Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Početnički 45l - savet Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Jeka13
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 24 Nov 2020
Poruke: 3
Lokacija: Beograd/ v.banja

PorukaPoslao: Sre Nov 25, 2020 5:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima! Nova sam na forumu i totalni početnik što se tiče akvaristike...
Evo ovako uzela sam klincu "domaći akvarijum" 45 l dimenzija 50*27*33 filter/pumpa atman f303, grejač atman eh 100w (nisu imali manji) i led sijalicu od 3w, podlogu kamenčiće manje granulacije, biljke po 1 nanu i mahovinu i 5 grana gupi trave .. e sad uzela sam i panj ali su mi rekli da ga ispiram u 8 voda, a čitam ovde da bi ipak trebalo da se prokuva.. cikliram ga već 9 dan sa easystart.. temperatura je uvek 25-26C..do sad sam noću palila sijalicu, ali sam pročitala da ipak.. treba danju tako da će biti paljena po 10-12h.. ono što mene zanima je sledeće
da li je to ok?
Da li pumpa treba da bude blizu površine da brčka površinu vode ili niže? ( Sad mi je potpuno potopljena)
Da li u toku cikliranja menjam vodu ili ne?
Da li da zamenim 30%vode pre dodavanje ribica?
htela sam da ubacim još 1ili 2 kriptokorine i možda 3 mahovine cristmas mos koje bih vezala za kamen( e sad i to me zanima koji je bolji kamen dragon, siga ili vulkanski)
Od ribica bi ubacila
4 kozice crvene
5 kraljevskih neonki
4 Moscow gupi ( 1 mužjak i 3 ženke)
4 platica (1 mužjak i 3 ženke)
2 muljar panda
2 ancitrusa crna
5 zebrica ljubičastih
5 zebrica crvenih
Pošto su ribice poručene(stizu mi za 7-8 dana kad se završi cikliranje akvarijuma), a juče sam čitala da ih treba dodavati po par u akvarijum nisam sigurna šta da radim Sad
A kod kuće imam 4 bebice gupike stare oko 10-ak dana koje smo dobili na poklon
Da li njih prve da ubacim i kad?
Izvinjavam se na podužem postu Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Nov 25, 2020 5:53 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Sre Nov 25, 2020 7:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Brzopleto je to odrađeno ali nema veze naučićeš vremenom.
Prvo to je previše riba za tako mali akvarijum i takvu filtraciju pre svega. Cikliranje uglavnom ne može da se završi za 15-20 dana iako nakon tog perioda može da se doda mali broj riba oko 5-6 pod uslovom da su parametri ok i da ima biljaka dovoljno. Dodaje se malo po malo jer se količina otpada povećava i bakterijama treba vremena da se prošire. Pa se onda prati situacija pa se za desetak dana doda još riba i tako dok ne popuniš akvarijum čime želiš.
Sad pošto su ribe već naručene nemaš baš nikakvog drugog izbora nego da ih staviš sve đuture kad stignu. Moj savet ti je da kad dodaš te ribe na svaka dva dana menjaš oko 30-50% vode neki period i izbegneš nagomilavanje štetnih materija u vodi i potencijalni pomor riba. Hrani malo, ne preteruj. Jednom u dva dana i više nego dovoljno.
Svetlo ne više od 8 sati dnevno dok je akvarijum mlad i dok se ne stabilizuje jer sa toliko riba alge će da divljaju. Iskreno i 6 sati je dovoljno za početak.
Filter namesti da talasa površinu vode.
Vodu slobodno smeš da menjaš jednom nedeljno i za vreme cikliranja, ne škodi nikako.
Kamenje možeš ili lava ili dragon šta god ti se više sviđa, ni jedan ni drugi ne utiču na parametre vode.
Slobodno dodaj te biljke koje hoćeš, što više biljaka to je bolje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Jeka13
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 24 Nov 2020
Poruke: 3
Lokacija: Beograd/ v.banja

PorukaPoslao: Sre Nov 25, 2020 8:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala ti puno na odgovoru Bravo .. sad shvatam i ja Sad .. najgore što sam se na više mesta raspitivala i svi mi pričaju da je to ok ( mislim na prodavce) ali kad sam počela zadnjih par dana da čitam na forumima već sam shvatila da sam napravila grešku.. u pet shopu su mi nudili još manji filter od 200 ja sam trazila ovaj jači.. reci mi još par stvari.. da li treba neka prehrana za biljke pošto hoću za sad samo plutajuće.. da li će biti dovoljno da neke 2 nedelje menjam 30%vode na dva dana...
E sad ja sam uzela hranu pro guppy listiće, larve komaraca i neke crvene alge u granulicama.. neki su mi rekli da im svaki dan dajem drugu hranu, a neki su mi rekli da nema veze.. posto je sad situacija takva kakva jeste da ih moram hraniti na dva dana šta da im dajem? Ili da isto mešam.
A ove male gupi bebe sa koliko smem da ih ubacim u akvarijum ? Kad budu oko 1 cm ili veće ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Čet Nov 26, 2020 12:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prodavcima uglavnom ne treba verovati jer im je većini jedini cilj da ti prodaju što više. Čast izuzecima.
Konkretno kod tog filtera najmanji problem je protok, mnogo veći problem je što je to unutrašnji filter koji verovatno ima samo jedan sunđer i to je to. Takvi filteri su mali i imaju premalo filter mase za razvijanje bakterija pa se zato i broj riba ograničava kad se koriste unutrašnji filteri u poređenju sa mogućim brojem riba kad se koriste spoljni stakleni filteri ili kanister filteri u kojima ima mesta za dosta više filter materijala i dosta kvalitetnijeg biološkog filter materijala tipa Seachem Matrix, Sera Siporax itd.
Ne treba ti prihrana za biljke, imaš dosta riba i slabo osvetljenje i generalno za te biljke koje imaš i planiraš nije neophodno. Ako ubaciš neke kripte pod koren možeš da im ubaciš neke root tablete sa đubrivom, zakopaš ih što dublje ispod zasađene kripte i to će da im bude dovoljno mada ni to nije striktno neophodno.
Hrani raznovrsno slobodno kad već imaš.
Za te male gupike ne znam, meni su endleri preživljavali i kao jako mali odnosno nisam ih ni vadio iz akvarijuma kad sam ih nalazio ali ja imam baš ogromnu količinu biljaka pa su imali gde da se kriju.
Generalno pravilo je da je riba bezbedna dok god ne može da stane najvećoj ribi u usta.
Za početak menjaj vodu tako dve nedelje pa onda prati situaciju, bez merenja parametara teško je znati koliko dugo ćeš morati to da radiš. Slobodno dodaj easystart na svakih sedam dana i nakon 14og dana, to će da ubrza proces cikliranja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Jeka13
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 24 Nov 2020
Poruke: 3
Lokacija: Beograd/ v.banja

PorukaPoslao: Čet Nov 26, 2020 6:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala ti puno.. ok uskoro ću onda menjati filter definitivno ( tačno si rekao ima jedan sundjer) za sad nažalost mora tako.. da još da pitam da li je dovoljno samo pratiti ph vrednost vode i služiti se samo tim parametrom?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Pet Nov 27, 2020 10:54 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pratiti PH nije bitno. To što bi tebe zanimalo je amonijak i nitriti koji moraju da budu 0 da bi znala da je cikliranje završeno ali ne moraš da uzimaš testove za to. Prati ponašanje riba i dodaj easy start. Trebalo bi da je ok nakon 2 nedelje menjanja vode na svaka dva dana a ako hoćeš da budeš sigurna menjaj tako tri nedelje i biće to dovoljno. Samo strpljenje i prati kako se ponašaju ribe.
Dodaj biljke one ubrzavaju proces cikliranja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Jeka13
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 24 Nov 2020
Poruke: 3
Lokacija: Beograd/ v.banja

PorukaPoslao: Pet Nov 27, 2020 5:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sad nešto razmišljam da li može sledeće .. u ovaj postojeći filter skratim sundjer i dodam seru siporax mini i perlon vatu da li bi to bilo ok za neko vreme.. hoću planiram još 5-6 biljaka i 3 mahovine da uzmem
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Jeka13
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 24 Nov 2020
Poruke: 3
Lokacija: Beograd/ v.banja

PorukaPoslao: Pet Nov 27, 2020 5:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kako da vežem mahivinu na dno aq? Da li može neka mrežica da se koristi?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Pet Nov 27, 2020 6:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jeka13 ::
Sad nešto razmišljam da li može sledeće .. u ovaj postojeći filter skratim sundjer i dodam seru siporax mini i perlon vatu da li bi to bilo ok za neko vreme.. hoću planiram još 5-6 biljaka i 3 mahovine da uzmem



Može i to, sunđer nek bude dok prikriva sve rupe gde filter uvlači vodu, preko toga Siporax mini koliko može da stane, idealno je da se stavi u neku filter kesicu da bi se lakše održavao filter kasnije.
Vata nije neophodna i zauzimaće mesto a sunđer je dovoljan za mehaničku filtraciju plus služi i za biološku za razliku od vate. Vata takođe mora prečesto da se menja jer kad se zaprlja smanjuje protok filtera.

Mahovina može da se veže za mrežicu od nerđajućeg čelika, može i super lepkom da se zalepi za neki pljosnati kamen(odnosno bilo kakav kamen) i postavi bilo gde na dno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Jeka13
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 24 Nov 2020
Poruke: 3
Lokacija: Beograd/ v.banja

PorukaPoslao: Pet Nov 27, 2020 7:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Super.. puno ti hvala na pomoći!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Jeka13
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 24 Nov 2020
Poruke: 3
Lokacija: Beograd/ v.banja

PorukaPoslao: Pon Nov 30, 2020 1:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Evo potpuno kompletiran 😊
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potreban savet MilanM Početak u akvaristici 2 Pon Mar 11, 2024 2:00 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Početak - Rio 125l savet za odabir ri... MiskoBG Početak u akvaristici 2 Ned Avg 06, 2023 9:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Savet o nutrijentima Panta1991 Biljke 0 Ned Maj 23, 2021 12:18 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 40 L akvarijum, savet za broj riba uki01 Ribe 4 Čet Apr 15, 2021 4:10 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Izbor pumpe - Savet Milan Bakic Filteri i pumpe 5 Uto Feb 09, 2021 1:17 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License