Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Maksimalan broj riba Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Panta1991
Akvarista



Registrovan: 24 Sep 2020
Poruke: 12

PorukaPoslao: Pon Okt 05, 2020 10:50 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima!

Zamolio bih, ako je moguce, da neko od iskusnijih akvarista da slobodnu procenu na sledecu situaciju.
Imam akvarijum 350l (bez filter ima da kazemo 280-300l). U akvarijumu imam 9 biljaka i sledece ribe:

6 x White fin tetra
6 x Phantom tetra
11 x Neonkice
10 x Trihogaster (5 leri i 5 plavi)
7 x Zebrice
5 x Yellow moli
11 x Ksifo
14 x Gupi
9 x Plati Sunset

sto je nekih 79 riba ukupno.

Cistace ne racunam.

Moje pitanje je, da li je ovaj akvarijum vec prenaseljen i smem li ubaciti jos riba? Koliki bi bio maksimum?
Zeleo bih da dodam jos neku tetricu, neonkicu, gupi (menje ribe).

Hvala unapred!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Okt 05, 2020 10:50 am Snimi Poruku Nazad na vrh

chaosad
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 157
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Okt 05, 2020 11:57 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pa nebi trebalo da je mnogo ako je filter napunjen dobrim filter materijalom (4-5l siporaxa ili matrixa) i menjaš vodu redovno,puno biljaka, hraniš umereno ima puno faktora onda može do 150 tetrica i živorotki ja imam 80 u 120l.Ako možeš stavi neku sliku da vidimo kako izgleda sve?!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Panta1991
Akvarista



Registrovan: 24 Sep 2020
Poruke: 12

PorukaPoslao: Pon Okt 05, 2020 12:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na informaciji, onda ne brinem nego cu dodati jos 40ak riba i to mi je za sada.
Sto se filtera tice, imam onu vatu (belu) - 10ak slojeva,aktivni ugalj i nesto plavo mrezasto na vrhu. Vodu menjam jednom nedeljno (oko 30%). Prilicno mi deluje cisto sve i mislim da mi je dobar filter.
Mozda kvalitet slika nije bas super ali sta cu, takva mi kamera Very Happy
Ako iko ima misljenje kako da poboljsam akvarijum (estetski ili funkcionalno) otvoren sam za predloge, bas sam zagrizao da ga doteram do savrsenstva.

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chaosad
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 157
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Okt 05, 2020 12:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nije ti to dobra filtracija nemoj da dodaješ ništa pogotovo odjednom 40 ni slučajno
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Panta1991
Akvarista



Registrovan: 24 Sep 2020
Poruke: 12

PorukaPoslao: Pon Okt 05, 2020 12:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ok, kako mogu da poboljsam filtraciju? Sta mogu da zamenim?

Za 40 komada znam, i mislio sam postupno...Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chaosad
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 157
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Okt 05, 2020 1:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

treba ti gore napisani biološki filter materijal (Sera siporaxa ) bar 1 l na 100l vode znači bar 2-3l za sadašnju količinu riba ili 4-5 ako dodaješ još riba,aktivni ugalj treba da ide napolje jer ti on uništava svu tečnu hranu za biljke koju dodaješ ali ne odmah tek kad dodaš nove prstenove pa za 3-4 nedelje kad se cikliraju i napune korisnim bakterijama
biljak imaš dosta samo da porastu i popune sve
u Akvarijum artu imaš rinfuz jeftiniji Siporax ona fabrička pakovanja su 50% skuplja
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pon Okt 05, 2020 3:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kao što kaže Chaosad to ti najviše zavisi od filtracije i roda riba koje želiš da držiš. Neonkica i gupika možeš bukvalno koliko hoćeš da imaš u akvarijumu.
Za mene je bitan faktor bio i uloženo vreme. U 80l imao sam između 120 i 150, uglavnom živorotki. Bio je pakao za održavanje jer sam morao stalno da čistim filter i usisavam dno. U 160 sam imao duplo manje riba pa sam to spustion na 30-40, dodao kozice i tada mi je bilo fenomenalno jer je akvarijum bio po sistemu ruke van vode sem kad biljke treba razrediti.
Neki moj savet ti je da broj riba prati količinu biljaka u akvarijumu. To je sve odokativno, uglavnom će ti nos i čistoća/providnost vode reći kada imaš više životinja nego što sistem može trenutno da podnese. Ribe nemoj dodavati gomilu odjednom. Dodaji po 10tak kom. jedne vrste sakih 10-15dana, naravno ako su jatne ili one koje vole društvo svoje vrste.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Panta1991
Akvarista



Registrovan: 24 Sep 2020
Poruke: 12

PorukaPoslao: Pon Okt 05, 2020 3:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala ljudi na odgovorima, ispostovacu sve. Siporax cu da ubacim da poboljsam filtraciju pa cu onda ribe. Imam vremena. Uglavnom cu dodati manje ribe, ali naravno vodicu racuna da mi ne propadne sve zbog prevelikog broja.
Ne planiram da dodajem nove vrste, to je sto je.
Ajde samo jos jedno pitanje - smem da ubacim zajedno kozice sa muljasima? Ja nisam bio pristalica kozica ali sve cesce citam da su akvarijumi mnogo cistiji sa kozicama...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pon Okt 05, 2020 6:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ukoliko ti cena nije problem Seachem Matrix umesto Siporaxa i mozes sve da dupliras od broja riba, ali s obzirom d ce sve ovo jos dodatno da poraste i zivorotke da se razmnoze, ostani na ovom broju sto si napisao za sad.

Umesto plasticnih crvenih ubaci ludwigie ili rotale, one su crvene plus prirodne i rastu u svakakvim uslovima.

Kad se biljke jos malo zbiju i bude gusto razmisljaj o kozicama, ali pored ksifoa od 6+ cm, trihogastera i neonki, ukoliko nisu naviknuti da zive zajedno bice pojedene u relativno kratkom roku, zato razmisljaj jos malo dok se biljke ne zgosnu i daju koliko toliko skloniste za kozice. Naravno mozes uzeti keramicke tunele za kozice i sakriti ih u pozadini akvarijuma i tako im dati vecu sansu za prezivljavanje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Panta1991
Akvarista



Registrovan: 24 Sep 2020
Poruke: 12

PorukaPoslao: Pon Okt 05, 2020 7:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Seachem Matrix se takodje ubacuje u filter (Ispod svih slojeva filtera - do prelaza u komoru gde je pumpa za preliv)? Deluje jako dobro, nisam cuo za ovo.
Plasticne i planiram da izbacim, tu su samo privremeno. Ludwigiu sam ubacio jednu ali mi nesto mnogo sporo raste, a cak je i odbacivala mnogo listove, kao da joj nesto smeta, uprkos redovnom dodavanju CO2.
Nisam znao da Ksifo i ovakve ribe hoce da napadnu, ako resim kozice da ubacim definitivno cu morati da im smislim neki sistem Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pon Okt 05, 2020 7:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da, poslednji sloj filter materijala pre pumpe, sto se biljaka tice potrebno je vreme da se prilagode, tako da ako imas ludvigie ok, ako su iz emerznog u submerzno presle znaju da odbace i sve listove i tek onda krenu sa submerznim, tako da nemoj da te plasi to, ukoliko je stabljika negde potamnela onda je moguce da je biljka u fazi propadanja, ukoliko to primetis iseci od korena do tog trulog dela i trebalo bi da krene nova mlada biljka da raste.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Bojan95
Akvarista



Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 144
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Uto Okt 06, 2020 12:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dosta prostora ti zauzima 3D pozadina. Tako da po mom misljenju ovo ti je plafon sto se tice riba. Pogotovu sto imas zivorotke i vrlo brzo ce ti se povecati broj riba. Filtracija jeste slaba, kolege su ti vec rekle sta da promenis.
Slazem se sa Lenjim u vezi Matrixa. Hteo sam da ga probam i pre nego sto je stigao kod nas u radnje. Ubacio sam ga sve filtere u kombinaciji sa purigenom i prezadovoljan sam.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Okt 06, 2020 3:35 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne bih se složio da je Matrix bolji od Siporexa za filtraciju ali po prirodu najverovatnije jeste jer Sichem matrix prirodan materijal - kamen plavac; lakši je i za održavanje. Kod Sichema sve super zvuči ali u realnosti za većinu njihovih proizvoda je to samo dobar marketing. Puragen, Flourish Excel, Flourish, Prime, puferi je nešto što od njih možeš da kupiš za slatkovodnu i što će ti se vrlo dobro pokazati. MatrixCarbon npr je bacanje para kao i SeaGel, testovi, PhosGuars je dobar za izbegavanje... dugačka je lista. Za morsku imaju dobre hemije. Podloga im je super za male postavke za velike je diskutabilno zbog visoke cene. Stop puta po forumima pretraži, dva puta meri a jednom seci kad ti se svidi nešto od Seachema. Youtube je loš izvor informacija za procenu njihovih proizvoda jer Seachem plaća jutubere da "navijaju" za njih.
Ako si zaludan, o kvalitetu različitih filter materijala, sposobnosti bakterija da ih nasele imaš dosta pisano ovde samo uključi Google prevodilac:
https://www.akvakertesz.hu/threads/szuroanyagok-mikroszkop-alatt-12.1746/
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ayrton
Akvarista



Registrovan: 25 Sep 2017
Poruke: 134
Lokacija: Bgd.-Karaburma

PorukaPoslao: Uto Okt 06, 2020 7:49 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bojan95 ::
Dosta prostora ti zauzima 3D pozadina. Tako da po mom misljenju ovo ti je plafon sto se tice riba. Pogotovu sto imas zivorotke i vrlo brzo ce ti se povecati broj riba...

U potpunosti se slažem sa @Bojan95.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Panta1991
Akvarista



Registrovan: 24 Sep 2020
Poruke: 12

PorukaPoslao: Uto Okt 06, 2020 8:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ljudi,hvala puno svima na odgovorima.
Mnogo sam naucio iz ove jedne konverzacije Smile
Sto se ludwigie tice bice da sam dzaba razmisljao da je izbacim,mislio da propala,a ovo sve normalno.
Sto se tice materijala za filter to cu jos malo prouciti koji mi pase,ali obavezno cu ubaciti.
Sto se 3d pozadine tice, zquzima dosta mesta,to nisam racunao,tako da tesko da ce biti dodavanja riba...
Jos jedno pitanje, posto imam dosta zivorotki,moram li da ih sklanjam iz akvarijuma pred radjanje malih? Jedna gupika se okotila,odmah su nestali mali Sad
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Koja je ovo riba? pubicna__kost Razno 4 Sub Mar 19, 2022 6:16 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Zašto se riba razboli? LouzaWeah Bolest 3 Pon Apr 26, 2021 8:32 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 40 L akvarijum, savet za broj riba uki01 Ribe 4 Čet Apr 15, 2021 4:10 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ime riba ? Trifke98 Afrički ciklidi 1 Čet Apr 08, 2021 10:13 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Koja je ovo riba Milorad Ribe 2 Sub Mar 27, 2021 10:06 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License