Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Totalna katastrofa u akvarijumu Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Čet Jul 09, 2020 10:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav, ako si listao forum onda znaš da ja ne čitam šta su drugi pisalim pa se unapred izvinjavam ako ponavljam.
Mislim da ti ne treba hranljiva podloga za AF Lava Soil. To je obogaćena podloga. Na pakovanju bi trebalo da piše upozorenje: prvih 6 meseci lagano dodavati druge prihrane.
Ako ćeš nešto da mešaš sa njom onda možda probaš neku podlogu sa visokim kapacitetom katjonske razmene(cec substrate). Nagađam, nisam 100% siguran.
Koliko ti je veliki akvarijum koje su mu dimenzije i šta je svetlo, može slika?
Drugarski savet je da sve radiš postepeno i polako. Na brzinu i odjednom može da uspe, koštaće te više a dok sistem dovedeš u red proćiće isto vreme kao da si sve radio lagano. Niko ti ne garantuje da će sistem biti stabilan kada sve sklopiš na brzinu dok će ti većina ljudi reći samo lagano i nemaš da brineš.
Akvarijum miriše navikavaj se, doduše ne kao za vreme cikliranja
Pamti mirise, kada se sistem ustali ako zamiriše kao sada znači da imaš mrtvu ribu ili neki veći problem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Jul 09, 2020 10:52 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

nenad.dragisic
Akvarista



Registrovan: 08 Jul 2020
Poruke: 12

PorukaPoslao: Pet Jul 10, 2020 12:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@nebojsar zar bilje ne vrši bolje fotosintezu sa adekvatnim svetlom i CO2 (konzumira veću količiniu mikro i makro elemenata)? Na uputstvu ne piše ništa za menjanje vode, na žalost.

Da li mi možeš reći šta znači češća promena vode (koliki procenat aq i koliko puta nedeljno)?

Inicijalno kombinacija česmuše koja stoji 24h i kupovne(nemam toliko balona). Tokom menjanja dela vode, dodavao sam vodu sa česme, naravno, da stoji u balonu min 24h.

Koristio sam PH tester što sam dobio od rainforest-a kao poklon uz bilje, ne znam koliko je merodavan (ne reklamiram nikoga, samo pokušavam da dam što čistiju sliku o nemilom nastalom stanju).

Moram pogledati po forumu kako da spustim PH, ako je test merodavan, jer je to onda ozbiljan problem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nenad.dragisic
Akvarista



Registrovan: 08 Jul 2020
Poruke: 12

PorukaPoslao: Pet Jul 10, 2020 12:36 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Peku, akvarijum je mali, 45 litara komplet, 30l efektivno vode (kad se oduzme filter, 3d pozadina i panj). Toliko je mali jer nemam mesta u 37 kvadrata stana sa terasom za veće (rado bih uzeo 200l akvarijum, ne bih razmišljao). Ja sam se na početku pogrešno izrazio, imam samo taj lava soil celom debljinom. Od prihrana nisam ništa dodavao, samo sam puštao co2. Svetlo je bilo slabo, sad sam dobio novo LED svetlo dupla traka beli LED sa dodatim plavim i ljubičastim ledovkama, 46 cm. Trebalo bi da je to osvetljenje dovoljno za ovu situaciju.

Akvarijum miriše, to znam i volim miris zdravog akvarijuma (možda sam malo nastran, ali tako je). Sad me je uhvatila manija, pa malo, malo mirišem isti taj koji sam ponovo formirao (nakon 1.9 nedelja, da te uputim pošto ne čitaš nazad). Jedva čekam taj miris zemlje (iako nije pravi miris zemlje, ali je miris zdravog akvarijuma). Smile

Mogu postaviti sliku novoformiranog akvarijuma, stavio sam od bilja šta je preživelo(par kripti i parvula za sad), neću dodavati nove dok se malo situacija ne stabilizuje (osim ako neko ima da udeli limun ili hrast, plaćam ako treba, NS lokacija). Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nebojsar
Akvarista



Registrovan: 10 Dec 2013
Poruke: 82

PorukaPoslao: Pet Jul 10, 2020 7:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nenad.dragisic ::
@nebojsar zar bilje ne vrši bolje fotosintezu sa adekvatnim svetlom i CO2 (konzumira veću količiniu mikro i makro elemenata)? Na uputstvu ne piše ništa za menjanje vode, na žalost.

Da li mi možeš reći šta znači češća promena vode (koliki procenat aq i koliko puta nedeljno)?


Da bilje ima upravo tu svrhu ali kolicina hranljivih materija je ocigledno bila suvise velika a uz to je doslo i do dodatnih hemijskih procesa koji su postali toksicni po bilje.

Oko 20-30 posto svaka 3 dana tokom prve dve nedelje nakon toga 10-20 posto nedeljno.

Sto se svetla tice sad imas ozbiljan zadatak da podesis foto period jer kada se akvarijum inicijalno isciklira imaces i pojavu algi. Moje iskustvo sa soilom i dobrom rasvetom je da krecu vrlo brzo da bujaju pa to treba pratiti.

nenad.dragisic ::
Inicijalno kombinacija česmuše koja stoji 24h i kupovne(nemam toliko balona). Tokom menjanja dela vode, dodavao sam vodu sa česme, naravno, da stoji u balonu min 24h.

Koristio sam PH tester što sam dobio od rainforest-a kao poklon uz bilje, ne znam koliko je merodavan (ne reklamiram nikoga, samo pokušavam da dam što čistiju sliku o nemilom nastalom stanju).

Moram pogledati po forumu kako da spustim PH, ako je test merodavan, jer je to onda ozbiljan problem.


Pitao sam koje kupovne jer neke kupovne vode su bazne i imaju ph u tom opsegu. Ja mislim ipak da je ph posledica hemijskih reakcija i nedostatka nitrifikacionih bakterija. Menjaj vodu i na nedeljnom nivou prati tvrdocu i ph. Co2 nemoj da uvodis neko vreme, bar prvih 6-8 nedelja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Pet Jul 10, 2020 9:32 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zašto ne bi uvodio CO2 zbog soila? Kakve veze imaju CO2 i soil? CO2 treba što pre, idealno u startu postaviti. Soil ima mikro i makro ali CO2 u sebi nema niti može da ga ima. Bez CO2 sa soilom možeš da očekuješ bum algi. CO2 i je ključan za fotosintezu i rast biljaka i slobodno kreni odmah, 6-8 nedelja bez CO2 je poziv za alge sem ako nemaš brdo brzo rastućih biljaka.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mladen68
Akvarista



Registrovan: 12 Jan 2020
Poruke: 30
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Jul 10, 2020 12:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

poz o5,ja dok sam imao taj problem jos nisam imao co2,samo sam menjao svaka 3 dana po 30-40% vodu,algi nisam imao do pre mesec dana i tada su se pojavile posle prelezanog ich-a radi povisenja temp na 30stepeni, ibiljke su nakon nekog vremena se privikle na soil i sve ostalo je samo pitanje strpljenja ivremena koje je potrebno za normalizaciju akvarijuma
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Malina
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2019
Poruke: 117
Lokacija: Pozarevac

PorukaPoslao: Pet Jul 10, 2020 12:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mora da znas sta hoces ovako cemo da te turiramo da komentarima bacaces pare.Jedno je sistem sa co2 drugo je bez co2.Velike su razlike u svakom segmentu.Odluci se pa da i mi znamo sta treba da ti kazemo.Moze preko soila pesak ker je za ppcetnike mnogo lakse za sadnju i pelcovanje,naravno da ne mora pesak.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nenad.dragisic
Akvarista



Registrovan: 08 Jul 2020
Poruke: 12

PorukaPoslao: Pet Jul 10, 2020 3:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja bih išao sa CO2 sistemom. Sad ne znam da li da sačekam ili odmah da krenem, malo sam žbunjen? Smile

Sa ovim soil-om nisam imao problem sa sadnjom, kupio sam dugačku pincetu, olakšala mi je život desetostruko. Pogledao par klipova po netu i probao kako su objašnjavali i ide bez problema.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nenad.dragisic
Akvarista



Registrovan: 08 Jul 2020
Poruke: 12

PorukaPoslao: Pet Jul 10, 2020 3:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@nebojsar trenutno je pola jazak, pola odstojala česmuša. Zaboravih da odgovorim čoveku.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nebojsar
Akvarista



Registrovan: 10 Dec 2013
Poruke: 82

PorukaPoslao: Pet Jul 10, 2020 7:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jazak je ph 7, sto je u rangu optimalnog. Onda je verovatno od hemijskih procesa od soila (formiranje amonijaka). Resices to zamenom vode bez brige. Ja sam kod sebe izbegavao dodavanje co2 od starta zato sam te tako posavetovao a mozda je bila greska. Kolega Ivanro ima pravo jer ce CO2 svakako pomoci oko algi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Dve rasvete na jednom akvarijumu? Maridza Rasveta 1 Čet Jul 20, 2023 8:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rasveta u akvarijumu 80*50*45 Valerija Rasveta 5 Ned Sep 12, 2021 4:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Letnje vreme, 30 stepeni u akvarijumu... Nikollo Ribe 2 Čet Jun 24, 2021 9:30 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Cijanobakterija u novom akvarijumu StefanPN Alge 0 Čet Mar 25, 2021 7:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Druga vrsta puza u akvarijumu. IvanBo Ostali Stanovnici 12 Uto Nov 17, 2020 1:46 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License