Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pojacavanje osvetljenja Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Panta1991
Akvarista



Registrovan: 24 Sep 2020
Poruke: 12

PorukaPoslao: Čet Jan 07, 2021 7:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav dragi akvaristi. Prvo bih zeleo da svima pozelim sve najlepse u novoj 2021. godini!

Zeleo bih da pitam iskusnije akvariste sta mi je najbolje ciniti u sledecoj situaciji. Imam akvarijum 140x40x70 (70 dubina), deo za ribe je oko 120x40x70. Za sada akvarijum funkcionise vrlo dobro, imam oko 130 riba (akvarijum je ubiljen solidno i imam dobru aeraciju). Biljke rastu prilicno dobro, ali to su sve nezahtevne biljke: Pogestemon octopus, ludwigia repens, Amazonka itd....Nemam problema sa algama.
Kao osvetljenje koristim konzolu sa dve T5 neonke od po 54w.

Prema svim preporukama (0.7w/l), osvetljenje koje imam je slabo da bih ubacio neke zahtevnije biljke (ciljam Pogestemon Erectus). Zanima me koja bi mi bila nejbolja opcija za pojacavanje svetlosti toliko da mogu da uzgajam i zahtevne biljke?

Predlozeno mi je da ubacim jos dve konzole koje su po 30-ak w (ali su led). Prema preporukama i da dodam jos tih 60ak w, opet je slabo osvetljenje (108w+60w na 350l = 0.48w/l), medjutim led obicno ima manje w od obicnih sijalica (obicnu sijalicu od 50-60w menjamo stednim led sijalicama od 15w...). Nisam siguran da li je ovo dobro resenje?

Zaista bih voleo da mi neko od iskusnijih akvarista da neki savet, sta bi mi bilo najbolje resenje (uzimajuci u obzir i da ne zelim da dam brdo para zbog jedne ili dve biljke).
Akvarijum finkcionise dobro i sada, samo bih da poboljsam Very Happy

P.S. Ako nekoga zanima trenutni izgled, mogu da dodam neku slicicu.

Unapred hvala!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Jan 07, 2021 7:40 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

chaosad
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 157
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Jan 07, 2021 8:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

od jačih led 120 cm možda Chihiros a1201 ili isto to model plus ili rgb plus zavisi od budžeta .pogledaj po you tubu ima dosta korisnika sa kraćim a601-901 pa ćeš videti šta sve gaje sa njim doduše tvojih 70 dubine je baš ogromno i verovatno ni sa ovim nebi mogao tepih biljke ali stabljikaste bi trebalo da mogu većina
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Veverac
Akvarista



Registrovan: 27 Apr 2019
Poruke: 37
Lokacija: Obrenovac, Srbija

PorukaPoslao: Čet Jan 07, 2021 11:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imas podvodne reflektore koji MOZDA mogu da ti pomognu.
Nisam eksperimentisao sa njima, pa ne mogu da tvrdim
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Panta1991
Akvarista



Registrovan: 24 Sep 2020
Poruke: 12

PorukaPoslao: Pet Jan 08, 2021 11:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za podvodne reflektore sam cuo, ali bas ne bih da ubacujem nista takvo u vodu. Potrudio sam se da mi ceo akvarijum izgleda bas prirodno, a nisam siguran kako bi to izgledalo.
Sto se tice prvog predloga,mislim da je to to, pogledao sam sinoc svasta o a1201, to cu uzeti definitivno. Ja cak i nemam tepih biljke pa mislim da ce za ove koje planiram da dodam da bude super. Hvala ljudi na savetima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Jan 08, 2021 4:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I meni se čini da će ta dubina biti ozbiljna prepreka.
Obzirom na zapreminu, verovatno je 200-tinak W nešto što bi pokrilo većinu situacija, ali nemam iskustva sa takvom dubinom da ti sugerišem koja vrsta rasvete je najfunkcionalnija, verovatno nešto fokusirano, šta znam.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Jan 08, 2021 4:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Postoje i slatkovodne verzije mada i morske sa plavim spektrom na 20-30% max ce gaijiti sta poželis.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Panta1991
Akvarista



Registrovan: 24 Sep 2020
Poruke: 12

PorukaPoslao: Pet Jan 08, 2021 9:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bas to, dubina je problem. Da sam znao kada sam uzimao akvarijum ne bih uzimao toliko dubok (lepotu na stranu). Sve sam blizi odluci da uzmem a1201 rgb svetlo, gledqo sqm neke klipove ljudi svasta gaje s tim. A ja ipak vec imam 2x54w, bicu na oko 170w, nije malo...
A istrazujem mozda da uzmem nesto slicno a1201 ali sa sto vise plqvim spektrom,bolje prodire kroz vodu...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Jan 11, 2021 9:26 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja bi se malo igrao sa cipovima jacine 5w. Mislim da bi dobro osvetleli dno akvarijuma. Jedini problem jeste "pogoditi" pravu kombinaciju broja i vrste, hladjenje i napajanje.
Cipovi od 3w sasvim dovoljno obasjaju dno pri dubini od 40-45 cm ... vredi se poigrati sa par komada Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pon Jan 11, 2021 10:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nikouro ::
Ja bi se malo igrao sa cipovima jacine 5w. Mislim da bi dobro osvetleli dno akvarijuma. Jedini problem jeste "pogoditi" pravu kombinaciju broja i vrste, hladjenje i napajanje.
Cipovi od 3w sasvim dovoljno obasjaju dno pri dubini od 40-45 cm ... vredi se poigrati sa par komada Smile


Mislim da grešiš. Većina čipova od 5w su zapravo 2 cipa od 3w ili 4 od po 1w jedan pored drugog. Ti od 5w su dobri samo kada postoji prostorno ograničenje. Moć leda je u optici. Sa tir sočivima od 60o i dovoljnim brojem čipova od 3w bez problema se mogu gajiti biljke na 70cm dubine. Tu je samo sitan problem preko čega će se led napajati jer će na nekim opcijama trebati 2-3x više čipova.

Mešanje boja može da postane problem, zato je najbolje držati se plave, full spectrum/grow umesti crvene, toplo bele(3000-4000k) zbog samog izgleda i hladno bele (6000-7000k) kao osnovnog čipa. Na hladno belim i toplo belim bi se koristila obična tir sočiva dok na plavim i grow morala bi da budu tir sa zrnastom površinom. Sva ostale boje treba izbegavati ili uzeti čipove sa premazom jer imaju malo šiti spektar i generalno se bolje kombinuju sa drugim bojama (npr. umesto zelene koristiti lime ili lime+cyan).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Jan 11, 2021 11:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koristim 3W led čipove sa sočivima od 45°. Kombinacija roze (full spectrum), toplo bele 3000K i hladno bele 10000K. Ima 42 diode, mada sam spremio još 14 da dodam, ne zato što je slabo, već zato što ih imam.
Sočiva su sa tako malim uglom zato što svetlo stoji dosta visoko, da ne šljašti po dnevnoj sobi.
Sa još manjim uglom je sigurno moguće dobaciti do 70cm dubine vode, s' tim da se sigurno dobija efekat scenskog reflektora i potreban je ozbiljan broj dioda.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Uto Jan 12, 2021 9:47 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ok. Sociva su svakako + u celoj prici. Onda bi kombinacija sociva i njihov raspored imao nekog rezultata al dok se ne proba ... Ja sam probao i brzo skinuo sociva od 60 stepeni. Kada se postave cipovi tj lepo uskladi raspored boja onda je najmanji problem igrati se sa socivima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Panta1991
Akvarista



Registrovan: 24 Sep 2020
Poruke: 12

PorukaPoslao: Uto Jan 12, 2021 6:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uzeo sam dve konzole po 58cm (po 28w) led (plant light). Ljudi kako svetli ovo je ludo Smile
Bukvalno se ne vidi razlika kada upalim t5 i kada iskljucim.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Jan 12, 2021 7:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ma jok, samo blješti pa stvara takav efekat kao da je ne znam kako jako.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Juwel Rio 125 - dodavanje osvetljenja Rooster Uradi Sam (DIY) 0 Ned Jun 26, 2022 2:12 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko osvetljenja za novi akvarijum filip_ribac97 Rasveta 1 Pon Nov 23, 2020 10:04 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoć oko izbora osvetljenja Mladen82 Rasveta 3 Uto Nov 21, 2017 8:51 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potrebna pomoc oko osvetljenja Joca931 Rasveta 3 Sub Okt 01, 2016 9:34 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem osvetljenja luxirileks Rasveta 1 Pet Jan 08, 2016 7:01 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License