33 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

chaosad
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 157
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Jun 11, 2020 1:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ta serija Juwela se ne isplati jer ima jako mali i loš filter i svetlo a dosta košta tako da od njih Rio 125 ili ništa.bolje pravi po narudžbini sa pregradnim filterom i svetlo kakvo hoćeš.Ako baš mora fabrički možeš dosta jeftinije Aquael Leddy Set za 8-9k ili 105l za 15k ali opet filter treba unaprediti kod svih manjih fabričkih.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
m.vlacina
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2017
Poruke: 222
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Jun 11, 2020 2:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Slažem se sa chaosad, ali ako neće mnogo da optereti akvarijum sa ribama, i ako se dobro ubilji, može i taj da služi, ali je generalno nedovoljan.

Cena/kvalitet nije najsrećniji. Bolje možda sve odvojeno uzimati, jer se za manje para dobija više...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
mezzano
Akvarista



Registrovan: 28 Nov 2010
Poruke: 178
Lokacija: Leskovac (Pertate)

PorukaPoslao: Čet Jun 11, 2020 2:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Očekivao sam slične odgovore. Smile
Izabrao sam fabrički, jer nemam vremena da idem kod staklorezca, da pravim haubu, instaliram rasvetu...
Hoću da na ovaj način "obnovim gradivo", pa ako me privuče, onda ću razmišljati o pravljenju drugog (i verovatno) većeg akvarijuma.

Hvala chaosad! Pogledaću Aquael, već u sredu, pošto idem u Niš.

Jesu li Juwel i Aquael od pleksiglasa ili od stakla?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chaosad
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 157
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Jun 11, 2020 2:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

sve je od stakla, mada neznam koje debljine 4mm verovatno ti manji.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
mezzano
Akvarista



Registrovan: 28 Nov 2010
Poruke: 178
Lokacija: Leskovac (Pertate)

PorukaPoslao: Čet Jun 11, 2020 4:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ajmo sad na ono što me više interesuje. Smile
1. Podloga
2. Bilje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dragang
Akvarista



Registrovan: 16 Feb 2020
Poruke: 46
Lokacija: Subotica

PorukaPoslao: Pet Jun 12, 2020 3:57 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za neku kupovnu podlogu ce te neko drugi posavetovati, ako ces kvarcni pesak onda ispod kao podlogu za biljke mozes neki osmokot ili supstrat, ima solidan izbor tamo gde zelis da kupis.
Neka skuplja varijanta je soil, preko njega ti ne treba pesak.
Mozes i obican sterilni supstrat za cvece, to je najjeftinija varijanta, naravno kvarcni pesak preko njega. Ja sam to stavio i za sada sam zadovoljan kako napreduju biljke.

Biljke opet zavisi kako ti zelis da ti izgleda akvarijum, biraj manje zahtevne biljke za pocetak, anubie, criptocorine, valisnerije, ludwigiu, sagitariju... Preporucujem da ih porucis iz jedinog rasadnika u Srbiji, RF, mislim da je zabranjeno reklamiranje, ako ne nadjes poslacu ti link na pp.

Za hard scape opet zavisi sta zelis, od drveta moze cokot od vinove loze ako imas gde da nadjes, ili koren ruze, naravno treba da bude osuseno, ociscnjeno prokuvano i potopljeno vise puta kako ti ne bi obojilo vodu u akvarijumu.
Kamen je bitno da ne bude krecnjak, ako nisi siguran sipaj sirce preko kamena, ako se peni nemoj da ga ubacujes u akvarijum. Takodje bi bilo dobro da kamenje prokuvas u vodi kako bi se ubile sve bakterije na njemu.

Sto se riba tice trihogaster moze biti agresivan prema drugim ribama, ali nemam iskustva sa njim pa to opet neka ti neko drugi kaze. Barbuse ako ces drzati, uzmi minimum 6-8 komada, ili bolje odmah 10-12 pa nek oni dominiraju u akvarijumu. Ako im je jato previse malo moze se desiti da napadaju druge ribe, kada ih je vise to rade samo medjusobno, to je njihova igra. Ja sam u pocetku imao samo 4 i ubili su mi 5-6 drugih ribica, sad ih imam 8 i vise nikog ne diraju.

Manje vise sve ovo je vise puta ispricano na forumu, tako da sve mozes naci, ali slobodno pitaj sve sto te zanima. I ja sam jos uvek pocetnik ali mislim da sam ove osnove pohvatao Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
mezzano
Akvarista



Registrovan: 28 Nov 2010
Poruke: 178
Lokacija: Leskovac (Pertate)

PorukaPoslao: Uto Jun 16, 2020 9:04 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ok. Za biljke ću videti sa RF. Koja količina podloge mi je potrebna za Aquael od 54l?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chaosad
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 157
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Jun 16, 2020 9:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

za 5cm debljine 60x30x5 oko 9l
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Praćenje od početka uz pomoć tropica ... sallediznilend Početak u akvaristici 0 Pon Feb 14, 2022 8:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoć oko novog akvarijuma Zmaj Početak u akvaristici 0 Čet Apr 08, 2021 9:18 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Molim za pomoć Biljana_bilja Početak u akvaristici 9 Ned Nov 15, 2020 3:11 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoć oko redanja materijala - Atman ... obarhar Filteri i pumpe 3 Sre Okt 28, 2020 11:32 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka branem pomoć oko algi branem Akvarijumi 17 Uto Sep 08, 2020 8:38 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License