Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Problemi sa rasvetom i barbusima. Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
IvanBo
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2020
Poruke: 28

PorukaPoslao: Ned Sep 27, 2020 10:31 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Cim ukljucim osvetljenje u akvarijumu barbusi se sabiju jedan ugao akvarijuma pri dnu vidno stresirani. Akvarijum je 80x40x35. Nesto malo preko sto litara. Od rasvete imam jednu vito 2001 t5 13w neonku i arcadia 9w tropical. Pokusao sam sa ukljucivanjem jedne pa druge ili samo jedne. Sve dovodi do slicne situacije oni na dnu u uglu.
Napominjem da je akvarijum nov i da su barbus tetrazone tu tek jednu nedelju.
Da li je neko imao ovakve probleme?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Sep 27, 2020 10:31 am Snimi Poruku Nazad na vrh

ljubisa03
Akvarista



Registrovan: 19 Feb 2017
Poruke: 77
Lokacija: Kula, vojvodina

PorukaPoslao: Ned Sep 27, 2020 2:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pitanje?
da li ima mozda jos koja riba koja je krupnija od njih?
da li imas nesto prirodnog bilja, koje je malo gusce. pomoci ce u prilagodjavanju.
svetlo nije problem jer nije prejako.
u glavnom barbusima je kratak period privikavanja, mozda dve nedelje najvise. ja sam tetrazone i kokoniuse drzio bez problema u zajednickim akvarijumima, u glavnom sa drugim ribama pa nisam nikad imao ovakav problem, mada sam cuo od par ljudi o tome, u glavnom u akvarijumu bez bilja ili bez drugih stanovnika.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
IvanBo
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2020
Poruke: 28

PorukaPoslao: Ned Sep 27, 2020 3:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na odgovoru pre svega. Stanovnici akvarijuma su:
2 ancistrusa
6 corydoras paleatusa (2 albino i 4 obicna) i
14 barbus tetrazona (2 albino, 5 zelenih i 7 prugastih)
Imam i 12 biljaka pre mesec dana posadjenih koje su bas napredovale. Nije to jos uvek dovoljno biljaka ali ce uskoro sve to da se popuni. Promenio sam polozaj ove dve neonke i malo je bolje. Mislim da je ipak privikavanje u pitanju.
Nisam hteo da uzimam jos riba jer su malo nezgodne naravi.
Sada vec razmisljam i o tome.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan95
Akvarista



Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 144
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Ned Sep 27, 2020 6:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim da to nije nista strasno. Verovatno im treba malo vremena da se naviknu na svetlo kad se ono naglo upali.
Koliko dugo posle paljenja svetla ostanu tako sabijeni u cosku, odnosno koliko im treba da se opuste i krenu normalno da se ponasaju?
Ako je to neko kratko vreme (pola sata), onda je to samo taj pocetni "sok" i period koji im je potreban da se iz mraka prilagode na svetlost.
Slicno je bilo kod mene dok sam koristio neonke.
Ako budes u prilici da promenis osvetljenje, uzmi led osvetljenje jer mozes da podesis postepeno paljenje svetla.
Sigurno je i ribicama manji stres kad se svetlo pali postepeno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ljubisa03
Akvarista



Registrovan: 19 Feb 2017
Poruke: 77
Lokacija: Kula, vojvodina

PorukaPoslao: Ned Sep 27, 2020 6:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

uzmes neke brze plivace slicne velicine, mozda kontrast u koloritu, na primer cherry barbuse ili kokoniuse.
samo nekoliko komada, mislim da mozda jedno manje jato, 5-6 kom,samo ukoliko je filtracija dobra.
ali daj im prvo jos nedelju na privikavanje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
IvanBo
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2020
Poruke: 28

PorukaPoslao: Ned Sep 27, 2020 6:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zanimljivo je da je to u periodima. Kad se upali se tako ponasaju pa onda normalno. Zatim opet i tako u krug. Sacekacu jos malo.
Da i hteo sam da ubacim barbus titeje upravo 6 komada ali ih nije bilo u radnji. Sad razmisljam kako ce i sa njima da se ponasaju jer po malo i cackaju corije.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan95
Akvarista



Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 144
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Ned Sep 27, 2020 6:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Drzao sam ih sa titejama i uopste ih ne konstatuju.
Sto se tice koridorasa morao sam da ih odvojim jer su ih tetrazone urnisale. To proganjanje koridorasa se pogorsavalo kako su tetrazone rasle.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IvanBo
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2020
Poruke: 28

PorukaPoslao: Ned Sep 27, 2020 7:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pokusacu da nabavim titje. Za sada ne maltretiraju previse koridorase. Mada moze se to pogorsati kako rastu. Zbog toga sam uzeo samo njih da ne bi ostale ribice patile. Mada mi je sada i cudno ovo cutanje na dnu. A ujutru kad je samo malo dnevnog svetla oni se tako razigraju i svuda supo akvarijumu. Zato pomislih da je svetlo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ljubisa03
Akvarista



Registrovan: 19 Feb 2017
Poruke: 77
Lokacija: Kula, vojvodina

PorukaPoslao: Ned Sep 27, 2020 7:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

da, na zalost cesto se desava, spore ribe stradaju ancistrusi su malo tvrdji pa ih ne diraju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
IvanBo
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2020
Poruke: 28

PorukaPoslao: Ned Sep 27, 2020 7:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Videcu kako se odvija situacija za sada in ne maltretiraju nego ponekad samo dodirnu ili slicno. Nema grickanja. Ali se jos nisu opustili skroz. Ko zna sta ce biti kada se skroz adaptiraju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
skendro1
Akvarista



Registrovan: 06 Feb 2018
Poruke: 30
Lokacija: Subotica

PorukaPoslao: Ned Sep 27, 2020 8:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

a da provas da im polako ukljucujes svetlo, ne odjednom. Imas one potenciomere pa da probas sa njima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IvanBo
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2020
Poruke: 28

PorukaPoslao: Ned Sep 27, 2020 9:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I o tome sam razmisljao. Verovatno cu to i kupiti. Cini mi se da se vec malo i privikli. Imas i ti barbuse?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Ned Sep 27, 2020 11:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Upali setlo u prostoriji sat pre paljenja svetla u akvarijuma Neće akvarijumu ništa biti ni da ga malo sunce obasja(problem je leti ako sunce sija direktno u akvarijum). Meni se ni morske ribe nisu trzale zbog svetla. Nešto se dešava oko akvarijuma sto ih plaši(kucni ljubimci, deca, znatiželjni ukućani). Svakako će se nabićim ne moraš ništa da radis. Barbusi su ribe koje ti grickaju ruku kada je ubaciš u akvarijum.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Sep 28, 2020 9:44 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Smanji jacinu rasvete za pocetak, manje guraj ruke u akvarijumu, polako prilazi akvarijumu ... vidi sta od navedenog plasi ribe pa polako ih privikavaj ...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IvanBo
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2020
Poruke: 28

PorukaPoslao: Pon Sep 28, 2020 10:31 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala svima na odgovorima. Izgoeda da je privikavanje bilo u pitanju a ja u nepotrebnom strahu. Danas menjao deo vode , nedeljno odrzavanje. Sredio malo i biljke. Njih nigde. Dok sam ja pokupio sve to i skuvao kafu oni razigrani u akvarijumu. Mislim da sam bezrazlozno strahovao samo je trebalo da se adapriraju.
Jos samo da se sto bi nas narod rekao "skrde" sa koridorasima i bice sve ok.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Problemi sa Limunom sloboradov Početak u akvaristici 2 Pet Nov 10, 2023 3:07 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Crne tačke na barbusima dragang Bolest 4 Ned Maj 10, 2020 10:48 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Prodajem akvarijum sa rasvetom. VusaBEJBE Arhiva Malih Oglasa 1 Sre Okt 02, 2019 4:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problemi sa biljakama boskonet Biljke 7 Čet Feb 28, 2019 12:20 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvarijum 100x67x50 sa led rasvetom i... manastiriste Arhiva Malih Oglasa 1 Sub Sep 22, 2018 8:03 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License