Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Početnički 70l Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Jakovac
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 23 Jun 2020
Poruke: 9

PorukaPoslao: Pet Okt 16, 2020 1:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima!
Evo, da dam svoj skromni doprinos oživljavanju foruma koji dugo čitam i služi mi kao priručnik i inspiracija.

Akvarijum je Juwel 70l. Star je 4 meseca u toku kojih se dosta toga izdešavalo. Sada je stanje relativno stabilno.
Filtracija: unutrašnji Juwel Bioflow One (sa dodatim siporax mini) i Eheim 2215 (2l siporax prstenova ostalo biosundjer i vata).
Rasveta: Juwel Novolux led 8w, Aquael Leddy Sunny 10w i Aquael Leddy Plant 10w. Fotoperiod 8h (4-2-4).
Podloga: Neka domaća crvenkasta hranljiva podloga i crni kvarcni pesak.
Co2: Boca, 2-3 mehura/sec, 24h.
Prihrana: RF Makro po uputstvu, Profito dnevno po uputstvu i EC po uputstvu.
Vodu menjam nedeljno 30-40%.

Fauna:
4 Trihogaster leery
5 Cory pande
2 Ancitrusa
20 Crvenih kozica + malci
2 Helene
Barski puževi (pod kontrolom).

Biljke su uglavnom nezahtevne kao što se vidi na slikama. Šišam ih jednom u dve nedelje.

Imama dva pitanja:
1. Planiram da izbacim unutrašnji filter. Koliko dana treba treba da rade oba filtera uporedo, da bi se kanister filter ciklirao?
2. Kako da nahranim korije i kozice pored 4 lerija, a da to ne traje duže od 30 sekundi, kako preporučuju? Trenutno ubacujem više hrane da oni ne bi ostali gladni i krenule su mi alge po travi.

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Okt 16, 2020 1:30 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Bombadil
Akvarista



Registrovan: 24 Okt 2017
Poruke: 119
Lokacija: Požarevac

PorukaPoslao: Pet Okt 16, 2020 1:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

To je prilično lepo skockano za početak, vidi se da si studiozno ušao u akvaristiku, što je retko i za svaku pohvalu.

1. Po meni, dovoljno je desetak dana da se novi filter ciklira. Ja i sa kraćim periodima nisam imao problema, sve zavisi od stanja u kom su ribe. Sistem ti je već stabilan, pa ako su ribe zdrave, neće imati problema.

2. Ukoliko si siguran da je hrana problem i uzrok pojave algi, koristi kombinaciju granula i listića, pa će neki da jedu sa površine, a neki hranu koja pluta.
Ipak, možda je problem nešto drugo. Koje alge se pojavljuju?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Jakovac
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 23 Jun 2020
Poruke: 9

PorukaPoslao: Pet Okt 16, 2020 2:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala.

Onda mi je filter cikliran. Super.

U pitanju je neka zelena dlakava. Počela je da se pojavljuje pre par dana od kad sam počeo da ubacujem više hrane na dno (ispod zvona od flaše) kako bi koriji jeli. Inače Leriji su toliko proždrljivi da jedu i sa površine i sa dna, tako da ništa ne ostane za korije osim ako ne bacim hranu na dno i prekrijem tom presečenom flašom. Međutim njima treba par minuta prvo da je nađu, a zatim da je pojedu. Zato sumnjam da je alga od te hrane.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pet Okt 16, 2020 3:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zanimljv. Bravo

Nov filter kada povezes a ima sundjer u sebi dovoljno je 24h da prodje da bi stari mogao da se ukloni.

Sto se tice hranjenja probaj sa crevom da ubacujes da bi doslo do dna ili nahrani prvo lerije pa kad se zasite ubaci jos par zrna za korije, sta ostane pojesce kozice ili uzmi spiruline koje su za korije pa dodaj po pola tablete tabletu zavisi od velicine same ribe i koliko ih je.

Ne kapiram sto stavljas duplo paljenje svetla, drzi ga konstantno 7-8h, po meni je to cista budalastina par sati gori par sati ne gori, nema to efekta, gde je u prirodi tako (sem kad je oblacno, al opet onda pali gasi svetlo na svakih 15 minuta). Duplo paljenje svetla je veci stres za ribe ukoliko je u prostoriji vec mracno. Smanji sa prihranom biljki tj malo manje doze stavljaj profita od trenutno, moze i od viska elemenata u vodi da se pojavljuju koncaste..

Sta ti pliva u ovom mini pored? Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Jakovac
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 23 Jun 2020
Poruke: 9

PorukaPoslao: Pet Okt 16, 2020 5:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala Lisac. Moram da kažem da sam veliki poštovalac tvog lika i dela ili što bi neki rekli tvoj sam fen. Pročitao sam sve tvoje postove.

Sledeća postavka će biti lepša, do sad mi je bilo bitno da se sve stabilizuje i da bilje raste.

Super, za vikend vadim juwel filter.

Hranio sam i crevom i pipetom. Trenutno mi je najbolje kad pincetom spustim na dno. Dajem im seru vipan, blood worms smrznuti i spirulina tablete. Problem je što se leriji nikada ne zasite. Mislim da bi jeli dok ne puknu.

Što se svetla tiče i ja sam protiv te sieste jer je neprirodna. Uveo sam je kad sam imao bum braon alge i tada sam svašta radio. Tada nisam imao ribe. Drugi razlog je bio da dobijem 2 h svetla uveče kad sam kući. Treći je jer prihranu dajem u 6, a kažu da je najbolje 2h pre svetla. To je bila logika za 4-2-4. Misliš li da je ok da se samo vratim na 8h u komadu?
Profito sam izbacio već par dana dok ne ošišam parvulu i te alge sa njom.

Evo ga mini pored. Njega su deca dobila sa tri gupike i plastičnim biljkama. Gupike sam hteo da poklonim, ali kad sam video gde idu sredio sam mali dok im ne nađem bolji smeštaj. Pored gupika su puževi i kozice. Sredio sam ga sa onim što sam imao. Ispod je zemlja za cveće, bb link sijalica. Dosta toga sam prepisao od tebe i evo već dva meseca sve ok. Čist ko suza. U njemu menjam vodu 2x nedeljno.


Image


Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Sub Okt 17, 2020 5:06 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mora da si se nacitao kratkih postova, drago mi je ako ti je ista od toga pomoglo. Smile

Braon se povlaci sama od sebe kad se dovede sam akvarijum u balans, na staklu se obavezno pojavi kad je mlad i tek startovan akvarijum (najcesce), manjak svetla istim godi tako da si smanjivao za zelene pa i ok al za braon.. resava se i teodoksusima, al posto si ubacio helene nema nista od njih.

Jos jedan predlog za hranjenje neko parce plastike (tipa ko tacna za kafu) zalepis na neku drsku plasticnu ili drvenu stavis hranu na to spustis kad pojedu izvadis, tako nema kontakta sa biljkama pa mozes da izbacis sumnju da li su alge povezane sa hranom..

Sto se svetla tice ako si zadovoljan kako bilje napreduje i vec si usao u semu kako doziras itd zadrzi se na tome dok ne resetujes i prepravis akvarijum, onda ostavi 8h u kontinuitetu.

Znaci od malog je sve krenulo, deca dobila a tata nastavio sa malo vecim.. Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Jakovac
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 23 Jun 2020
Poruke: 9

PorukaPoslao: Ned Okt 18, 2020 1:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jeste, pomoglo mi je puno i hvala na tome.
Da, od malog je sve krenulo. Sada pripremam ženu za novi, ali još uvek ne shvata da nam je neophodan Very Happy .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Ned Okt 18, 2020 7:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kad ti dodje taj, od ovog mini napravi karantin kad kupujes nove ribe drzis ih u njemu 20ak dana pa tek onda u akvarijum sa ostalima (pisem 20ak jer je to neko vreme za koje mogu da se vide sve bolesti tj one najgore da li ribe imaju ili ne), tj ostavi ga praznog sa ociscenim HF, al obavezno ga spakuj u neku kutiju da ga ne vidis da ne bi pao u iskusenje da opet bude pun. Smile

Zaraza su ti mini jer mozes gomilu da ih imas u vidu kozicnjaka sa drugim vrstama kozica i svim mogucim vrstama tepih biljki, pa ti jede vreme odrzavanje i to dosta, iako ne izgleda tako kad se prica/pise o tome.

Jos jedna stvar koja moze da se radi sa njima je da napravis neki "zen akvarijum" tacnije napunis ga peskom granulacije 0 i non stop ga slazes i preslazes kad ti dodje nesto da cackas oko akvarijuma tako da umesto u glavnom da menjas menjas tu i igras se, plus deca mogu da budu kreativna pa sama da prave neki hardscape iznova i iznova da stvore osecaj za prostor itd.. al da ne duzim, ovo su samo predlozi.

U svakom slucaju ako je ovaj ovako ispao pitam se kakav ce sledeci biti. Samo napred podrazavam. Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Početnički 45l - savet Jeka13 Početak u akvaristici 10 Sre Nov 25, 2020 5:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Početnički Malawi Mbuna nesha barajevac Afrički ciklidi 133 Sre Jul 23, 2014 10:49 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka početnički akvarijum 30x40x24 shaca pochetnik Akvarijumi 11 Ned Maj 15, 2011 3:59 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License