Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pocetnik 50l Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
dragang
Akvarista



Registrovan: 16 Feb 2020
Poruke: 46
Lokacija: Subotica

PorukaPoslao: Čet Maj 07, 2020 11:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav, došlo je vreme da i ja prestavim akvarijum.

Kao mali sam imao akvarijum bez filtera i grejaca i sad sam odlučio da ga ponovo formiram, ali da to bude malo uglednije nego pre nekih 20-25 godina, iako tada nisam u suštini ništa ja radio sa akvarijumom, osim što sam ga gledao.
Akvarijum je malo izgreban, morao sam očistiti i popraviti silikonom spojeve jer akvarijum poslednjih 20 godina služi kao kutija za višak stvari. Već duže želim da ga formiram, malo sam kasno naleteo na ovaj forum pa sam napravio dosta grešaka ali sad već polako sve ide u dobrom pravcu.

Akvarijum je 70x24x30 cm, 50l, odnosno oko 45l vode.
Filter unutrašnji Sobo 800l/h.
Grejač Atman 100W.
Svetlo DIY 2x 7w LED 6500k 680 lumena.
Hranljiva podloga sterilni supstrat za biljke/rasad.
Dekorativna podloga kvarcni pesak sivi, malo krupniji, i preko njega beli oko 1mm granulacije.
Odžavanje jednom nedeljno zamena oko 25% vode, filter malo properem u akvarijumskoj vodi.
Ishrana braon proteinska i biljna lisnata.

Biljke: ludwigia repens, monoselenium tenerum, myriophyllum brasiliensis, nomaphila stricta compact, anubia, valisnerija, pistia , sagittaria i neka slicna sagitariji ali sa jačim i tamnijim listovima, i malo veca od sagitarije.

Ribe 8 barbusa tetrazona (4 "obična", 2 crvena i 2 zelena), 8 neonki, 2 ancitrusa, 5 koridoraca, 3 guppy (muzjak i 2 zenke) 1 plati muzjak i od danas jedan nerite puz.

U ova 3 meseca od kad je formiran akvarijum sam napravio dosta pocetničkih grešaka, što je na žalost dovelo do nekih žrtava, pa je tako sad mužjak plati sam i malo je šarenilo u akvarijumu što se tiče riba.

Na početku nisam imao hranljivu podlogu, akvarijum je bilo slabo ubiljen što je došlo do izražaja kad sam ubacio prva 4 barbusa, pa su stradale neke ribice.
Na kraju sam rasformirao akvarijum, ubacio supstrat, kupio gomilu biljaka i povećao jato barbusa na 8, uzeo bih još ali mislim da je i ovako guzva, sad stalno merkam prostor u kući gde bih mogao da ubacim još jedan akvarijum.
Sad je stanje među ribama mnogo bolje, barbusi se međusobno jure pa ne diraju druge ribe, čak je i plati za kojeg sam mislio da je sledeća žrtva prestao da se skriva i sad slobodno pliva među barbusima.

Biljke napreduju lepo, ludwigia i myriophyllum brzo rastu, već posle nedelju dana sam morao da ih trimujem jer su počele da izlaze iz akvarijuma, pistia se širi, jedino nomaphila ima malo bleđu boju listova, ali izbacuje nove listove, pretpostavljam da je do svetla.

Pošto nisam mogao da redovno cikliram akvarijum nakon novog formiranja i dodavanja supstrata, jer sam morao da vratim ribe, sačuvao sam vodu i filter u toj istoj vodi pa je cikliranje trajao svega 24h. Brzo nakon toga je voda pozetela, mislio sam da je do gvožđa u vodi jer nemam gradski vodovod, ali imam neke svoje filtere koji relativno dobro odrađuju posao ali nije to 100% prečišćeno, ali sad mislim da je požutela zbog supstrata, jer se češćim izmenama voda izbistrila.
Filter sam malo izmenio, baš zbog žute vode, izbacio sam deo sunđera a ubacio perlon vatu. Danas sam ubacio i aktivni ugalj tako da je sad vata-ugalj-sundjer redosled. Ugalj ću izbaciti za nekoliko dana kad se skroz pročisti voda, već za nekoliko sati se vidi razlika.

Sve komentare i kritike prihvatam, uostalom zato i predstavljam akvarijum. Svestan sam da imam previše rasličitih riba i da su gupike i plati višak, mozda i neonka, ali trenutno nemam uslova da ih izdvojim, a i trenutno sve ribe su u dobrom stanju, hranim ih 2 puta na dan, u početku sam jednom ali barbusi postaju nervozni kad su gladni Very Happy

Raspisao sam se i previše, vreme je za par slika:

Ovako je izgledalo na početku.
Image

Malo kasnije:
Image

Nakon reformiranja:
Image

Požutela voda, stigli novi barbusi i ubačeni stari:
Image

Danas:
Image


Sledi izrada poklopca/haube uz dodavanje još jedne, jače sijalice.

Toliko za sad, izvinjavam se na dugom tekstu, pokušao sam da obuhvatim sve od starta do danas Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Maj 07, 2020 11:14 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Sub Maj 09, 2020 10:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa fino izgleda, pohvatao si fore:) Sad samo rasadjuj i salji slike Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dragang
Akvarista



Registrovan: 16 Feb 2020
Poruke: 46
Lokacija: Subotica

PorukaPoslao: Pon Maj 11, 2020 10:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala, još ima mnogo tog što treba da pohvatam ali mi se za sad sviđa kako ide.

Na crvenim barbusima su se pojavile neke crne tačka, pisao sam već u podforumu "bolest" ali nisam dobio mnogo odgovora, evo slika i ovde.
Oba crvena barbusa su dobili te crne tačke na identičnim mestima na telu, i to sa obe strane, pa se nadam da je pigmentacija a ne neki parazit. I nije ništa ispupčeno i slično, samo crna tačka i oko nje malo svetlija nijansa crvene.

Image

Image

Image


Par slika nekih stanovnika, teško ih je uslikati, brže su od mog telefona Smile

Image

Image

Image

Slike biljaka će biti kad se bude videla promena malo više, jedino sam opet ludwigiu skraćivao, i morao sam stare listove valisnerije da izbacim, počeli su da propadaju, verovatno zbog presađivanja jer vidim da rastu mladi listovi i novi pelceri.

Da li neko ima ideju šta da radim sa ovom kuglom, 5l je i ubacio sam višak biljaka u nju. Znam da je malo za ribe, možda borac ali ne bih da ga mučim u tako maloj kugli.
Da li bi nekoliko kozica moglo tu da živi? Nema ni grejač ni filter, svetlo ima neko malo led a staviću jače zbog biljaka. Temperatura u prostoriji je stabilna na 23, max 24 stepena a mogu i svaki dan da zamenim deo vode.

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Uto Maj 12, 2020 11:18 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Crne tacke na barbusima su jednostavno njihova koloracija. Mozes da izguglas slike na netu pa sam da pogledas.

Kuglu mozes kao sto si i poceo da koristis za neke biljcice i mozda kao prihvatiliste za mladj ili kozice. Uz redovnu izmenu vode filter ti nece ni trebati jedino vodi racuna da bude u toplom da temp bas ne padne mnogo ispod 20 stepeni....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dragang
Akvarista



Registrovan: 16 Feb 2020
Poruke: 46
Lokacija: Subotica

PorukaPoslao: Uto Maj 12, 2020 12:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Guglao sam, samo sam se uplašio kad su se odjednom pojavile tačke, i to u istom danu na oba crvena barbusa, svega 3 dana nakon što sam ubacio puža.

Imam par gupika pa razmišljam da kugla bude mrestilište, jer sumnjam da će mlađ preživeti barbuse, ali videću još, ne bih da stresiram ribe prebacivanjem iz jednog u drugi akvarijum. Kasnije će definitivno tu doći nekoliko kozica.

Par slika:

Vredni koridorci
Image

Dok jedni rade neki odmaraju Smile
Image

Image

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Sre Maj 13, 2020 8:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vidim da uživaš, a to je apravo i najvažnije. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dragang
Akvarista



Registrovan: 16 Feb 2020
Poruke: 46
Lokacija: Subotica

PorukaPoslao: Pon Maj 25, 2020 2:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uživam, babusi su jako interesantni i drago mi je što sam preuredio akvarijum da njima a i ostalim stanovnicima odgovara sve, u poslednjih mesec dana, dakle od tog poslednjeg formiranja nema uginuća i sve je u redu sa ribama.

Sve biljke napreduju lagano, pistia se nenormalno širi, od 15 pelcera se proširilo na nekih 70-80, pa sam veći deo morao izbaciti jer blokira svetlo, sad gledam šta ću sa njom, verovatno ću na kraju nekom pokloniti.
Jedino myriophyllum brasiliensis stagnira, deo je propao ali je deo ostao i sad raste.

Napravio sam haubu, malo pojačao osvetljenje, nije idealno ali služi svrsi za sad, lepo pokriva ivicu akvarijuma pa se ne vide tragovi kamenca Very Happy

Image

Image

Image

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sputnik8
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2018
Poruke: 185
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Maj 25, 2020 6:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pistia je dobra i korisna biljka ali je treba držati pod kontrolom, zbog svetlosti, fotosinteze, hranjenja riba i drugih faktora.
Nepisano je pravilo, ako nešto besprekorno funkcioniše (kod tebe pistia), znaj da u perspektivi nešto mora da strada,
onda treba hemija i svašta nešto. Inače jako lep akvarijum .Uživaj !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
dragang
Akvarista



Registrovan: 16 Feb 2020
Poruke: 46
Lokacija: Subotica

PorukaPoslao: Pon Maj 25, 2020 10:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da, zato sam i izvadio veći deo, prekrila je 3/4 površine akvarijuma.
Znam da ne mogu sve biljke da uspeju, ali ipak pokušavam da ih održim koliko mogu, za sad sam zadovoljan kako sve napreduje.

Gledam da izbegnem hemiju dokle god mogu, isto tako i co2. Ne smeta mi da sve sporo napreduje dok god je održivo.

Hvala, nisam imao prostora a ni materijala za neki hard scape pa je kompletan izgled baziran na biljkama, mada je i to nabacano više kako bi ribe mogle da se sakriju od barbusa, neki plan je postojao ali videću kako će se biljke razvijati.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dragang
Akvarista



Registrovan: 16 Feb 2020
Poruke: 46
Lokacija: Subotica

PorukaPoslao: Sub Maj 30, 2020 6:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da li je ovo fotosinteza na delu ili nešto drugo? Valisnerija ispušta sitne mehuriće iz oštećenog lista.

Link


Velela družina:

Link
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dragang
Akvarista



Registrovan: 16 Feb 2020
Poruke: 46
Lokacija: Subotica

PorukaPoslao: Pon Jul 13, 2020 2:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Posle više od mesec dana mali update.

Biljke se raširile, nisam ni primetio dok nisam uporedio slike, danas će biti zamena vode i čišćenje pa ću i deo biljaka izbaciti/ošišati, ponestaje barbusima mesta za plivanje.

Barbusi su porasli poprilično, neonke takođe. I dalje nema nekih problema među ribama, slažu sve sve zajedno, mada od silnih biljaka neonke vidim na okupu samo nakon paljenja svetla dok ne dobiju hranu, kasnije se povuku u biljke.

Pojavile su se alge, ima malo crne čupave i malo zelene alge na nekim listovima, za sad ništa ozbiljno, s vremena na vreme samo izbacim po neki list koji alge zauzmu.


Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Pon Jul 13, 2020 4:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Gde si nabavljao biljke? Tj da li su sve iz prodavnica ili se nesto uzimao od kolega akvarista?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
NARCOS
Akvarista



Registrovan: 26 Avg 2019
Poruke: 47
Lokacija: Istocno Sarajevo

PorukaPoslao: Pon Jul 13, 2020 4:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sve je ovo lijepo ali po mom misljenju sve si sabio nekako u sredinu a sa strana prazno...dosta bolje bi bilo da imas prolaz kroz sredinu, svako ima svoj ukus ali uvijek postoji ali... Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dragang
Akvarista



Registrovan: 16 Feb 2020
Poruke: 46
Lokacija: Subotica

PorukaPoslao: Pon Jul 13, 2020 5:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sve biljke su iz radnje, većima iz RF.

Kada sam posadio biljke sa strane su posađene biljke koje su trebale biti dominantnije, međutim ludvigia je zastala a myriophyllum potpuno propala, dok je nomaphilla porasla i raširila se više nego što sam očekivao, takođe monoselenium, koji je osim u širinu porastao i u visinu.

Prvobitni cilj je bio da ribe imaju što veći prostor za plivanje međutim ispostavilo se da sam napravio džunglu.

Svakako cenim mišljenje Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Uros Kg
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2017
Poruke: 237
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Pon Jul 13, 2020 8:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lep ti je baš akvarijum, jedino što bi ja promenio je to, što bi ubacio neki masivniji panj koji bi se video, ovaj tvoj kao da nije tu, biljke su ga pojele....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pocetnik i neplanirana ljubav Boxer89 Upoznavanje 0 Pon Dec 19, 2022 6:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetnik - akvarijum sa biljkama Gardijan Početak u akvaristici 0 Pon Avg 15, 2022 1:52 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetnik 60L jeepwj Početak u akvaristici 27 Ned Mar 06, 2022 7:22 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc u uredjenju akvarijuma , pocetnik BogdanM Početak u akvaristici 3 Čet Nov 25, 2021 12:23 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Plazma 120 70 17 pocetnik Vulebeograd Početak u akvaristici 49 Ned Sep 19, 2021 10:48 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License