Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pitalica:) Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Uto Jul 21, 2020 1:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kod mene su sad lenji mada grickaju povremeno ali dok su bili mladi brstili su alge kao ludi i hranu i sve što su mogli. Samo treba ih uzeti baš sitne jer tad jedu po ceo dan i treba uzeti prave jer često znaju da prodaju lisice ili one gare kao sijamce a te ribe ne jedu alge uopšte. I za ove sam čuo da je jedu Crossocheilus reticulatus ali nisam isprobavao jer oni rastu previše za moj akvarijum. Isto rogate nerite hoće da je brate ali ih treba kupiti dosta jer su sitni baš.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Jul 21, 2020 1:12 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Uto Jul 21, 2020 2:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Videh da si povadio granje i kamenje u temi zato i pitam kako je stanje, jel si probao sa black moli zenkicama, pleco od 5-6 cm?

Ja sam probao da dobijem crnu cupavu al nazalost uspeo samo sa zelenom, ipak ne moze da se napravi prljavim akvarijumom i gomilom otpada, vec se samo prenosi, resio se (zelene cupave)` ubacivanjem riccie i trebalo je oko pola godine da se povuce sa mikrosoruma a zahvacen deo je bio ~2x2 cm (najveci i najgusci deo), ne znam koliko bi tebi pomoglo da je ubacis ili limnobium/pistiu zbog korenja da crpi sve, a ako imas mesta vodeni zumbul - eichhornia crassipes, ubi sve zivo od algi kad se ubaci u akvarijum, testirano sa tackastom, koncastom i zelenom sluzavom u 220L, opet ne znam da li bi imalo efekta na crnu cupavu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Ascaron
Akvarista



Registrovan: 06 Avg 2019
Poruke: 44
Lokacija: Batajnica

PorukaPoslao: Uto Jul 21, 2020 4:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kada sam eksperimentisao sa DIY CO2, raznim led sijalicama i nekim HOB filterima pojavila mi se ta crna alga (BBA).

Posle sam na netu našao da ona nastaje zbog previše svetla i slabe cirkulacije, kao i kod velikih oscilacija CO2.

Rešio sam je sa Seachem Excel. Pocrvenela je, pa pobelela i crkla... na greškama se uči...

Ako bude tih pigmejaca na prodaju, zainteresovan sam Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Uto Jul 21, 2020 4:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako hoćeš da zapatiš crnu čupavi imam recept koji ne može da omane Very Happy
Ubaci jednu biljku koja dolazi iz akvarijuma gde je ima i stavi šećer kvasac CO2 i pusti ga dok skroz ne izlapi, od varijacije CO2 u vodi ima da se raširi očas posla. Progutala mi je akvarijum za mesec dana jer nisam menjao CO2 mešavinu redovno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ascaron
Akvarista



Registrovan: 06 Avg 2019
Poruke: 44
Lokacija: Batajnica

PorukaPoslao: Uto Jul 21, 2020 5:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

IVANRO ::

Ubaci jednu biljku koja dolazi iz akvarijuma gde je ima i stavi šećer kvasac CO2 i pusti ga dok skroz ne izlapi, od varijacije CO2 u vodi ima da se raširi očas posla.


Upravo to mi se desilo... CO2 iscureo, mene mrzelo da pravim, jako svetlo i eto... e sad da li sam je preneo na nekoj biljci, to ne znam...bar nisam primetio da je ima...

I kozice i crni šlemovi hoće da je brste, ali se razvija brže nego što oni čiste... pojavila se čak i na jednom pužu... toliko o tome Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Uto Jul 21, 2020 5:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mozda je bolje pitanje da li bi se alga pojavila ako je ne bi smo ni na koji nacin uneli. U poslednjoj postavci sam upravo to pokusao. Koristio sam samo biljke invitro i za nekih 3 sedmice jos se nije pojavila. E sad nisam se u potpunosti pridrzavao ovog karantina pa sam recimo koristio staru podlogu koju sam dobro oprao i isusio kao i stari filter koji u prelaznom periodu nisam oprao pa teoretski spore cupave alge su mogle da se prenesu. Sobzirom da je filter i ceo akvarijum radio skoro mesec dana na prazno bez svetla samo vrteci vodu mozda se taj deo pretnje minimizovao...videcu u narednom periodu. U svakom slucaju ako bih zeleo da resetujem ovaj veci akvarijum u kom imam ozbiljan problem sigurno bih krenuo sve od pocetka ukljucujuci i cevi za filter, podlogu, filtermaterijal itd...


Ascaron ::
I kozice i crni šlemovi hoće da je brste, ali se razvija brže nego što oni čiste... pojavila se čak i na jednom pužu... toliko o tome Smile


Ja imam stotine kozica, doslovno...u prosloj postavci sam izbrojao oko 600 komada dok sam resetovao postavku a bilo ih je jos. Crnih slemova ako mislis na nerite crne imao sam samo dve i nisam primetio da imaju ikakv uticaj na crnu ili bilo koju drugu algu. Generalno od algojeda video sam samo da dunavske nerite i jedna vrsta hilstreamlouch ili borneo sucker-a jede ozbiljnije algu, ali zelenu...bradatu ne znam da ista jede. Mozda ti sijamci u vecem broju kada su gladni...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Uto Jul 21, 2020 5:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lenji Lisac ::
Videh da si povadio granje i kamenje u temi zato i pitam kako je stanje, jel si probao sa black moli zenkicama, pleco od 5-6 cm?

Ja sam probao da dobijem crnu cupavu al nazalost uspeo samo sa zelenom, ipak ne moze da se napravi prljavim akvarijumom i gomilom otpada, vec se samo prenosi, resio se (zelene cupave)` ubacivanjem riccie i trebalo je oko pola godine da se povuce sa mikrosoruma a zahvacen deo je bio ~2x2 cm (najveci i najgusci deo), ne znam koliko bi tebi pomoglo da je ubacis ili limnobium/pistiu zbog korenja da crpi sve, a ako imas mesta vodeni zumbul - eichhornia crassipes, ubi sve zivo od algi kad se ubaci u akvarijum, testirano sa tackastom, koncastom i zelenom sluzavom u 220L, opet ne znam da li bi imalo efekta na crnu cupavu.


Nisam probao sa bleckmolly a cuo sam da hoce da brsti crnu...vidis to sam zaboravio totalno. Mislim da je za crnu prevashodno kriva infekcija ali naravno nemam dokaze. Ljudi pricaju da je nestabilan co2, slab protok, slabo svetlo....ja sam primetio sledece. Javlja se na jakom svetlu a pogoduje joj jak protok vode. Njavise je ima na samom izlazu iz filtera, bas joj prija jaka struja. Kada biljku, recimo anubiu koja ima crnu cupavu na sebi stavim u hladovinu alga se povuce posle duzeg perioda vremena(par meseci), cim biljku izvadim na svetlo, vrlo brzo krene ponovo da raste.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ascaron
Akvarista



Registrovan: 06 Avg 2019
Poruke: 44
Lokacija: Batajnica

PorukaPoslao: Uto Jul 21, 2020 6:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Baia ::
Ja imam stotine kozica, doslovno...u prosloj postavci sam izbrojao oko 600 komada dok sam resetovao postavku a bilo ih je jos. Crnih slemova ako mislis na nerite crne imao sam samo dve i nisam primetio da imaju ikakv uticaj na crnu ili bilo koju drugu algu.


Da, da na njih sam mislio. Kod mene su baš efikasni kada su u pitanju zelene alge, naročito tačkaste, i primetio sam da su pokušavali nešto sa crnom, ali je to bilo baš zanemarljivo. Mada su helmeti aktivni uglavnom noću, pa ih i nije lako pratiti. U početku sam bio u fazonu: "Je l ovaj puž živ uopšte"... onda sam provalio da se aktivira kada se ugasi svetlo... valjda zato i jeste crn Smile Odrastao helmet je veliki i težak, pa i ne ide na biljke... uglavnom na staklo i hardscape... Kozice su više radile na crnoj, ali i to je sve mršavo... nije bilo pravog efekta...

A ovo za filter što si rekao... sad sam se setio da sam i ja na filteru imao "crne kose, raspletene bujne" Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
mboban
Akvarista



Registrovan: 13 Mar 2016
Poruke: 82
Lokacija: Zemun, Beograd

PorukaPoslao: Sre Jul 22, 2020 9:42 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Crna čupava i kod mene buja u akvarijumu sa diskusima i botijama, akvarijum 150x50x50, dva spoljna staklena filtra po 40-45l, sa obe strane, jedan vraća sa atmanom 305 preko sprej bara i baš tu na izlazima nje najviše ima, tu gde je najjači protok, a drugu ide dodatno još u kanister ehemov 2275 i iz njega preko drugog sprej bara vraća nazad u akvarijum.
Temperatura je 28, sada i 30 stepeni, slabo ubiljen, a od filter materijala ima svašta, litar dva denitratne smole, preko kilograma sera siporaksa, 5 ili 10 kg lava sitnog kamena,... Svetlo nije jako 2x39 t5, do skora je bila i jedna chiros a601, koju sam sklonio na drugi akvarijum.
Čini mi se da sam ranije uspevao da je eliminišem dodavanjem easy carbo-a i sad sipam po 10ml svako jutro nebi li je eliminisao, ali ne povlači se ili mi je bar takav utisak.
Da ovde menjam od 1/3 do 1/2 vode svakog vikenda, odstajala voda u drugom akvarijumu od 5 do 7 dana!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Sre Jul 22, 2020 10:35 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Najbolji način sa easy carbom je da ugasiš filtere na 15 minuta i tretiraš algu direktno sa carbom. Koristiš špric za preciznije dodavanje. U roku od 3-4 dana bi trebalo da je mrtva tu gde si je direktno naprskao a pocrveneće u roku od dana. Proces je dug zavisno koliko algi ima ali je mnogo efikasnije nego samo da dodaješ easy carbo u vodu a znaš koje si alge već tretirao jer su crvene i to je znak da umiru i samo pređeš na druge alge sledeći dan.
Inače teško je da se stvori sama od sebe, ja je nisam imao dok su u akvarijumu bile isključivo invitro biljke pojavila se i počela da se širi kad sam iz drugog akvarijuma prebacio nanu petite I nisam menjao CO2 mešavinu redovno. Iako na nani nije bila nijedna trunka te alge da se vidi golim okom očigledno sam preneo neke sitne spore i to je bilo dovoljno da krene da raste.
U mom glavnom većem akvarijumu je ima samo na izlaznoj cevi filtera, tu sijamci ne mogu da je jedu jer je protok prejak a i ja sam lenj da je očistim odatle. A verujem i da sijamce sad ne zanima da se toliko cimaju oko toga jer su već dosta veliki i malo više lenji a treba plivati uz flow. Ostatak akvarijuma je nema nigde a meni su i anubije i buce na direktnom svetlu. Recimo kad u taj akvarijum ubacim bilo šta iz manjeg što ima crnu algu na sebi to u kratkom roku nestane. Ali je jako bitno da se pogodi svetlo, CO2 i đubrenje ako su sva tri u ravnoteži jako je teško da crna čupava živi u takvim uslovima jer biljke imaju sve da napreduju i rastu. Brzo rastuće biljke su uvek plus ali ako fali neki makro element mogu i da naprave problem jer onda ove druge biljke ne stignu da rastu propisno i eto okidača za povratak crne alge.
Iz mog iskustva nestabilan CO2 joj mnogo prija a jako svetlo u takvim uslovima je kao da dolivaš ulje na vatru. Isto tako nek je CO2 stabilan i svetlo jako a ne đubri se dovoljno ili se đubri previše i eto ga problem. Ja od kad sam našao formulu kako da đubrim u odnosu na moje svetlo,CO2 i biljke nikad nisam više imao problema sa njom sem što je na toj izlaznoj cevi filtera.
Čak od kad sam prestao da dodajem šećer kvasac CO2 u mali akvarijum i tamo se situacija polako popravlja. Ali recimo ubeđen sam da kupim bocu i krenem sa CO2 po ps-u da bi i tu brzo nestala jer znam koliko bi trebalo da đubrim otprilike.
Jedan od načina da se spreči njeno unošenje u akvarijum je da se nova biljka okupa u rastvoru od jednog litra vode i 10ml easy carba. 10-15 minuta uz povremeno mešanje. To sam nekad radio redovno, sad me mrzi. Na isti način mogu da se kupaju anubije, buce i mikrozorumi itd koji su na dekoraciji i koje lako možeš da izvadiš iz akvarijuma. Okupaš je u tom rastvoru i bez ispiranja vratiš u akvarijum gde je i bila. Može i hidrogen ali je daleko manje efikasan od carba.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Sre Jul 22, 2020 9:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja imam bolji rezultat sa hidrogenom, stim sto ako je 12% kao kod mene moze lagano da sprzi i biljku i to cak i jaku i tvrdu anubiju....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Čet Jul 23, 2020 7:25 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja upoređujem 3% hidrogen i easy carbo, 2ml carba je efikasnije nego 10ml hidrogena bar za crnu čupavu, hidrogenom često mora više od jednog tretmana. Taj od 12% kontam može da izbuši rupu na podu Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Čet Jul 23, 2020 12:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne daj boze da prsne u oko...a i to mi se desavalo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Čet Feb 04, 2021 9:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da osvezimo temu Smile

Cije je ovo crno belo mladunce uz samu povrsinu vode?

[img]https://imgur.com/U3JQyMr[/img]
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Čet Feb 04, 2021 9:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pitalica-skitalica Pr.Skiner Biljke 26 Čet Mar 18, 2010 4:42 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License