Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Hranljiva podloga za akvarijum 58x35(povrsina dna),nove ribe Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
uki01
Akvarista



Registrovan: 04 Sep 2019
Poruke: 28

PorukaPoslao: Sub Jul 18, 2020 12:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav ljudi, evo vec vec neko vreme(oko godinu dana) uspesno gajim gupike u svom akvarijumu,njih sam uzeo na pocetku i kao pocetnicke ribice i kao ribice koje su mi lepe jer ih ima na milion varijateta.E sad problem mi je sto na pocetku nisam uopste imao predstavu o tome da ce mi u buducnosti trebati hranljiva podloga tako da mi se u akvarijiumu nalazi samo kvarcni sljunak i od biljaka uspevaju samo valisneria i cryptocoryne costata,one se cak i sire , mada slabo napreduju sto se tice rasta ali svakako nisu propale kao ostale biljke koje sam pokusao tako gajiti.E sad hteo sam da predjem na visi nivo sto se tice i ribica a i biljaka,pa je moje glavno pitanje na postu KOJU I KOLIKO hranljive podloge za 58x35 povrsine dna ? Ovo su biljke koje mi se svidjaju koje bih posadio kada bih uzeo te hranljive podloge Limnophila sessiciflora,Hydrocotyle Verticilata,Hygrophila corymbosa-Limun,Bacopa Monierri.Razmisljao sam da ubacim par skalara i black tetre ali sam odustao od toga jer sam citao da skalarima treba visok vodeni stub dok je kod mene visina akvarijuma 30, inace dimenzije su 58x35x30 ( oko 61l) ,pa evo i za to bih voleo da cujem predlog , mislim sto se ribica tice , naravno nije mi sad promena ribica hitna jer ce se svakako i gupike osecati super u jos bolje ubiljenom akvarijumu,tako da nije mi problem i da one ostanu jos pola godine do godinu dok ne stabilizujem akvarijum opet skroz(inace svakako bih izbacio gupike i ubacio te nove ribice da ne dodje do zabune),sad ih je u akvarijumu oko 35.Takodje sad uskoro pravim i haubu , da li mi je bolje da napravim sa sijalicnim grlima za obicne LED sijalice ili onako za neonke ? Hvala svima unapred na savetima ! Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Jul 18, 2020 12:49 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

NARCOS
Akvarista



Registrovan: 26 Avg 2019
Poruke: 47
Lokacija: Istocno Sarajevo

PorukaPoslao: Ned Jul 19, 2020 3:31 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav, u toj varijanti moras rasformirati akvarijum i sve nanovo da krenes....e a imas i ovu varijantu da biljke koje kupis u korpicama i ostavis u korpicama ali samo umjesto one staklene vune da ubacis novu zemlju od cvijeca i da dobro nabijes i utabas zajedno sa biljkom i korpice zatrpas u sljunak da se nevide a povremeno svako par mjeseci kao prihranu mozes ubaciti stapice od easy life, vrlo jednostavno i ucinkovito i biljke super napreduju u ovoj varijanti....znaci ovo ti je odlicna fora ako ne zelis da rasformiras komplet akvarijum...eto mozda ti malo pomogne ova ideja Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Ned Jul 19, 2020 9:19 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Treba ti oko 1.5-2cm hranljive podloge, što je na tvoje dno oko 3-4 litara. Možeš tropicu možeš jbl možeš bilo koju koju nađeš. Treba minimum 4 cm šljunka preko, 5-6 je bolje. Ja bih rekao da je Tropica najbolja mada sam koristio i tetru i sve je raslo. Možeš i zemlju za cveće ali ja sa tim nemam iskustva pa ne mogu ni da savetujem.
Hydrocotyle Verticilata traži dosta svetla. Iako hoće da raste bez CO2 ne izgleda baš najbolje i ne napreduje ni blizu kao sa CO2 nego više onako preživljava. Možda nešto drugo da pokušaš.
Od riba uzmi nešto sitno kao što su Ember tetre Ili neonke ili Espei razbore pa možeš i crne neonke ili tako nešto i možeš kasnije da kupiš par apistograma npr. Nizak ti je akvarijum pa mislim da crne tetre zbog oblika tela ima preveliko da izgledaju. Jedno jato sitnijih riba od 10+, zavisi od filtracije možeš i 15+ lagano i par apistograma i neke komunalce. Što su sitnije jatne ribe to će bolje da izgleda ceo akvarijum.
Za svetlo ne mogu da te savetujem jer koristim fabrička osvetljenja i oba akvarijuma su mi otvorena odnosno bez haube.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
uki01
Akvarista



Registrovan: 04 Sep 2019
Poruke: 28

PorukaPoslao: Pon Jul 20, 2020 11:23 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala vam na odgovorima,definitivno sam se odlucio za "kontejnersko" ( ako sam skuzio da se tako zove Very Happy ) sadjenje,odnosno u saksijicama. To mi je padalo na pamet ali nista ozbiljno medjutim malo sam istrazio sad i forum i vidim da je jedan decko/covek bas lepo objasnio kako i sta , tako da cu probati tako da odradim posto mislim da je to sad najbezbolnije za vec formiran akv , mada se nadam samo da i tako ne napravim previse mulja od zemlje ali imam neku ideju kako da to svedem na minimum pa valjda filter usisa ostalo,uglavnom vama hvala na izdvojenom vremenu i odgovorima! Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ascaron
Akvarista



Registrovan: 06 Avg 2019
Poruke: 44
Lokacija: Batajnica

PorukaPoslao: Uto Jul 21, 2020 2:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja bih ovako: Kada dođe vreme za menjanje vode, izvadim ribe, odvadim što više mogu vode, ako je moguće sve do same podloge. Posadim novo bilje. Obavezno zemlju dobro pokrijem šljunkom (4-5cm preko) Vratim 50% stare vode, i sipam ostatak sveže, vratim ribe... Prilikom sipanja vode stavim kesu ili vatu preko bilja pa sipam preko toga lagano vodu da podloga ostane mirna... filter će uraditi ostalo. Za 2-3 dana zamenim 30% vode.

Takođe, pored hranljive podloge neophodno je dodavanje i tečnog đubriva, jer se biljke hrane i kroz koren i kroz list.

Neki će reći da je CO2 neophodan, lično ga ne koristim, i sve radi ko sat, samo je bitno naći balans, a to svako mora sam sa dosta eksperimentisanja.

Ribe: sve vrste tetri i razbora manjih dimenzija (galaxy, ember, espei, brigite, nane, neonke, itd.) Najbolje 2 vrste u jatima 15-20 komada na 60 litara... pored toga jato od 5-6 koridorasa manjih dimenzija, nerita puževi i kozice, da održavaju akvarijum čistim. Lično više ne koristim algare, pa ih zato nisam ni naveo, ali ukusi su različiti Smile

Eto ja bih tako... do sada se pokazalo uspešno Smile Konačna odluka je svakako na tebi. Bitno je da uživaš u hobiju 😉
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Uto Jul 21, 2020 2:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Upravo tako. Dok god je filter cikliran i vratiš jedan deo vode koji si izbacio nije bitno da li ćeš sve da izvadiš iz akvarijuma i propisno staviš hranljivu podlogu na dno i preko dodaš šljunak. I onda možeš da sadiš biljke gde hoćeš.
Te saksije te ograničavaju, biljke mogu da rastu samo tu gde su stavljene saksije i to je to. Možda ti deluje ok sad al šta ćeš kad bi da menjaš ili ti dođe da još posadiš itd. Limitira previše a iskreno ne verujem da može da izgleda ni blizu lepo kao i kad se biljke normalno posade.
Bitno je da ti filter ne bude suv dok to radiš, zavisno koji filter imaš to se lako sredi ako je unutrašnji staviš ga u kofu sa akvarijumskom vodom i pustiš da radi, ako je pregradni spoljašnji samo ostaviš vodu u njemu, kanister ne mora ništa ili izvadiš filter materijale i staviš u kofu.
Dok god ne pereš šljunak sa česmušom(možeš da ga ispereš sa akvarijumskom vodom) i filter ostane isti nema tu nikakvog dodatnog cikliranja. Sve će samo da se stabilizuje u kratkom roku. Obrni okreni biće posla i sa saksijama a ovo ti je sto puta bolje i dugoročnije rešenje koje iziskuje možda malo više posla. I prve nedelje promeniš vodu recimo dva puta i to je to.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Da li smijem hraniti ribe crvima Luka2907 Ishrana 1 Pon Jan 15, 2024 6:29 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Oprema za akvarijum srki.acs Ponuda 1 Uto Avg 08, 2023 4:47 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License