Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Zemunsko more (Juwel Lido 120) Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
mboban
Akvarista



Registrovan: 13 Mar 2016
Poruke: 82
Lokacija: Zemun, Beograd

PorukaPoslao: Čet Jul 09, 2020 2:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nije bio bum koraline kako sam prethodno naveo, već cijano.
Nabavio sam RO/DI aparat, promenio rasvetu, sad je led, usisao svu staru podlogu, i umesto nje stavio kesu od 5 kg novog peska, promenio 10% vode.

Sada ovako izgleda:

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Jul 09, 2020 2:02 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Ned Jul 12, 2020 8:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lep akvarijum, dosta kamena, bice lepsi kad pocnu korali da rastu ....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mixerlo
Akvarista



Registrovan: 13 Jan 2020
Poruke: 30

PorukaPoslao: Uto Jul 14, 2020 2:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Samo gledaj i uživaj Very Happy Biće ovo super, ne moraš mnogo da se brineš jer si uzeo formiran akvarijum. Jedino mislim da će tom tangu biti mali prostor kao što je neko već i pomenuo.

Koje svetlo si stavio?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
mboban
Akvarista



Registrovan: 13 Mar 2016
Poruke: 82
Lokacija: Zemun, Beograd

PorukaPoslao: Pon Jul 20, 2020 11:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Naravno da uživam. Wink

Rasveta je AquaIllumination AI Prime 16 HD Reef trebalo bi da je dovoljna za ovaj akvarijum.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mixerlo
Akvarista



Registrovan: 13 Jan 2020
Poruke: 30

PorukaPoslao: Uto Jul 21, 2020 2:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne da je dovoljna, nego sa tim možeš da držiš šta hoćeš Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
mboban
Akvarista



Registrovan: 13 Mar 2016
Poruke: 82
Lokacija: Zemun, Beograd

PorukaPoslao: Ned Avg 02, 2020 12:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Na moju žalost situacija u akvarijumu nije sjajna, ribe su dobro, čak i korali koje sam doneo sa akvarijumom su po mojoj oceni dobro (jedino xenia se povukla i skoro nestala), ali ono što sam uneo nije dobro prošlo. Zoe koje sam nabavio sa dva različita mesta Filefish je odmah napao i u roku od 2 dana zoa više nije bilo, ostalo je na jednom mestu dve tri najveće, a doneo sam desetak raznih fragova.
Eufilija koju sam pre nedelju dana doneo se zatvorila i ne otvara se uopšte.
Parametri bar ono što sam merio su:
- temperatura 25 - 27 (uglavnom 25, 25.5),
- NO3 10+,
- KH je u ozbiljnom padu 6,4 možda i manje (6,1),
- salinitet je ako su mi instrumenti dobro kalibrisani
(radio kalibraciju na 35 ppt, sa tečnošću za
kalibraciju).

Image

Ono što mi sledi danas je zamena vode i redovno čišćenje (na nedelju dana). Zbog niskog kH, zameniću oko 30% vode (30l).
RO voda koju koristim NO3=0, kH=0
So sam mešao Red Sea (plava) NO3=0, kH=8
Sada prelazim na Red Sea Coral (crna), još nisam proveravao parametre, danas proveravam kad zamešam.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
mboban
Akvarista



Registrovan: 13 Mar 2016
Poruke: 82
Lokacija: Zemun, Beograd

PorukaPoslao: Ned Avg 02, 2020 12:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zaboravih da stavim vrednost saliniteta 1.026.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mixerlo
Akvarista



Registrovan: 13 Jan 2020
Poruke: 30

PorukaPoslao: Pon Avg 03, 2020 1:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Možeš da probaš sa KH bufferom da dižeš KH bez tako preteranih zamena vode, ili u domaćoj radinosti da napraviš sodu karbonu (ispečeš sodu bikarbonu u rerni da napraviš prah)
Koji je to salinometar, glasina je da su notorni lažovi što se tiče toga. Ako si u Bgd mogu da svratim nekad sa krštenim refraktometrom pa da proverimo, možda ti je samo salinitet otišao do djavola, još pogotovo što si mešao različite soli.
Ja sam do sad koristio Aquaforest reef salt i (da kucnem u drvo) nikakvih problema što se toga tiče.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pon Avg 03, 2020 1:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za početak usisaj pesak i nemoj da uzimaš jaču so zbog KH. Te jače soli su za akvarijume sa solidnom količinom korala. Velike su šanse da ti buknu alge.

U jednom momentu sam naišao na sličan problem. Zamena vode nije pomogla. Uzeo sam Seachem Reef Builder i nisam se pokajo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
mboban
Akvarista



Registrovan: 13 Mar 2016
Poruke: 82
Lokacija: Zemun, Beograd

PorukaPoslao: Uto Avg 04, 2020 2:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Stigla su mi dva refraktometra sa ebay-a

1. 0-100% Salinity Refractometer Aquarium ATC Refractometer 1.000-1.070SG
Image

2. Beer Wort Wine Brix Refractometer ATC SG 1.000-1.130 and Brix 0-32%
Image

Prvo sam ih štelovao mojom RO/DI vodom tako da skala pokazuje 1.000, a poslednji put išao kod Petra (Zemun) koji mi je kalibrisao oba refraktometra (35 ppt). Trebalo bi da su sada precizni.

@Mixerlo u Zemunu sam tačnije naselje Galenika, ako te put navede slobodno svrati, dogovaramose na PP.

@Peku hvala na savetima, sad sam već po Petrovim instrukcijama krenuo, zamenio 30% vode očistio delimično podlogu i stakla, pa da vidim kako će ići dalje, ako ovo ne bude dalo rezultate sledi usisavanje peska i verovatno korišćenje nekih dodatnih preparata...

Zanima me samo šta je moglo toliko da obori kH i pored redovnih (nedeljnih) zamena vode (10%)?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Avg 05, 2020 4:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dok ne testiraš kalcijum i magnezijum nećeš znati sa sigurnošću šta je.
Sasvim ok test da se pročita u slobodno vreme:
A Simplified Guide to the Relationship BetweenCalcium, Alkalinity, Magnesium and pH
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pet Avg 07, 2020 12:58 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kada sam pocinjao sa reef akvaristikom,tragajuci po internetu u moru dezinformacija reefkeeping magazin mi je bio biblija.

http://reefkeeping.com/issues/2004-05/rhf/

I dan danas se drzim ovih parametara i sav moj rad dosadasnji je zasnovan na njima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
mboban
Akvarista



Registrovan: 13 Mar 2016
Poruke: 82
Lokacija: Zemun, Beograd

PorukaPoslao: Pet Avg 07, 2020 10:40 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na savetima i linkovima iskusnim liscima (Peku i Laki). Wink

Danas imam vremena i idem da uzmem testove za kalcijum i magnezijum, pa da izmerim vrednosti. A u nedelju sledeća zamena vode, pa ću svako veče vršiti merenja i na osnovu toga pokušati da izvučem neke zaključke.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
mboban
Akvarista



Registrovan: 13 Mar 2016
Poruke: 82
Lokacija: Zemun, Beograd

PorukaPoslao: Ned Avg 16, 2020 5:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Stanje u akvarijumu bez promene, rezultati merenja, skoro identični za nedelju dana...

Merenja su pre zamene vode!

9.8.2020. - salinitet 1026; kh 7,0; no3 između 10 i 25 (po boji); ca 470; mg 1470.
16.8.2020. - salinitet 1026; kh 6,7; no3 između 10 (ovoga puta bliže 10); ca 470; mg 1470 (možda i preko).

Prošlog vikenda (nedelja), zamenjeno 15% vode (stavljeno 550g soli Red Sea Coral Pro Salt, manja doza 37,1g/l, znači stavljeno čak i manje od preporučene doze).
Delimično usisan pesak, opran, pa vraćen.
Ubačene probio bakterije, dve ampule, svetlija i tamnija tečnost.
Cijano se i dalje pojavljuje, uglavnom po pesku.

Nisam ništa od drugih dodataka dodavao.

Pošto nema promena, čak je kh niži nego pre nedelju dana, mislim da kupim nešto od dodataka, Seachem Reef Builder (Peku je pisao o ovome) ili Buffer i da krenem sa minimalnim dodavanjem.

Da li mogu nešto pametnije da uradim?

@Peku - čitao sam članak sa linka, ako mi vreuješ ništa nisam razumeo, hemija mi nije jača strana, ali uporan sam, bar za sada... Wink

Imate li ne
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Ned Avg 16, 2020 7:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ma kakvi, ispeci sodu bikarbonu i to dodaji. To je jako mali pad KH. Bolje te pare ulozi u neki hangon filter i u njega stavi aktivni ugalj. Samo koristi malo bolji aktivni ugalj, PRC i druge sumljive izbegavaj jer se pokazalo da posle duze upotrebe tih "losih" ribe pocnu da gube tkivo oko glave i lateralne linije.

Cijano usisavaj na dnevnom nivou.
Nije da ti preporucujem, mozes da dodajes hidrogen oko 1ml na 40l vode(ne zapremine) svakoga dana. On na kratko naglo podize redoks potencijal vode(ORP) pa ako nisi pazljiv mozes da kazes dovidjenja reef; ubijes vecinu beskicmenjaka, algi i bakterija sto ce dovesti do kraha sistema.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Ponovni početak nakon dugog niza godi... dragoljub Početak u akvaristici 0 Pet Jan 20, 2023 1:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvarijum Juwel Rio 180 ASX Ponuda 1 Sre Jan 11, 2023 9:54 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pumpa za akvarij Juwel stipest Filteri i pumpe 2 Pon Nov 07, 2022 10:08 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Moj početak (Juwel 125, Tanganjika šk... dejanVuk Početak u akvaristici 10 Sre Okt 12, 2022 2:12 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Juwel Rio 125 - dodavanje osvetljenja Rooster Uradi Sam (DIY) 0 Ned Jun 26, 2022 2:12 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License