Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Dokon Lisac Akvarijume.. Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Bombadil
Akvarista



Registrovan: 24 Okt 2017
Poruke: 119
Lokacija: Požarevac

PorukaPoslao: Čet Sep 03, 2020 11:14 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lenji Lisac ::

Sad pitanje za skejpere, koja je litraza u pitanju? Wink

Image


Poznavajući tvoj rad, 9l Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Sep 03, 2020 11:14 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Čet Sep 03, 2020 6:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jeste, al s obzirom da se niko nije igrao ovde pogadjajuci, posle ko zna koliko godina otisao na FB i napravio istu igru, pobednik dobio akvarijum i sve sto je u njemu.. Smile

Jos par nekih iz dosade nastali..

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Bombadil
Akvarista



Registrovan: 24 Okt 2017
Poruke: 119
Lokacija: Požarevac

PorukaPoslao: Pet Sep 04, 2020 7:12 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Neka ja sa srećom dobitnicima..

Ja volim da se igram, ali zakasnio dok sam bio na odmoru Smile
Ipak, drago mi je da sam učestvovao i pogodio Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Sre Sep 16, 2020 2:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koja fotka je original, a koja je prepravljena da bi imala bolji efekat? 🤔


Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Bombadil
Akvarista



Registrovan: 24 Okt 2017
Poruke: 119
Lokacija: Požarevac

PorukaPoslao: Sre Sep 16, 2020 7:32 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja bih rekao da je prva slika prepravljena...

Ukoliko nije, voleo bih da znam koji efekat se postiže u obrnutoj situaciji Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mladen68
Akvarista



Registrovan: 12 Jan 2020
Poruke: 30
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Sep 16, 2020 11:32 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

obe su oreginal,samo prva je slikana pod prirodnim osvetljenjem tj kakvo je u prostoriji,a druga uz upaljenu lampu iznad ak.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dragang
Akvarista



Registrovan: 16 Feb 2020
Poruke: 46
Lokacija: Subotica

PorukaPoslao: Sre Sep 16, 2020 1:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prva je prepravljena Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pet Sep 18, 2020 8:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bas tako. Prva je prepravljena da bi se nesto videlo i to jednostavnom autoprepravkom, inace startovano je sa vodom iz bureta koje je bilo non stop na suncu (proteklih mesec dana) u akvarijumu dimenzija 50x30x30, hvala VURDOKU na istom, pola zelene vode, a pola cesmovaca, a u njoj nema sta ne pliva, ove mini sto su ostale gupi/plati ne prestaju da jedu.. inace je i test da vidimo sta ce i da li ce i koja ce alga prva da se pojavi na kamenu i staklu.. Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pet Sep 18, 2020 8:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zalazak pod oblacima.. Smile

Image

Image

Image

Image

Image

Sa i bez pozadinskog svetla, malo se igrao sa menjanjem sijalica, sve fotke su u izvornom stanju, pod istim uglom (skoro, jer je iz ruke) fotografisano, a sledeca fotografija je kako izgleda uopsteno preko dana dok je upaljeno svetlo i pod kojim ce se razvijati dalje. Zanimljivo mi je sto se voda iskristalisala posle samo dva dana (zamenjeno vec 2x20% vode i bice na dnevnom nivou, narednih dve nedelje, tacnije 2 balona od po 5L), a plus nema filtera (trenutno, bice ubacen nakon dve nedelje), tako da nemam pojma sta je pojedeno, a sta se sve nije zavuklo u podlogu.. Laughing

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Čet Okt 08, 2020 1:41 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Neopisiv osecaj kad iscupas gomilu sagitarije..

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pet Okt 09, 2020 4:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Posle ~3 nedelje napokon se ubacuje filter, lobelia naglo porasla, higrofilu i kriptu da ne spominjem, cak je i star grass poceo da se nazire, ima malo tackastih na panju u sredini ispod svetla bez naznaka da ce se dalje siriti.

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Sub Okt 10, 2020 5:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lomljenje nane, iz ovoga..

Image

..u ovo i plus..

Image

..da krenemo da je potpuno nevazno da li je u emerznom ili submerznom, u oba slucaja je isto, tacnije kada izvadimo anubiu (testirano na nana, nana petit, coffeifolia, barteri), uhvatimo prvi list i pocetak (kraj) biljke tj rizom i polako savijamo na jednu pa zatim i na drugu stranu, ma koliko da je biljka zdrava u jednom delu ce postojati slaba veza i puci ce, tako da dobijamo "maticu" i pelcer, naravno iz "matice" ce ubrzo krenuti novi list da se razvija, dok u pelceru ako ima preko 8 listova mozemo podeliti opet na dva dela.

Image

U ovom primeru pelcer ima vise od 8 listova i radimo sledece..

Image

Palcem drzimo pocetak tj slomljeni deo a kaziprstom povlacimo na jednu stranu prvi list, da bi pukao na sredini ponovo..

Image

Ukoliko je malo zilavije i nece da pukne noktom ili sklaperom recnite deo na prelomu, gde se dva lista spajaju da bi se lakse prepolovio..

Na sledecim fotografijama se vidi kuda bi prelom bio, a i obelezen je ukoliko se ne vidi zbog refleksije blica, na svojim nanama cete lakse uociti list po list, samo je potrebno zagledati ih malo. Smile

Image

Image

Ukoliko imate neke patrljke, kao na drugoj fotografiji na ovom primeru, mozete da ostavite sa maticnom biljkom da bi se kase vezala ili da se uglavi u neku granu ili kamen, a mozete da i odsecete kao sto sam ja na ovom primeru uradio, zatim nadjete opet dva spoja (iako nema listova na njima) zasecite mm i ostavite taj patrljak (bez listova) sa nekom priljubnicom pri povrsini akvarijuma gde ima dosta talasanja vode ili ga ubacite u emerznu formu i ostavite, nakon nekog vremena pojavice se mladi novi listovi na zasecenom delu..

Image

..a posle par meseci ce biti prava zdrava biljka, jeste da je u minijaturnom obliku ali nece skoditi nikome mini iako nije mini, nemojte se plasiti da ce biljka da istruli ako se deo rizoma skuplja (kao sto je duplo umanjen da sledecoj fotografiji) biljka se hranila istim, a ukoliko imate ramshorne ili apple puzeve uklonite ih iz akvarijuma, jer je moguce da bude pojeden ceo rizom pre nego sto se biljka formira, kad se formira mogu se vratiti i pustiti ih da pojedu ostatak rizoma ukoliko pocne da truli.

Image

Kao poslednja stvar, jer sam u nekom od postova pisao da moze da iz dva lista da izraste novi, ali nekolicina nije verovala pa evo i primera, na staroj nani barteri koja je delom pocela da propada otkinuta dva poslednja lista i ostavljena slobodno da plutaju u akvarijumu, kroz mesec i po poceo je da nice novi list, tako da cal i u fazi propadanja dva stara lista ce da daju jedan novi, ne moraju biti dva zdrava.

Image

Image

Image

U teoriji bi moglo i sa po jednim listom da se nane razmnozavaju, ali pod odredjenim polu polu emerzno/submerzno uslovima, o kojima necu pisati jer jos nije isprobano, a i ne zelim da dam ideju nekome pa posle da kuka kako je iskidao sve nane, a projekat joj/mu propao. Smile

Ukoliko vam zile smetaju na abuijama pri ponovnom vezivanju, slobodno ih secite do pola cm, makar sam ja isao do te mere i nikada nije biljka trulila, propadala, uvela, nestala itd vec se nakon nekog vremena pojavljivale nove mlade zilice, kao da i nisu secene.

Inace jedna novina, nemam ni jedan jedini submerzni akvaijum kod sebe, pravi se pauza, ali se krece na projekat (deseta strana, drugi post), da se napokon pusti u rad, ostalo samo cetiri emerzna kao priprema bilja za ono sto ce ici u jedan veci.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Čet Okt 15, 2020 12:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Proteklih par dana je proslo haoticno, jer nisam imao pojma sta se desava sa mikrosorumima u emerznoj formi, trule i nastaju rupe kao da ih ko zna koji puzevi jedu, mladi listovi ne postoje, stari i oni dobar deo pojeden, a onda sedim i buljim u akvarijum u nekom polu mraku i nemam predstavu sta je moglo da im se desi. Ugaseno svetlo, padne mi na pamet nesto od vasi, al opet nije moglo tom brzinom da nestane toliko listova od njih, a i one kad napadaju napadaju biljku po biljku, ovo je stanje po citavom akvarijumu/terarijumu baze 60x40, upalim lampicu da bacim pogled jel ima nesto po listovima u mraku kad nesto pocelo da izlazi iz drveta (bilo na susenju do pre par dana na terasi)..

Image

Image

Image

Image

..tako da sam otkrio krivca i ko je pojeo mikrosorume . Smile

Trenutno je u zasebnom sa par listova salate i par listova hrasta i listovima zita, nemam pojma sta ce da jede, al mikrosorume vise jok..

Ukoliko iko ista zna oko gusenica i koja bi ovo vrsta mogla biti nek javlja, boje su koje se vide, a duzina mu je trenutno oko 2.5 cm.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Bombadil
Akvarista



Registrovan: 24 Okt 2017
Poruke: 119
Lokacija: Požarevac

PorukaPoslao: Čet Okt 15, 2020 8:04 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Meni izgleda kao šimširov moljac.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pet Okt 16, 2020 12:58 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

To je i meni google lens izbacio. Laughing Mada izbacio je i jos par nekih drugih vrsta, a na jednoj od fotki je izbacio da je guster na fotografiji.. Laughing ..toliko o pouzdanosti toga. Nego postavio sam fotku jos na par mesta i vecina misli da je Helicoverpa, al koja tek kad se izlegne i kada se vide i krila i antene i par nogu i ovo/ono.. uglavnom nemam vremena da pazim na larvu, a i ne zelim da se bavim time, trenutno, mozda kasnije u zivotu, tako da je pusten u saksiju gde se i pojavio (makar ja mislim da je bio u saksiji iz koje mislim da sam izvadio granu, svakom slucaju ima sta da jede i gde da se ukopa), jer mu/joj je verovatnoca trenutno slaba za prezivljavanje kad se ucauri, a vode se i kao stetocine.. al ko zna kako je zavrsio kod mene na terasi u drvetu, to je ono sto mene zapravo vise muci.. Laughing Tako da neka ga, ako je tu polozeno jaje i zenka/muzjak mislili da mu odgovara, nek proba da se razvije, ako ne..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka police za akvarijume io Ponuda 0 Sre Dec 22, 2021 3:13 am Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Kamen za morske akvarijume No 1 Arhiva Malih Oglasa 0 Ned Jun 28, 2020 7:39 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Polica za akvarijume Alexa777 Arhiva Malih Oglasa 0 Pon Sep 02, 2019 12:35 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Polica za akvarijume Alexa777 Ostala oprema 5 Sub Jan 26, 2019 1:44 pm Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Kamenje za akvarijume HORUS Arhiva Malih Oglasa 0 Pon Apr 09, 2018 4:45 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License