Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Mali Akvarijum Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
CyberBalkan




Registrovan: 23 Okt 2020
Poruke: 1
Lokacija: Prague

PorukaPoslao: Pet Okt 23, 2020 11:51 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav Jos jednom iz Praga naime imam jedno pitanje posto sam duduk i to veliki pa me zanima vase misljenje.

Jutros sam dobio na poklon Akvarijum sa jednim Borcem znam da oni brzo uginu , i to mi nije velika stavka .
najveci problem je sto neznam kako pravilno promeniti vodu u akvarium.

Akvarium je 15cm Visine .15cm dubine 20cm sirine.

[img]Image[/img]

Znam da je voda koja je u akvarijumu 3 dana stara , i da je rekao da se jednom nedeljno menja.

Ako neko moze da pomogne bio bi mu veoma zahvalan .


Poslednji izmenio nikouro dana Uto Okt 27, 2020 8:52 am, izmenjeno ukupno 1 puta

Razlog izmene nikouro: Ispravka linka
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Okt 23, 2020 11:51 am Snimi Poruku Nazad na vrh

dragang
Akvarista



Registrovan: 16 Feb 2020
Poruke: 46
Lokacija: Subotica

PorukaPoslao: Pet Okt 23, 2020 1:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav i dobrodošao u svet akvaristike Smile

Može borac da izgura nekoliko godina, neće baš uginuti za par meseci, naravno ukoliko ima prihvatljive uslove.

Prema dimenzijama zapremina tvog akvarijuma je 4.5l, kada oduzmeš tih par cm na vrhu, podlogu i dekoraciju, ostane ti oko 4l.

Preporuka je da menjaš ako 1/3 ili 30% vode jednom nedeljno, s obzirom da nemaš filter nije problem da to radiš i 2x nedeljno.

Sipaj u flašu 1.5l vode 12-24h ranije vodu sa česme i ostavi flašu otvorenu do zamene kako bi ispario hlor, ne znam kakva je voda u Pragu ali hlora verovatno ima. Takođe vodu stavi u istu prostoriju gde je i akvarijum kako bi se temperatura izjednačila, da ne šokiraš borca.
Voda ne treba da stoji duže od 24h da ne bi postala ustajala.

Najlakše ti je da gumenim crevom izvlačiš vodu iz akvarijuma, usput usisaš prljavštinu iz podloge, naravno paziš da ne usisaš i podlogu.

Kad izvučeš vodu malo prebrišeš nekim sunđerom staklo iznutra i polako sipaš vodu koju si prethodno pripremio, naravno koristi nov sunđer koji ćeš koristiti samo za akvarijum.

Sad što se tiče podloge i dekoracije, sigurno će se neko javiti ko će ti reći da to obavezno izbaciš. Ukoliko ti se ovo sviđa, sve je to ok, ali potraži na YT recimo "Betta planted tank" da vidiš kako bi to moglo da izgleda sa biljkama, bez veštačke dekoracije, sa nekom sitnijom podlogom, pa odluči šta ti se više sviđa i u kom pravcu želiš da ideš. Na kraju, najbitnije je da se tebi sviđa i da održavaš vodu kako bi borac duže i srećnije živeo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
CyberBalkan




Registrovan: 23 Okt 2020
Poruke: 1
Lokacija: Prague

PorukaPoslao: Pet Okt 23, 2020 1:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na odgovoru u principu ne planiram nesto veliko niti sam eto upoznat sa vodenim svetom .

u svakom slucaju hvala na savetu mnogo mi znaci to sto se tice same dosipanje vode i menjaja.

doduse jos jedna stavr me interesuje a to je da li bi trebao neko svetlo da mu obezbedim , tipa neku led traku ili tako nesto.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dragang
Akvarista



Registrovan: 16 Feb 2020
Poruke: 46
Lokacija: Subotica

PorukaPoslao: Pet Okt 23, 2020 1:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Borcu nije bitno svetlo ali će tebi lepše izgledati sa svetlom. Na ovaj akvarijum možeš i neku manju led lampu sa štipaljkom ili nešto slično.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
CyberBalkan




Registrovan: 23 Okt 2020
Poruke: 1
Lokacija: Prague

PorukaPoslao: Pet Okt 23, 2020 1:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

dragang ::
Borcu nije bitno svetlo ali će tebi lepše izgledati sa svetlom. Na ovaj akvarijum možeš i neku manju led lampu sa štipaljkom ili nešto slično.


Hvala ti puno mi znaci ova pomoc , videcu danas da pripremim vodu i da nabacim neku led malo svetlo tako da i njemu bude lepse a i meni .
pa kad ga smestim na novo mesto kacim prvu sliku.

Hvala jos jednom Puno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dragang
Akvarista



Registrovan: 16 Feb 2020
Poruke: 46
Lokacija: Subotica

PorukaPoslao: Pet Okt 23, 2020 2:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nema na čemu, čekamo nove slike onda.
Svetlo neka bude uključeno 6-8h nemaš biljke pa da ne bi buknule alge.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
CyberBalkan




Registrovan: 23 Okt 2020
Poruke: 1
Lokacija: Prague

PorukaPoslao: Ned Okt 25, 2020 3:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Juce sam menjao vodu u akvarijumu i naravno dodao sam neku vestacku travku , sad treba da joj uradim i svetlo a sto se tice biljke danas sam uzeo od koleginice sa posla bambus pa sam mislio da njega stavim za pocetak u akvarijum . sad je samo pitanje da li je to pametna ideja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
CyberBalkan




Registrovan: 23 Okt 2020
Poruke: 1
Lokacija: Prague

PorukaPoslao: Ned Okt 25, 2020 4:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ja se izvinjavam za pisanje kratko vremena u istom postu upravo sam namestio led lampu iznad akvariuma i to lampu koja ima 3 jacine svetla.

Image

Image

i to otpilike ovako izgleda , za sad je morala ova stolna lampa posto nemam bas puno mesta a i eto univerzalna je isto tako kupio sam i toplomer.

Sad samo ostaje da cujem od vas da li je pametnod a Bambus ubacim u Akvarium nasao sam na internetu i to je Lucky Bambus.


Poslednji izmenio nikouro dana Uto Okt 27, 2020 8:59 am, izmenjeno ukupno 1 puta

Razlog izmene nikouro: Ispravka linka
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Uros Kg
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2017
Poruke: 237
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Ned Okt 25, 2020 8:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sad sam gledao na internetu sta je lucky bambus, mislim da to nije bas najpametnije resenje
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
CyberBalkan




Registrovan: 23 Okt 2020
Poruke: 1
Lokacija: Prague

PorukaPoslao: Ned Okt 25, 2020 11:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uros Kg ::
Sad sam gledao na internetu sta je lucky bambus, mislim da to nije bas najpametnije resenje


E To je problem sto sam ovde nasao na forumu post gde je jedna clan pitao vezano za bambus i to misli mdaje lucky i da je sve ok ali on ima kornjacu , dok je kod mene jedna beta.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bombadil
Akvarista



Registrovan: 24 Okt 2017
Poruke: 119
Lokacija: Požarevac

PorukaPoslao: Pon Okt 26, 2020 10:47 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Može sve dok je lišće iznad vode.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
CyberBalkan




Registrovan: 23 Okt 2020
Poruke: 1
Lokacija: Prague

PorukaPoslao: Pon Okt 26, 2020 8:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bombadil ::
Može sve dok je lišće iznad vode.

Hvala na savetu eto ubacio sam bambus u jedan cosak list je iznad vode , doduse primetio sam danas posto sam kod kuce ceo dan da se sakriva u vestacku travu i pored bambusa .

Pa me interesuej sta bi ste mi preporucili od pravih biljnog sveta da stavim i koliko .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Uto Okt 27, 2020 9:42 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Malo mog vidjenja ovog akvaijuma. Odmah da napisem da nisam ljubitelj takve postavke tj sarenila pa cu biti iskren i izneti moje misljenje. Naravno, ne moras da se obaziras niti da me poslusas.
Akvarijum jeste mali. Mozda da je 15-20 litara ... prijala bi i Borcu, i tebi. Ako si u mogucnosti da nabavis takav akvarijum bilo bi odlicno Smile
Borci u proseku zive oko tri godine. Od toga kad oduzmes da su kod odgajivaca neke vreme, pa u prodavnici onda ostaje "malo" vremena kod akvariste. Taman sredis akvarijum a on ... Kada su idealni uslovi znaju jos koju godinu da izguraju. Upravo da bi dobio tu koju godinu bitno je da litraza akvarijuma ne bude na minimumu vec da ima i prostora, i vode, i biljaka . Detalji. Ne zbog tebe vec zbog njega.
Ako si u mogucnosti, ako zelis onda bi bilo korisnije da u novom akvarijumu ubacis obican pesak. Moze takozvana jedinica ( ima je svuda a moze da se kupi po odredjenim radnnjama ). Prirodna boja peska. Naravno, tu je opcija tamnijeg firmiranog peska sa hranljivom podlogom koji se nudi po akva radnjama.
Hranljiva podloga moze i ne mora ispod peska. To je nesto sto ces kasnije doci samo po sebe kada malo slegnu misli i pohvatas neke od opcija sadnje i odrzavanja biljaka u akvarijumu Sobzirom na litrazu preporuka je bilje srednjeg plana. Rast tih biljaka je u opsegu od 4-5cm do nekih 10-tak santima ( jedan od predloga bi bila biljka iz porodice Sagittaria ). Dve tri vrste tih biljaka i sasvim dovoljno da obezbedis Borcu pristojan dom.
Naravno, moze i koja grana ili koren.
Rasveta ... mislim da bi posluzila i ta lampa koju imas.
Borci i potopne pumpe ne idu. Ako vec moras da stavljas potopni filter/pumpu onda trazi sa najmanjim mogucim protokom i obavezno sa sprej barom. Vazdusna pumpa i sundjer filter je bolja opcija ali se tesko nalaze vazdusne pumpe koje ne imitiraju traktore. Naravno, tu je i opcija bez pumpe.
Ogledalce ... tako se odrzavaju vitalni i ljuti. Svremena na vreme postavis ogledalce pored akvarijuma na par minuta. CISTO DA SE MALO PERAJA I VITALNOST ODRZE ZDRAVIM.
Neko moje vidjenje ambijenta za Borca. Naravno, ne moras da kopiras svaki detalj sa slike :

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
CyberBalkan




Registrovan: 23 Okt 2020
Poruke: 1
Lokacija: Prague

PorukaPoslao: Uto Okt 27, 2020 11:49 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na odgovoru i savetu nabaviti akvarium tj kupiti nije problem upravo sam i gledao da uzmem novi okvarium i to slucaju bi zbog cene uzeo od 12 litara , u svakom slucaju videcu danas pogledati po internetu mzoda nadjem negde polovno a malo vece .

Sto se tice Peska da li moze pesak iz reke pod uslovom da bi dole ubacio tu hranjivu podlogu i malo ovih ukrasnih sto je sad u ovom akvarijumu, a sto se tice pumpe nebi ubacivao posto sam planirao da akvarium ostane u ovoj sobi gde je i sad a to je pored radnog stola i a psoto radim sa Audio ,Video i Web Dizajn smetala bi mizvuk svakako a i mislio samda buden a bazi prirodnog odrzavanja.

Hvala ti
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
CyberBalkan




Registrovan: 23 Okt 2020
Poruke: 1
Lokacija: Prague

PorukaPoslao: Uto Okt 27, 2020 12:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sad sam nasao jedan polovan akvarijum dimenzija 60x30x35 ako sam dobro izracunao oko 63l

Glavno pitanje da li je to veliko za jednu betu stim da bi onda stavio podosta biljnog sveta i po potrebi i neku sto tisu pumpu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Oprema za akvarijum srki.acs Ponuda 1 Uto Avg 08, 2023 4:47 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka fabricki akvarijum ljiki Akvarijumi 2 Uto Avg 01, 2023 7:57 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License