Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Druga vrsta puza u akvarijumu. Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
IvanBo
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2020
Poruke: 28

PorukaPoslao: Uto Nov 17, 2020 1:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Danas primetih jos jednu vrstu puza pored ramshorn. Nisam ga najsrecnije slikao. Moze li neko na osnovu ovih slika da prepozna vrstu. Jos uvek je mali primerak.
Image
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Nov 17, 2020 1:46 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Veverac
Akvarista



Registrovan: 27 Apr 2019
Poruke: 37
Lokacija: Obrenovac, Srbija

PorukaPoslao: Uto Nov 17, 2020 9:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Barski puz, napast i stetocina.
Ne postoje gori puzevi od tih.
Danas vidis jednog, za nedelju dana ih imas 50, za mesec 1000...
Potrudi se da ih iskorenis iz akvarijuma ili bar da im odrzavas populaciju na sto manjem broju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IvanBo
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2020
Poruke: 28

PorukaPoslao: Uto Nov 17, 2020 11:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na odgovoru.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sudyxor
Akvarista



Registrovan: 03 Feb 2020
Poruke: 18

PorukaPoslao: Sre Nov 18, 2020 7:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Veverac ::
Barski puz, napast i stetocina.
Ne postoje gori puzevi od tih.
Danas vidis jednog, za nedelju dana ih imas 50, za mesec 1000...
Potrudi se da ih iskorenis iz akvarijuma ili bar da im odrzavas populaciju na sto manjem broju.


Potpisujem Laughing Iako u tekstovima povremeno nalazim da ih hvale, vidim da ih i nabavljaju (da hrane Botije?), meni su baš bile štetočine, unuštavale biljke.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Čet Nov 19, 2020 12:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pisali mnogo puta o istim puzevima. Postali smo ko papagaji ponavljajuci.
Nije stetocina vec je koristan puz u akvarijumu. Ja bi dodao i sledece. Odlican je prognozer u kom pravcu ide postavka u akvarijumu Smile
Cim ima previse hrane - razmnozava se u velikom broju. Pokazatelj da ce vam parametri vode brzo dogurati do opasne tacke za ribe Smile
Jede "biljke" - Pokazatelj da vam listovi biljke propadaju. Sobzirom da ne jede zdrave listove i da se hrani trulim znaci da biljci nedostaju neki elementi, ili svetlost.
Ukoliko je svetlija boja kucice puza - Voda vam je "meka"
Ukoliko je tamnija boja - Voda vam je tvrdja
Naravno ima dosta jos toga sto bi moglo da se ispise za ove puzeve. E da, mogu da posluze i kao hrana drugim ribama a ne samo botijama i helenama Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
xxxvelja
Akvarista



Registrovan: 10 Avg 2012
Poruke: 223
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Nov 19, 2020 1:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@nikouro. Da li i tetre mogu da ih jedu Smile mislim kada su baš mali puževi. U poslednje vreme sam primetio da malezijskih puževa imam otprilike kao ranije a da se osuo znatno broj ramšorn i barskih skoro da ih nema baš sam se pitao šta bi moglo da bude koja promena. I ovo za boju kućica je zanimljivo... Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IvanBo
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2020
Poruke: 28

PorukaPoslao: Čet Nov 19, 2020 2:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Procitao sam vecinu tih tema ali mi je ok da se i ponovi. Postavio sam slike (uzasne jer nisam pogledao kakve su a puza sam bucnuo nazad) jer ima bele pruge po kucici a na slikana na netu nisam video da ih imaju. Ostavicu za sada i njega i par onih ramshorn i praticu situaciju. A i lepo izgleda u akvarijumu par njih. Naravno ocekujem ozbiljno prenamnozavanje ali otom potom...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Čet Nov 19, 2020 4:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

xxxvelja ::
@nikouro. Da li i tetre mogu da ih jedu Smile mislim kada su baš mali puževi. U poslednje vreme sam primetio da malezijskih puževa imam otprilike kao ranije a da se osuo znatno broj ramšorn i barskih skoro da ih nema baš sam se pitao šta bi moglo da bude koja promena. I ovo za boju kućica je zanimljivo... Very Happy


Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Kada su mali lako im se lomi kucica a onda ribe navale na delikates.
A i kada su veci kucica nije nista tvrdja
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IvanBo
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2020
Poruke: 28

PorukaPoslao: Čet Nov 19, 2020 4:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Skrckao sam par ramshorna barbusima mislim da su nestali u milisekundi. Mada ovim mojima sve nestane u milisekundi. Mislim da im je ovo bas bila poslastica jer ih ne hranim nekom drugom zivom hranom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pet Nov 20, 2020 10:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Eto Smile. Malo tako, malo napolju, bolja higijena, odrzavanje biljaka i svi sretni. Kada se prenamnoze jedino pravo resenje su Helene. Sad, naravno da dve ili tri helene ne mogu tako brzo da ociste 300-400 braskih puzeva za nedelju dana ali 10-tak Helena se sa tim brojem izbore za par nedelja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IvanBo
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2020
Poruke: 28

PorukaPoslao: Pet Nov 20, 2020 2:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovo je akvarijum od 100 litara i mislim da je suludo dopustiti 300 puza u njemu. Ja trenutno imam tri. Bar tako mislim. Videcu pusticu par ovih prvih da porastu do maksimalne velicine jer su iskreno i zanimljivi a sve ostale planiram da koristim kao hranu ili izbacivanje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Veverac
Akvarista



Registrovan: 27 Apr 2019
Poruke: 37
Lokacija: Obrenovac, Srbija

PorukaPoslao: Sub Nov 21, 2020 2:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nikouro ::
Pisali mnogo puta o istim puzevima. Postali smo ko papagaji ponavljajuci.
Nije stetocina vec je koristan puz u akvarijumu. Ja bi dodao i sledece. Odlican je prognozer u kom pravcu ide postavka u akvarijumu Smile
Cim ima previse hrane - razmnozava se u velikom broju. Pokazatelj da ce vam parametri vode brzo dogurati do opasne tacke za ribe Smile
Jede "biljke" - Pokazatelj da vam listovi biljke propadaju. Sobzirom da ne jede zdrave listove i da se hrani trulim znaci da biljci nedostaju neki elementi, ili svetlost.
Ukoliko je svetlija boja kucice puza - Voda vam je "meka"
Ukoliko je tamnija boja - Voda vam je tvrdja
Naravno ima dosta jos toga sto bi moglo da se ispise za ove puzeve. E da, mogu da posluze i kao hrana drugim ribama a ne samo botijama i helenama Smile


Postujem tudje misljenje, ali se u ovom slucaju ne mogu sloziti.
Ova napast se toliko brzo siri da ih bude na sve strane. Pored puzeva, bude dosta njihovih jaja na biljkama i to izgleda ruzno.
Sledeca stvar je da sto trose kalcijum iz vode za ojacavanje kucice, a to dovodi do smanjenja tvrdoce vode sto moze smetati ili koristiti nekim vrstama biljnog i zivotinjskog sveta.
Treca stvar je da i oni prljaju vodu kao i drugi organizmi u vodi, pa samim tim uticu na bioloski i hemijski sastav vode.
Licno ih ne volim i svima savetujem da ih se rese i u akvarijum ubace neku manje invazivnu vrstu (dunavske nerite, ne razmnozavaju se u toj meri kao barski puzevi, imaju lepe sare, mali su i penju se po biljkama cije listove ciste) ili potpuno neivazivnu (rogata nerita, zebra, black helmet... Ovi puzevi uglavnom ne idu po biljkama jer su veci i tezi od dunvskih rodjaka, ali bude izuzetaka pa se mogu videti i na biljkama).
Barskih puzeva sam se oslobodio tako sto sam ubacio 5-6 helena i ostavio ih da rade posao.
Nakon nekog vremena, ostale su samo prazne kucice barskih puzeva.
Tada sam izvadio helene, ubacio dunavske , crne i zebra nerite da ciste stakla i biljke, a dodao sam i malezijce da prekopavaju podlogu.
Malezijci se isto brzo razmnozavaju ali ipak sporije od barskih i lako ih je primetiti i izvaditi ukoliko njihova populacija postane veca od zeljene.
Visak malezijaca uglavnom zavrsi kod helena koje su sada u prostoru gde se biljke ciste pre ubacivanja u akvarijum.
Nove biljke uvek ostavim sa helenama dok se ne uverim da su ociscene od puzeva i njihovih jaja, a tek nakon toga ih stavljam u akvarijum.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Sain




Registrovan: 07 Okt 2021
Poruke: 1
Lokacija: Bih

PorukaPoslao: Pon Okt 11, 2021 5:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

IvanBo ::
Danas primetih jos jednu vrstu puza pored ramshorn. Nisam ga najsrecnije slikao. Moze li neko na osnovu ovih slika da prepozna vrstu. Jos uvek je mali primerak.
Image
Image
Image


prijatelju, ja sam prije mnogo godina dugo drazao akvarijum od 500l, ond aduzi period nisam pa se sada vracam staroj ljubavi, zene sam se rijesio, moj ti je savjet jer sam ih ja imao na stotine, plus ikre na sve strane kupi dvije botie itrijebit ce sve to za 7 dana, najbolji, i najsigurniji prirodni lijek
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Dve rasvete na jednom akvarijumu? Maridza Rasveta 1 Čet Jul 20, 2023 8:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Koja vrsta je najlepsa? Mirela Početak u akvaristici 4 Uto Jan 31, 2023 12:34 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Neka vrsta zelenih algi ViK Alge 1 Sre Okt 26, 2022 10:32 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rasveta u akvarijumu 80*50*45 Valerija Rasveta 5 Ned Sep 12, 2021 4:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Letnje vreme, 30 stepeni u akvarijumu... Nikollo Ribe 2 Čet Jun 24, 2021 9:30 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License