Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Carobni svet akvarijuma (knjiga) - i zasto je losa Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Suncokret
Akvarista



Registrovan: 12 Jun 2011
Poruke: 179
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Avg 09, 2020 1:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Verovatno je neko imao prilike da se susretne sa njom. Ja sam je na zalost drzao kao suvo zlato tamo neke 1990. jer nije bilo druge literature osim sitnih pamfleta i fotokopija iz akvaristickih radnji (Zoo Amazona iz 62. bloka je nesto jos stampao).

To sto je prevazidjena po godistu, nikom nista - to je ocekivano za knjigu staru 30 godina. Ali evo nekih stvari zbog kojih sam ja bio akvaristicki duduk dugi niz godina i pored ove knjige. Neka mi oproste sve moje ribice i zivotinjice iz akvarijuma koje sam sahranio svojim neznanjem, misleci da ucim.

Par stvari:

- Knjiga se NIGDE, ali NIGDE ne osvrce na potrebu i znacaj cikliranja akvarijuma i biolosku filtraciju. Apsolutno nigde. Pricace vam na pet strana o parametrima vode, bakterijskim bolestima za koje vam treba mikroskop i nekim potpuno nebitnim analizama tvrdoce, ali vam spomenuti nece znacaj nitro-bakterija za kompletan i stabilan akvarijum. O amonijaku, nitratima i nitritima su izdvojili jedan (1) pasus, a da su pritom samo pricali o amonijaku (ostalog - osim u naslovu, nema ni u pomenu Very Happy ). Jedan pasus, par prosirenih recenica o amonijaku za celu knjigu o ovako vaznoj, ako ne i najvaznijoj stvari u pocetku akvaristike!

- Nigde nema znacaj zamene 20-40% vode na nedeljnoj/mesecnoj bazi. Nigde nema napomene da se higijena ne odrzava tako sto se akvarijum rasklopi, filter detaljno ocisti pa opet sklopi (sve ispocetka). Da se tako unistava postojeci eko-sistem i iznova i iznova maltretiraju ribe koje su u njemu i koje ugibaju usled nepostojanja balansa i nitro-bakterija. Da se aktivni ugalj ne koristi tek tako, i da se redovno menja jer krene da izbacuje sve sta je u sebe pokupio.

- Knjiga se bavi nekim potpuno prevazidjenim nacinom ishrane - ko jos gaji paramecijume? A sve ostalo je toliko nabacano, nesto sto prosecan smrtnik (posebno te daleke 1990.) nema sanse da nadje. A ono sto i autori objasne, bude sturo i nedovoljno.

- Autori pricaju o bolestima riba i nacinu lecenja - koriste nazive nekih preparata (tipa Saproex) kojih ni tada, 1990. nije bilo da se kupe. Niko nije ni znao sta je to u akv. radnjama! Ne spominju ni malahit plavi, nista. Sve sto je tada bilo da se kupi i redovno se koristilo u borbi protiv ribljih bolesti - nema u knjizi.

- Puzevi su spomenuti usput, tek onako, na brzaka.

- Budalastine tipa da Ludwigia repens dobija crvenu boju, ali ne podnosi jako svetlo (!) i slicno.

Jedino sto ova knjiga vredi su likovni crtezi riba, njihovi opisi stanista i nacin ishrane. Cak i tu pisu o ribama koje NIGDE nisu mogle da se nabave ni tad (kao ni sad), ali su neke druge, jednostavnije, potpuno izostavili. Ili detaljan opis mresta nekih riba koje su teske i da se cuvaju, a kamoli sparuju. I to kod profesionalaca. Shocked

Sve u svemu, voleo bih da mi autori padnu saka za jednu postenu cusku za svaku uginulu ribu - sta su mislili kada su pisali sve ovo i zasto su napravili ovako jedan los prirucnik, a imali su Nolit za izdavaca.

Ovo je takodje jedan tipican primer loseg udzbenika iz onog vremena gde autori seru o potpuno, apsolutno nebitnim stvarima, a ono sto ti treba u praksi - nema, ne moze ili je drugacije.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Avg 09, 2020 1:00 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

skendro1
Akvarista



Registrovan: 06 Feb 2018
Poruke: 30
Lokacija: Subotica

PorukaPoslao: Pon Avg 10, 2020 9:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izvini za sve si u pravu sem za Saporex. Bila je to mala kutijica mislim narandzaste ili zute boje otprilike dimenzija 4*1 cm i bilo je da se kupu kod nas u Subotici,(takodje su proizvodili jos lek protiv Ichta plava kutijica i protiv puzeva) Proizvodio ga je Maribor, zaboravio sam firmu. Ima nas i starih akvaristicara. Da knjiga je sa ove distance od 30 godina prevazidjena ali jos uvek je zanimljivo stivo za mnoge koji se bave akvaristikom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Suncokret
Akvarista



Registrovan: 12 Jun 2011
Poruke: 179
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Avg 11, 2020 1:25 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Drago mi je da ovde ima jos veterana koji se secaju tog vremena i pocetaka akvaristike. Very Happy

Verujem ti skroz za Suboticu, ali u Beogradu (i to kod Boze Zoo Amazona i Zoo Oaza - tadasnja najveca prodavnica riba i opreme) ne da nisam mogao da nadjem Saproex, nego su me belo gledali kada sam ih pitao za taj lek. Nudili su mi tadasnje singaupurske lekove sa plavim, crvenim i braon cepom. I to su imali svi. Obzirom da kazes da je lek bio iz Maribora, mozda je Saproex mogao da se nabavi u Semenarni? Ali tamo ga nisam ni trazio, buduci da sam vec uveliko imao kolekciju singapurskih. Wink

Meni je knjiga draga zbog likovnih crteza i sto mi je bila prva akvaristicka knjiga. Ali da je zasluzna za moje neznanje o osnovama akvaristike dugi niz godina i uzase koje sam radio misleci da odrzavam higijenu i cinim bolje ribama... to mi je neoprostivo. Na kraju sam i batalio akvaristiku neko vreme jer sam verovao da je preteska za odrzavanje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
mboban
Akvarista



Registrovan: 13 Mar 2016
Poruke: 82
Lokacija: Zemun, Beograd

PorukaPoslao: Uto Avg 11, 2020 2:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da uglavnom su se ti lekovi prodavali u semenarama, ono što ja znam od Zelenjaka, Prizrenskom uzbrdo ka Terazijama, bila je jedana semenara, i nizbrdo od Terazija, Balkanskom ispod bioskopa "20 oktobar", druga semenara.
Bili su to Slovenački lekovi i to Saporex - braon kutija, Ichtio ili već kako - plava kutija, bila je i neka žuta, a kasnije i bela za odnosno protiv puževa. Takođe bila je i tečnost koju sam redovno koristio tada u akvarijumima zvana Mangrovan.

Ovo što kažeš da nije bilo kod Bože Amazonca ili kod Oaze 1, kasnije i 2 (mala piramida) (mislim da beše Zoran, ako se ne varam), nisam siguran (doduše ti spominješ 90-te), moja sećanja sežu ipak malo dalje, bilo je tu još radnji koje su u to vreme redovno posećivane, Nedeljković (kod krsta), brat njegov u Dimitrija Tucovića (preko puta pekare Trpković), stari vuk u Cara Dušana, na uglu kada se spusti iz tada "7 jula".
Mislim da tada oko 1985 i nije bilo drugih lekova osim ovih.

A knjiga sa kojom sam krenuo u akvaristiku

Image

je stigla sa prvim akvarijumom, dobijenim na poklon...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Uto Avg 11, 2020 2:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ajde pravili smo grejac od figara za kosu i secene neonke. Sreća pa nije uspelo mogla nas je pobiti struja. Prvi grejac kupljen od rumuna na pijaci, nisu znali šta je...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gotika
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2012
Poruke: 887
Lokacija: zemun

PorukaPoslao: Uto Avg 11, 2020 7:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

eh bile su to godine kada se po pelcer biljke od 2 cm islo sa kraja na kraj grada posadis ga u akva pa ga pazis negujes ko da ti je dete brojis svaki novi list upijas svaku rec iskusnog akvariste trudis se da nista nezaboravis
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Suncokret
Akvarista



Registrovan: 12 Jun 2011
Poruke: 179
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Avg 11, 2020 11:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Baia ::
Ajde pravili smo grejac od figara za kosu i secene neonke. Sreća pa nije uspelo mogla nas je pobiti struja. Prvi grejac kupljen od rumuna na pijaci, nisu znali šta je...


Hehe! Tvoja prica me podseca na onu, snegovi su bili dovde (pokazuje visinu usiju), mi smo prtili sneg 10km do skole u jednom pravcu i 10 da se vratimo. Laughing

Moj prvi grejac je bio LED, turski krs sa bimetalnom trakom koju "treniras" na zeljenu temperaturu. On mi je umalo skuvao sirote ribe jer se nije iskljucio, pa kada sam dosao videh vruce staklo akvarijuma! :O

mboban ::
Takođe bila je i tečnost koju sam redovno koristio tada u akvarijumima zvana Mangrovan.


E toga se secam! Providna plasticna flasa u kartonu koji ju je obavijao. Na kartonu je cak bila i merica, ako se dobro secam. Imao sam to kod sebe, nesto kao tecni treset, tj. taninska kiselina.

mboban ::
Ovo što kažeš da nije bilo kod Bože Amazonca ili kod Oaze 1, kasnije i 2 (mala piramida) (mislim da beše Zoran, ako se ne varam), nisam siguran (doduše ti spominješ 90-te), moja sećanja sežu ipak malo dalje, bilo je tu još radnji koje su u to vreme redovno posećivane, Nedeljković (kod krsta), brat njegov u Dimitrija Tucovića (preko puta pekare Trpković), stari vuk u Cara Dušana, na uglu kada se spusti iz tada "7 jula".
Mislim da tada oko 1985 i nije bilo drugih lekova osim ovih.


Ja sam znao samo za ove dve radnje, kao i Zoo Akvarijum (tako nesto) u ul. 14. decembra. Na ovaj knjizi pise da je izdata 1990. pa sam kontao da je savremena za to vreme. Ja sam u akvaristiku usao mozda iste te godine ili sledece, ne secam se tacno. U to vreme uveliko su se uvozile hrane i lekovi iz Singapura, a oprema iz Turske.

Bravo za tu knjigu! Ja ni ovu nisam odmah imao nego fotokopirano uputstvo od Boze, isto dato uz prvi set akvarijuma, 35 litara, kupljen kod njega u Amazoni. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ayrton
Akvarista



Registrovan: 25 Sep 2017
Poruke: 134
Lokacija: Bgd.-Karaburma

PorukaPoslao: Sre Avg 12, 2020 8:10 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

mboban ::

Ovo što kažeš da nije bilo kod Bože Amazonca ili kod Oaze 1, kasnije i 2 (mala piramida) (mislim da beše Zoran, ako se ne varam), nisam siguran (doduše ti spominješ 90-te), moja sećanja sežu ipak malo dalje, bilo je tu još radnji koje su u to vreme redovno posećivane, Nedeljković (kod krsta), brat njegov u Dimitrija Tucovića (preko puta pekare Trpković), stari vuk u Cara Dušana, na uglu kada se spusti iz tada "7 jula".

Bilo je dobrih akvarističkh radnji u starom delu Novog Beograda, u Studentskoj 29 "Skalar", u Džona Kenedija (ne sećam se naziva), u Otona Župančiča "Akvarijum", vlasnik akvarista Zvonko iz Zemuna (sad se radnja nalazi u YU Biznis centru, drži je njegova ćerka Maja). A sećam se i radnje u Ruzveltovoj, malo ispod Vukovog spomenika koja radi i dan danas. Bila su to neka drugačija "akvaristička" vremena.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pet Sep 11, 2020 10:18 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dosli su neki novi klinci i promenili ... pa tesko se moze reci sve. U osnovi neki detalji se promenili. Oprema je napredovala, sto je i normalno. Novi grajaci, nova rasveta, neki detalji. Pumpe ko pumpe ostase iste Smile ( kao baterije, nece se jos dugo znacajno menjati ).
Ono sto meni smeta u celoj ovoj avanturi jeste ovo doba fejsbuka i lupetanja po raznoraznim grupama ! Forumi, gde su baze znanja i cistog iskustva nekako zamrese.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Kako sa jednim grijacem grijati dva a... Luka2907 Grejanje i hladjenje 1 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako sa 1 grijacem grijati 2 akvarijuma Luka2907 Grejanje i hladjenje 0 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka formiranje novog akvarijuma thefezturtle Filteri i pumpe 0 Uto Apr 11, 2023 4:25 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ubiljenost akvarijuma Rooster Biljke 11 Sre Jan 04, 2023 7:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pitanje u vezi akvarijuma Ehein aquap... brandzaman Početak u akvaristici 0 Pet Jun 03, 2022 11:09 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License