Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Jos jedan povratnik akvaristici Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
fobos




Registrovan: 11 Jun 2020
Poruke: 0

PorukaPoslao: Čet Jun 11, 2020 2:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dragi forumasi, nakon skoro 10 godina dobio sam mogucnost da se vratim akvaristici. Upao sam u kredit za stan, vise nismo podstanari, sada sam samo duznicki rob, ali ako Bog da nema vise selidbe. Uglavnom nakon skoro 10 godina stvorile su se mogucnosti da vratim akvariijum koji sam imao ranije. Akvarijium je 150 litara, dugacak je 80 centimetara. Imajuc u vidu da se u akvaristici u poslednjih 10 godina otislo mnogo dalje nego kada sam ja napustioi hobi, potrebno mi je nekoliko saveta.

1. Da krenem od onog osnovnog. Trenutno u pregovorima sa zenom sam se izborio za jedan kutak u kuci koji nije toliko sjajan za takav akvarijum. Postoji druga opciija da akvarijum stoji na zastakljenoj terasi. Interesuju me vasa misljenja za tu drugu opciju. Terasa je uredjena, deo je stambenog prostora, ali nema svoje grejanje. Naravno najveca frka je da li bih mogao da obezbedim stabilnu temeraturu vode u tim zimskim mesecima. Da napomenem da tamo akvarijium ne bi bio izlozen drektnoj suncevoj svetlosti. Pitanje je samo vezano za zimu i temperaturu, da li bi grejaci to mogli da izvuku.

2. Druga stvar koja me interesuje a ne zavisi od mesta na kojem ce staviti akvarijum jeste osvetljenje. Dok sam ranije drzao akvarijum imao sam obicno osvetljenje 2 neonke od 16w na armaturi. I uspeo sam da izvucem maksimum iz takvog osvetljenja, jer sam imao nezahtevne biljke koje su uspevale. Sada gledam da stavim neku kvalitetniju rasvetu. Biljke ce mi biti jako vazan deo akvarijuma. Kako sam se malo raspitivao imam trenutno dve opcije koje su mi predlozene. Jedno je neka led konzola sa dva niza onih LED sijalica sa cenom od 5.300. Druga opcija koja mi je predlozena je onaj fabricki komplet ili konzola Odiseja koja je negde oko sedam i po hiljada.

Pitanje je da li postoji neka sirotinjska verzija svega toga, da li moze nesto da se iskombinuje jeftinije a da opet moze da bude dovoljno i za nesto zahtevnije biljke.

3. Poslednja stvar koja me interesuje je poklopac akvarijuma. AKo se postave ove koknzole koje se nakace na zidove akvarijuma odnosno ako osvetljenje ne visi sa poklopca, da li je potreban poklopac. Pitam najvise zbog isparenja vode, da li moze napraviti neku stetu u stanu ili je to podnosljivo.

Unapred sam zahvalan na svakom savetu i preporuci koju dobijem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Jun 11, 2020 2:07 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Stefanbgd
Akvarista



Registrovan: 26 Dec 2015
Poruke: 182
Lokacija: Beograd, Dorcol, Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Jun 11, 2020 3:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav i srecan povratak.
1.za prvo pitanje ja ne bih akvarijum stavljao na terasu ali neka se jave iskusniji, mozda i moze uz dobar grejac.
2.Iz licnog iskustva, jeftina rasveta te najskuplje kosta.. Uzmi odiseju sa dobrim neonkama, stavis na bocne strane ( ja licno ne volim kad visi iznad akvarijuma) i bice ti supe, uz dobru podlogu naravno.
3. ukoliko te mrzi da dolivas dnevno vode sto ispari, mozes da stavis isparivace, i ja sam sad uzo otvoren akvarijum ali bez isparivaca. Meni tako izgleda mnogo lepse..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pet Jun 12, 2020 9:26 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

1. Moze ali racunaj da u zimskom periodu najverovatnije ces ubaciti jos koji grejac. Pitanje samo kolika ce razlika temperature u prostoriji i akvarijuma da bude. Ako bude prevelika tj terasu u debelom minusu a akvarijum na npr 25 ... bice "gusto".
2. Ako planiras zahtevnije biljke i ako ti biljke budu prioritet onda juri za nekom boljom rasvetom. Siromasna rasveta a da mogu nezahtevne pa nekada i malo zahtevnije biljke onda mogu i LED sijalice.
3. Poklopac u principu cuva rasvetu. Vecina stare rasvete a i ove novije tj LED ne podnose isparenja tj vlagu. Da li ce poklopac da bude na akvarijumu ili ces rasvetu zastititi na drugi nacin zavisi od detalja koje sad uklopis. Isparenja i vlaga tj kondezacija u stanu , prostoriji ... pitanje velicine akvarijuma i velicine prostorije, razlike u temperaturi, prozracnost prostorije ...


Poslednji izmenio nikouro dana Pet Jun 12, 2020 9:27 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Početnik u akvaristici Aleksandar193 Početak u akvaristici 22 Ned Apr 30, 2023 4:46 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Povratak akvaristici Uros1999 Početak u akvaristici 0 Čet Jan 26, 2023 3:45 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 112 litara (80x40x35) - prvi put u ak... mekses Akvarijumi 20 Sub Feb 26, 2022 12:06 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Skroz novi u akvaristici BogdanM Upoznavanje 0 Sre Nov 24, 2021 11:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Povratnik, kombinirana filtracija /// belosija Filteri i pumpe 2 Sub Jan 23, 2021 10:27 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License