Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Problem sa crnim cupkastim algama na biljkama kamenu HITNO Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
djilepfc1970
Akvarista



Registrovan: 01 Apr 2020
Poruke: 39
Lokacija: Knjazevac

PorukaPoslao: Ned Avg 09, 2020 9:46 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovako imam problem sa pomenutom algom koja mi pravi sve vise i vise problema. Akvarijum je dimenzija 75x45x35cm. Podloga Soil Tropica, osvetlenje 4xt8 18w, 3 su dnevne bele Osram 880 i jedna je crvena akvarijumska neznam podatke tacne. Imam dosta nezahtevnih i srednje zahtevnih bilja. Koristim od starta easy carbo i profito po uputstvu. Akvarijum je star blizu 4 meseca ali mi ne napreduje bas kako sam mislio iskreno , ne raste mi bilje kako treba , listovi se u donjem delu gube gore su ok, nisu zelene boje kako treba da budu vec kako ide vreme gube onu pravu zelenu boju , imam po koju zelenu onu svilenu ili koncastu algu koja se mota oko biljaka ali mi ona ne deluje strasna i opasna ali crna cupkava napreduje i sve je vise ima, na ivicama listova biljaka, na panju, na kamenu, pa cak vidim i po staklu. Vodu sam menjao u pocetku dva puta nedeljno sada jednom nedeljno, vodom koja odstoji. Ima li ko resenje kako da sprecim ovu algu i na koji nacin, jer secem listove koliko mogu, cistim staklo ali vise na drvetu i panju nema pomoci Very Happy . Hvala svima unapred.

Image
Image
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Avg 09, 2020 9:46 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Suncokret
Akvarista



Registrovan: 12 Jun 2011
Poruke: 179
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Avg 09, 2020 12:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uf uf uf. Ovde ima toliko toga.

Prvo, akvarijum ti je jos mlad. Po mom nekom dugogodisnjem iskustvu, svaki put kada sam pravio nov sistem morao sam da prolazim kroz SVE faze mladog akvarijuma - mutnu vodu, diatome, cetkaste alge, cijanobakterije, tackaste, koncaste, biljke koje trule, zute...
E sad, da li je sve to posledica samo mladog akvarijuma, ili se ipak na greskama ucimo u hodu, ne znam. Ali je tako. Svaki akvarijum je celina za sebe, pa je i prilaz svakom drugaciji.

Sto se tice nekog uputstva za crnu cetkastu, kazu da je ona posledica malog ili varirajuceg CO2 u vodi. Ti vec dodajes i imas Easy Carbo. Slobodno uzmi 2x vecu dozu od te koju stavljas za tvoju litrazu i prskaj spricem po njima, gde god mozes. Prethodno ugasi filter/protok i sacekaj 5min. Videces da ce ih na tim mestima EC unistiti za par dana. Ali to je samo pocetak.

Takodje probaj da nadjes zasto su ti biljke takve kakve jesu. Testiraj nitrate (NO3) i fosfate (PH4), vidi koliko ih ima i kakav im je balans. Drzi se Redfild odnosa (guglaj na netu Redfield ratio). Ako fale, nabavi ih pojedinacno i dodaj onoliko koliko treba da dodjes do pravilnog odnosa. Probaj da nabavis i kalijum. Kalijuma mozes da dodajes koliko ti volja, ali drzi se neke mere za tvoju litrazu. Nastavi sa Profitom.

Kada sve to pocnes da dodajes, onda kreni da vidis da li stvari idu na bolje. Usput, mozes i da nabavis neku brzorastucu biljku tipa Ceratophyllum demersum (vodena drzega).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
djilepfc1970
Akvarista



Registrovan: 01 Apr 2020
Poruke: 39
Lokacija: Knjazevac

PorukaPoslao: Ned Avg 09, 2020 7:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Puno hvala na svemu, probacu sve.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Ned Avg 09, 2020 8:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja imam par pitanja pa ako ti nije tesko da odgovoris. Da li si biljke kupovao u prodavnici ili si uzimao od kolega akvarista?
Ako je ovo drugo da li si obraćao pažnju iz kakvih akvarijuma su uzimane biljke i da li su bile inficirane crnom algom?
Ako su sve kupljene u prodavnici, u kojoj formi si ih kupovao (emerzno, submerzno ili želatin).
Da li su u prodavnici biljke imale simptome cupave alge?
Da li ti je dekoracija nova ili polovna?
Ako je polovna da li si je uzeo od nekoga ili si je ti ranije koristio?
Ako si je ti ranije koristio, da li si tada imao crne cupave alge?

Hvala na odgovorima. Imam problema sa crnom algom kao i ti pa pokusavam da iznadjem način da je ubuduće eliminisem. Sada imam dva akvarijuma. Jedan inficiran algom i drugi bez alge. Ovaj bez alge je mlad pa ne mogu nista da tvrdim ali vec je prošao period u kom se u prvoj postavci pojavila alga. Nakon pojavljivanja jako brzo se rasirila i sve zarazila. Uneo sam je sa biljkama. Sve biljke su bile inficirane algom ali sam se nadao da cu je pobediti negom. Da mi se to ne bi ponovilo drugi akvarijum sam startovao sa novim biljkama (želatin) kako ne bih uneo spore alge. Za sada se nije pojavljivanja. Videcu da li će tako i ostati. Na zalost koristio sam staru podlogu koju sam sterilisao pa postoje izvesne sanse da su spore unete sa njom.
U svakom slučaju ako budes kretao od početka savet je da obavezno koristis sterilen biljke, podlogu i dekoraciju. Znam da je to skupo ali dugoročno će ti se isplatiti.... Kao i sve u životu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
djilepfc1970
Akvarista



Registrovan: 01 Apr 2020
Poruke: 39
Lokacija: Knjazevac

PorukaPoslao: Ned Avg 09, 2020 8:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Fora je sto je sve novo, sve ispocetka, biljke iz Rainforesta u saksijicama, nije imalo algi, cikliran, sve kako sam trebao od iskusnijih, ali jbg opet, ali nacicemo resenje svakako
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Suncokret
Akvarista



Registrovan: 12 Jun 2011
Poruke: 179
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Avg 09, 2020 10:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Baia, uz duzno postovanje za to sto si rekao, mislim da gresis oko algi.

Spore od algi su vec i u vodi i vazduhu. Ne mozes imati sterilan sistem, eventualno ako filtriras kroz UV lampu, ali cak i tada, nije ni normalno da voda bude sterilna osim u slucaju eliminacije patogena.

Alge su normalne. Gajeno u zelatinu je novotarija koja je mozda pre za akvarijume koji odisu sterilnoscu, a to su novokomponovani, pod konac sistemi, koji se cesto brzo i rasturaju nakon izlozbi, slikanja, dosade. Glavni adut im je sto nemaju patogene organizme i jaja puzeva.

Ali alge ce bujati ako im se dopusti da bujaju. Tacno i da si ih uneo biljkom, to je samo pokazatelj da je kod tebe u akvarijumu dusu dalo za BBA (crnu cetkastu), cim ona uspeva i mnozi se ko luda. I obrnuto, ako si je uneo u sistem koji je nepovoljan, ona ce ili nestati ili se smanjiti do neprepoznatljivosti.

Evo moj primer - SVE mi je bilo obraslo crnom cetkastom, iz (naizgled) cista mira. Borio sam se Izi Karbom, ali to su bile dobijene bitke, ne i rat. Anubije sam prao u rastvoru varikine 1:30, sve zivo sam vadio i cetkao ispod tusa, od kamenja do red mur panjeva. I iznova se vracala. To je trajalo jedno 3-4 meseca sigurno. Menjao vodu, naseljavao jos biljaka, ocistio bioloski filter, uneo i CO2 nakon nekog vremena.

A onda je jednostavno krenula da se gasi, da bi na kraju opstajala iskljucivo na diznama prskalice (rainbar), koje sam takodje cistio u varikini nakon mesecnog odrzavanja filtera. Ali se uvek na istim mestima ponovo javljala.

Neko vreme sam nailazio i tufne po kamencicima sa dna, bukvalno cetkice tu i tamo.

A onda su nestale, bez traga. I sada ih nema ni od korova. Isti akvarijum, isto bilje, isto sve. S od sterilnog nema. U jednom trenutku sam i CO2 prestao da dodajem. To je trajalo jedno 4 meseca. Ali ona se i dalje nije pojavljivala. Jednostavno, moj akvarijum je 'prevazisao' cetkastu algu. Iako, verujem, ako nesto opet 'klikne' da joj prija, javice se ponovo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
djilepfc1970
Akvarista



Registrovan: 01 Apr 2020
Poruke: 39
Lokacija: Knjazevac

PorukaPoslao: Ned Avg 09, 2020 11:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bas precizno receno
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Pon Avg 10, 2020 10:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nikako ne tvrdim da je ista sto sam napisao tacno...vodim uporedni test samo na dva akvarijuma pa cak i ako se uzme u obzir sve moje predjasnje znanje i pokusaji, ne moze tu da se izvuce ni ovakav ni onakav zakljucak. Istina je da se posle duzeg vremena povuce kada je prevladaju druge biljke i ako je redovno odstranjujes. Poenta je da se razviju one biljke koje trose iste hranjive materije kao i BBA pa njih negujes, mazis i rasadjujes a BBA stalno vadis i cistis. Postoje mnoge pretpostavke koje su dali dosta ozbiljniji akvaristi ali i tu ima mnogo oprecnih misljenja, tipa cesto cujem prija joj nestabilan CO2.

Ko moze da mi objasni sta je nestabilan co2. da li je to ako ga dodajes 3 dana pa onda dva ne ili je to dodajes ga danju a uvece ne pa je opet nestabilan. I da li je u pitanju nestabilan CO2 ili nestabilna pH vrednost koja se javlja zbog fluktuacije CO2, ako je ovo drugo pH kontroler bi to trebalo da resi ali video sam akvarijume sa pH kontrolerom koji je imaju za izvoz.

Pa onda tvrdnja, raste u delovima gde je slab protok a eto i tebi i meni rase na diznama i na mestima gde bije mlaz vode.

Da sad ne analiziram svaku tvrdnju bilo bi ih previse. Mogu samo da opisem moj konkretan slucaj koji ne mora nista da znaci a on glasi. Imam dva akvarijuma startovana u razmaku od 2 eseca. Prvi je bio zasadjen biljkama koje su imale BBA u tragovima jer sam ih detaljno pocistio pred sadjenje i odstranio sve sto sam video i drugi koji je zasadjen sterilnim biljkama. Od drugog akvarijuma je proslo oko mesc ipo, skoro dva dakle prvi je vec oko 4 meseca. U prvom sam imao bum crnih cupavih jako brzo, posle nepuna 2 meseca. U drugom iscekujem sta ce biti ali ne vidim naznake....da ga ne ureknem.

Zbog ove dileme sam pitao kolegu o njegvom slucaju kao sto sam vec nekoliko ljudi ovde pita i na taj nacin pokusavam da vidm da li ima nekog pravila u celoj prici i ko se kako izborio sa njom. Eto sada imam i tvoje iskustvo da dodam u taj milje a moguce da cu uskoro i ja da se upisem jer sam napravio neke pomaku u borbi sa BBA u prvom akvarijumu.

Zao mi je sto smo coveku uzurpirali temu ali neka se pise. Lapo je cuti svacije iskustvo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
NARCOS
Akvarista



Registrovan: 26 Avg 2019
Poruke: 47
Lokacija: Istocno Sarajevo

PorukaPoslao: Pon Avg 10, 2020 11:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moj slucaj je sledeci za ovu algu: otisao na put u BG 7 dana i ostaivo starom samo da hrani ribe i naravno bez paljenja svjetla u akvarijumu, roletne navucene stan po danu kao da je mrak, od algara imam blek helmet nerite i otocinkluse... kad sam se vratio posle 7 dana ni traga ni glasa od algi...sve se sijalo u akvarijumu kao da je opran u masini, i evo vec pola godine da kucnem u staklo ni traga ni glasa od algi Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Pon Avg 10, 2020 11:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Suncokret ::
Baia, uz duzno postovanje za to sto si rekao, mislim da gresis oko algi.

Spore od algi su vec i u vodi i vazduhu. Ne mozes imati sterilan sistem, eventualno ako filtriras kroz UV lampu, ali cak i tada, nije ni normalno da voda bude sterilna osim u slucaju eliminacije patogena.


Spore od BBA teško da su u vazduhu a još teže u vodi sa česme.

Suncokret ::


Gajeno u zelatinu je novotarija koja je mozda pre za akvarijume koji odisu sterilnoscu, a to su novokomponovani, pod konac sistemi, koji se cesto brzo i rasturaju nakon izlozbi, slikanja, dosade. Glavni adut im je sto nemaju patogene organizme i jaja puzeva.

Invitro biljke su biljke kao i svake druge, razlika je da su to mlade biljke i da ih dobiješ mnogo više nego kad kupiš korpicu. Te biljke isto tako rastu i u "sterilnim akvarijumima" za izložbu i do 6 meseci trajanja kao i u svakom drugom akvarijumu, tvom, mom, Žikinom ili Perinom. Isto tako rastu i šire se kao i svaka druga biljka, i rastu godinama kao i svaka druga biljka ako im pružiš uslove koji su im potrebni. Prednosti su velike sa invitro biljkama ako startuješ novi akvarijum pre svega količina koja se dobija i površina koju možeš da pokriješ adaptibilnost samih biljaka koje se ne tope i ne privikavaju 2-3 nedelje kao emerzno gajene nego odmah krenu da rastu, pa i ta sterilnost bez planarija, puževa, bilo kojih algi pa tako i BBA sve je to prednost. To što je nešto novo ne znači da je sranje i pomodarstvo itd i da je za akvarijume za izložbu. Tehnologija napreduje.

Suncokret ::


Ali alge ce bujati ako im se dopusti da bujaju. Tacno i da si ih uneo biljkom, to je samo pokazatelj da je kod tebe u akvarijumu dusu dalo za BBA (crnu cetkastu), cim ona uspeva i mnozi se ko luda. I obrnuto, ako si je uneo u sistem koji je nepovoljan, ona ce ili nestati ili se smanjiti do neprepoznatljivosti.


Ovo je sve tačno i potpisujem, nijedna alga pa ni BBA neće da opstane sem ako joj ti ne pružiš idealne uslove da se širi. Kad je mnogo algi nešto tu ne štima. Da li varira CO2, ili je prejako svetlo ili je manjak đubriva ili višak organske materije ili manjak biljne mase, nešto pravi problem i treba pronaći uzrok.

Baia ::

Ko moze da mi objasni sta je nestabilan co2. da li je to ako ga dodajes 3 dana pa onda dva ne ili je to dodajes ga danju a uvece ne pa je opet nestabilan. I da li je u pitanju nestabilan CO2 ili nestabilna pH vrednost koja se javlja zbog fluktuacije CO2, ako je ovo drugo pH kontroler bi to trebalo da resi ali video sam akvarijume sa pH kontrolerom koji je imaju za izvoz.

Ne znam zasigurno ali ja to gledam ovako, to kad se gasi noću to se ne gleda kao nestabilan CO2 jer ni biljke pa tako ni alge ne rastu u mraku pa ne može da iskoristi to alga kao svoju prednost a ako je CO2 u zelenom kad se svetlo upali biljke će to da iskoriste. Nestabilan CO2 po meni je uradi sam varijanta šećer kvasac. Tu CO2 varira iz dana u dan i meni je provereno napravio teško sranje jer nisam redovno menjao, to jebava biljke koje naviknu na određenu količinu CO2 pa ga odjednom sve manje i manje i onda usporavaju sa rastom a BBA to koristi, moje laičko mišljenje.
Nije jedini uzročnik BBA nestabilan CO2 ali joj prija itekako, čitao sam nešto da može da koristi karbonate iz vode a to biljke ne mogu tako lako, barem većina, i da je to razlog zašto nestabilan CO2 prija, biljke ne rastu kako bi trebalo a BBA nabavlja ugljen dioksid iz drugih jedinjenja i napreduje. Može da bude i problem da je u jednom delu akvarijuma previše CO2 a drugom manje i to je kad je protok loš, opet koliko je to realno moguće ne znam. Ali zato se drop checker stavlja na suprotnu stranu od difuzora.

Baia ::

Pa onda tvrdnja, raste u delovima gde je slab protok a eto i tebi i meni raste na diznama i na mestima gde bije mlaz vode.

Ta alga raste gde hoće ako ima uslova da raste, to za slab protok jedino ako su mislili na mrtve tačke gde se skupljaju govna i prljavštine ili možda nedovoljan dolazak CO2 ili đubriva u te delove akvarijuma. Ali to da raste samo gde je slab protok barem iz mog iskustva nema veze sa vezom jer je često imam samo na izlaznoj cevi iz filtera.

Ne znam konkretno šta joj kod tebe prija, ali bi nestabilan CO2 isključio kao uzrok ako imaš bocu i ako je protok vode dobar. Može biti prejako svetlo znam da si imao neko nerealno jako svetlo i to vrlo lako može da bude uzrok. Previše NO3 ili nedovoljno drugih đubriva itd. Pisao si negde da ti se na bucama i anubijama razvijala kad ih staviš na jako svetlo a povlačila kad ih vratiš u hlad, može biti da ti je osvetljenje prejako. Ne tvrdim jer ne mogu da znam ali možda je to.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Suncokret
Akvarista



Registrovan: 12 Jun 2011
Poruke: 179
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Avg 11, 2020 2:32 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

IVANRO ::
Suncokret ::
Baia, uz duzno postovanje za to sto si rekao, mislim da gresis oko algi.

Spore od algi su vec i u vodi i vazduhu. Ne mozes imati sterilan sistem, eventualno ako filtriras kroz UV lampu, ali cak i tada, nije ni normalno da voda bude sterilna osim u slucaju eliminacije patogena.


Spore od BBA teško da su u vazduhu a još teže u vodi sa česme.


Spore od algi su svuda, pa da li od BBA, cijanobakterije ili neke trece, to niko ne moze da kaze. U momentu kada sipas vodu sa cesme u zivi prostor zvani akvarijum, ta voda 'magicno' ozivljava i vise nije voda sa cesme nego voda iz akvarijuma. Very Happy

Poenta je - naravno da ces BBA inficiranom biljkom lakse doci do te alge, ako su uslovi za nju zadovoljavajuci. Ali svaka alga je potencijalno u svakom akvarijumu - da li ce se iskazati ili pojaviti, i u kojoj kolicini, to je do milion parametara.

Inace, slazem se sa tobom oko zelatin-biljaka. Bez namere da kazem da je to sranje, iako je tako ispalo. Ideja mi je bila da objasnim coveku da to sto je uneo sterlinu, invitro gajenu biljku ne znaci da mu akvarijum nema spore od algi - ima.

Sto se tice ubijanja ove alge, verujem da koriscenje sto vise brzorastucih biljaka, umereno svetlo, promena 20-30% vode u intervalima, umerena prihrana i solidan CO2 vremenom ubijaju ovu napast. Samo treba biti uporan. I ono sa pocetka - akvarijum od 4 meseca je jako mlad sistem, pa su tu i 'decije bolesti'. Na kraju, nije problem kada se BBA pojavi kao tufer tu i tamo i tako ostane, problem je kada zagospodari.

Ne kaze se dzabe u narodu BBA je zao sluga ali jos gori gospodar. Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Uto Avg 11, 2020 9:02 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Ivanro: Dobro si zapamtio. Sve biljke koje su u hladu nemaju algu na sebi dok su one koje se suncaju totalno zaražene, praktično neupotrebljive. Eto tome se može dodati i iskustvo kolege Narcos-a gde je alga posustala posle dužeg perioda smanjenog intenzitet svetla. A nasuprot toj tvrdnji tj kao opozit da je jako svetla izaziva je bas ta jaka rasveta koju Ivan pominje. Koristim istu rasvetu u istom akvarijumu i sada nemam BBA po mojoj pretpostavci jer je nisam uneo u dovoljnoj količini prilikom startovanja akvarijuma.

@Suncokret: Slazem se da su spore algi svuda, tj ne mogu da opovrgnem tu tvrdnju jer odakle bi se inače pojavile na golom staklu... Stvar sa BBA je mozda malo drugačija, tj bar se meni tako čini. Lici mi na virus, uvek je ona tu ali ako je u maloj koncentraciji neće se razmahati ali ako je ima mnogo plus ako joj uslovi prijaju onda je problem. Otuda moje raspitivanje.... Pokusavam da nadjem više primera ljudi koji su počeli akvarijum "totalno sterilno" što će reći inicijalno nisu uneli značajne količine BBA a to je samo ako su biljke kupljene od renomiranih proizvođača koji o tome jako vode računa (necu navoditi imena). Invitro biljke i pored gomile nedostatak su jedine sigurica po tom pitanju.

Javicu kroz mesec dva dalja iskustva sa mojim akvarijum om a ubuduće cu vrv sve postavke ovako pokretati dok se ne uverim u suprotno, tj dok me BBA ne demantuje a nadam se da nece. Sto se saveta kolegi Djilepfc tiče, po meni ima dve opcije. Da nastavi da se bori u postojećoj postavci metodama koje smo naveli, dakle smanjen intenzitet svetla, redovna izmena vode i obavezno čist tj redovno održavan filter, dosta brzo rastućih biljaka i fizičko odstranjivanje BBA gde god je to moguće, gde nije prskaj easycarbo-m ili hidrogenom ali za to prvo nadji detaljnija uputstva.
Druga varijanta, skuplja i brza ali ne proverena u smislu davanja sigurno pozitivnog rezultata je kretanje od početka, korišćenje sterilne dekoracije i biljaka obavezna temeljna sterilizacija filtera i akvarijuma i opet primenjivan navedenih pravila pa ti sad biraj sta ti je lakse i draže. Nadam se da ce i ostali dati predloge pa da imas više opcija na raspolaganju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Uto Avg 11, 2020 12:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Reci cu samo da postoji preko 100 vrsti BBA, jedino se pod mikroskopom moze utvditi koja je koja, jedina koja moze sama da nastane je zelena BBA koja se povlaci kroz ne hranjenje ribe, smanjeno svetlo na pola, dodavanje ciste cesmovace sa hlorom i svime i naravno gomilom kozica (zelenu BBA jedu). Sto se tice drugih a mislim na teget, sivu i pogotovu crne prenosi se jednino kroz biljke, cak i emerzno gajene preko korena mogu da imaju zarazu. Crvene i ljubicaste rastu u polu polu vodama i njih nikad necemo videti u slatkovodnim a ni u morskim vodama, jer im ne prija sredina.

Djile, probaj jedno napisano ako ne ide, probaj drugo, al krene od zamracivanja, sa manje hrane, cesta promena vode direkt iz cesme (ako nemas osetljivih riba, onda taj deo preskoci), ukoliko to ne uspe probaj nesto drugo tipa tuze drzi svetlo upaljeno i zapusti akvarijum (u smislu samo dolivaj vodu narednih mesec dana, al menjaj vatu u filteru i njega odrzavaj), ako ni to ne pomogne, probaj ponovo sa smanjenjem svetla i dodavnjem karba u duploj dozi (ukoliko vidis da ribm smeta odma zmena vode i prestajes sa time).. sa svakom kombinacijom koju testiras da se resis algi, mora u proseku dve nedelje da prodje da bi se videlo kako reaguje i na koju stranu ide. Ukoliko pocne da raste samo na panju, pusti da dobro zaraste i izbaci panj, ubaci u 50/50 varikine i ostavi da upije na par dana pa ga ostavi da se osusi pa ga prokuvaj par puta pa tek onda vrati u akvarijum ili ga jednostavno ostavi kao dekoraciju pored akvarijuma, a u akvarijum ubaci drugi panj. To je isto jedna od metoda kako su se ljudi resavli jedne od crne cupave, tako sto su po vrhu akvarijuma ubacivali saksijice ili neke plasticne predmete na kojima se vatala alga pa samo izbacivali kad se dobro skupi napolje, ne mogu da tvrdim jer nije testirano da li je produktivno ili ne.

Sto se tice gela - najbezbednija opcija kod sadjenja biljaka, nikad ni jednu jedinu algu nisam uneo niti se pojavila u akvarijumu sa takvim biljkama (pojavile se tackasta i zelena sluzava, al one ce da se pojave i ako samo ima vode na staklu i previse elemenata u vodi, tako da njih ne racunam)

Jos jedna stvar sto se tice bilja taj amazonac moze da pravi probleme kad preraste, al ako ga dovoljno hranis tikvicama/krastavcima nece dirati biljke, mislim ako ti se pojave neke rupe da znas ko je kriv a da ne razmisljas dta od elemenata fali u vodi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
NARCOS
Akvarista



Registrovan: 26 Avg 2019
Poruke: 47
Lokacija: Istocno Sarajevo

PorukaPoslao: Uto Avg 11, 2020 12:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@djilepfc1970 imas li ti ovde u ovom akvarijumu sijamce ribe?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
djilepfc1970
Akvarista



Registrovan: 01 Apr 2020
Poruke: 39
Lokacija: Knjazevac

PorukaPoslao: Uto Avg 11, 2020 4:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imam dva komada, 6 koridorusa, dva ancitrusa i fox lisice dve
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Problem sa strujanjem vode Maridza Početak u akvaristici 4 Pon Jun 19, 2023 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa ponasanjem ribica Milivoje Lampa Bolest 11 Pet Jan 27, 2023 12:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa algama Milivoje Lampa Alge 16 Uto Jan 10, 2023 11:35 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem širih razmera Daniel Filipovich933 Početak u akvaristici 11 Sub Dec 03, 2022 7:20 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc problem sa black moly Milivoje Lampa Ribe 1 Sre Sep 28, 2022 9:01 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License