Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Akvarijum 60l - izrada i formiranje od 0 Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
kikii77
Akvarista



Registrovan: 22 Okt 2020
Poruke: 21
Lokacija: Beograd - Čukarica / Vršac

PorukaPoslao: Čet Okt 22, 2020 11:43 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Cao svima, imam problem sa mestom za akvarijum tako da vec dugo imam mali (~15l) i sasvim dobro funkcionise, ribice su srecne. Kupio bih veci, dimenzija 55x25x45visina, da li znate ko u Beogradu/Pančevu/Vršcu izradjuje akvarijume(ako je dozvoljena takva vrsta reklame ovde) i koliko bi to kostalo?
Planiram da ubacim mnogo biljaka i kozice, za ribice nisam siguran jos uvek koje, mikrorazbore mozda, tetre, koridorase itd(dajte predloge).
Imam eheim aquaball filter(ne znam oznaku ali je dovoljan za tu litrazu), i grejac 50w, osvetljenje i ostalu opremu cu takodje nabaviti nakon sto nabavim akvarijum.
Dakle treba mi preporuka gde izraditi akvarijum i naravno ako neko ima visak biljaka kada budem formirao, prihvatam Smile Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Okt 22, 2020 11:43 am Snimi Poruku Nazad na vrh

nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Čet Okt 22, 2020 1:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Usko je to al ako si ogranicen prostorom onda i razumljivo. Ako nisi ogranicen prostorom onda pokusaj minimum za 10cm da prosiris akvarijum. Dobices neophodni prostor.
Ribe ... kada napunis akvarijum sa svim sitnicama imace nesto malo vise od 50 litara vode u njemu. Nije neka litraza sa kojom bi mogao da planiras puno riba. Moze u te dimenzije tj litrazi da se udome dve tri vrsta riba.
Ako planiras kozice u njemu onda je dimenzija sasvim zadovoljavajucu. Naravno, i ovde ces biti malo u problemu ako odabira biljaka, eventualno grane, kamenja ali kozicama nece smetati Smile . Moze to lepo da se sklopi, uklopi i da funkcionise. Samo volja Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
kikii77
Akvarista



Registrovan: 22 Okt 2020
Poruke: 21
Lokacija: Beograd - Čukarica / Vršac

PorukaPoslao: Čet Okt 22, 2020 1:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jesam ogranicen prostorom, zato i te dimenzije. Sem ako akvarijum sme da "viri" van postolja, mada ne znam koliko je to sigurno i esteski lepo.
Volje imam, sto se tice broja riba ne treba da ih bude mnogo, volim da su razlicite i volim sitnije vrste riba koje mogu da kombinujem sa kozicama.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
kikii77
Akvarista



Registrovan: 22 Okt 2020
Poruke: 21
Lokacija: Beograd - Čukarica / Vršac

PorukaPoslao: Čet Okt 22, 2020 2:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Ovde sam planirao da stavim akvarijum. Da li je moguce usrafiti vecu plocu gore, da dobijem vecu povrsinu?
To je bukvalno jedino mesto gde mogu da ubacim akvarijum bez dodatnih troskova izrade postolja
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Čet Okt 22, 2020 3:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Akvarijum tih dimenzija može da ti sastavi skoro svako. Od stakloresca(ako koristi silikon za akvarijume), preko oglasa na KP, sitnih radnji do sponzora foruma koji po narudžbini pave akvarijume od stakla koje u sebi ima jako malo primesa pa je skoro bezbojno.
Postoje i oni akvarijumi što ih kače na zid. Otprilike su 20-25cm širine. Moje neko mišljenje je da su abominacija mada ima 2-3 centra za akvaristiku u Beogradu koji to naprave da izgleda kao živa slika.
Polica nemoj da ti bude ograničavajući faktor. Do 100kg možes da koristiš ivericu 18mm, lako i brzo bez ičije pomoći. Ne znam cene po BGu mene ovde ne bi izaslo više od 2000-2500din da sam napravim.
Čisto staklo da ti prelazi van police ne valja. Morao bi da staviš neku ploču.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Čet Okt 22, 2020 3:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A pazi, kozice ne mogu sa velikom vecinom riba. Malo iskusniji uz neke skrivalice uspeju da sacuvaju kozice i mladj. Obicno ako se ne ugodi i ne sakriju kozice onda zavrse ribama kao hrana.
Za pocetak odluci se da li zelis ribe, ili kozice. Ostale detalje ces prilagoditi odabiru
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
kikii77
Akvarista



Registrovan: 22 Okt 2020
Poruke: 21
Lokacija: Beograd - Čukarica / Vršac

PorukaPoslao: Čet Okt 22, 2020 3:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Peku ako mozes da mi preporucis nekog stakloresca koji bi to uradio u BGu, super.
Definitivno cu usrafiti ivericu ili nesto slicno da dobijem na povrsini ali svakako bi to bio akvarijum max dimezija 60x35x30 ili druge dimenzije litraze 60-65l, toliko mi uslovi dozvoljavaju.
@nikouro iskreno kozice nikada nisam imao ali su mi zanimljive, raspitacu se ponovo kada budem odlucio sta cu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Čet Okt 22, 2020 4:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ukoliko ti je ta polica na kojoj trenutno stoji akvarijum tih dimenzija 55x25 u bazi mozes slobodno da stavis jednu preko da ide sa svake stane cak i po 10cm debljine 20mm tako da tu moze glat da ti bude akvarijum dimenzija 75x45x45, e sad ako ti je to previse stavi sa svake strane po 5cm tj na 65x35/40x45, ispadne oko 100L, ako mislis da pravis manji zbog filtera koji imas odustani od toga i pravi slobodno vecih dimenzija, a sto se tice filtracije napravi balans izmedju biljki i zivog sveta, a taj filter stavi samo kao mehanicku filtraciju.

Sto se riba tice galaxy, eritromikon, amande, kubotai, brigite, copre, endler gupy, tinwini, gracilis i rubi tetre mogu da budu sa kozicama u srednje ubiljenom akvarijumu i da se razmnozavaju, pametne i snalazljive prezive tako da imas donekle kontrolisan broj kozica, u bas bas ubiljenom prezivi mnogo vise, naravno hranis ribu redovno i nema problema, s tim da prvo ubacujes kozice pa dok se ne naviknu ne ubacujes ribu (razmak nedelju dve dana), mogu i neonke da se nauce da budu sa kozicama (ne kraljevske, vec 'obicne') ali u vecini slucaja ce ih jesti zavlaceci se zbun jureci ih napolje itd, moze da se desi ista situacija i sa ruby tetrama, dok sa kraljevskim moze da de desi da odraslu jedinku raskomadaju, mada i one u pojedinim slucajevima ne diraju kozice ali to je 1 od 100. Biljka koja ti je za preporuku da obavezno bude u akvarijumu sa kozicama pored riba je HM, a razlog je sto brzo raste, pravi dobar zbun, gusta je pa se ribe i ne zavlace sem kod mresta toliko u nju tako da za kozice je raji njihove male, taman da porastu da ne mogu da ih pojedu i da se setaju po akvarijumu slobodno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
kikii77
Akvarista



Registrovan: 22 Okt 2020
Poruke: 21
Lokacija: Beograd - Čukarica / Vršac

PorukaPoslao: Čet Okt 22, 2020 5:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala ti na opsirnom odgovoru.
Definitivno stavljam plocu gore ali iako bih voleo sto veci akvarijum, prostor mi ne dozvoljava tako da cu morati da se zadovoljim nekim ~65l
Sto se tice kozica mislim da cu njih ipak drzati u manjem koji vec imam.
Sta bi mi konkretno preporucio da ubacim od ribica u takav akvarijum od ~65l? Ne bih da ga prenaselim i voleo bih da ubacim bettu sa dva jata sitnijih riba, recimo.
Takodje, ako mozes da mi preporucis nekoga u BG da mi izradi akvarijum, pisi u pp.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Čet Okt 22, 2020 5:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@kiki77
Nisam iz BGa ali bih voleo i ja da znam gde ima povoljno u BG da se nađe 10mm.

Ploču izmi nešto tvrđe od obične bele iverice ako prelazi više od nekoliko cm.

Potvrdicu ti ovo što je Lisac rekao za kraljevske neonke. Meni su lovile kozice ali samo male koje su se krile po mahovini. Nije mi smetalo jer sam imao 100tine a i prizor je sam po sebi bio zanimljiv. Ako ubaciš dovoljan broj ženki u dobro ubiljen akvarijum imaćeš konstantan rast populacije pod uslovom da dobro hraniš ribe više puta na dan. Naravno barbuse možeš hraniti 100x na dan potamaniće kozice. Gupi, moli i plati meni nisu dirali kozice ali očekuj da ako jedna riba pojuri kozicu sve će ribe u akvarijumu krenuti za njom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
kikii77
Akvarista



Registrovan: 22 Okt 2020
Poruke: 21
Lokacija: Beograd - Čukarica / Vršac

PorukaPoslao: Čet Okt 22, 2020 5:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hocu, bice to super sad kad znam da mogu tako.
Da li imate predstavu koliko bi kostala izrada takvom akvarijuma? Pitao sam na par mesta i dobio razlicite odgovore. Pretpostavljam da tu mora 6mm staklo?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Čet Okt 22, 2020 7:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sve ovo sto ti je napisno moze u te dimenzije tipa to sto ti zelis dva jata plus beta, primera radi 12 glaksija i 12 eritromikona one su slicne u boji ali sare su im dugacije, tako da to moze i da ide kombinacija od galaksije, eritrominoni i tiniwin od svake po 8 komada, a mozes i kombinaciju amanda/kubotaia to je crveno/zeleno, zavisi sta ima trenutno na nasem trzistu, ali mozes i rodosomuse 10 komada plus 10 amandi, ili 8 furkata i 12 neonkica zuto/siva sa plavo/crvenom kombinacijom, ne znam sta ti se svidja istrazi malo na netu, koje ribe ti se svidjaju ili idi na neki od sajtova od sponzora pa vidi kako pomenute ribe izgledju pa odluci. Ovo su neke od kombinacija koje su drzane i dobro se slazu, e sad ukoliko neces kozice uzmi hesemania nane i rubin tetre, ukoliko ti se svidjaju crni fantomi ima i sljajera kojima su gornja peraja ko lepeze pa vise a do izrazja dolaze kad se koskaju sa drugim muzjacima, a ako na te crne dodas i albino iste vrste moze da bude zanimiljivo samo sa jednom vstom riba, ne znam sta da ti pisem ne znam tvoj ukus, ovo su predlozi pa vidi istrazi, pa pitaj jel moze to tako, a verovatno ce moci, jer je akvarijum bez kozivca.. Wink

Koridorase mozes koje nadjes od pandi, pigmeja itd u krajnjem slucaju mozes i paleatusem bitno je da dizu talog sa poda.

Pomnute ribe u prethodnoj poruci nece dirati beti peraja, dok pojedine tetre znaju da gricnu ukoliko su previse gladne, tipa ukoliko ih hranis na dva-tri dana ne svaki dan.

Vec sada cu da ti dam predlog ukoliko nisi za puzeve ipak ubaci par teodoksusa, ako se pitas sto, najbolji su algari od zivog sveta koji se moze naci u ponudi kod nas. Istrazi vidi pa odluci. Smile

Sto se tice dimenzija i stakla od 4mm do visine 30 puta 60cm duzine tipa do 30 sirine moze bez ojacanja ali imace "trbuh" i nije toliko bezbedno, ali vise zavisi od kvaliteta stakla, npr jedan nas kolega ima bas tih dimenzija akvarijum vec 6 godina bez problema, ali deca matora itd tako da faktor rizika je mali da se nesto desi oko akvarijuma i.. Da bi bio bezbedan i da ne mislis 6 sa H ojacanjem na 45 ce ti biti dovoljna. Ima i od 4 ali veruj mi imao sam dve poplave od 40L jedu od 80 i jednu od 85L ni jednda nije bila zanimljiva.. Laughing jeste da ce da te izadje skuplje u startu za hiljadu dve zavisi kod koga radis (javice ti se ljudi vec u pp) al bolje da das i tri hiljade vise nego da vidis vodu jednog dana svuda po podu, a da ne pricam zivom svetu..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
kikii77
Akvarista



Registrovan: 22 Okt 2020
Poruke: 21
Lokacija: Beograd - Čukarica / Vršac

PorukaPoslao: Čet Okt 22, 2020 7:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ekstra, sve si mi napisao, na meni je da izaberem ali to cemo kad resim akvarijum i zavrsim cikliranje. Puzeve volim da vidim u akvarijumu sve dok su u kontrolisanom broju, tako da cu i njih ubaciti definitivno, mislio sam nerite ali i teodoksus dolazi u obzir.
Najmanje sto mi treba je potop u stanu tako da cu ici sa staklom 6mm, dimenzije 60x35x35, jos samo da nadjem nekoga ko ce to uraditi za pristojnu cenu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pet Okt 23, 2020 9:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sa 6-com idi na 60d*35s*40v. Tih 5 cm znacice kod pojedinih biljaka zadnjeg plana, dobices koji litar a nece uticati na staklo tj bezbednost. Sigurno. Rasveta koja moze da osvetli dno na 35cm radice isti posao i na 40cm visine, tako da samo dobijas Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
kikii77
Akvarista



Registrovan: 22 Okt 2020
Poruke: 21
Lokacija: Beograd - Čukarica / Vršac

PorukaPoslao: Sre Okt 28, 2020 11:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uskoro stize akvarijum 60*30*40, pokusavam da se uklopim u mali budzet i obozavam diy tako da sam sam napravio haubu sa dve led sijalice od 10w na kojima sam skinuo plastiku tako da svetlo baca jace i pravo ka dole.

Image

Ako nekoga interesuje slikacu sutra to malo bolje.

Nadam se da ce to biti dovoljno za biljke, probacu, ako ne, menjam.

Ono sto sam hteo da pitam je da li da narucim mali mix iz RF ili imate drugu preporuku gde i sta od biljaka da uzmem? Ne bih da budu zahtevne ali hocu da ih ima dovoljno
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Oprema za akvarijum srki.acs Ponuda 1 Uto Avg 08, 2023 4:47 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka fabricki akvarijum ljiki Akvarijumi 2 Uto Avg 01, 2023 7:57 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License