Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 56x30x30 nema fluo, nema štednih, kako sad? Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Rich999
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 21 Jun 2020
Poruke: 7
Lokacija: Rijeka

PorukaPoslao: Uto Jun 23, 2020 10:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima
Znaci obisao sam 100 trgovina i nigdje nema obicnih neonki niti stednih sijalica. Znaci nema ih na trzistu uopce.

Molio bih vas za pomoc. Volio bih posaditi nekakve biljcice i nemam pojma kakvo svjetlo se moze stavit. Ustvari niti nemam izbora kad postoje samo LED kucne silajice i led neonke za koje citam da nisu ok

Ne ceka mi se neke kineske led rasvjete mjesec dana. Postoji li neko rijesenje. Imam doma 5 komada onih COB ledica od 10w. Bi li to moglo biti ok?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Jun 23, 2020 10:38 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Bombadil
Akvarista



Registrovan: 24 Okt 2017
Poruke: 119
Lokacija: Požarevac

PorukaPoslao: Sre Jun 24, 2020 7:35 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Možeš koristiti te sijalice, a možeš i LED reflektore, što je po meni bolja varijanta. 2x10W bi ti bilo sasvim dovoljno za akvarijum tih dimenzija.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Rich999
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 21 Jun 2020
Poruke: 7
Lokacija: Rijeka

PorukaPoslao: Sre Jun 24, 2020 12:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moze neki link ili slika da znam tocno kakav reflektor trebam trazit. Nekad je to sve bilo puno jednostavnije Sad

Znaci ako bih se ipak odlucio na ove svoje COB 12v 10w dvije bi bile dovoljne za nekakvo srednje zahtjevno bilje bez CO2?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dragang
Akvarista



Registrovan: 16 Feb 2020
Poruke: 46
Lokacija: Subotica

PorukaPoslao: Sre Jun 24, 2020 1:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da, dovoljne su led sijalice ili reflektori, gledaj da bude 6500k i ako moze 1000lm ili vise. Npr sijalice 11w 6500k imaju oko 1080lm ako dobro znam. 2-3 takve sijalice su dovoljne za tvoj akvarijum.

Ja imam cak i slabije malo ali biljke lagano napreduju, srednje zahtevne biljke, bez CO2, podloga supstrat za cvece 5mm, biljke sadjene u kvarcni pesak 4cm.

Ako stavis 3 od 11w bice ok. Ili recimo 2 led reflektora od 15 ili 20w 6500k.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Rich999
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 21 Jun 2020
Poruke: 7
Lokacija: Rijeka

PorukaPoslao: Sre Jun 24, 2020 2:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ajde super ekipa, idem kupit nesto pa kad slozim sve da nabacim koju sliku uradka Smile

Da ne otvaram novu temu bezveze postavit cu tu jedno pitanje u vezi podloge.
Stavio sam namakat zemlju SUBSTRAL TERRA MAGMA, kvalitetna zemlja za cvjece. Namace se dva dana i sad me zanima je li to potrebno namakat 2 tjedna da mi ne dodje do booma algi ili ipak nije bas neki problem ako recimo za dan, dva ubacim to u akvarij.
Imam namjeru tu zemlju nagurat u najlon carape i preko toga sljunam 3-6mm.
Kad sve poslozim i posadim biljcice ide cikliranje oko mjesec dana
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dragang
Akvarista



Registrovan: 16 Feb 2020
Poruke: 46
Lokacija: Subotica

PorukaPoslao: Sre Jun 24, 2020 7:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja nisam nista cekao, natopio supstrat, tanko ga razvukao, stavio mrezicu pa pesak.
Napunio do kraja akvarijum malo sacekao pa ga ispraznio usisavajuci prljavstinu sa povrsine, jos jedno napunio pa ispraznio i onda ga napunio 1/3 posadio biljke pa napunio do kraja.
Nisam imao nikakav bum algi, jedino mi voda bila blago zuta/braon neko vreme ali se to iscistilo redovnim zamenama vode. Mada to je mozda bilo jer su mi se neke biljke otapale/trulile dok se nisu stabilizovale.

Neka se javi jos neko iskusniji sto se ovog tice, ovo je moje iskustvo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bombadil
Akvarista



Registrovan: 24 Okt 2017
Poruke: 119
Lokacija: Požarevac

PorukaPoslao: Čet Jun 25, 2020 7:47 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Još jedna napomena.. sijalice više rasipaju svetlo okolo za razliku od reflektora, gde je svetlo usmereno ka dnu, pa je i prodiranje svetla bolje.

Što se podloge tiče, veliki sam pobornik zemlja za cveće i lepe rezultate sam imao sa takvom podlogom. Veoma je važno napraviti dobar odnos podloge i svetla, pa neće biti problema. pošto nema Co2, trebalo bi da biljna masa u startu bude što veća, pa ćeš izbeći problem sa algama. Naravno, problem sa algama je kada počnu da se razvijaju nekontrolisano, a da se pojave u manjoj meri dok se sistem ne stabilizuje ne možeš da izbegneš.
Mrežicu preko zemlje nisam nikada stavljao jer često menjam raspored, a čitao sam da su ljudi imali problem sa tim da se koren zakači za mrežicu, pa prilikom vađenja biljke podignu i ono što ne žele Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Jun 26, 2020 8:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne znam šta li su ti drugi pisali, mrzi me da citam. Za početak može da posluže ti cob. Led sijalice odsečeš im difuzor bonsekom(tvrda plastika) i eto mini reflektora. Zaštitis posle sa nečim da ne korodiraju.
Može i 5m 5050 led trake. Više ili bolje 5630, 5730 nije na odmet
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Kako sa jednim grijacem grijati dva a... Luka2907 Grejanje i hladjenje 1 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako sa 1 grijacem grijati 2 akvarijuma Luka2907 Grejanje i hladjenje 0 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako se montira solenoid na ovaj mano... sstanko78 Ostala oprema 7 Ned Nov 22, 2020 9:50 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako da znam kad ce ribica da se mresti? Nemanja21 Razmnožavanje 4 Sub Nov 07, 2020 11:12 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako prepoynati dali je skotna Plati? Yaesu Razmnožavanje 5 Ned Avg 02, 2020 4:08 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License