Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Bolest kod neonki Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
nemanja172




Registrovan: 23 Dec 2020
Poruke: 2

PorukaPoslao: Sre Dec 23, 2020 1:05 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav,

preuzeo sam akvarijum sa 6 neonki i jednim čistačem (Ancistrus). Potpuni sam početnik u akvaristici i dobro bi mi došli saveti od iskusnijih. Akvarijum sam preuzeo pre mesec dana.

- Dimenzije akvarijuma (duzina x visina x sirina) - 50 x 30 x 26 (40 litara)
- da li je CIKLIRAN akvarijum (koliko je stara postavka) - ne znam da li je cikliran, ni starost akvarijuma
- sta koristite od filtracije - Trenutno u akvarijumu je Bluwave03 filter, ali sam 2 sedmice probao Eheim160 sa vatom unutra
- kako odrzavate akvarijum - sedmično menjanje trećine vode, sa dodavanjem AquaSafe-a
- kakvu podlogu imate - bez podloge i bez biljaka

Slika akvarijuma
[img]https://ibb.co/17ypPDL[/img]

Po zameni filtera Bluwave sa Eheim filterom, primetio sam da je nestala jedna ribica, pomislio sam da se skriva, ali nisam je pronašao ni nakon usisavanja podloge pri menjanju vode. Takođe, prilikom rada Eheim filtera sam primetio da se na ukrasima pojavile zelene alge kojih do tad nije bilo.

Juče sam primetio da se jednoj od neonki pojavila neka izraslina na ustima, prvo sam pomislio da je hrana. Danas sam je stavio u izolaciju, jer sumnjam da je neka vrsta infekcije. Da li prepoznajete koja je bolest i kako je izlečiti? (priložene slike)

[img]https://ibb.co/P4hLvCY[/img]
[img]https://ibb.co/rk2C98x[/img]

Odmah sam vratio filter Bluwave03 i odradio test vode i dobio sledeće rezultate:
pH - 8.5; kH - 300; gh - 1000; Tc - 0, NO2 - 0.5; NO3 - 20;
Takođe me zanima, kako spustiti pH i tvrdoću vode, kako bi bila optimalna za ovu vrstu ribe?

Temperatura vode se kreće između 22-25, a hranim ih svakodnevno suvom hranom Tetra Goldfish i Tetra PRO Algae.

Na jednoj, od preostalih četiri sam primetio tri bele pege na telu i bele krajeve peraja (vidi se na slici). Da li je to problem i kako ga tretirati?

[img]https://ibb.co/1K7HCXS[/img]
[img]https://ibb.co/3RPVjpY[/img]
[img]https://ibb.co/ssN9LH7[/img]
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Dec 23, 2020 1:05 am Snimi Poruku Nazad na vrh

popindeed
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2018
Poruke: 124
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Dec 23, 2020 9:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dobro jutro i dobrodosao u krug akvarista Smile.
Pokusacu da ti dam odgovore na neka pitanja kao i par sugestija za pocetnike.. Pre svega akvarijum kao jedan mali deo prirode je potrebno da funkcionise kao ekosistem, sustina je napraviti balans.
Shodno da si totalni pocetnik, moj ti je savet da iz pocetka procitas sve sto je pisano na ovom forumu. Dosta stvari za pocetnike. Sto sam mogao da primetim jeste da si pogresio u startu jer si menjao filter koji ti je bio u radu mesec dana. Fiter sam po sebi slizi za odrzavanje mehanicke, bioloske i trece tebi ne toliko vazne hemijske fitracija vode. Sam fiter stvara korisne bakterije koje se u fazi cikliranja formiraju i odrzajaju taj balans u akvarijumu. Nisam imao prilike da koristim pomenuti bluwave filter ali koliko sam nasao na netu vidim da ima nekoliko pregrada sa filter materijalom. Sundjer u filteru se pere u akvarijumskoj vodi, nikako pod cesmom jer hlor ubija te korisne bakterije koje sam pominjao, dok keramicke prstenove koji su sjajan filter materijal zbog svoje povrsine za stvaranje korisnih bakterija ne peres vec samo ispres jednom u mesec dana ili kad se zaprlja, takodje u vodi koju si izvadio iz akvarijuma. Posto slike ne mogu da otvorim, ne mogu ti dati precizne odgovore po pitanju malo viseg ph kao ni problema sa neonkama. Razlog viseg ph moze biti prisustvo krecnjaka koji se uglavom ubacuje u akvarijum tj kamen koji je u stvari krecnjak hoce da podize ph vrednost. Takodje, vremenom se voda sama po sebi stabilizuje i ne moras se toliko opterecivati oko parametara i merenja. Jos jedna bitna stavka za tebe kako bi izbegao probleme sa amonijakom jesu biljke. Za pocetak nezahtevne tipa valisnerija, limun, brzorastuce biljke za koje ti nije potrebna cak ni hranjiva podloga. Na solidnom svetlu ce uspevati bez problema. Ukoliko ne zelis da ubacujes podlogu, takodje mozes pogeledati rizomske biljke koje se kace na dekoraciju i ne sade se u samu podlogu tipa anubia nana i microsorum. Nadam se da sam pomogao koliko toliko.. Napisi odakle si radi bolje komunikacije.

Pozdrav od Popa Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Looniz
Akvarista



Registrovan: 08 Dec 2012
Poruke: 944
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Dec 23, 2020 12:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav i dobrodošao!

Fatalna greška je bila menjanje filtera koji je već radio, na filter sa vatom.. Vata služi kao mehanička filtracija, da ukloni sitne nečistoće iz vode. Mada pitanje je šta je bilo i pre tog menjanja..
Podloga nije obavezna ali je estetski lepše, a i u njoj se formiraju takodje korisne bakterije.
Ova ogromna školjka podiže tvrdoću vode, ja bi je odmah izbacio, nije joj mesto svakako u akvarijumu.

Ukratko, kao što te posavetovao kolega pre mene, pročitaj gomilu tema na ovom forumu gde imaš odgovore na sva moguća pitanja početnika. Ja bi krenuo sve ispočetka.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nemanja172




Registrovan: 23 Dec 2020
Poruke: 2

PorukaPoslao: Sre Dec 23, 2020 2:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na savetima!
Odmah po preuzimanju akvarijuma sam se informisao o održavanju i odmah od početka ispirao filter u vodi iz akvarijuma.
Filter sam pokušao da zamenim, jer je Bluwave previše glomazan za ovako mali akvarijum, ali posle nestanka ribice i pojavljivanja ovih bolesti, defenitivno sam vratio Bluwave.
Hvala na preporukama, trenutno istražujem kako podlogu i akvarijum učiniti što primernijim za ribice - odgovarajuća podloga, biljke i kako ih zasaditi u već funkcionalan akvarijum.
Školjku izbacujem u što kraćem roku, tu se nalazila da bi pridržavala filter i da bi bila skrivalište za somića, nisam znao da može uticati na tvrdoću vode.
Prvenstveno me zanima šta uraditi sa ove dve neonke?
Slika bi trebala da se prikaže, ako se kopira link bez ovih dodataka [img] na početku i kraju.
Iz Beograda sam, ali trenutno sam u Ljubljani, gde je i akvarijum.
Srdačan pozdrav i hvala još jednom!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Black moly bolest Sandra89 Bolest 0 Sub Dec 23, 2023 9:03 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Gupike bolest Dragutin96 Bolest 0 Pon Apr 24, 2023 11:07 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Bolest ili degenerativne promene kod ... sudyxor Bolest 0 Pon Feb 07, 2022 2:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Bolest ili degenerativne promene kod ... sudyxor Bolest 0 Pon Feb 07, 2022 2:50 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Bolest ili ne? Leđno peraje kod Mollya CvijetinAq Na poklon 1 Čet Nov 25, 2021 2:13 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License