Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Neonke kao osvetljenje Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
uki01
Akvarista



Registrovan: 04 Sep 2019
Poruke: 28

PorukaPoslao: Pon Jul 20, 2020 11:29 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav , trenutno mi je hauba za akvarijum u izradi , imam par nedoumica u vezi neonki posto sam njih planirao da koristim kao osvetljenje.Kako da nadjem tacno odgovarajacu duzinu neonke za svoju haubu ? Da li je bolje jedna jaca ili dve-tri slabije ? Akvarijum je 61 l , puni se na nekih 55 , da li je onda za osvetljenje potrebno 30W ili manje/vise ? Citao sam isto da one bele neonke "ne valjaju" tj. da onda za billje i njihov rast nemaju nikakav uticaj,koje onda treba uzeti ? I da kako da izbusim rupicu da provucem kablice od filtera i grejaca posto ce hauba leci malo dole preko akvarijuma ako me razumete, kao dodatno ojacanje za akvarijum ? Hvala svima unapred Exclamation
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Jul 20, 2020 11:29 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Pon Jul 20, 2020 12:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bela neonka, tj neonka od 6500K je najcesce koriscena i pokriva vecinu potreba. I sto se biljaka tice i sto se izgleda akvarijuma tice. Imas i namenske lampe za rast biljaka ali onda akvarijum ne izgleda bas prirodno. Osim neonki mozes da koristis i stedljive sijalice i LED sijalice sa standardnim fasungom ili sa minjonskim fasungom ako zelis da ustedis malo pristora. Uvek je bolje staviti dva svetlosna izvora jer se dobija veca isijavajuca povrsina... Nadam se da me razumes. Uvek je korisno napraviti i neke reflektore kako bi sa manje snage dobio vece isijanje. Sto se busenja tice ako kabl ne mozes da odvojis onda moras napraviti isecak na haubi da bi kabl usao ili probusiti rupu pa kabl preseci, provuci ga i napolju ponovo spojiti. Ako to budes radio osiguraj spoj da ne moze da dodje u kontakt sa vodom ili ga dovoljno izoluj.

Netacna je info da bela neonka nema dobar uticaj na biljke. Mozda nisi dobro razumeo. Bela od 6500K najblize imitira suncevu svetlost i pokriva veci deo spektra, to naravno nije najbolje za biljke ali je dale od loseg ili stetnog. Postoje i namenske lampe za rast biljaka koje su dosta skuplje. Kada budes duboko usao u tu tematiku videces i sam da i sa najboljom lampom mozea imati probleme svih vrsta kao da i sa obicnom zaruljom mozes da odgajis simpaticne biljke i da sve klapa i lepo izgleda.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
uki01
Akvarista



Registrovan: 04 Sep 2019
Poruke: 28

PorukaPoslao: Uto Jul 21, 2020 12:11 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E hvala ti na informacijama , medjutim sad sam cuo jednu drugu losu stvar o neonkama a ne znam da li je tacna a to je da mogu da ispustaju stetne gasove ? Pa bih onda pre vise otisao na varijantu LED sijalica , samo ako neko moze da mi kaze da li treba da uzmem dve po 15W za moj akvarijum ili je to previse, da li meni treba ? Posto mi to izgleda nekako previse , akvarijum dimenzija 58x35x30 priblizno 61L.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bombadil
Akvarista



Registrovan: 24 Okt 2017
Poruke: 119
Lokacija: Požarevac

PorukaPoslao: Uto Jul 21, 2020 8:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Neonka se tako zove jer sadrži gas neon, za koji nisam siguran ni da je štetan ni da je koristan, a može ga ispuštati samo ako je polomljena i u tom slučaju neće da radi Very Happy

Jedina prava mana ovih sijalica je što brže nego bilo koje druge gube na snazi, pa bi morao češće da ih menjaš.

Na više tema sam pisao i preporučivao LED reflektore, kao sasvim pristojno, a povoljno osvetljenje za akvarijume. Moći ćeš da gajiš dosta lepog bilja pod njima, svetlost deluje prirodno, dno lepo izgleda zbog talasanja površine, što ne može da se postigne neonkama..

Naravno, za gajenje biljaka je, kao što je Baia napisao, potrebno više elemenata uklopiti u jednu celinu da bi sistem funkcionisao, a neke stvari i ne možeš da predvidiš.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Uto Jul 21, 2020 10:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

uki01 ::
E hvala ti na informacijama , medjutim sad sam cuo jednu drugu losu stvar o neonkama a ne znam da li je tacna a to je da mogu da ispustaju stetne gasove ? .


Povedi racuna, rekao bih da te neko zajebava...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
uki01
Akvarista



Registrovan: 04 Sep 2019
Poruke: 28

PorukaPoslao: Uto Jul 21, 2020 11:45 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala vam na odgovorima , kolika mi treba jacina tog reflektora na 61l i koji su ostali parametri jos bitni?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
uki01
Akvarista



Registrovan: 04 Sep 2019
Poruke: 28

PorukaPoslao: Uto Jul 21, 2020 11:45 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim na parametre reflektora..sta jos gledati pri kupovini sem snage?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bombadil
Akvarista



Registrovan: 24 Okt 2017
Poruke: 119
Lokacija: Požarevac

PorukaPoslao: Uto Jul 21, 2020 12:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

S obzirom da je mali akvarijum, pa pretpostavljam i ne previsok, mislim da osim snage i boje(6500K), nema potrebe da se zamaraš drugim parametrima.

Napiši dimenzije akvarijuma, lakše je dati preporuku.
Takođe bi pomoglo i kada bi znao koje biljke bi držao u njemu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
uki01
Akvarista



Registrovan: 04 Sep 2019
Poruke: 28

PorukaPoslao: Uto Jul 21, 2020 2:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

58x35x30(visina 30)
Limnophila sessiciflora
Hydrocotyle Verticilata
Hygrophila corymbosa-Limun
Bacopa Monierri
Za sada , posle dodati jos neke za prednji plan poput nane mozda
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bombadil
Akvarista



Registrovan: 24 Okt 2017
Poruke: 119
Lokacija: Požarevac

PorukaPoslao: Uto Jul 21, 2020 2:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Po meni, 2x10W LED reflektori više nego dovoljno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ascaron
Akvarista



Registrovan: 06 Avg 2019
Poruke: 44
Lokacija: Batajnica

PorukaPoslao: Uto Jul 21, 2020 8:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bombadil ::
Po meni, 2x10W LED reflektori više nego dovoljno.



Da li ima neki proizvođač kog preporučujete?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Suncokret
Akvarista



Registrovan: 12 Jun 2011
Poruke: 179
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Jul 21, 2020 10:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za takve biljke i parametre, ne bih se uopste zamarao svetlom.

Sta god da stavis bice dobro. Stvar je ukusa, da li se tebi svidja ta boja svetla ili ne? Hoces zuce, plavlje, ljubicanstvenije, zelenije... Npr. meni su one klasicne bele stedljive, sto ih ljudi imaju po domovima odvratne. E sad, u akvarijumu mogu da izgledaju ok.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
uki01
Akvarista



Registrovan: 04 Sep 2019
Poruke: 28

PorukaPoslao: Sub Jul 25, 2020 12:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moze li onda obicna LED ili stedljiva sijalica ? I koja je razlika izmedju njih dve ? Posto vidim da se svugde preporucuje 6500k,nasao sam takve i LED i stedljive sijalice ali me interesuje da li su onda one pogodne za ne toliko zahtevne biljke i koja je razlika sto se njih tice u snazi ? Npr. da li je 10 W LED sijalice isto sto i 10W stedljive ako me razumete na sta mislim...ili ukratko ako neko moze da mi kaze kako se to racuna kolika mi snaga treba sa LED a kolika sa stedljivim sijalicama , posto vidim da mi je to najjeftinije resenje a s obzirom da imam relativno mali akvarijum ne planiram da me rasveta kosta vise od celog akvarijuma Very Happy Hvala unapred
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Dve ribice neonke akuar Na poklon 1 Uto Dec 13, 2022 1:42 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Armatura za neonke? milan64586 Rasveta 0 Sub Feb 27, 2021 10:41 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kupovina neonke Kragujevac. IvanBo Rasveta 0 Sre Okt 07, 2020 1:57 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Slucaj misteriozno nestale neonke LaBuxna Početak u akvaristici 20 Pet Sep 18, 2020 9:36 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Gde mogu klupiti arcandia plant-pro n... WoodyAllen Rasveta 0 Pon Jul 13, 2020 3:49 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License