Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 branem pomoć oko algi Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
branem
Akvarista



Registrovan: 05 Avg 2020
Poruke: 15

PorukaPoslao: Uto Sep 08, 2020 8:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovde ću predstaviti detaljno akvarijum pa ste dobrodošli da mi savetima pomognete oko rešavanja algi...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Sep 08, 2020 8:38 am Snimi Poruku Nazad na vrh

branem
Akvarista



Registrovan: 05 Avg 2020
Poruke: 15

PorukaPoslao: Uto Sep 08, 2020 8:39 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
branem
Akvarista



Registrovan: 05 Avg 2020
Poruke: 15

PorukaPoslao: Uto Sep 08, 2020 8:45 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Akvarijum je kupljen komplet Tetra 54l, uredio sam ga po uzoru na jednu sliku koja mi se svidela na net-a pa sam prilagodio mogućnostima...
Details

•A stable 60 x 30 x 30 cm glass aquarium (54 L volume) with 4 mm thick glass
•A sturdy, stylishly curved cover with a convenient feeding hatch
•Energy-efficient, 10-watt LED lighting
•Effective Filter – Tetra EasyCrystal Filterbox (3.5-watt) providing modern, clean and efficient filtration
•Two filter cartridges that are very easy to change without getting your hands wet
•Reliable 50-watt heater – pre-set to 25
•TÜV and EAC-certified with a 2-year warranty
•Aquarium dimensions including cover (WxHxD): 61 x 35 x 31 cm
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
branem
Akvarista



Registrovan: 05 Avg 2020
Poruke: 15

PorukaPoslao: Uto Sep 08, 2020 8:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

podloga je beli fini šljunak, uzet kod jednog dobrog akvariste odgajivača iz NS koji mi je pomogao pri formiranju akvarijuma
uzeo sam JBL 7 Balls- sredstvo za ishranu akvarijumskih biljaka i dodao jednu kuglicu za sada samo na svo bilje, razmrvio je.
dobio sam 20-ak L vode od ovog akvariste pa ubacio uz česmušu i ciklirao 5 dana uz dodatak nekog sretsta koje sam kupio za rešavanje hlora i ostalih negativnih elemenata iz vode, po uputstvu.
Biljke su mi stigle iz Bg-a, Blyxa i još ova nazad, mahovinu sam stavio na kamenje...
Filter ima one kuglice u sebi, osvetljenje i grejač su znači fabrički...crna folija nazad.
Kamenje neki crni agregat sa stovarišta (25kg 800 din) prokuvan i sređen + seiryu lep centralni kamen 3.5kg.
To je sve tako 7 dana bilo bez ribica, onda 5 kom za probu i 2-3 dana su pokazale da je sve ok i onda uzimam i ubacujem 21 neonku, borca 1kom, 2 čistača i 2 lepljivca…
to je za sada...i tako će i ostati. Hrane se ribice jednom dnevno, svetlo radi možda i previše, 14 h, imam usisivač i plan je 2x mesečno po pola vode izvući i zameniti česmušom uz dodavanje tog preparata.
Imam i onaj magnet za skidanje algi ali mi je nekako lakše ubrusom obrisati Smile.

E sad... šta je uzrok algi, više vrsta molio bih iz iskustva da mi kažete i gde grešim, šta bi bilo najbolje isl, koji preparat protiv algi...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
branem
Akvarista



Registrovan: 05 Avg 2020
Poruke: 15

PorukaPoslao: Uto Sep 08, 2020 9:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da li smanjiti svetlo na 10h dnevno, neki preparat ubaciti, puževe?
Lepi su mi neriti crveni, ima li ih ko u NS i kako sa njima to funkcioniše, koliko kom na 54l, da se ne prenamnože?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Uto Sep 08, 2020 12:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dobro dosao!
Nisi trebao nista u vodu stavljati od prihrane za biljke jer jos uvek nemas dovoljno biljaka koje bi to koristile. Vrv je to okidac za pojavu algi koje hranjive materije iz vode najlakse usvajaju. Blixa je cudljiva biljka, neko ce reci laka za gajenje a drugi, jedna od najtezih u zavisnosti ko je kakvo iskustvo imao. U svakom slucaju nije jedna od onih u koju se mozes pouzdati da ce da posrce iz vode sve viskove elemenata koji se pojave. Svetlo je svakako dobar okidac za alge plus svetla podloga koja pojacava efekat. Od zivine koja se bavi jedenjem algi ja konkretno imam pozitivno iskustvo samo sa Borneo Loach (Sucker) i Dunavskim neritama. Mnogi preporucuju Sijamske algare (imam negativno iskustvo). Moji prelozi u trenutnoj situaciji:

Smanji period osvetljenja na ispod 6h
Smanji broj ribe(nije obavezno)
Menjaj 1 nedeljno oko 30% vode (neces pogresiti ni sa 50%)
Nemoj dodavati nista od prihrane za biljke.
Prihrana za biljke moze kada nabavis CO2 i mnogo vecu kolicinu biljaka, trenutno je samo stetna.

Ostali ce me dopuniti i ispraviti pa ti iz odgovora izvuci ono najkorisnije i najsmislenije.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
branem
Akvarista



Registrovan: 05 Avg 2020
Poruke: 15

PorukaPoslao: Uto Sep 08, 2020 1:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala, bolje vas našao Smile
Nisam planirao CO2, da li baš mora?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Uto Sep 08, 2020 7:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nije obavezan, prilagodis biljke akvarijumu bez co2 i resena jedna muka. Ima dosta vrsta koje ne zahtevaju co2. Malo smanjih intenzitet svetla i moze da se napravi fin stabilan sistem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Sre Sep 09, 2020 2:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Biljkama treba vremena da se prilagode na nove uslove, nisu ti ovo alge vec biljka truli, slobodno sa nekim crevom od 0.5cm usisaj biljku, al u bukvalnom smislu je usisaj da se resis trulih delova. Nemas hranjivu podlogu?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
branem
Akvarista



Registrovan: 05 Avg 2020
Poruke: 15

PorukaPoslao: Sre Sep 09, 2020 8:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

intezitet svetla mogu smanjiti i tako da okrenem led neonku na gore u nosaču pa će manje svetla davati
a ove slike nove pokazuju da se od one braon neke rđe to sada pretvorilo u neke braon tvorevine, ne deluje kao trulež biljke
i još kako rešiti ovo zeleno po šljunku?
Image
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Sre Sep 09, 2020 2:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne bih se složio da je samo odumiranje listova. Na prvoj i drugoj se čak vidi crna cupava alga a levo na blixi se vide sitni zeleni končići a i na podlozi je počela da se formira, pa čak pomalo liči i na ciano bakteriju. Polako prati šta se dešava, menjaj redovno vodu, odstranjuje trulo lišće, dodaj jos biljaka. Smanji trajanje svetla ako ti je intenzitet teško da koriguješ. Ako ti smeta alga na podlozi mozes da je pre zamene vode promuljas pa onda taj deo dobro usisas da što više odstranis. Mozda najbolje po tebe jeste da citas što više po forumima i literaturi tako ces najbolje doci do nekog prihvatljivo rešenja. Nemoj da ocekujes da ces u temi dobiti sve odgovore... Eto rekao si da te neko vec savetovao, iz rečenog ne može se kazati da te je loše savetovao a opet sve što si ti primenio je manjkavo... Moze i mora bolje ako zelis aq bez problema.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Sre Sep 09, 2020 7:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E sad se ni ja ne slazem sa sobom Laughing bolje fotke jasnije se vidi, crna cupava.. resenje zavisi od mnogo faktora, nema odgovora za hranjivu podlogu.. ove jbg kuglice zaboravi narednih minimum pola godine ako ne i duze ukoliko ti je plan da menjas vodu na dve nedelje. Sad si je dodao ko zna kojih elemenata, divna voda za alge, menjaj cesce.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Sre Sep 09, 2020 8:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bilo bi dobro odstraniti deo biljke zarazen crnom cupavom da se sto manje sire spore po akvarijumu. Jbg ja i dalje tripujem da je ona kao virus, dok je ne pokupis preko biljaka ili delova dekoracije nece sama od sebe da se pojavi kao zelene alge na primer. Ovo naravno je samo moje ubedjenje, nemam cime to da potkrepim sem tankog licnog iskustva koje ne mora nista da znaci.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Uros Kg
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2017
Poruke: 237
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Sre Sep 09, 2020 9:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Trebao si da cikliras duze, bar 20 dana
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
branem
Akvarista



Registrovan: 05 Avg 2020
Poruke: 15

PorukaPoslao: Čet Sep 10, 2020 11:36 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na odgovorima, okrenuću led neonku malo na gore pa će biti slaiji intezitet svetla, amanjiću i broj sati uključivanja rasvete, menjati jednom nedeljno 50% vode i fizički odstraniti alge ako je moguće.
Ubacio bi nerite crvene, koliko kom ide na 54L i koji preparat bi mogao ili uopšte trebao koristiti protiv algi?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Neka vrsta zelenih algi ViK Alge 1 Sre Okt 26, 2022 10:32 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Praćenje od početka uz pomoć tropica ... sallediznilend Početak u akvaristici 0 Pon Feb 14, 2022 8:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Unistavanje algi nercibald Alge 39 Čet Sep 23, 2021 8:28 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoć oko novog akvarijuma Zmaj Početak u akvaristici 0 Čet Apr 08, 2021 9:18 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Molim za pomoć Biljana_bilja Početak u akvaristici 9 Ned Nov 15, 2020 3:11 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License