Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pocetnik 50l Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
dragang
Akvarista



Registrovan: 16 Feb 2020
Poruke: 46
Lokacija: Subotica

PorukaPoslao: Uto Jul 14, 2020 1:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala, slažem se, samo nikako da odem u vinograd da nađem neki adekvatan panj.

Juče sam malo čistio i sad se i ribe mogu naći Very Happy

Takođe sam ubacio pumpu za vazduh kad je već imam ali ne sviđa mi se, previše je bučna.

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Jul 14, 2020 1:11 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Pet Jul 17, 2020 8:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Obično imam običaj da pomažem ljudima na početku bavljenja akvaristikom. Ja ću ti pokloniti panj za tvoj akvarijum. Javi mi se u inbox da se dogovorimo oko svega.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dragang
Akvarista



Registrovan: 16 Feb 2020
Poruke: 46
Lokacija: Subotica

PorukaPoslao: Uto Feb 01, 2022 8:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav akvaristi, dugo me nije bilo ali evo da vratim temu iz mrtvih.
Akvarijum je i dalje aktivan, stanje se dosta promenilo, povremeno je bio i zapušten ali sad ga polako vraćam u život.

Ubačen je jedan panj od vinove loze, imao sam povremeno džunglu a zatim napad zelene i crne alge tako da skoro ništa nije preživelo.
Sad se polako stabilizuje sve, biljke koje su preživele se polako šire.

Filter sam zamenio, zbog loše filtracije (bar pretpostavljam) sam izgubio nekoliko riba, sad sam namestio Atman HF-400, umesto njegovih fabričkih uložaka sam stavio plavi bio sunđer, sa krupnijim šupljinama, i Sera Siporax Mini, plus malo perlon vate da pokupi ono najprljavije pre sunđera.
Na usisnu cev sam stavio isti sunđer, malo se ne uklapa u pejzaž ali ću ga sakriti vremenom.
Razlika je velika, iako je voda bila prilično bistra i ranije, bukvalno posle jednog dana se videlo koliko je novi filter bolji.

Zamenio sam i svetlo, umesto običnih led sijalica stavio sam Sobo AL600P 20W. Svetli odlično ali mi se čini da je prejako, ribe se veći deo dana skrivaju od svetla.
Poručio sam neke biljke iz RF koje bi trebalo sutra da stignu, da mi ribe ne oslepe.

Slika trenutnog stanja, koje će biti već sutra izmenjeno:
Image


Pošto je svetlo prejako, hteo bih da ubacim neki dimer da to regulušem, a kad već to radim, bilo bi dobro da može da se simulira izlazak/zalazak sunca, tačnije da se postepeno pojačava svetlo bar nekih 1h jer se ovako ribe šokiraju svaki put kad se upali svetlo.
Našao sam ovo: https://www.aliexpress.com/item/4000905567059.html
Ako sam dobro shvatio ovaj dimer može da uradi to što želim, a da li postoji nešto slično kod nas, a da je pristupačno? Ne bih da čekam nekoliko meseci da mi stigne.
Trenutno koristim samo klasičan analogni tajmer.

Toliko za sad, sutra stiže novo bilje pa ako sve lepo bude išlo biće i neki update tu na forumu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Čet Feb 03, 2022 1:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ukratko jedan zivotni put akvarijuma. Kada je sveze formiran podloga je bogata nutrientima i u njemu nema algi, ako zasadis dosta biljaka one ce lepo da rastu ali i da trose nutriente iz podloge. Kako se nutrienti trose dolazi do disbalansa i alge pocinju da se pojavljuju, sto same od sebe sto unete sa biljkama. U tom trenutku treba da prepoznas sta manjka u akvarijumu i da to nadoknadis a ujedno da malo oduzmes gas razvoju algi.
Alge mozes da suzbijes na vise nacina...
Mozes da ispostis vodu da u njoj nema nicega pa ce alge da gladuju i odumru ali sa njima ni biljke nece da se proslave. Da smanjis svetlo i skratis fotoperiod sto ce biljkama manje da smeta nego algama i ujedno postoje biljke koje vole mracniju sredinu. Mozes da koristis razne algicide kao pomocno sredstvo ali samo u kombinaciji sa uvecanjem biljne mase koja ce da preuzme primat od algi u suprotnom efekti algicida su mali i kratkorocni..neces biti zadovoljan njima sigurno.
Po meni najbolji nacin za resenje problema algi i ujedno resenje problema stagnacije biljaka koji ti sada imas je da skontas sta biljkama fali u tvojoj vodi i da ukoliko imas pojavu zelene tackaste alge po staklu i starim listovima malo smanjis intenzitet svetla. CO2 je ovde naizostavan ukoliko zelis lepe i zdrave biljka koje rastu nekom normalnom brzinom.
Ukoliko nemas CO2 dodatna djubrenja su po meni suvisna mada neki i to rade....bez co2 ja bih mozda pokusao da dodajem prihranu pod koren biljaka...neke tabletice ili NPK stapice duboko u pesak da se sto manje oslobadja u vodu i uz to intenzivna izmena vode i smanjenje jacine svetla....
Ako imas CO2 onda vredi eksperimentisati sa djubrivima. Vecina danas koristi gotova djubriva sa unapred pripremljenim odnosom NPK sto je cesto lose jer pojedini akvarijumi sa ribama vec imaju dovoljnu kolicinu NO3 (nitrata) u sebi i dodatni azot im samo skodi. Danas su svi izbacili i lake varijante djubriva za takve akvarijume koje sadrze samo kalijom i mikroelemente sto je kod tebe rekao bih slucaj. Naravno razumljivo je da zbog cene nece bas svi da se odmah mase za kupovinu 5 razlicitih vrsta djubriva i gomile testera. Na zalost bez spoznaje sta nam se u akvarijumu desava ne mozemo da odredimo adekvatnu terapiju i zato mnogi akvarijumi ovde na forumu imaju isti zivotni vek kao tvoj....koji se najcesce zavrsava resetom svega i ponovnim pocetkom ili odustajanjem. Reset nije obavezno los, svaki put kada krenemo od pocetka unesemo novu energiju u taj eksperiment i naucimo nesto novo ali se vrlo cesto zavrsi na isti nacin kao i prethodni pokusaj....posle duzeg niza godina vecina akvarista intuitivno skonta sta treba da se radi da bi akvarijum dugorocno lepo izgledao a manji broj razume sta tacno treba da radi da bi postigao taj efekat....zelim ti da ti budes u bilo kojoj od ovih grupa ali da pri tom budes zadovoljan i da uzivas. Srecno!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dragang
Akvarista



Registrovan: 16 Feb 2020
Poruke: 46
Lokacija: Subotica

PorukaPoslao: Čet Feb 03, 2022 6:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na iscrpnom odgovoru.
Zelena alga mi se sad pojavljuje samo na pistijama i nani, crna čupava uglavnom na nani i malo po kamenju. Crnu tretiram hidrogenom i trenutno je pod kontrolom, ima je ali se ne širi.

U principu meni ne smetaju alge sve do momenta dok ne uništavaju biljke, sve je to deo prirode i meni je to ok.

Svestan sam da bez CO2, testiranja vode i prihrane biljke ne mogu da budu savršene, niti da brzo rastu.

Meni su biljke napredovale do nekog trenutka i kad sam ih razredio tad se pojavila zelena alga koja ih je i uništila. Ok mi je ako biljke sporo napreduju, sve dok se napredak primeti.

Redovan CO2 mi trenutno nije u budžetu, a za kvasac varijantu sam do sad bio lenj, ali postoji nada da napravim nešto.

Stigle su mi neke biljke iz RF, i uzeo sam mikro i makro elemente pa ću pokušati lagano sa malo blažom dozom. Sad čekam da se nove biljke ukorene pa ćemo videti kako će ići.

Za sad nemam plan da radim restart, to ću raditi ako sve ovo što sad pokušavam propadne.
U suštini sam zadovoljan trenutnim stanjem jer je voda čista, ribe živahne a biljke izgledaju pristojno.

Postavka mi je ograničena zbog veličine akvarijuma, kad se završi sa renoviranjem kuće u planu je nov akvarijum od 180-200 l za koji ću izdvojiti novac da od starta ide kako treba.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dragang
Akvarista



Registrovan: 16 Feb 2020
Poruke: 46
Lokacija: Subotica

PorukaPoslao: Pet Feb 11, 2022 3:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mali update, dodate biljke, otprilike pre nedelju dana:
Echinodorus spidernet
Hydrocotyle tripartita japan
Myriophyllum aquaticum
Lagenandra Meeboldii Red
Rotala sp Gia Lai

Za sada sve dobro izgledaju i napreduju osim Lagenandre koja se topi, nadam se da su samo listovi jer je emerzno gajena i da će krenuti ali mi ne deluje obećavajuće.
Sve biljke su iz RF.

Ubačeno i 5 malih barbusa, sa njima je akvarijum malo življi jer plivaju u jatu bez prestanka, dok stariji barbusi nisu više tako često u jatu, iako su i dalje živahni.

Malo izmenjen skejp, koliko je to moglo a da se ne radi restart.

Zadovoljan sam i rasvetom, Echinodorus spidernet izbacila 3 nova lista u ovih nedelju dana, svi su crvenkasti. Takođe Nomaphila stricta dobija tamniju boju, tj novi listovi su tamniji od kad sam zamenio rasvetu.

Jedna slika trenutnog stanja:
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pocetnik i neplanirana ljubav Boxer89 Upoznavanje 0 Pon Dec 19, 2022 6:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetnik - akvarijum sa biljkama Gardijan Početak u akvaristici 0 Pon Avg 15, 2022 1:52 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetnik 60L jeepwj Početak u akvaristici 27 Ned Mar 06, 2022 7:22 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc u uredjenju akvarijuma , pocetnik BogdanM Početak u akvaristici 3 Čet Nov 25, 2021 12:23 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Plazma 120 70 17 pocetnik Vulebeograd Početak u akvaristici 49 Ned Sep 19, 2021 10:48 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License